Zwierzęta

Objawy raka trzustki – tych sygnałów nie wolno ignorować

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
24 lutego 2021
Objawy raka trzustki - wczesne, w chorobie zaawansowanej
Fot. iStock
 

Objawy raka trzustki są trudne do wyłapania w początkowej fazie choroby. Z tego powodu chorzy dowiadują się o obecności nowotworu późno, gdy choroba jest już zaawansowana. Rak trzustki to bardzo agresywny nowotwór, który jest trudny w leczeniu, dlatego szybkie zauważenie nieprawidłowości może zwiększyć szansę na wyzdrowienie. Warto wiedzieć, jakie są objawy raka trzustki i co powinno stanowić sygnał do szybkiej konsultacji lekarskiej.

Rak trzustki

Trzustka to narząd gruczołowy, który pełni ważne funkcje w organizmie. Przede wszystkim wydziela enzymy umożliwiające trawienie białek, węglowodanów i tłuszczów oraz produkuje insulinę i glukagon, hormony regulujące poziom glukozy we krwi. Choroby trzustki wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu, dlatego wymagają konsultacji lekarskiej. Szczególnie niebezpieczny i budzący strach jest rak trzustki, który w przypadku wielu pacjentów ma złe rokowania. W Polsce co roku zapada na niego ok. 3000 osób, niestety większość z nich umiera. Rak trzustki stanowi ok. 3% wszystkich nowotworów złośliwych. Najczęściej chorują na niego mężczyźni, między 6. a 8. dekadą życia, ale jest wiele przypadków rozwinięcia się tego nowotworu u osób o wiele młodszych.

Objawy raka trzustki - wczesne, w chorobie zaawansowanej

Fot. iStock/Objawy raka trzustki

Do głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju raka trzustki należą m.in.:

 • palenie papierosów;
 • cukrzyca;
 • przewlekłe nawracające zapalenie trzustki;
 • otyłość;
 • obciążenia genetyczne;
 • wcześniejsze naświetlania na obszar trzustki z powodu innego nowotworu.

Ponieważ trzustka znajduje się w tylnej części jamy brzusznej (za żołądkiem, pomiędzy nerkami), jej lokalizacja utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy oraz wpływa na objawy, które kojarzą się z zupełnie innymi dolegliwościami.

Pierwsze objawy raka trzustki

Rak trzustki jest nowotworem, który najczęściej dłuższy czas rozwija się bezbólowo i nie powoduje wyraźnych objawów, które mogłyby się stać sygnałem alarmowym. Z początku dolegliwości są niewielkie, wręcz nieodczuwalne, więc bywają zrzucane na przewlekły stres lub niegroźną niestrawność. Dopiero gdy sytuacja się zaognia, a rak daje przerzuty, organizm w wyraźny sposób może manifestować, że dzieje się w nim coś niedobrego. Jak mogą wyglądać pierwsze objawy raka trzustki?

Objawy raka trzustki - wczesne, w chorobie zaawansowanej

Fot. iStock/Objawy raka trzustki

Problemy trawienne 

Wczesne objawy raka trzustki mogą do złudzenia zwykłe kłopoty z układem pokarmowym. Wielu pacjentów zauważało u siebie niestrawność, utratę apetytu czy mdłości. Te objawy mogą wynikać z ucisku nowotworu na żołądek.

Spadek masy ciała

Problemy z jedzeniem przekładają się na nieplanowaną utratę masy ciała. Każde takie zdarzenie, gdy z niewiadomych przyczyn wskazówka wagi leci w mocno w dół, należy skonsultować się z lekarzem.

Jasny stolec

Rak trzustki może wpływać na zmianę koloru stolca, który może w chorobie stać się szary, o wiele jaśniejszy niż zazwyczaj. W niektórych przypadkach pojawiają się stolce pokryte tłuszczem oraz męczące biegunki tłuszczowe.

Ciemny mocz

Zmiana koloru moczu także może wskazywać na poważne problemy z trzustką. Mocz może stać się ciemny i wyglądać tak, jak podczas odwodnienia organizmu. Zmiana koloru jest efektem wydalania mniejszej ilości żółci i zwiększeniem poziomu bilirubiny we krwi.

Późniejsze objawy raka trzustki 

Rak trzustki do pewnego momentu może nie dawać wyraźnych objawów, ale nawet gdy nowotwór się rozwija, organizm zaczyna wyraźniej zdradzać obecność choroby.

Objawy raka trzustki - wczesne, w chorobie zaawansowanej

Fot. iStock

Swędząca i żółta skóra

Aż 90% chorych przyznaje, że w chwili rozpoznania choroby zauważyło u siebie te objawy raka trzustki. Dzieje się tak, ponieważ masa guza może stanowić barierę mechaniczną w odpływie żółci. Na skutek tego rośnie stężenie bilirubiny we krwi (żółty barwnik) we krwi, co wpływa na żółty kolor skóry i białkówek oczu, oraz dokuczliwie swędzenie skóry.

Rozwój cukrzycy

Ponieważ trzustka pełni ważną funkcję w gospodarce hormonalnej organizmu, zaburzenia jej pracy przekładają się na nadmierne wydzielanie hormonów. Pojawiające się wahania glukozy we krwi mogą wpłynąć na rozwój cukrzycy. Trzeba także pamiętać, że sytuacja może być także odwrotna — zachorowanie na cukrzycę może zwiększać ryzyko zachorowania na raka trzustki.

Bóle brzucha i pleców

Ponieważ trzustka umiejscowiona jest w tylnej części jamy brzusznej, bóle brzucha i pleców w wielu przypadkach stanowią objawy raka trzustki. Większość chorych w trakcie rozpoznania choroby zauważała u siebie ból w nadbrzuszu lub w lewym podżebrzu, nasilający się podczas leżenia na plecach. Ból może również obustronnie promieniować od obszaru pępka do kręgosłupa. Dolegliwości wynikają z rozrostu guza i jego ucisku na narządy jak i mięśnie grzbietowe.

Objawy raka trzustki w zaawansowanej chorobie

Zaawansowany nowotwór trzustki, szczególnie w przypadku przerzutów, wyraźnie zaznacza swoją obecność w życiu chorego. Niestety wielu pacjentów diagnozowanych jest dopiero w momencie, gdy objawy raka trzustki w widoczny sposób odciskają piętno na zdrowiu.

Objaw Courvoisier’a

Dotyczy sytuacji, w której dochodzi do zamknięcia dróg żółciowych przez naciekający lub uciskający guz. Występuje przy tym bezbolesna żółtaczka, a pęcherzyk żółciowy jest powiększony, choć niebolesny. Objaw Courvoisier’a występuje w zaawansowanym nowotworze trzustki u 10-30% chorych.

Wyniszczenie organizmu

Kacheksja, czyli wyniszczenie organizmu na skutek choroby nowotworowej wynika z nieprawidłowości metabolicznych powodowanych przez nowotwór. Z wyniszczeniem zmaga się ok. 90% chorych, u których zauważalne jest wychudzenie i niekorzystne zmiany w wyglądzie oraz samopoczuciu. Kacheksję zmaga niechęć do jedzenia, spowodowana odczuwaniem przez chorego bólu, zaburzeń smaku i połykania, odczuwalnych nudności, a także wymiotów.

Ponadto mogą pojawić się takie objawy raka trzustki jak: niedokrwistość, wędrujące zakrzepowe zapalenie żył, wodobrzusze, wyczuwalny guz w nadbrzuszu.

W przypadku, gdy pojawią się jakiekolwiek objawy sugerujące raka trzustki, należy zgłosić się do lekarza. Wcześnie wykryty nowotwór zwiększa szanse na leczenie zakończone sukcesem.


źródło:  www.onkonet.pl,onkologia.org.pl ,zwrotnikaraka.pl

 

 


Zwierzęta

Białaczka – co należy wiedzieć o raku krwi?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
24 lutego 2021
Białaczka - typy, objawy, badania, leczenie
Fot. iStock

Białaczka, zwana potocznie rakiem krwi, to tak naprawdę kilka zróżnicowanych chorób nowotworowych krwi, które mogą mieć inny przebieg. Niezależnie od rodzaju i typu choroby, konieczne jest leczenie osób, u których rozwinął się nowotwór krwi. Brak leczenia w przypadku białaczek o ostrym przebiegu może w ciągu kilku tygodni spowodować śmierć. Warto wiedzieć, czym jest białaczka i jakie objawy powoduje.

Białaczka

Białaczka (leukemia), zwana także rakiem krwi, to choroba nowotworowa narządów krwiotwórczych. Jej cechą charakterystyczną jest namnażanie się komórek krwi, które nie dojrzewają.

Białe krwinki (leukocyty) produkowane w szpiku kostnym dzieli się na dwie grupy: limfocyty i mielocyty (granulocyty). Mielocyty, czyli neutrofile, bazofile, eozynofile i monocyty, znajdujące się we krwi zabijają i trawią bakterie. Limfocyty obecne we krwi oraz w układzie chłonnym produkują przeciwciała.

Zmiany w leukocytach (białych krwinkach) powodują, że te przestają spełniać swe zadania, ponadto namnażają się zbyt szybko, krążąc w krwiobiegu, niszcząc zdrowe komórki. Niedojrzałe białe krwinki (blasty) pojawiają się także w szpiku kostnym oraz w narządach takich jak śledziona, czy węzły chłonne. Białaczka występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet i stanowi 2,5% wszystkich nowotworów złośliwych. Od lat obserwowany jest trend wzrostowy  nowych zachorowań na białaczkę. Rocznie na nowotwory krwi zapada ok. 10 000 osób.

Białaczka - typy, objawy, badania, leczenie

Fot. iStock/Białaczka

Nie są znane przyczyny rozwoju białaczki. Wiadomo jednak, że wpływ na jej rozwój może mieć narażenie na działanie promieniowania jonizującego oraz przyjmowanie niektórych cytostatyków (leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych). Zwiększone ryzyko wystąpienia białaczki stwierdzono w przypadku takich zaburzeń genetycznych, jak np. zespół Downa, niedokrwistość Fanconiego, zespół Klinefertera, czy zaburzenia immunologiczne.

Typy białaczki

Białaczki można podzielić na 4 główne typy:

Ostra białaczka szpikowa (AML)

Ostra białaczka szpikowa hamuje dojrzewanie i różnicowanie komórek prekursorowych szpiku. Niedojrzałe komórki nowotworowe, tzw. blasty, kumulują się w szpiku, wypierając zdrowe krwinki. Najczęściej występuje u osób dorosłych, ok. 65. roku życia.

Przewlekła białaczka szpikowa (CML)

Przewlekła białaczka szpikowa ma dość łagodny, długotrwały przebieg z wyróżnionymi etapami: przewlekłym, przyspieszonym, blastycznym. Postępująca z czasem kumulacja niedojrzałych krwinek nasila towarzyszące chorobie dolegliwości. Najczęściej chorują na nią mężczyźni między 45. a 55. rokiem życia.

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL)

Choroba ma agresywny przebieg i niezdiagnozowana może doprowadzić do śmierci nawet w kilkanaście tygodni. Chorują na nią głównie dzieci i młodzież (2. – 10. rok życia). Nieprawidłowe komórki białaczkowe (limfoblasty) zajmują miejsce zdrowego szpiku, po czym przedostają się do krwi negatywnie wpływając na funkcjonowanie innych komórek we krwiobiegu.

Przewlekła białaczka limfocytowa (CLL)

W jej przebiegu, w efekcie kumulacji nieprawidłowych limfocytów zajmowane są węzły chłonne, szpik kostny i śledziona. Przewlekła białaczka limfocytowa może przybrać agresywny przebieg. Najczęściej rozwija się u osób po 65 roku życia.

Białaczki dzielimy także na:

 • agresywne — wykazują nasilone objawy kliniczne, rozwijają się szybko i gwałtownie, stanowiąc poważne zagrożenie dla życia chorego;
 • przewlekłe — rozwijają się przez długi czas stopniowo i dają niewiele objawów. Gdy choroba wchodzi w fazę zaawansowaną, objawy kliniczne są zwykle bardzo nasilone, a przebieg choroby staje się agresywny.

Proces nowotworowy może rozszerzać się na węzły chłonne, wątrobę i śledzionę.

Białaczka - typy, objawy, badania, leczenie

Fot. iStock/Białaczka

Białaczka — objawy

Białaczka może dawać objawy różnorodne, zwykle niecharakterystyczne. Zależy to od typu białaczki oraz zaawansowania choroby. Istnieje jednak grupa objawów, które mogą rzucać podejrzenie właśnie na rozwój białaczki.

Najczęstsze objawy, które powoduje białaczka to:

 • gorączka;
 • przewlekłe zmęczenie;
 • anemia (niedokrwistość);
 • zaburzenia hormonalne,
 • częste i trudne w leczeniu infekcje;
 • zmiany w jamie ustnej i w gardle;
 • obfite krwawienia z naturalnych otworów ciała, np. nosa, z przewodu pokarmowego, z dróg rodnych u kobiet — jako efekt zaburzeń czynności płytek krwi;
 • tendencja do tworzenia się siniaków i wybroczyn na skórze;
 • ale także do skóry w postaci siniaków i wybroczyn na śluzówkach, spojówkach;
 • powiększenie węzłów chłonnych – szyjnych, nadobojczykowych, podobojczykowych;
 • powiększenie śledziony;
 • chudnięcie;
 • poty, a szczególnie poty nocne;
 • nieuzasadniona gorączka powyżej 38º;
 • zaburzenia neurologiczne.

Białaczka — jak ją rozpoznać?

Przy podejrzeniu białaczki niezwykle istotne jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Właściwe rozpoznanie białaczki i jej  rodzaju pozwala na wdrożenie odpowiedniego typu leczenia. Możliwe jest to dzięki specjalistycznym badaniom takim jak:

 • morfologia krwi obwodowej z oceną rozmazu w mikroskopie świetlnym — proste badanie krwi obwodowej ma istotne znaczenie w rozpoznawaniu nowotworów hematologicznych. Ocena liczby erytrocytów, płytek krwi i leukocytów oraz analiza rozmazu krwinek białych jest niezbędne dla postawienia prawidłowej diagnozy.
 • biopsja szpiku z oceną cytologiczną komórek w mikroskopie świetlnym — materiał pobierany jest z mostka lub z talerza kości biodrowej;
 • badanie cytogenetyczne — pozwala określić zmiany, które zaszły w genomie komórek białaczkowych;
 • badanie molekularne — badane są jedynie fragmenty DNA, które mogą być przyczyną białaczki.

Ponadto, dla sprawdzenia, czy w organizmie nie pojawiły się inne ogniska zapalne, specjaliści mają do dyspozycji badania takie jak: rentgen płuc, USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, zabieg punkcji lędźwiowej.

Fot. iStock/Białaczka

Leczenie białaczki — na czym polega?

Leczenie białaczek jest niezwykle skomplikowanym tematem. Ponieważ istnieją różne typy białaczek, ich leczenie ma różne zasady w oparciu o chemioterapię. W leczeniu wszystkich postaci białaczek celem jest remisja choroby, czyli doprowadzenie do braku objawów lub całkowitego wyzdrowienia. Szansą na pełne wyleczenie jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Przewlekłe białaczki leczy się zwykle chemioterapią w tabletkach lub dożylnie. Ostre białaczki, rozwijające się szybko i agresywnie, wymagają intensywnej terapii i często wielomiesięcznego pobytu chorego w szpitalu.


źródło: www.dkms.pl,zwrotnikraka.pl,hematoonkologia.pl ,onkologia.org.pl 

 


Zobacz także

Jak karmić szczeniaka? Porady dla opiekunów

17 lutego – Święto Wszystkich Kotów

Szczury domowe (hodowlane) - rasy, opieka, klatka

Szczury domowe i ich hodowla. Jakiej opieki wymagają te inteligentne zwierzątka?