Go to content

Rośliny do domu lub ogrodu, odstraszające owady

Wiosnę czuć w powietrzu, a niebawem będzie można nawet ją usłyszeć. I nie tylko ze względu na ptasie trele i szum zielonych listków na drzewach. Wraz z ożywieniem ogółu przyrody, musimy liczyć się niekiedy ze zmasowanym atakiem przeróżnego robactwa. 

Najmniej cieszą nas komary i kleszcze. Te pierwsze szczególnie męczące stają się wieczorami, gdy chcąc nacieszyć się zapachem i ciepłem wiosny, zostawiamy uchylone okna. Nie zawsze chcemy zakładać moskitierę na okna, bo i nie wygląda ona zachwycająco. A w efekcie coś brzęczy nad uchem, nie daje spać i kąsa, a my drapiemy się bez zmiłowania. Z kolei kleszcze kojarzone są przede wszystkim z lasem, choć można przynieść je nawet z miejskiego skwerku. Na domiar złego, gdy dom otacza roślinność, na kleszcze można natknąć się tuż pod oknami. Przenoszą one wraz ze śliną 130 odmian wirusów i kilkadziesiąt gatunków bakterii i mikroorganizmów, w tym wirus zapalenia opon mózgowych czy krętek boreliozy.

Oczywiście, można sięgać po chemiczne rozpylacze czy kremy odstraszające owady, ale nie każdy może ich używać. Lepiej postawić na rośliny doniczkowe, które stojąc na parapetach doskonale sprawdzą się jako strażniczki przed niechcianymi w domu owadami. Jest też spory wybór roślin ogrodowych, które skutecznie pomogą chronić otoczenie przed inwazją owadów.


źródło: muratordom.plwww.wymarzonyogrod.plladnydom.pl

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/li%C5%9Bci-bazylia-aromatycznych-ro%C5%9Blin-739286/”target="_blank">jackmac34</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

1/12 Bazylia

Bazylia to nie tylko ozdoba kuchennego parapetu i aromatyczny dodatek do dań, ale i znakomity odstraszacz komarów. Można ją również zasadzić w gruncie albo w donicach ustawianych w ogrodzie i na tarasie.

Fot. iStock /ikuyan

2/12 Kocimiętka

To bardzo rozłożysta i aromatyczna roślina ozdobna, której nie lubią komary. Za to jej nazwa pochodzi stąd, że uwielbiają ją podgryzać koty. Doskonale sprawdzi się w ogrodzie.

Fot. iStock

3/12 Lawenda wąskolistna

Ten ozdobny, niski krzew sprawdzi się i na zewnątrz i w środku domu. Jej zapach odstrasza komary oraz meszki, ale uwaga — przyciąga trzmiele i pszczoły.

Fot. iStock /Dhoxax

4/12 Bodziszek

To bylina o intensywnym zapachu odstraszającym komary. Nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych i niedopatrzona rozrasta się szybko w ogrodzie.

Fot. iStock /gavran333

5/12 Komarzyca

Komarzyca to zielona bylina o dwukolorowych liściach, która ozdobi na balkon i taras, jednocześnie odstraszając komary zapachem wytwarzanym dzięki aromatycznym olejkom eterycznym.

Fot. iStock /nickkurzenko

6/12 Surmia bignoniowa (katalpa)

Surmia to wolno rosnące drzewko, które dorasta do kilku metrów wysokości, wydzielają olejki eteryczne zniechęcające komary.

Fot. iStock /rannica

7/12 Chrzan pospolity

Chrzan to roślina, która swoje zastosowanie znalazła nie tylko w kuchni. Wydzielane przez korzeń substancje odstraszają komary oraz kleszcze.

Fot. iStock /juerpa

8/12 Tatarak

Odstrasza kleszcze, komary, mrówki i muchy dzięki obecności olejku eterycznego — ponad 80 proc. azaronu. Przy tym jest bezpieczny dla ludzi.

Fot. iStock /Murat Deniz

9/12 Chryzantema dalmatyńska

Odstrasza różne owady, dzięki obecności w swoich kwiatach cyneryny i pyretryny – substancji toksycznych dla insektów.

Fot. iStock /ChrisSteer

10/12 Jaskry

Te piękne żółte kwiatki są dobrym sposobem na ozdobienie ogrodu oraz odstraszenie komarów.

Fot. iStock /KatarinaGondova

11/12 Czosnek niedźwiedzi

Niepozorna roślina o bardzo intensywnym zapachu, która nie tylko znajduje zastosowanie w kuchni alei i skutecznie odstrasza insekty.

Fot. iStock /emer1940

12/12 Bylica

Znana od czasów starożytnych roślina, stosowana była do odstraszania owadów. Swoje zastosowanie znalazła w zielarstwie, jednak należy uważać, ponieważ zawiera toksyczny tujon, a pyłki jej kwiatów są silnie uczulające.