Dom i wnętrze Lifestyle

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Redakcja
Redakcja
30 lipca 2017
Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród
Fot. iStock / emptyclouds
 

Nieduży ogród to rodzaj wnętrza, które podobnie jak małe mieszkanie, wymaga odpowiedniego dobrania dekoracji, oświetlenia, dodatków i kolorów, tak aby je optycznie powiększyć. Sprawdź, które rozwiązania sprawią, że Twój zielony zakątek wyda się większy.

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. Materiały prasowe

Podziel ogród… wzdłuż i wszerz

Podzielenie ogrodu na strefy pozwoli uzyskać kilka dodatkowych metrów. Miejsce wypoczynku można odgrodzić wysoką, ozdobną kępą listowia lub drzewem, które nie zabierze tak dużo przestrzeni jak drewniane ogrodzenie czy żywopłot. Takie rozwiązanie stworzy wrażenie prywatności i sprzyja zabiegom optycznego powiększania powierzchni. Miejsce na hodowanie własnych warzyw, owoców i ziół również warto oddzielić od pozostałych części ogrodu. Praktycznym – i jednocześnie efektownym rozwiązaniem będzie ogród wertykalny, który pozwoli w maksymalny sposób wykorzystać powierzchnię w przydomowej przestrzeni.

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. iStock / Zwilling330

Drewniane skrzynki, ustawione jedna na drugiej idealnie nadają się do uprawy pomidorów, a zwisające na murze doniczki wypełnione ziemią świetnie sprawdzą się w przypadku truskawek lub malin. Zielony zakątek można ponadto podzielić wzdłuż za pomocą innych rozwiązań – pionowe podziały w postaci podniesionych rabat, murków i piętrowych tarasów, urozmaicą przestrzeń ogrodu i zamienią ją w całkiem niemałą działkę.

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. Materiały prasowe

Dopasuj oświetlenie i dekoracje

Jednym z kluczowych elementów wystroju i aranżacji małych ogrodów jest oświetlenie, które obecnie pełni już nie tylko funkcję użytkową, ale też ozdobną. Odpowiednio podświetlony ogród zyskuje zupełnie inną perspektywę, gdy jego poszczególne strefy wyodrębnia z ciemności światło, eksponując przy tym miejsca, które w rzeczywistości są niewielkie. Ciekawe dekoracje połączone z roślinami potrafią niesamowicie zmienić odbiór całego ogrodu, wyodrębniając przy tym ciekawy kształt danej rośliny lub nawet całkowicie zmienić postrzeganie jej koloru. Efekt iluzji spotęgujemy też stosując np. lustra. Ich płaszczyzny będą powielały kompozycje roślinne, powiększając całą przestrzeń. Aby osiągnąć zamierzone złudzenie optyczne, należy pamiętać o zamaskowaniu brzegów lustra.

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. Materiały prasowe

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. Materiały prasowe

Najprostszym sposobem są kolory!

Stosowanie niestandardowych, żywych kolorów na małej architekturze, dekoracjach i meblach ogrodowych to jeden z najprostszych sposobów na optyczne powiększenie przydomowej przestrzeni.

– Coraz częściej przy takich zabiegach triumfuje biel i żółcie, zarówno w intensywnych, jak i delikatnych odcieniach. Oba kolory doskonale współgrają z zielenią, a zastosowane, np. na płotach, meblach lub większych dekoracjach, optycznie powiększają ogród. Ponadto dobranie do nich jednego lub dwóch elementów w kontrastujących intensywnych barwach jeszcze bardziej podkreśli złudzenie, że ogród jest większy niż w rzeczywistości. Najlepsze będą kolory odważne, bardziej jaskrawe – np. czerwony, różowy lub pomarańczowy, które już teraz chętnie stosuje się w swoich zielonych zakątkach ch – mówi Martyna Kaczmarek, projektantka i miłośniczka ogrodów, ambasadorka Altax Viva Garden!

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. Materiały prasowe

Powierzchnie pokryte konkretnymi kolorami pozwalają zmienić odbiór przestrzeni w ogrodzie, optycznie go powiększając lub odpowiednio zmniejszając. Takiemu zadaniu sprostają farby ogrodowe dla kobiet Altax Viva Garden!, które stosować można do drewna, metalu, betonu, kamienia a nawet terakoty i ceramiki. Paleta zawiera aż 29 barw, które można ze sobą łączyć i nieustannie przemalowywać w rytmie zmieniających się pór roku.

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. Materiały prasowe

Co skłania polskie kobiety do przemalowywania swojego ogrodu?

Badania przeprowadzone przez IQS na zlecenie Altax Viva Garden![1] potwierdzają, że prawie połowa kobiet w Polsce (46%) za pomocą kolorów chce tchnąć życie do swojego ogrodu, na działkę, taras lub balkon. Dla 34% osób jest to po prostu wewnętrza potrzeba zmiany! Według respondentek zastosowanie kilku różnych barw jednocześnie pozwala na zmianę wystroju i aranżacji ogrodowej przestrzeni. Aż 61% przebadanych pań swój zielony zakątek przemalowuje kolorem ze względu na chęć odnawiania starych, zniszczonych rzeczy, a 53% w ten sposób zabezpiecza dekoracje przed zniszczeniem. Jedynie 11% robi to tylko z ciekawości.

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Fot. Materiały prasowe


[1] Badanie wielokrotnego wyboru przeprowadzone przez IQS metodą CAWI w styczniu 2017, n=200, próba reprezentatywna użytkowników Internetu, kobiety w wieku 25-60.

Źródło: infowire


Dom i wnętrze Lifestyle

Miłość, seks i prezerwatywa. Czy twój facet wie, jak jej używać?

Redakcja
Redakcja
30 lipca 2017
Fot. iStock / djedzura
 

Miły wieczór w domowym zaciszu czy spontaniczna wycieczka na łąkę? Miejsce nie zawsze ma znaczenia, gdy najdzie was ochota na spontaniczną miłość, ale odpowiednie zabezpieczenie jak najbardziej. A skoro o tym mowa, jeśli kobieta nie bierze hormonów, to zazwyczaj facet ma przy sobie wepchniętą w kieszeń lub portfel prezerwatywę. Opcja całkiem przyjemna i bezpieczna, o ile on wie, jak obchodzić się z nią, by rzeczywiście spełniła swoją rolę.

Nie ma tu wielkiej filozofii, są za to małe (lecz ryzykowne) błędy

Każdy facet potaknie, gdyby zapytać go, czy wie, jak obchodzić się z prezerwatywą. Bo jaka to filozofia? Wyciągnąć z opakowania, nałożyć a na końcu pozbyć się jej wraz z zawartością. Tylko to co się dzieje, nim użyje kondomu, może wpłynąć na sens jego zastosowania.

Sprawdź, czy twój facet nie robi tych rzeczy:

1. Trzyma ją w portfelu/kieszeni

Czyli tam, gdzie narażona jest na wyższą temperaturę, tarcie, które może wpłynąć na jej trwałość. Najlepiej trzymać ja w odpowiednim opakowaniu, aby nie mieć później niemiłej niespodzianki.

2. Otwiera opakowanie zębami

Zamiast rozrywać ją w chwili pośpiechu, wystarczy palcami złapać za ząbkowane zakończenie opakowania, powinno pójść jak po maśle. Otwierając ją czymś ostrym, ryzykuje uszkodzeniem jej.

3. Nie myje rąk

Pomijając już kwestię higieny, ta czynność jest bardzo istotna, szczególnie gdy wcześniej w ruch idą substancje takie jak olejek do masażu lub inne zawierające tłuszcze. Dzięki myciu ( nie tylko rąk) twój facet usunie z ich związki, które mogłyby spowodować pęknięcie prezerwatywy.

seks

Fot. Pixabay / kerryank / CC0 Public Domain

4. Zakłada ją odwrotnie

Każdy może mieć chwilę zwątpienia, wyciągając prezerwatywę z opakowania, czy zakłada ją dobrze. Pokrótce- zrolowana część prezerwatywy musi znajdować się na zewnątrz. Opcjonalnie można w nią dmuchnąć,  aby lekko się rozwinęła, wówczas widać, która strona jest właściwa. Koniecznie końcówkę prezerwatywy podczas zakładania należy ścisnąć w palcach, aby pozbyć się z niej powietrza.

5. Nie zwraca uwagi na termin ważności

Prezerwatywy również go mają i lepiej, by partner do oporu nie wykorzystywał zapasów zakupionych w większej ilości jeszcze za kadencji poprzedniej dziewczyny. Prezerwatywy będące po terminie mogą być osłabione i pękać w trakcie intensywnego seksu.

6. Zakłada ją zbyt późno

Zwróć uwagę, by partner zakładał prezerwatywę przed a nie już w trakcie stosunku. Biologia tak nas zaprogramowała, że wystarczy kontakt z wydzielanym preejakulatem (nasienie w bardzo małej ilości, niezauważalne) podczas dni płodnych, by po dziewięciu miesiącach podziwiać tego efekty. Ryzyko naprawdę istnieje.


 

źródło: durex.pl

 


Dom i wnętrze Lifestyle

16 sygnałów alarmowych, że twoje zdrowie psychiczne wymaga pomocy specjalisty

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 lipca 2017
16 sygnałów alarmowych, że twoje zdrowie psychiczne wymaga pomocy specjalisty
Fot. iStock / Klubovy – 16 sygnałów alarmowych, że twoje zdrowie psychiczne wymaga pomocy specjalisty

Można cierpieć na depresję, ale nie dać po sobie poznać, że coś jest nie tak. Potrafimy świetnie maskować nasze dolegliwości, nawet przed samymi sobą. Tymczasem takie zachowanie prowadzi jedynie do pogorszenia stanu naszego zdrowia. Nigdy nie lekceważ sygnałów alarmowych, niepokojących zmian w zachowaniu i w relacjach z otoczeniem.

16 sygnałów alarmowych, że twoje zdrowie psychiczne wymaga pomocy specjalisty

1. Codzienność staje się bolesną rutyną nie do zniesienia

Brak ci motywacji, brak radości z wykonywanych codziennie czynności. Potrafisz bezrefleksyjnie przeżywać je każdego dnia, w ten sam sposób i nie czuć nic lub wręcz cierpieć.

2. Zachowujesz się „nietypowo”

Może tak bardzo udajesz, że jesteś szczęśliwy, że gdy tylko zostajesz sam zalewasz się łzami z byle powodu. Może w pracy jesteś coraz mniej skuteczny albo wręcz przeciwnie, całkowicie się jej poświęcasz. Może przestałeś odczuwać radość z tego, co lubisz albo rzuciłeś się w wir zabawy.

3. Obojętniejesz

Złapałeś się na tym, że nie jesteś już zdolny do empatii.

4. Spóźniasz się tam, gdzie powinieneś być na czas

Bo przeszkadza ci twoja obsesja, by perfekcyjnie wykonać jakąś czynność przed wyjściem z domu.

5. Izolujesz się

Zaczynasz unikać bliskich osób, bo czujesz, że musiałbyś się przed nimi tłumaczyć ze swojego zachowania i samopoczucia. Wolisz być sam ze swoimi problemami.

6. Pozwalasz innym, by cię ranili

Można cię obrazić, można niesprawiedliwie osądzić, powiedzieć kłamstwo na twój temat prosto w oczy. Jest ci wszystko jedno.

7. Towarzystwo innych cię męczy, ale tak „naprawdę”

Nie czujesz się „częścią całości”, chcesz uciec, jak najdalej i zamknąć się w czterech ścianach, ludzie cię drażnią.

8. Zmienia się twój sposób odżywiania

Masz coraz mniejszy apetyt, nie czujesz smaku potraw albo „pożerasz” co się da.

9. Zaniedbujesz obowiązki

Przedtem to się nie zdarzało. Dziś szef wezwał cię do siebie i zapytał, czy nie potrzebujesz urlopu.

10. Jesteś okrutny wobec samego siebie

Potrafisz krzywdzić się okrutnymi żartami opowiadanymi innym, na swój temat.

11. Masz problemy z pamięcią

I towarzyszy ci ciągłe uczucie niepokoju, że o czymś zapomniałeś.

12. Uśmiechasz się przez łzy

Przestałeś odczuwać radość, zamiast tego czujesz wewnętrzny, psychiczny ból, ale uśmiechasz się „na siłę”, wbrew sobie, by zapewnić siebie i innych, że wszystko jest w porządku.

13. Czujesz się wiecznie zmęczony

Do tego stopnia, że właściwie ciągle śpisz, jesteś rozkojarzony.

14. Przyjmujesz od innych mniej niż na to zasługujesz

Dajesz innym z siebie wszystko, ale nie potrafisz od nich przyjąć nic w zamian. Stajesz się wiecznym dawcą i to cię frustruje.

15. Nie potrafisz nawiązać kontaktu z innymi

Wcześniej nie było to problemem, teraz „coś” cię blokuje. Cierpisz, bo nie możesz się porozumieć z innymi, czujesz, że to twoja wina, że problem leży w tobie.

16. Nie chcesz, nie umiesz o sobie rozmawiać

Nieustannie zmieniasz temat, unikasz rozmowy o swoich problemach, panicznie się jej boisz.


Na podstawie: themighty.com

 


Zobacz także

nadwraliwość emocjonalna

Nadwrażliwość emocjonalna. 7 kroków, które pomogą ją okiełznać

złość

„Tylko matka wie, tylko matka zrozumie” – rzygam tymi stwierdzeniami! Nie traktujcie bezdzietnych, jak ludzi bez serca i rozumu

5 języków miłości

Rozwiązanie akcji „Pokaż, jak kochasz”. Gratulujemy laureatom!