Plakaty botaniczne szturmem wdarły się na salony. Stanowią jedne z najchętniej wybieranych dekoracji ściennych ostatnich sezonów. Doceniają je i profesjonalni dekoratorzy wnętrz, i osoby, które na własną rękę aranżują swoje cztery kąty. Dlaczego warto udekorować nimi ściany? W jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?
Plakaty botaniczne – dlaczego cieszą się tak dużym uznaniem? Popularne motywy
Ściany można udekorować na wiele sposobów. Ozdobny kamień, tapeta czy też galeria obrazów to tylko niektóre z dostępnych możliwości. W ostatnich sezonach duże uznanie zyskały plakaty botaniczne. To dekoracje ścienne przedstawiające motywy roślinne. Sekret ich popularności tkwi w tym, że wprowadzają do wnętrza błogi nastrój i sprawiają, że nabiera ono wyjątkowego charakteru. Któż bowiem nie lubi otaczać się roślinami? Nawet jeśli są one wyłącznie na papierze.
Dzięki plakatom botanicznym pomieszczenie sprawia również wrażenie bliższego naturze. Motywy roślinne wprowadzają do wnętrza spokój i harmonię, a także świeżość, która jest nierozerwalnie kojarzona ze światem flory. Plakatom botanicznym nie można również odmówić atrakcyjności. Przedstawiają rośliny w pełnej krasie lub ich fragmenty w maksymalnym zbliżeniu, dzięki czemu stanowią gustowną dekorację.
Jednym z najmodniejszych motywów są liście monstery. Dużą popularnością cieszy się także:
- gałązka oliwna,
- eukaliptus,
- tropikalne liście,
- paproć,
- akacja,
- pokrzywa,
- bananowiec,
- bluszcz,
- róża,
- storczyki,
- słoneczniki,
- kwiaty polne.
Plakaty botaniczne – dlaczego robią furorę?
Popularność plakatów botanicznych wynika także z ich uniwersalnego charakteru. Motywy roślinne pasują bowiem do każdego wnętrza – i to niezależnie od jego przeznaczenia i stylu, w jakim zostało urządzone. Wieloelementowa galeria w salonie retro? Duży, pojedynczy egzemplarz w nowoczesnej kuchni? A może tryptyk w długim, zaaranżowanym po skandynawsku korytarzu? Opcji wykorzystania plakatów botanicznych jest naprawdę wiele.
Plakaty botaniczne charakteryzują się dużą różnorodnością. Dzięki temu z łatwością można je dopasować do indywidualnych preferencji i gustu. Większość z nich ma jednak minimalistyczny charakter. To właśnie dzięki niemu i żywej, zielonej kolorystyce dekoracje te wyróżniają się na tle innych rozwiązań.
Jakie dodatki sprawdzą się w połączeniu z plakatami botanicznymi?
Żeby podkreślić piękno plakatów botanicznych, należy je zestawić z odpowiednimi dodatkami. Wiadomo bowiem, że to one przesądzają o tym, czy aranżacja będzie udana. Z uwagi na fakt, że motywy roślinne mają uniwersalny charakter, świetnie komponują się z wieloma dodatkami. Z powodzeniem można je zestawić m.in. z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, marmur oraz cegła.
Plakaty botaniczne świetnie współgrają również z naturalnymi, miękkimi tekstyliami, wykonanymi z bawełny lub lnu. Można je także zestawiać ze srebrnymi i złotymi dodatkami w stylu glamour. Sprawdzą się również w połączeniu z elementami dekoracyjnymi z minionej epoki. Styl PRL wraca bowiem do łask, a motywy roślinne świetnie go urozmaicają.
Plakaty botaniczne to ciekawa alternatywa dla klasycznych obrazów. Dzięki uniwersalnemu charakterowi można je stosować w każdym pomieszczeniu i w połączeniu z każdym stylem aranżacyjnym. Motywy roślinne wprowadzają do wnętrza ład i harmonię, dzięki czemu zyskuje ono niepowtarzalny charakter. Udekorowany nimi pokój z pewnością przypadnie do gustu nie tylko domownikom, ale również gościom.
Artykuł sponsorowany