Go to content

Lampa solarna – czy sprawdzi się w twoim ogrodzie?

Fot. stock.adobe/Iarygin Andrii

Szukasz sposobu na tanie oświetlenie ogrodu? W takim razie zdecydowanie powinieneś wypróbować lampy solarne. Są nie tylko stylowe, ale również energooszczędne – korzystają bowiem, jak sama nazwa wskazuje, z energii słonecznej! Czy jednak sprawdzą się w naszym klimacie? I jak wybrać lampę solarną, by być zadowolonym? Oto nasze wskazówki!

Lampa solarna – jak działa?

Zastanawiasz się, co to jest lampa solarna? To nic innego jak lampa wyposażona w ogniwo fotowoltaiczne, które w ciągu dnia wystawiane jest na działanie promieni słonecznych – i w ten sposób się ładuje, a energię zbiera w akumulatorach. Po zmierzchu natomiast lampa wykorzystuje zmagazynowaną energię, by oświetlić otoczenie. Na rynku znajdziesz też lampy solarne z czujnikiem zmierzchu – w ich przypadku nie trzeba nawet pamiętać o włączaniu, ponieważ uruchamiają się same. Z kolei lampy z czujnikiem ruchu sprawdzą się w miejscach, które mają być oświetlane tylko sporadycznie – na przykład przy wjeździe do garażu lub ścieżce prowadzącej od furtki do drzwi wejściowych.

A jak długo ładuje się lampa solarna? To oczywiście zależy od modelu. W ciągu dnia jednak lampa solarna powinna naładować się do pełna – w zależności od pojemności akumulatora będzie później świecić około 8-12 godzin. Warto jednak pamiętać o tym, by nie ustawiać lampy solarnej

Lampy solarne w ogrodzie – największe zalety

Podstawową zaletą lamp solarnych są oczywiście niskie koszty. Nie musisz przecież płacić za prąd – lampa świeci dzięki magazynowaniu energii słonecznej. Takie rozwiązanie jest również bardzo ekologiczne. Dodatkowo lampy solarne najczęściej wykorzystują żarówki ledowe, których żywotność jest bardzo długa – a to również przekłada się na oszczędności.

Lampy solarne w ogrodzie nie wymagają skomplikowanego montażu – nie posiadają żadnych przewodów, dzięki czemu można je z łatwością przenosić i zamontować dokładnie tam, gdzie chcesz. Świetnie sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach, do których nie docierają przewody zasilające.

Jakie lampy solarne do ogrodu?

Lampa solarna ogrodowa dostępna jest w setkach modeli. Możesz zdecydować się na lampę solarną w kształcie kuli, lampę solarną wiszącą czy stojącą. Dużą popularnością cieszą się słupki oświetleniowe, a także kinkiety zamontowane na ścianie domu.

Nie masz pomysłu na to, jaką lampę solarną zewnętrzną wybrać? Zobacz nasze propozycje:

Piękne ozdobne solarne lampy LED stołowe

Fot. Materiały prasowe

Zestaw składający się z aż 10 małych lampek solarnych będzie pięknie wyglądał na ogrodowym stole. Bursztynowa barwa światła wprowadzi do ogrodu romantyczny nastrój. Poszczególne lampki można przenosić w zależności od potrzeby – możesz więc część postawić przy huśtawce czy oczku wodnym.

Lampa solarna – elegancki słupek oświetleniowy

Fot. Materiały prasowe

Niewielka lampa ze szklanym kloszem prezentuje się skromnie, a zarazem elegancko. Można ją zamontować na dwa sposoby – wbić w ziemię bezpośrednio na krótkim prostym uchwycie lub też zawiesić na dłuższym uchwycie z grotem, dzięki czemu całość sprawia wrażenie rustykalnej latarki. Zamontowane żarówki LED dają jasne, neutralne światło, które dobrze oświetla okolicę. Lampa jest w stanie świecić nawet 15 godzin.

Ozdobna lampa solarna w kształcie kuli

Fot. Materiały prasowe

Komplet lamp solarnych w kształcie kul można zamontować w trudno dostępnych miejscach. Opcja zmiany koloru sprawia, że każda kula może przybrać inną barwę, tym samym stwarzając niesamowitą atmosferę w ogrodzie. Model może świecić również standardowym, białym światłem, delikatnie rozpraszanym dzięki mlecznym kloszom. Lampy równie elegancko wyglądają w dzień.

Lampy solarne to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu z ogrodem. Dzięki swojej oszczędności, a także zróżnicowanej ofercie lampy na energię słoneczną cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wypróbuj je już dzisiaj, a szybko przekonasz się, jaką zapewniają wygodę!

Artykuł sponsorowany