Dom i wnętrze Ogród

Czas na taras! Salon pod chmurką idealnie wpisuje się w modny trend urban gardening

Redakcja
Redakcja
12 marca 2019
DEDON BREA Studio Forma 96
 

Wiosenne poranki z filiżanką kawy, w promieniach budzącego się słońca, pogawędki z przyjaciółmi na sofie, leniwe popołudnia na wygodnym fotelu… Po kilku miesiącach zimy w naszym klimacie odczuwamy silną potrzebę przeniesienia się na zewnątrz, a salon pod chmurką idealnie wpisuje się w modny trend urban gardening. Osłonięty przed ciekawskimi spojrzeniami, dzięki odpowiednim meblom stanie się miejską enklawą, skupiającą życie towarzyskie do późnej jesieni.

Ranga  outdoorowych aranżacji w ostatnim czasie bardzo wzrosła. Ogrody, tarasy i balkony przestały być już miejscami do których trafiają przypadkowe meble. Zapragnęliśmy, by sofy i fotele ogrodowe wyglądały równie atrakcyjnie, jak wyposażenie zdobiące wnętrza naszych domów. Szczególnie, że współczesne propozycje na nowo uwrażliwiają nas swoją wyrafinowaną formą na piękno świata i otaczającej przyrody.

Studio Forma 96

Architekci, którzy choć raz zasmakowali komfortu mebli outdoorowych DEDON, zgodnie twierdzą, że zaczynają inaczej postrzegać koncepcję zewnętrznej strefy relaksu, bo propozycje dostępne w Studio Forma 96 w niczym nie ustępują salonowym kuzynom. Ich szlachetny design, wygoda, materiały odporne na kaprysy pogody i niezwykła precyzja wykonania sprawiają, że pomimo nie do końca sprzyjającej pogody, chcemy spędzać więcej czasu na zewnątrz. Jakie ogrodowe nowości rekomenduje nam Studio Forma 96 na nadchodzący sezon?

Strefa lounge pod chmurką

Studio Forma 96

Koncepcja kolekcji BREA DEDON wywodzi się z przekonania projektantów – Edwarda Barbera i Jay’a Osgerby’ego, że meble ogrodowe powinny prezentować się równie dobrze, jak detale we wnętrzach. Zainspirowani wyzwaniem, zapragnęli stworzyć prosty w formie, elastyczny system, który łączyłby bezkompromisowy komfort z łatwą, praktyczną obsługą. Sprytnie zaprojektowaną metalową ramę połączyli z prostym kształtem bryły, spotykanym w klasycznych włoskich sofach. Poprzez redukcję elementów i wyeliminowanie złożoności, Barber i Osgerby mogli skupić się na dopracowaniu jakości i wyjątkowego komfortu siedzisk, co znalazło odzwierciedlenie w przyznaniu kolekcji nagrody „Interior Innovation. Best of the Best”. BREA dostępna jest w kilkunastu wykończeniach i pozwala na stworzenie wielu konfiguracji, od loungechair, czy szezlongów, poprzez stoliki, do narożnych sof, na których z powodzeniem zasiądzie siedem osób.

Studio Forma 96

Inspiracja geometrią i naturą

Podczas prac nad kolekcją AIIR DEDON, projektanci kopenhaskiego studia GamFratesi czerpali inspirację z natury; przejrzystości brzóz, których delikatne gałęzie pozwalają na swobodne przenikanie wiatru. Wrażliwość Stine Gam i Enrico Fratesi, połączona z formalną prostotą projektu, sprawiła, że  udało im się dokonać zgrabnej reinterpretacji klasycznego ogrodowego siedziska, dostosowując je do współczesnego stylu życia. Ostre, staranne linie oparcia nadają projektowi charakter graficzny, a zakrzywione siedzisko oferuje niezwykły komfort, nawet bez użycia opcjonalnych poduszek. Uniwersalny design AIIR sprawia, że krzesła te równie dobrze sprawdzają się na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Kolekcja dostępna jest w wersji klasycznej, lub z podłokietnikami, w palecie kolorów nawiązującej do włoskich i nordyckich krajobrazów.

Studio Forma 96

Ogrodowe okręgi

Studio Forma 96

„Kiedy projektuję nowe krzesło, lubię pokazywać je w nowym kontekście, ale najbardziej zależy mi na tym, by swą formą naturalnie odnosiło się do łączenia ludzi i wyglądało tak, jakby stało w danej przestrzeni od zawsze” – mówi o kolekcji CIRQL DEDON jej projektant, Werner Aisslinger.

Oparta na okrągłych kształtach i wyrafinowanym geometrycznym splocie, CIRQL ma szansę stać się meblem ikonicznym, będąc jednocześnie bardzo daleko od pretensjonalności. Wykonana z luksusowego włókna DEDON, bezkonkurencyjnego pod względem jakości i wytrzymałości, jest w stanie wytrzymać nawet najtrudniejsze warunki zewnętrzne. Zgodnie z nazwą, CIRQL charakteryzuje się trzema koncentrycznymi okręgami wykonanymi z malowanego proszkowo aluminium. Wygodne oparcia foteli praktycznie otaczają użytkownika. Trzeba przyznać, że równie przyjemnie się na nich siedzi, jak i wodzi oczami po ich krągłych liniach. Skomplikowany wzór geometryczny, opracowany przez Aisslingera, wraz z mistrzem tkactwa DEDON na Filipinach, promieniuje w każdym kierunku. W skład kolekcji wchodzą: fotel wypoczynkowy, krzesło do jadalni oraz podnóżek.

Studio Forma 96

Jak widać, nowoczesne ogrody i tarasy są sumą wielu uzupełniających się elementów. Aby ta strefa była dopracowana w najmniejszych szczegółach, meble ogrodowe warto uzupełnić o dodatki. W ofercie Studio Forma 96 znajdziemy poduszki, donice, lampiony, skrzynie i parasole DEDON, które stworzą wyjątkowo zgrane duety z nowymi kolekcjami mebli. Czy tak zaaranżowana wiosna w ogrodzie może mieć piękniejsze oblicze?

Studio Forma 96


Dom i wnętrze Ogród

Zazdrość niejedno ma imię… Niepokojące zachowania twojego partnera, które świadczą o niekontrolowanej zaborczości

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 marca 2019
Zazdrość niejedno ma imię... Niepokojące zachowania twojego partnera, które świadczą o niekontrolowanej zaborczości
Fot. iStock / Astarot – Zazdrość niejedno ma imię... Niepokojące zachowania twojego partnera, które świadczą o niekontrolowanej zaborczości
 

Zazdrość o partnera to temat niesamowicie delikatny i łatwo wymykając się spod kontroli. Nieopanowana zazdrość może prowadzić do prawdziwych dramatów. Choć początkowo mile łechce nasze ego, z czasem staje się męczącym potworem, który dosłownie niszczy nasz związek. Warto przyjrzeć się bliżej pewnym niepokojącym objawom i jeśli takie pojawiają się w relacji z ukochaną osobą, przede wszystkim szczerze o nich porozmawiać.

Czy to już zazdrość?

Niepokojące zachowania twojego partnera, które świadczą o niekontrolowanej zaborczości:

Nie dzwoni do ciebie, nie pisze do ciebie ani nie odpowiada, kiedy bawisz się w towarzystwie innych osób

To jego sposób na pokazanie ci, że nie lubi czasu, który spędzasz z innymi, a nie z nim. Jeśli on nie jest szczęśliwy, ty też nie będziesz.

Nie przyzna się, gdy czuje się zazdrosny, ale ukaże cię obojętnością

Czasami odmawia ci bliskości, zwłaszcza po kłótni. Każe ci długo płacić za coś, czemu wcale nie jesteś winna, co wydarzyło się tylko w jego wyobraźni.

Często znajduje wymówki, zamiast gdzieś cię zabrać

Nie chce, żebyś przyciągała uwagę innych mężczyzn. Nie pozwól mu się powstrzymać lub żałować, że nie robisz rzeczy, które cię uszczęśliwiają. To ty decydujesz, jak żyć najlepiej!

Chce decydować za was oboje

Będzie ciężko pracował, aby dostosować wszelkie plany do własnych oczekiwań, a kiedy coś nie wyjdzie, oczekuje, że będziesz tak samo zawiedziona jak on. Nie masz nic do powiedzenia na temat tego, co robisz ze swoim czasem, ponieważ to on ma nad nim kontrolę.

Jeśli jesteś w naprawdę dobrym nastroju, on go psuje

Albo przywołuje coś negatywnego, aby zmienić swój nastrój na gorszy. Wiesz, że pozytywne myślenie, zwłaszcza codzienna medytacja, obniży Twój poziom stresu. Nawet jeśli nie zrobiłaś nic złego, on sprawi, że poczujesz się naprawdę źle. Dzieje się tak, ponieważ cierpi z powodu niskiej samooceny lub innego osobistego problemu, który nie ma nic wspólnego z waszym związkiem.

Każe ci się tłumaczyć z twoich relacji z przeszłości

Wydaje ci się to absurdalne – on widzi zagrożenie praktycznie wszędzie. Trudno mu znieść myśl, że kiedyś ktoś inny cię obejmował, całował, ale nie potrafi „odwrócić sytuacji” – to, co dotyczy jego dawnych związków stanowi raczej temat tabu lub dowiadujesz się, że każda z jego partnerek była „idiotką”. Uważaj na ten niepokojący sygnał – brak szacunku dla byłego partnera to poważny znak ostrzegawczy.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Dom i wnętrze Ogród

Akwarium kąpielowe, kurnik na aplikację, szklarnia… Poznajcie Dom Symbiotyczny – robi wrażenie

Redakcja
Redakcja
12 marca 2019
mat. pras. BXBstudio Dom Symbiotyczny
Następny

Dom Symbiotyczny na nowo definiuje współczesny styl życia, który polega na powrocie do tradycyjnych zasad symbiozy z naturą przy jednoczesnym zachowaniu komfortu oraz najnowszych zdobyczy technologicznych. To dom, który odbudowuje relacje człowieka z otoczeniem włączając go w obieg ze środowiskiem naturalnym. Nie jest to dom nowoczesny, cechujący się kosztownym prestiżem konsumpcji. Jest to dom o dobrze zrozumianym i zdefiniowanym luksusie wynikającym z autentycznych, naturalnych i zakorzenionych od wieków ludzkich potrzeb. 

Idea i pierwsze wizualizacje tego projektu z nurtu tzw. Biophilic Design zostały zaprezentowane przez Bogusława Barnasia podczas Davos World Communication Forum Łódź 2016 w ramach wykładu „Future of the Human Space”, następnie podczas sympozjum naukowego PAU w ramach wykładu: „Świat w obliczu globalnej konsumpcji – architektura ekologiczna, dom aktywny i aktywna farma”, Łódź Design Festiwal 2016 oraz na International Sustainable Architecture Congress w Belgradzie w 2017 roku. Premiera projektu miała miejsce w marcu 2019 roku na OKK! Design w Warszawie jako nowa typologia domu i sposobu zamieszkiwania pod nazwą Dom Symbiotyczny oraz Osiedle Symbiotyczne.

W kontekście miasta, Dom Symbiotyczny tworzy unikalny mikroklimat, natomiast w kontekście wsi w sposób naturalny wpisuje się w zastany krajobraz. Zespoły domów symbiotycznych mogą tworzyć Osiedla Symbiotyczne oraz Dzielnice Symbiotyczne, wraz z przestrzeniami wspólnymi, tworząc zupełnie nową jakość przestrzeni urbanistycznej.

Zaprojektowany Dom Symbiotyczny urzeka prostą konstrukcją i ergonomicznym układem funkcjonalnym, dodatkową zaletą są elementy które czynnie integrują mieszkańca ze środowiskiem naturalnym:

czytaj dalej na następnej stronie

Zobacz także

Monstera

Monstera – majestatyczne pnącze o niezwykłych liściach. Jak ją pielęgnować, by zachwycała?

prezent na Dzień Dziecka

Jak wybrać prezent na Dzień Dziecka?

Hygge w domu, czyli 5 rzeczy, których o urządzaniu mieszkań możemy się nauczyć od Duńczyków