Go to content

Jakie wybrać filiżanki do kawy na prezent?

Jeżeli chcesz sprawić komuś praktyczny i wyjątkowy prezent, to filiżanki do kawy lub herbaty będą zawsze dobrym pomysłem. Filiżanka lub ich komplet ucieszy zarówno przyjaciółkę, mamę, babcię, jak i młodą parę.

Dla kogo filiżanka na prezent?

Pięknie wykonane, ozdobne filiżanki z porcelany przeznaczone do kawy lub herbaty to uniwersalny prezent, który z pewnością przypadnie do gustu najbliższym członkom rodziny i znajomym. Nadają się one doskonale na upominki wręczane z takich okazji jak: urodziny, imieniny, Dzień Babci, Dziadka, Mamy, czy Taty.

W przypadku znajomych świetnym wyborem będzie także filiżanka z nadrukiem lub zabawnym rysunkiem. Może stanowić również doskonały podarunek ofiarowany jako wyraz wdzięczności osobom odchodzącym z firmy, czy nauczycielom w momencie zakończenia szkoły. Bardzo wiele osób wręcza również filiżanki do kawy i herbaty na prezent ślubny.

Jakie filiżanki na prezent?

Nie sposób jednoznacznie wskazać, jakie wybrać filiżanki na prezent. Wybór zależy bowiem od preferencji, gustu i potrzeb obdarowywanej osoby. Naczynia z porcelany dostępne są w kolorze białym oraz écru. Te odcienie zapewne sprawdzą się dla miłośników minimalizmu. Można jednak ofiarować w prezencie filiżanki w różne wzory, np. geometryczne, kwiatowe, z postaciami, zwierzętami, replikami obrazów, ornamentami, wykonane w różnych kolorach i stylach.

W sklepie Home&Passion można zakupić filiżanki w stylu rustykalnym i romantycznym skandynawskim oraz boho, a także orientalnym. Oferujemy filiżanki pojedyncze, a także zestawy eleganckich filiżanek. Dużą popularnością cieszą się komplety dwóch filiżanek, stanowiące idealne rozwiązanie dla zakochanych par. Wszystkie nasze produkty zapakowane są w markowe opakowanie, co pozwala oszczędzić czas ofiarodawcy, gdyż nie musi szukać dopasowanego opakowania, chcąc ofiarować bliskiej osobie filiżanki na prezent.

Bardzo istotną kwestią jest również pojemność filiżanek przeznaczonych na upominek. Najlepiej, gdy znamy indywidualne preferencje osoby, którą zamierzamy obdarować. Jeśli wiemy, że jej ulubioną kawą jest espresso, podarujmy jej filiżankę o grubych ściankach o pojemności ok. 50-80 ml. Z kolei osobom uwielbiającym cappuccino warto podarować filiżanki o pojemności 150-180 ml.

Filiżanki na prezent – materiał

Najbardziej eleganckie, a zarazem najpraktyczniejsze modele filiżanek są wykonane z porcelany. Charakteryzują się niską przewodnością cieplną, dzięki czemu kawa czy herbata szybko nie ostygną, a filiżanka zalana wrzątkiem nie pęknie. Ponadto nie pozostanie w nich żaden osad.

Ekskluzywna porcelana wprowadza na stół odświętny charakter i pozwala poczuć się elegancko i wyjątkowo.

Elementem uzupełniającym filiżanki są zwykle spodki, na które można odkładać łyżeczkę czy położyć ciasteczko do herbaty. Filiżanki często sprzedawane są w zestawie, dzięki czemu tworzą spójny komplet.

Filiżanki na prezent – rodzaje i zastosowanie

Choć mogłoby się wydawać, że każda filiżanka to po prostu filiżanka, nie jest tak w istocie. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele rodzajów filiżanek, które mają różne zastosowania.

Filiżanki do kawy kupić można w różnych pojemnościach i podajemy je w zależnościach od typu pitej kawy. Standardowy rozmiar filiżanek to 80 – 200 mililitrów. Natomiast kawę espresso powinno się podawać w naczyniu o pojemności poniżej 100 ml. Najbardziej jednak popularne są kawy mleczne, które wymagają większych filiżanek niż do espresso. Te przeznaczone do cappuccino mają pojemność 150-180 ml. Z kolei do caffe latte zamiast filiżanki często wybiera się wysokie kubki bez ucha albo szklanki o lejkowatym kształcie, a klasyczne filiżanki do
kawy białej mają z reguły objętość od 230 do 250 ml.

Filiżanki do herbaty różnią się od filiżanek do kawy przede wszystkim swoim kształtem. Mają one bowiem obrzeże, które jest większe od ich podstawy. Istotnym elementem jest też ucho, które służy głównie do zaczepiania w nim jednego palca i jest na ogół mniejsze niż w filiżance do kawy. Ponadto klasyczne filiżanki do herbaty charakteryzuje większa lekkość wykonania, co powoduje, że wydają się one mniejsze i lżejsze niż filiżanki przeznaczone do kawy. Występują zwykle w pojemnościach od 250 do 300 ml, ale możemy spotkać także znacznie większe pojemności.

Obecnie producenci filiżanek stawiają nacisk na nowoczesną formę i design, oferując szeroki wybór produktów o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Dlatego też współczesne wyroby często nie są przeznaczone do konkretnych napojów.