Lifestyle

Prokrastynacja – choroba naszych czasów czy uniwersalna wymówka?

Redakcja
Redakcja
2 października 2019
Fot. Materiały prasowe

„Zrobię to jutro, przecież świat od tego nie zawali!”, „zacznę się uczyć, ale dopiero od pełnej godziny”, „jutro wszystko będzie łatwiejsze”. Na pewno kiedyś słyszałeś te słowa – zwłaszcza w swojej głowie. Ostatecznie w popłochu nadrabiałeś zaległości walcząc ze zbliżającym się deadlinem, fundując sobie uderzeniową dawkę stresu. Z prokrastynacją, czyli szkodliwym nawykiem irracjonalnego odkładania wszystkiego da się jednak – i zdecydowanie powinno – walczyć. Podpowiadamy jak!

Wieczne nigdy

Prokrastynacja to nałogowe odkładanie obowiązków i zadań na później. Osoby zmagające się z problemem prokrastynacji zazwyczaj wywiązują się ze swoich obowiązków dopiero w ostatniej chwili, ponieważ ciągle odwlekają moment rozpoczęcia lub dokończenia pracy, najczęściej z irracjonalnych pobudek.

Źródła problemu niektórzy specjaliści szukają już w latach dzieciństwa. Najczęściej jednak na chęć ciągłego odwlekania czekających nas zadań i obowiązków składa się więcej powiązanych ze sobą rzeczy. To m.in. przeświadczenie, że zadanie do wykonania jest trudne i wręcz niemożliwe do zrealizowania, a własne oczekiwania wobec niego są wygórowane i często myślimy, że coś powinno zostać zrobione „idealnie”. Bywa też, że sądzimy, że dysponujemy wystarczającymi umiejętnościami do poradzenia sobie z zadaniem. Inne powody to chęć uzyskania natychmiastowych efektów (tzw. „instant gratification”), lęk przed krytyką oraz porażką i wreszcie – zrzucanie wszystkiego na karb problemów z koncentracją. Wszystkie te elementy tworzą barierę pomiędzy Tobą a celem, który musisz zrealizować.

Wygodna wymówka

Z nieustannym odwlekaniem zadań, które masz wykonać, jest trochę tak, jak z pójściem na imprezę, na którą nie masz ochoty iść. Wystarczy dowolne losowe zdarzenie lub odrobinę gorsze samopoczucie, by nie tylko zrezygnować z wyjścia, ale również w miarę racjonalnie uzasadnić je samemu sobie i nie czuć się źle z tym, że po raz kolejny odmówiłeś. Prokrastynacja również często stanowi bardzo wygodną wymówkę dla niesumiennego podejścia do swoich obowiązków. Okazujesz pozorną chęć wykonania zadania, ale „chowasz się” za problemami, które wydają Ci się nie do pokonania. Myślisz sobie: „wolę już nie robić, jeśli mam to zrobić źle” i po raz kolejny odwlekasz to, co już od dawna czeka na wykonanie.

Skoncentruj się, planuj, działaj… i uświadom sobie problem

Oczywiście nie każdy, kto motywuje się i dyscyplinuje w ostatniej chwili, może mówić, że dopadła go „prokrastynacja”. Niektórym po prostu odpowiada typ pracy z widmem przybliżającego się deadline’u – większa presja mocniej ich motywuje i sprzyja koncentracji. Najczęściej jednak wiąże się to z zachowaniem odpowiedniego, sumiennego i rzetelnego podejścia do swoich obowiązków, wynikającym z samokontroli, dyscypliny i organizacji czasu pracy – to one pozwalają zachować wysoką koncentrację oraz zorientowanie na wykonanie danego celu, zadania czy projektu.

By zwalczyć problem z prokrastynacją, konieczne jest podjęcie kilku ważnych kroków. Jeden z kluczowych to uświadomienie sobie problemu i – jeśli to możliwe – wytypowanie, co stanowi jego źródło. Jeśli łatwo ulegasz rozpraszaczom, ogranicz użycie najpopularniejszych pożeraczy czasu: mediów społecznościowych, smartfona czy pogaduszek ze współpracownikami w miejscu pracy. Jeżeli zaś chronicznie odkładasz najtrudniejsze rzeczy i próbujesz sobie to zrekompensować poprzez realizację wielu prostych, często nieistotnych zadań, zacznij dzień od tzw. „zjedzenia żaby” i uporania się z najbardziej uciążliwym zadaniem – da Ci to niesłychaną satysfakcję, zmotywuje do wykonania pozostałych zadań i jednocześnie podniesie Twoją samoocenę, bo przecież nie powiesz sobie już, że „nie jestem w stanie tego zrobić”.

Czas ma znaczenie

Prokrastynacji zdecydowanie sprzyja zła organizacja czasu albo zupełny jej brak. Bywa, że na wykonanie danej czynności przeznaczamy więcej czasu, niż potrzebujemy (co sprzyja rozleniwieniu i brakowi efektywności) lub zdecydowanie mniej (wówczas pojawia się pośpiech i stres, a jednocześnie narasta w nas frustracja, że nie jesteśmy spełnić własnych założeń). Podejdź do planowania swoich obowiązków bardziej racjonalnie – sprawdź, ile Twojego dnia pochłaniają proste, rutynowe czynności, a jak wiele czasu musisz poświęcić na zmierzenie się z bardziej złożonymi zadaniami. Narzuć sobie wewnętrzną dyscyplinę – ułóż listę zadań, ustal priorytety, korzystaj z planera czy zegarka – jego kupno pozwoli Ci na łatwiejsze gospodarowanie czasem, jakim dysponujesz.

Na kobiecym nadgarstku idealnie sprawdzi się zegarek Lorus RG225PX9 – z szeroką, srebrną bransoletą i elementami z różowego złota widocznymi również na kopercie i wskazówkach. Zerkanie na piękny model zegarka sprawi, że jeszcze chętniej będziesz sprawdzał, która jest godzina! Cena: 319 zł

Kolejna propozycja to Lorus RG269PX9minimalistyczny i elegancki design tarczy oraz skórzany pasek w pastelowym kolorze sprawiają, że trudno oderwać od niego wzrok. Delikatna krata nadaje zegarkowi ciekawego charakteru, jednak nie przeszkadza w odczycie godziny. Cena: 279 zł

A może zegarek z biżuteryjnym akcentem? W modelu Lorus RG290NX9 oprócz paska w głębokim, granatowym kolorze, dodatkowej elegancji i wyrazistości nadają elementy w kolorze srebra i różowego złota – dzięki nim każdy inny element biżuterii będzie zbędny, a efekt „wow” osiągniesz bez większego wysiłku. Wypróbuj połączenia przeważającego na zegarku granatu z białą, skórzaną podstawą, np. kurtką. Cena: 339 zł

Walcz ze stresem

Mówi się, że stres bywa najlepszym motywatorem. To prawda, ale dzieje się tak do pewnego momentu – jego nadmierny poziom sprzyja spadkowi efektywności, motywacji i koncentracji. Ten „zły” stres może często odbijać się na naszym zdrowiu i w dużym stopniu jest odpowiedzialny za prokrastynację, bo sprzyja poczuciu wypalenia i zmęczenia organizmu.

Do walki z prokrastynacją potrzebna jest więc nie tylko zmiana myślenia – to również stopniowe wprowadzanie dobrych nawyków i eliminowanie tych złych, tak, by wykluczyć z życia zbędny stres i zmartwienia. Staraj się odżywiać zdrowiej i regularniej, wysypiaj się, uprawiaj aktywność fizyczną, ogranicz używki. Tylko pamiętaj – zacznij od zaraz!


LORUS to marka stworzona w roku 1982 przez japoński koncern SEIKO, któremu przyświeca idea tworzenia zegarków dla osób pozytywnie nastawionych do życia i potrafiących cieszyć się nim każdego dnia. Na polski rynek trafiła w roku 2007, od tej pory cieszy się dużym zainteresowaniem. Każda kolekcja LORUS łączy trzy cechy. Po pierwsze – szeroki wachlarz zegarków dla niej i dla niego zarówno w eleganckich, casualowych, jak i sportowych tonacjach, po drugie – atrakcyjna półka cenowa, a po trzecie –jakość potwierdzona przez SEIKO.


Artykuł powstał we współpracy z marką LORUS.


Lifestyle

Odkryj swoje naturalne piękno

Redakcja
Redakcja
2 października 2019
Fot. iStock
 

Każda z nas potrzebuje czasu tylko dla siebie, niestety w natłoku obowiązków i w pogoni za perfekcją zapominamy o sobie i o swoich potrzebach. Robimy wszystko, by zyskać aprobatę w oczach innych, zapominając o tym, co najważniejsze. Zmiana zaczyna się od środka, dlatego tak ważne jest, by zadbać o swoje samopoczucie, zdrowie i samoocenę.

Możemy różnić się między sobą wzrostem, kolorem włosów, rozmiarem noszonych ubrać, ale to właśnie ten unikalny zbiór cech przypisanych tylko nam czyni nas wyjątkowymi. Zatem zanim znów zaczniesz porównywać się z innymi, myśląc że nie jesteś wystarczająco szczupła, wysoka, a twoje włosy uporczywie kręcą się zamiast gładko opadać na ramiona, zastanów się, co w sobie cenisz i pokochaj swój wygląd.

Rytuał piękna w domowym zaciszu

Zamiast skupiać się na tym, czego według Ciebie brakuje w Twoim wyglądzie, spróbuj skupić się na atutach, które możesz z siebie wydobyć i podkreślić. Naturalne piękno jest największą ozdobą kobiety, dlatego postaw na to, co dała Ci natura. Bez znaczenia, czy jesteś posiadaczką gęstych, długich włosów, burzy loków czy może krótkiego, drapieżnego zaczesu. Wszystkie typy włosów zasługują na odpowiednio dobraną pielęgnację, dlatego fryzjerski duet – Tomasz Schmidt i Andrzej Wierzbicki opracowali profesjonalną linię kosmetyków, które sprostają wszystkim wymaganiom.

Eliksiry myjące – podstawa codziennej pielęgnacji

Konsekwencja to zasada, o której często zapominamy, a to właśnie dzięki niej możemy odnieść największy sukces. Również w przypadku pielęgnacji włosów należy działać konsekwentnie i stosować odpowiednio dobrane produkty. Marka WS Academy opracowała innowacyjny szampon do włosów w formie eliksiru myjącego. Poznaj działanie produktów WS Academy i wybierz swój eliksir.

Nawilżająco-wzmacniający eliksir Czarna Orchidea zawiera wyciąg z 12 ziół, prowitaminę B5 nadającą gładkość oraz hydrolizat keratyny, który odbudowuje strukturę włosa.

Eliksir Eukaliptus&Rozmaryn zawiera wyciąg z ziół oraz kompleks składników aktywnych Tricorexina Hydro, który redukuje wypadanie włosów, stymuluje odnowę oraz pobudza produkcję keratyny.

Odżywczo-regenerujący eliksir Paczula Wonna, który dzięki zawartości egzotycznych owoców i prowitaminy B5, zwiększa elastyczność włosów i chroni kolor.

Fot. Materiały prasowe / WS Academy Wierzbicki & Schmidt

Uzupełnij pielęgnację o dawkę odżywienia

Oprócz delikatnego oczyszczania włosów warto im zaserwować porządną dawkę odżywienia. Do każdego eliksiru myjącego powstała odpowiednia esencja, która uzupełni pielęgnację. Spośród dostępnych opcji: czarna orchidea, eukaliptus i rozmaryn lub paczula wonna, wybierz odpowiednią esencję dla swoich potrzeb. Oprócz esencji duet Wierzbicki i Schmidt opracował łatwe w użyciu odżywki bez spłukiwania, które szybko i skutecznie nawilżą kosmyki.

Podkreśl to, co w Tobie najpiękniejsze

Lubisz eksperymentować ze swoim wyglądem? A może szukasz sposobu, jak podkreślić swoje naturalne piękno? W kolekcji kosmetyków WS Academy znajdziesz również szeroką gamę produktów do stylizacji włosów. Guma utrwalająca, pasta czy żel utrzymają przez wiele godzin misternie przygotowaną fryzurę, bez efektu sklejonych włosów. Lakier do włosów „Forma” pozwoli utrzymać fryzurę w niezmienionym stanie, nadając jej delikatny połysk i naturalne, świetliste wykończenie. Dla wszystkich tych, którzy walczą z puszącymi i elektryzującymi się kosmykami doskonałym produktem będzie spray nabłyszczający, który nadaje włosom połysk i podkreśla kolor.

Piękna niezależnie od wieku – kosmetyczne nowości od WS Academy

Nadszedł moment wyczekiwany przez wszystkie fanki kosmetyków Tomasza Schmidt i Andrzeja Wierzbickiego. Fryzjerski duet przedstawia nowe produkty, które z pewnością przypadną do gustu dojrzałym kobietom, które chcą czuć się pięknie, niezależnie od wieku. Pierwszą nowością przygotowaną przez WS Academy jest eliksir myjący Biały Lotos, który wykazuje właściwości wzmacniająco- rewitalizujące oraz przeciwdziała procesom starzenia się włosów. Eliksir delikatnie myje, nie podrażnia skóry, nie zawiera SLS i SLES oraz składników pochodzenia zwierzęcego. W składzie eliksiru Biały Lotos znajdziemy odżywczy aloes, regenerujący wyciąg z groszku oraz ekstrakt z pomidora, który zapobiega procesom starzenia się włosów oraz blaknięciu i matowieniu koloru. Drugą nowością, jaką przygotowali eksperci, jest serum Czarna Orchidea, czyli odżywczy olejek do włosów zawierający oleje konopny i makadamia oraz filtry UV. Delikatna formuła olejku bez spłukiwania nadaje się do pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów. Dzięki zawartym w nim składnikom włosy są odżywione a końcówki zabezpieczone przed uszkodzeniami. Lekki olejek doskonale podkreśla naturalne piękno i nie obciąża włosów.


Marka WS Academy Wierzbicki & Schmidt – stworzona przez duet stylistów fryzur oraz założycieli sieci salonów fryzjerskich WS Academy. Pomysłodawcy, Andrzej Wierzbicki i Tomasz Schmidt w zawodzie pracują już prawie od 20 lat, odnosząc na tej płaszczyźnie liczne sukcesy. Wspólnie prowadzą program „Ostre cięcie”, w którym pomagają odwiedzanym salonom fryzjerskim.

Artykuł powstał we współpracy z WS Academy Wierzbicki & Schmidt


Lifestyle

Złe nawyki, przez które tracisz cenny czas

Redakcja
Redakcja
2 października 2019

Wciąż brakuje Ci godzin w dobie, choć kładziesz się spać z poczuciem, że nie zrobiłaś dziś wiele? Mimo Twoich najszczerszych chęci, winowajcą ciągłego braku czasu mogą być wieloletnie przyzwyczajenia, które nabyłaś mimowolnie. Postaramy się Ci je unaocznić, abyś mogła wyeliminować problem życia w wiecznym niedoczasie.

Mityczny multitasking

Legenda głosi, że wielozadaniowość jest do opanowania przez każdego i pozwala zaoszczędzić wiele cennych minut, a nawet godzin. W rzeczywistości to zabawa dla mistrzów koncentracji. Multitasking to z pewnością duże ułatwienie, jednak bardzo kosztowne. Podejmowanie się zbyt wielu zadań jednocześnie to droga na skróty do rosnącej frustracji i uczucia tracenia kontroli nad swoimi sprawami. Zadanie, którego zrobienie  normalnie zajmuje nam ok. 20 minut, w momencie wykonywania go równolegle do kolejnego zobowiązania, w rzeczywistości okazuje się trwać dwa razy dłużej, a w nas rośnie stres i poczucie zawodności. Dużo lepszą metodą, która pozwoli zaoszczędzić Ci czas, jest robienie wszystkich zadań po kolei, najlepiej zaczynając od najtrudniejszego. Zbliżanie się ku końcowi listy będzie przyjemniejsze, jeśli będziesz mieć świadomość, że przed Tobą coraz lżejsze zadania. Jeżeli rozpiszesz sobie wszystko to, co oczekuje na wykonanie, odciążysz swój mózg, który nie będzie musiał dodatkowo pilnować, abyś o niczym nie zapomniała.

Sprawdzanie godziny na telefonie

Wszyscy wiemy, że to bilet w jedną stronę. Wyciągasz telefon, żeby sprawdzić godzinę, a po 20 minutach orientujesz się, że właśnie przescrollowałaś piątą aplikację… i wciąż nie wiesz, która jest godzina. Choć smartfony zastępują nam coraz więcej urządzeń zachęcamy, aby do odczytu godziny zachować klasyczny, znany nam od pokoleń zegarek na rękę. Zerknięcie na niego wymaga co najwyżej odsłonięcie mankietu. W ten sposób do minimum zmniejszysz ryzyko zajęcia się czymś, na co obecnie nie masz czasu.

Zegarek na rękę to nie tylko prosty sposób na szybkie sprawdzenie godziny. Taki gadżet może również dopełnić Twoją stylizację, w zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.

Kobiecy nadgarstek świetnie przyozdobi kwarcowy zegarek Lorus RG278PX9 o złotej, stalowej bransolecie oraz delikatnej tarczy w kolorze srebrnym. To klasyczna propozycja, która sprawdzi się w wielu stylizacjach – od klasyki, przez casual business, po niestandardowe, kontrastujące zestawienia. Cena: 309 zł

Polecamy również zegarek w kolorystyce granatowej. Model Lorus RG246PX9 każdej stylizacji nada elegancji i głębi. Skórzany pasek, ciemna tarcza z delikatnymi, błękitnymi akcentami i kontrastującymi wskazówkami urozmaici każdy outfit – od prostego zestawu t-shirt + dżinsy, po delikatne, zwiewne tuniki i sukienki. Cena: 309 zł

Fankom minimalizmu szczególnie polecamy Lorus RG207QX9. Ciemna tarcza, proste indeksy i wskazówki w srebrnym kolorze oraz stalowa bransoleta typu mesh idealnie dopełnią stylizację, a przy tym odczyt godziny jest prosty. Cena: 319 zł

Przechwalanie się swoimi celami

Planujesz założyć własny biznes, schudnąć 10 kg do końca roku, przebiec maraton i napisać pracę magisterską w terminie? Gratulujemy celów i życzymy powodzenia! Pamiętaj jednak, że samo rozmawianie o zamiarach w żaden sposób nie przybliża Cię do realizacji planu – wie o tym po prostu większa liczba osób. Im częściej będziesz mówić o swoim celu, tym mocniej Twój mózg będzie utwierdzał się w przekonaniu, że już to zrobiłaś. Tym samym Twoja motywacja spada, a Ty straciłaś właśnie masę czasu na opowiadanie innym, jak dużej rzeczy zamierzasz dokonać. To droga na skróty do straty czasu i… wiarygodności w oczach innych. Nasza rada? Zachowaj dla siebie swoje duże plany, a przynajmniej pozostaw je tylko dla najbliższych, którzy faktycznie będą wspierać Cię w ich realizacji. Unikając zbytniego roztrząsania swoich prywatnych spraw, skupisz się maksymalnie na osiągnięciu celu, minimalizując czas jego realizacji. Dużo przyjemniejsze będzie chwalenie się zrealizowanym marzeniem i motywowanie do tego innych!

Oczekiwanie na „lepsze czasy”

Odkładasz swoje plany na czasy, gdy będziesz szczuplejszy, bogatszy, szczęśliwszy…? W marzeniach widzisz siebie w tej „lepszej” wersji, która będzie w stanie osiągnąć wszystko, co sobie zaplanowałaś i to z nawiązką. Liczysz na to, że pewnego dnia po prostu taki się obudzisz i będziesz mogła przystąpić do realizacji planów, które powiodą się ot tak. Niestety, możesz tak czekać w nieskończoność albo… wziąć się do realizacji swoich planów od zaraz! Im bardziej się do tego przyłożysz, tym szybciej wyrobisz swój charakter, poznasz swoje słabości, ale także mocne strony. Sukces leży w Twoim zasięgu, a gwarantujemy, że wysiłek, jaki włożysz w jego osiągnięcie będzie nieporównywalnie bardziej satysfakcjonujący niż gdyby miało przyjść to samo. Pomyśl o czasie, który zaoszczędzisz, a mogłabyś stracić go na gdybanie i bezczynność.


LORUS to marka stworzona w roku 1982 przez japoński koncern SEIKO, któremu przyświeca idea tworzenia zegarków dla osób pozytywnie nastawionych do życia i potrafiących cieszyć się nim każdego dnia. Na polski rynek trafiła w roku 2007, od tej pory cieszy się dużym zainteresowaniem. Każda kolekcja LORUS łączy trzy cechy. Po pierwsze – szeroki wachlarz zegarków dla niej i dla niego zarówno w eleganckich, casualowych, jak i sportowych tonacjach, po drugie – atrakcyjna półka cenowa, a po trzecie –jakość potwierdzona przez SEIKO.


Artykuł powstał we współpracy z marką LORUS.


Zobacz także

Bo miłość, ta prawdziwa, nie odchodzi nigdy. Odżywa, z każdym wspomnieniem, rocznicą i świeczką tlącą się na grobie. List do teściowej

„Bez nich nie będzie już kina”. To przemówienie Meryl Streep podczas ceremonii wręczenia Złotych Globów przejdzie do historii

Jedzenie szparagów zwiększa ryzyko raka piersi? Czy to przełomowe badania?