Lifestyle

Niesłusznie oskarżony o morderstwo żony safanduła, czy kłamca i psychopata, który wykorzystywał rodzinę do swoich celów?

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
17 maja 2022
 

„Schody” nowy majstersztyk na HBO MAX. To doskonałe studium rodziny patchworkowej i siły jednej kobiety, która ją spaja. Serial oparto na prawdziwej historii. Chodzi o głośny proces amerykańskiego pisarza oskarżonego o morderstwo żony, która spadła ze schodów i wykrwawiła się. Na głowie miała aż siedem ran, a ściany wokół schodów były całe pokryte krwią od jej wymiocin. Pomieszczenie wyglądało jak po jakiejś masakrze. I tu pada pytanie: czy to oby na pewno była śmierć naturalna?

Patchworkowy ideał

Ale cofnijmy się w czasie… Wyobraźmy sobie dwóch synów z pierwszego małżeństwa faceta, do tego córka z pierwszego małżeństwa kobiety i jeszcze dwie adoptowane córki. Siedzą przy jednym stole, odrobinę się waśnią, są o siebie zazdrośni. Ale gdy ona wznosi toast, milkną. Mają zwyczaj siadanie do uroczystych obiadów i mówienia, za co i komu są wdzięczni. Miło tego się słucha. Trochę sielanka, ale bez przesady.

Na pierwszy rzut oka widać, że siłą tej rodziny jest ona – Kathleen Peterson (w tej roli absolutnie genialna Toni Collette). Ona jednoczy piątkę dzieciaków, dyscyplinuje, mówi prawdę w oczy, dba, potrafi być czuła, rozumiejąca, empatyczna. Ale już kolejne sceny pokazują, jak bardzo jest tym wszystkim zmęczona. Bo zapomniała odebrać garnituru z pralni dla męża, bo w pracy musiała kogoś zwolnić i nie należało to do przyjemności, bo podwiozła syna, który zawsze się spóźnia, bo…, bo… Kathleen bez ustanku musi wybierać i żonglować swoim czasem: czy jechać do córki na uczelnię na ważną dla niej uroczystość, czy też pomóc mężowi w przedwyborczej zbiórce charytatywnej. Oczywiście do tego pracuje. Nie, nie jest idealna. Gdy ją boli szyja, łyka przeciwbólowe proszki i dalej walczy jak lwica o tę patchworkową rodzinę. Pije alkohol jak smok, chodzi non stop na rauszu. Ale wszystkie dzieci mają do niej szacunek. Kochają ją.

Kto zabił Kathleen Peterson

Kiedy Kathleen umiera, ojciec rodziny Michael Peterson (grany znakomicie przez Colina Firth’a) cierpi, ale niektórzy twierdzą, że jednak wygląda jak kłamca. Zrobił to? Czy zabił z jakiegoś niezrozumiałego powodu swoją żonę, którą na oczach dzieci zasypywał komplementami i zawsze podkreślał, że swój sukces zawdzięcza jej ciężkiej pracy i pomocy? Na początku dzieci stoją za nim murem, tulą się do niego i tęsknią. Jednak zagadek z odcinka na odcinek przybywa. Każdy ma swoje sekrety i nie jest postacią papierową. Dlatego, kiedy na jaw zaczynają wychodzić głęboko skrywane krępujące tajemnice, rodzina pomału… rozpada się. Okazuje się, że więzy krwi są tu jednak najważniejsze.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez HBO Max (@hbomax)

W dodatku pytania, kim jest Michel Peterson, mnożą się z minuty na minutę. Czy to cierpiący, niesłusznie oskarżony ojciec, trochę safanduła, a trochę zwykły przerażony facet? A może wybuchowy i wulgarny oraz apodyktyczny narcyz? Może nawet psychopata, który bezwzględnie wykorzystuje emocje dzieci, by osiągnąć swoje cele?

Odpowiedź poznacie na końcu. Polecamy wszystkim wielbicielom mrocznych zakątków ludzkich dusz oraz rozkminiaczom natury ludzkiej psychiki. Uwaga, serial zawiera wyjątkowo drastyczne sceny.


Lifestyle

Co się stanie z twoim ciałem, kiedy odstawisz cukier? 8 ważnych zmian

Redakcja
Redakcja
17 maja 2022
cukier
fot. iStock/ Rostislav_Sedlacek
 

Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wie, że cukier szkodzi? I o ile potrzebujemy naturalnych cukrów z owoców, ziaren i warzyw, to te znajdujące się w bardziej przetworzonej żywności mogą nie tylko zniszczyć nasze zdrowie, ale także dostarczają nam całej masy bezużytecznych kalorii. Naukowcy zbadali, co się stanie, jeśli zrezygnujemy z cukru na 10 dni. Rezultaty badań dają do myślenia.

Przykład? Kupujesz w sklepie małą paczuszkę cukierków, a wraz z nimi cukier, 251 kalorii, 13% dziennego zapotrzebowania na tłuszcze nasycone i marne 7,4 mg potasu. Możesz zjeść całą paczkę i ledwo poczuć sytość, ponieważ twój żołądek potrzebuje pewnych minerałów, aby czuć się nasyconym. I odwrotnie, możesz zjeść ziemniaka, który ma 168 kalorii, 0 tłuszczu, bez dodatku cukru, 4 gramy błonnika, 28% witaminy C, 27% witaminy B6, 26% potasu, 12% niacyny, 12% kwasu foliowego, 12% magnezu i więcej. I poczuć sytość.

Dieta wypełniona rafinowanym cukrem może równać się diecie ubogiej w odpowiednie witaminy, minerały i inne składniki odżywcze niezbędne do utrzymania zdrowia.

Sprawdź, co się stanie jeśli przestaniesz jeść rafinowany cukier:

1. Obniży się poziom cholesterolu

Według badań, spożywanie zbyt dużej ilości cukru powoduje spadek naszego dobrego cholesterolu, co z kolei powoduje wzrost tego złego.

2. Poprawi się zdrowie serca

Spożywanie zbyt dużej ilości cukru powoduje również wzrost trójglicerydów, co może zwiększać ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Zmniejszając o zaledwie 20% spożycie cukru, obniżasz ryzyko chorób serca.\

3. Poprawi się zdrowie zębów

Twój dentysta mówi ci, abyś ograniczyła cukier? Naprawdę ma ku temu powody. Słodkie przysmaki smakują pysznie, ale mogą również powodować gnicie zębów. Cukier odżywia bakterie w jamie ustnej, które są odpowiedzialne za ubytki i infekcje.

4. Schudniesz

Jedzenie w nadwyżce kalorycznej przez dłuższy czas może powodować przyrost masy ciała. A żywność zawierająca rafinowany cukier jest zazwyczaj bogatsza w kalorie, za to ma prawie żadną wartość odżywczą.

Fot. iStock/YakobchukOlena

5. Zaczniesz się lepiej odżywiać

Kiedy ograniczymy rafinowany cukier (który jest tylko pustymi kaloriami), pojawi się więcej miejsca na zdrowsze opcje, takie jak orzechy, nasiona, ziarna, rośliny strączkowe, warzywa i owoce. Wszystkie te pokarmy mają składniki odżywcze, których organizm potrzebuje do zdrowego funkcjonowania.

6. Poprawi się stan twojej skóry

Czy to nie dziwne, że jesteśmy w stanie płacić grube pieniądze za kosmetyki czy zabiegi medycyny estetycznej i… równie grube za kiepskie jedzenie? Tymczasem wystarczy po prostu wyeliminować rafinowany cukier z diety.

7. Zmniejszy się ryzyko chorób

Ci, których dieta wypełniona jest rafinowanym cukrem, są również bardziej narażeni na rozwój cukrzycy, chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi, chorób wątroby i wielu innych poważnych chorób. Eliminując cukier, zmniejszasz ryzyko wielu chorób.

8. Poprawa nastroju

Spożywanie cukru negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Może zwiększyć prawdopodobieństwo depresji, czy lęków.


Lifestyle

Lęk przed ciążą: jak sobie z nim poradzić?

Redakcja
Redakcja
16 maja 2022
Lęk przed ciążą

Zazwyczaj przyszłe mamy odczuwają mniejszy lub większy niepokój przed porodem, zwłaszcza jeśli nigdy go nie doświadczyły lub wcześniej wystąpiły jakieś komplikacje. Niektóre kobiety cierpią jednak na tokofobię, czyli paniczny lęk przed ciążą i rozwiązaniem. Warto wówczas skonsultować się ze specjalistą, który znajdzie przyczynę problemu i pomoże pokonać strach.

Czym jest tokofobia i jakie są jej przyczyny?

Mianem tokofobii określamy uporczywy, paniczny lęk przed ciążą i porodem. Wspomniane zaburzenie lękowe może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwszy przypadek dotyczy kobiet, które nigdy nie były w ciąży. Zjawisko ma zazwyczaj podłoże nerwicowe. Niejednokrotnie obserwuje się je u ofiar gwałtu lub molestowania seksualnego. Z drugiej strony skrajny lęk przed ciążą może pojawić się u kobiet, które słyszały dramatyczne historie o poronieniach lub sytuacjach na sali porodowej.

Utożsamianie się z traumatycznymi, ale cudzymi, doświadczeniami, przyczynia się do asocjacji. Wspomniane zjawisko rozpoznaje się wówczas, gdy osoba zmaga się z samoistnie nasuwającymi się obrazami lub skojarzeniami myślowymi z tendencją do eskalacji. Natomiast tokofobię wtórną stwierdza się u kobiet, które doświadczyły wielkiego szoku związanego z ciążą lub cierpią na poporodowy zespół stresu pourazowego.

Specjaliści podkreślają, że zaburzenie lękowe może wystąpić zarówno po prawidłowym porodzie naturalnym, jak i po przedwczesnym zakończeniu ciąży lub urodzeniu martwego dziecka. Zazwyczaj objawy nasilają się wraz z wiekiem ciąży, przy czym największe natężenie można zaobserwować w trzecim trymestrze. Specjaliści przypominają, że tokofobia zwiększa ryzyko rozwoju depresji poporodowej.

Jak oswoić lęk przed ciążą?

Aby pokonać strach przed ciążą i porodem, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą. Specjalista ustali przyczyny tokofobii, a następnie zaproponuje najlepsze sposoby rozwiązania problemu. W ten sposób można zminimalizować ryzyko depresji lub stanów lękowych.

Badania pokazują, że udzielanie wsparcia ciężarnym, które zmagają się z tokofobią, skutecznie łagodzi objawy zaburzenia. Sama świadomość, że istnieją ludzie skłonni do pomocy, sprawia, że kobieta lepiej sobie radzi z koszmarami sennymi, niepokojem, drażliwością, natrętnymi, katastroficznymi myślami czy bólem głowy i brzucha. Takie wsparcie zmniejsza również liczbę planowanych cesarskich cięć. Jeśli nie możemy liczyć na pomoc rodziny i znajomych, warto porozmawiać z ginekologiem, położną czy psychologiem. Poszukaj również wsparcia ze strony kobiet, które już rodziły, a narodziny dziecka wzbudzają u nich pozytywne emocje. W ten sposób nie będą podsycały strachu u ciężarnej.

Jak przezwyciężyć strach przed porodem?

Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że psychoterapia i terapia poznawczo-behawioralna łagodzą strach przed porodem i ciążą. Proponowane metody przynoszą świetne efekty w krótkim czasie. Podczas wizyt pacjentki uczą się rozpoznawać i nazywać swoje emocje. Dodatkowo poznają różne ćwiczenia relaksacji i wizualizacji, które pomagają poradzić sobie z lękiem. Specjalista pokazuje, jak oswoić i przezwyciężyć paraliżujący strach.

Aby złagodzić lęk, postaraj się jak najlepiej przygotować do rozwiązania. Zapisz się do szkoły rodzenia, w której instruktorzy przekażą zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Możesz skorzystać z indywidualnej opieki położnej, a także z jej pomocą wypełnić plan porodu. We wspomnianym dokumencie określisz swoje potrzeby i wymagania. Zanim zdecydujesz się na poród w danym szpitalu, dowiedz się, jakie metody uśmierzania bólu proponuje dany ośrodek. Zastanów się, czy chcesz, aby partner, siostra lub przyjaciółka towarzyszyli Ci przy porodzie.

Materiał partnera


Zobacz także

10 znaków, które świadczą o tym, że otaczasz się niewłaściwymi ludźmi

Wiesz, ile razy gotowałem się w piekielnym kotle? A nad nim stali moi rodzice, ksiądz, nauczyciel od wuefu

"Golenie" twarzy skalpelem? Dermaplaning, czyli nowa alternatywa głębokich peelingów

„Golenie” twarzy skalpelem? Dermaplaning, czyli nowa alternatywa głębokich peelingów