Go to content

Plakat do przedpokoju – wybierz najlepszą wizytówkę swojego mieszkania

Fot. Materiały prasowe

Ten artykuł powstał po to, by uświadomić nam, że w każdym domu i mieszkaniu znajduje się pomieszczenie, o którym wielu z nas zapomina. Przedpokój to specyficzny zakątek wnętrza. Stanowi przejście pomiędzy zewnętrznym światem, a naszym domowym zaciszem, i choć nie spędzamy tu zbyt wiele czasu, warto zadbać o to, by jak najlepiej się prezentował. Dlaczego? Na to pytanie odpowie nam specjalista.

W tym artykule weźmiemy pod lupę plakat do przedpokoju, ponieważ jest to jeden z najszybszych pomysłów na to, jak odmienić zwyczajnie prezentującą się przestrzeń. Na samym początku chcę jednak odpowiedzieć na pytanie, jakie może się pojawić: czy przedpokój warto w ogóle ozdabiać, skoro stanowi tylko przejście do dalszych pomieszczeń. Chodzi właśnie o to, by uzmysłowić sobie, że to nie tylko przejście do dalszych pomieszczeń. Jest to pierwsze miejsce, jakie widzimy po przekroczeniu progu, i to właśnie ono robi na nas i odwiedzających nas gościach pierwsze wrażenie. Jeśli chcemy, by przedpokój stał się najlepszą naszą wizytówką, udekorujmy go! – oto, co powiedział nam ekspert od aranżacji wnętrz z Redro.pl.

A jakie motywy dekoracyjne warto wziąć pod uwagę? Poniżej znajdują się najciekawsze propozycje tego roku, które cieszą się niesłabnącą popularnością.

Akcent w niebieskiej tonacji

Zacznijmy od pomysłu, który okaże się być bardzo uniwersalny. Jedynym wyznacznikiem przy wyborze wzoru będzie jego kolor. Zainspirujemy się bowiem odcieniem wybranym przez Instytut Pantone, który w tym roku postawił na Classic Blue – piękną, niebieską tonację o szlachetnym charakterze. Jeśli zastanawiamy się, co jest w takim kolorze, ekspert już spieszy z odpowiedzią:

Puśćmy wodze naszej fantazji i nie ograniczajmy się tylko do realnego świata. Oczywiście, na ścianie może się pojawić niebieski gatunek kwiatów, ale równie efektownie będą wyglądać surrealistyczne w wyrazie liście w granatowym odcieniu, wizerunek wielkiego wieloryba, którego nie spodziewamy się tutaj zobaczyć, lub przyciągająca wzrok abstrakcja. Nowoczesne plakaty do przedpokoju nawiązujące do sztuki współczesnej to jedna z ciekawszych propozycji. Może to być symetryczny lub pełen ekspresji deseń lub wzór wyglądający jak rozchlapana swobodnie farba. Nie bójmy się takich odważnych rozwiązań, bo dzięki nim aranżacja nabierze charakteru.

Starożytność w XXI wieku

Fot. Materiały prasowe

Jeśli sztuka współczesna to zupełnie nie nasza bajka i szukamy czegoś, co  odznacza się klasycznym wdziękiem i ponadczasowym szykiem, rozwiązaniem, które z pewnością będzie dla nas, okaże się plakat inspirowany kulturą antyczną. Starożytność przeżywa w tym roku prawdziwy renesans, dlatego nie zabraknie nam ani inspiracji, ani dekoracyjnych akcentów do kupienia. Możemy postawić na porcelanową figurkę, wazon w formie antycznego popiersia lub plakat przedstawiający marmurową rzeźbę. Oprócz fotografii do wyboru są również rysunkowe ilustracje w duchu line art – pełne artyzmu kompozycje stworzone za pomocą jednej tylko linii.

Mogłoby się wydawać, że starożytne wzory będą pasować tylko do wnętrza urządzonego w starodawny sposób, w którym dominują antyki. Tymczasem w nieco przewrotny sposób proponuję wprowadzić plakat z wizerunkiem antycznego posągu lub z artystycznym portretem Greczynki do całkiem współczesnej, najlepiej minimalistycznej aranżacji. Takie zestawienie klasyki i nowoczesności, przeszłości i teraźniejszości przyniesie nam bardzo ciekawy efekt. – podpowiedział nam ekspert z Redro.pl. 

Plakat, który dobrze nastraja

Fot. Materiały prasowe

Czy dobry humor może być w modzie? W pewnym sensie tak. Od pewnego już czasu w świecie aranżacji wnętrz kładzie się nacisk na to, by tworzyć przestrzenie przytulne i miłe dla oka, w których będziemy się dobrze czuć. Wśród istotnych trendów warto wymienić szwedzkie „lagom”, duńskie „hygge” czy japońskie „ikigai”. O co chodzi w tych pojęciach? Choć różnią się między sobą, ich mianownikiem jest to, byśmy się dobrze czuli w swojej skórze i w swoim domu. W tym roku tendencje te są szczególnie widoczne – bez względu na to, jak je nazwiemy. Istnieje bardzo prosty sposób na to, by nadać naszej aranżacji pogodnego, motywującego i dobrze nastrajającego charakteru i to za pomocą jednej tylko rzeczy.

Plakaty z napisami do przedpokoju sprawią, że całkowicie zmieni się charakter miejsca. Już od progu naszym oczom ukaże się przesłanie, które poprawi nam humor. Co może głosić taki cytat? Możliwości jest wiele: „Smiles are always in fashion”, „Be the reason someone smiles today” lub „Enjoy every moment”.

Natura w wydaniu retro

Fot. Materiały prasowe

Renesans przeżywa nie tylko antyk, ale także styl retro. Jeśli lubimy design lat 50., 60. czy 70., teraz jest najlepszy moment na to, by szukać inspiracji i przeprowadzić efektowną metamorfozę mieszkania. Do przedpokoju natomiast proponujemy akcent dekoracyjny, który pochodzi z nieco bardziej odległych czasów – z epoki przed upowszechnieniem się aparatów fotograficznych. Co mamy na myśli? Czasy, gdy nie robiono zdjęć, lecz wykonywano dokładnie rysunki, by odwzorować otaczającą nas rzeczywistość. Ilustracje prezentujące rodzime lub egzotyczne zwierzęta to znakomity przykład dekoracji, która jest nie tylko efektowna, ale także praktyczna, bo pozwoli nam wprowadzić pod nasz dach element przyrody.

Zwierzęta to jednak nie jedyna opcja. Możemy zawiesić na ścianie także wizerunek naszej ulubionej rośliny lub dokładne studium gałązki owocowego drzewka. Takie ilustracje zachwycająco się prezentują, gdy oprawi się je w drewnianą ramę. W takim wydaniu będą pasować jak ulał do stylu eko. – podpowiedział nam specjalista.

Przedpokój, który robi dobre wrażenie, sprawi, że i całe mieszkanie nabierze innego charakteru. Metamorfoza przy użyciu plakatu pójdzie nam jak z płatka, a efekty przejdą nasze najśmielsze oczekiwania.


Artykuł powstał we współpracy z Redro.pl