Go to content

Ratunkuuu, moja twarz… Krótki przewodnik jak dbać o cerę późną jesienią

Fot. iStock / hanker81

Patrzę w lustro i…. dobrze nie jest. Po opaleniźnie ani śladu. Za to w niektórych miejscach zauważam plamki, przebarwienia i nowe, choć na szczęście wciąż drobne, zmarszczki.  Jesienno-zimowe miesiące nie są najlepsze dla cery, ale szukam też zalet. To najlepszy moment na kuracje likwidujące przebarwienia, wygładzające cerę, zamykające naczynka.

Wybrałam się do kosmetyczki i posłuchałam jej podpowiedzi, jakie zabiegi działają najskuteczniej i którym warto się poddać. Poznałam też kilka, szybkich, domowych sposobów, żeby odświeżyć szarą i zmęczoną twarz. Jak dbać o cerę późną jesienią?

KWAS MLEKOWY, czyli żegnajcie przebarwienia

Gdy na skórze widać liczne przebarwienia, a także ślady po zaskórnikach, trądziku warto wykonać serię zabiegów z kwasem mlekowym. To jeden z najszybszych sposobów na poprawę stanu skóry, pobudza ją do odnowy, dzięki czemu staje się gładsza i zyskuje bardziej równomierny koloryt. Kwas mlekowy użyty w odpowiednim stężeniu i pH pomaga pozbyć się przebarwień i plam, które są częstymi „pamiątkami” po lecie i niewłaściwej pielęgnacji. Warto wykonać od pięciu do siedmiu zabiegów, wtedy efekt będzie naprawdę zauważalny.

Jeśli twoja skóra wymaga głębszego złuszczenia, kosmetyczka może zaproponować zabieg ze skoncentrowanym retinolem. Wystarczy jeden w miesiącu, potem można  kurację kontynuować  preparatami z retinolem w domu. Retinol, to silna dawka skoncentrowanej witaminy A, która stymuluje proces odnowy komórkowej skóry, wygładza ją i rozjaśnia przebarwienia. Zabiegi z udziałem witaminy młodości są jednymi z najczęściej stosowanych w gabinetach kosmetycznych (koszt zabiegu ok. 200 złotych).

Woda, woda, woda, tego nigdy sobie nie żałuj

Na przesuszoną, szarą cerę najlepsze są zabiegi nawilżające, które zapobiegają utracie wody. Woda bierze udział we wszystkich procesach fizjologicznych, odpowiednie nawodnienie skóry jest ważne dla jej prawidłowego funkcjonowania. Nawilżające zabiegi medycyny estetycznej, to np. mezoterapia igłowa kwasem hialuronowym. Ten kwas jest naturalnym czynnikiem, który wiąże wodę w skórze, niestety podawany w kosmetykach nie jest w stanie przeniknąć przez naskórek. Jeśli ma działać– musi być podany bezpośrednio w głąb skóry w trakcie mezoterapii.

Popękane naczynka, dość, naprawdę

Cera naczynkowa charakteryzuje się występowaniem podskórnych pajączków, czyli inaczej teleangiektazji. Kruchość naczynek wynika z ich zwiększonej przepuszczalności, naczynia krwionośne nie wytrzymują ciśnienia krwi i rozszerzają się, pozostawiając ślady w postaci prześwitujących przez naskórek „czerwonych niteczek”. Ten problem kosmetyczny można zmniejszyć za pomocą zabiegów: jonoforezy i galwanizacji, lampy sollux z niebieskim filtrem, zabiegów łagodząco-wyciszających, elektrokoagulacji. 

Kłopoty z cerę naczynkową warto leczyć u dermatologa, zaleci on np. terapię polegającą na laserowym usuwaniu naczynek.

Witamina C potrzebna od teraz

Najlepsza, bo jednocześnie odmładza, rozjaśnia skórę i wzmacnia naczynka. Jej wyjątkowe działanie polega na tym, że zaatakowana przez wolne rodniki, potrafi się regenerować, jest świetnym antyutleniaczem i ma działanie przeciwzmarszczkowe. W drogeriach znajdziesz  mnóstwo kremów z witaminą C, ale wybieraj takie, która mają co najmniej 10 procentowe stężenie witaminy C. Najsilniejsze właściwość antokscydacyjne ma ona w parze z witaminami E i A.  W okresie przeziębień i grypy możesz wspomóc się biorąc preparaty z nimi, to wpływa nie tylko na twoje zdrowie, odporność, ale i cerę.

Salon w domu

Ogórek na rozjaśnienie:

Do tej maseczki wystarczy tylko pokrojony w plasterki duży ogórek. Plasterki połóż na twarz na 15 minut. Substancje w nim zawarte zmniejszą opuchliznę pod oczami, a także pomagają zmniejszyć cienie. Maseczka z ogórka położona na całą twarz posiada fantastyczne właściwości ściągające i zmniejszające nadmierne wydzielanie sebum.

Odżywienie z kartofla:

Ugotuj jednego ziemniaka w mundurku, potem zagnieć go widelcem razem z odrobiną mleka i jednym żółtkiem. Maseczkę podgrzej i połóż na twarz, na to nałóż ciepłą gazę. Leż z maseczką 15 minut, ona odświeża bladą zmęczoną cerę, odżywia i rozjaśnia.

Nawilżające awokado:

Rozkrój owoc awokado, wyjmij miąższ z jednej połówki, dodaj surowe żółtko i kilka kropel cytryny. Nałóż papkę na twarz i leż z maską 20 minut, potem zmyj ciepłą wodą. Awokado to duża dawka witamin: A, E, C, D, K, z grupy B oraz wapń, żelazo, i potas.


 

Konsultacja: Julita Więcławowicz z salonu kosmetycznego Ela w Warszawie.