Introwertyk postrzegany jest, jako osoba zamknięta w sobie, bardzo nieśmiała, z trudnością odnajdująca się w społeczeństwie. Taki stereotyp jest krzywdzący dla kogoś, kto może nie narzuca otoczeniu swojej osoby, ale również ma wiele do zaoferowania. Introwertyk swojej energii nie kieruje w stronę świata, ale raczej angażuje ją w sobie.
Z boku wygląda na osobę zamkniętą w sobie i niełatwą do zrozumienia, jednak dusza introwertyka zasługuje na bliższe poznanie.
6 rzeczy, z których introwertycy powinni być dumni
1. Mają twórcze umysły
Osoby, które cechuje zamiłowanie do samotnego przebywania oraz do regularności trybu życia, mają otwarte głowy na własne pomysły i dobrze korzystają z tego potencjału. Wyobraźnia pobudza kreatywność i pozwala na stworzenie bardziej kolorowego świata i ciekawszych pomysłów. Ekstrawertycy, czyli ich przeciwieństwa, mają tendencję do rozmieniania się na drobne, bo oddają swoją energię na zewnątrz.
2. Introwertycy mają zdolność szerokiego myślenia
Introwertycy są podatni na rozwój innowacyjnych pomysłów, nie mają potrzeby chodzić utartymi przez innych ścieżkami. Nie lubią powielać cudzych pomysłów, chętnie zagłębiają wiedzę i dzięki temu poszerzają swoje horyzonty.
3. Potrafią zrozumieć innych
Wbrew pozorom, wycofana osoba może być świetnym terapeutą. Okazuje się, że umiejętność zrozumienia uczuć innych czyni z introwertyków osoby pełne empatii i współczucia. Ta podwyższona wrażliwość pozwala łatwiej zrozumieć drugiego człowieka w sytuacji jeden na jeden. Introwertycy, starając się wczuć w sytuację innych, potrafi czytać między wierszami oraz interpretować to, co na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo oczywiste. Introwertycy nie przepadają za działaniem w grupach, za to podczas indywidualnych spotkań mogą pokazać spektrum swoich możliwości.
4. Są świetnymi obserwatorami
Są świetnymi obserwatorami tego, co nie zostało powiedziane w rozmowie, ale pokazane poprzez postawę. Zauważają więcej, bo więcej słuchają, niż mówią. Poza tym sami radzą sobie w trudnych sytuacjach, będąc w dzieciństwie narażonymi na przytyki oraz niezrozumienie ze strony rówieśników, przez co opracowali sobie strategię radzenia sobie ze stresem w życiu.
5. Introwertycy lubią samotność, ale są dobrymi partnerami
Introwertycy nie mają wielkiej potrzeby stymulacji społecznej i doskonale czują się poza grupą, funkcjonując samodzielnie. Nie oznacza to jednak, że nie wchodzą oni w stałe związki. Samotność dla nich jest ważna, bo pozwala im się czuć dobrze na własnych zasadach, ale w momencie, gdy angażują się w związek, starają się robić wszystko, aby to połączenie było głębokie i trwałe.
6. Małymi krokami pokonują daleki dystans
Nie wolno wątpić w to, że introwertyk ma wielkie szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu. Spokojny i skryty charakter nie powinien być lekceważony. Mahatma Gandhi powiedział „w łagodny sposób można wstrząsnąć światem” i tacy ludzie potrafią to robić doskonale.
źródło: www.psychologytoday.com