„Neurologia liczy się czas” – to tytuł edukacyjnego projektu, który ukazał się na początku czerwca wraz z dziennikiem Rzeczpospolita, dla czytelników jest również dostępny online. Słowem klucz całej publikacji jest CZAS i chcielibyśmy by to właśnie on przeprowadził Was przez zagadnienia profilaktyki, diagnozy, terapii ale i nowych horyzontów leczenia SM. W publikacji zostały poruszone również bardzo ważne dla neurologii tematy udaru mózgu, depresji towarzyszącej chorobom układu nerwowego, żywienia w chorobie Alzheimera.
Zaproszono wielu ekspertów, tak by przedstawione materiały miały najwyższy poziom merytoryczny, stanowiły pewnego rodzaju przewodnik, podsumowanie, ale i wsparcie dla Was pacjentów. Zrozumienie i słuchanie Waszych potrzeb to również główny cel i misja takich projektów. Swoim ważnym głosem wsparł projekt Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich, który z okazji obchodów Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego punktuje wszystkie elementy opieki (diagnoza, leczenie, rehabilitacja, pomoc dla opiekunów, pomoc psychologiczna dla pacjentów i ich rodzin) i zapewnia, że sytuacja chorych pozostaje w jego szczególnym zainteresowaniu.
Dlaczego nasza świadomość na temat roli profilaktyki jest tak mała?
Publikację otwiera wywiad wprowadzający z prof. Przemysławem Nowackim, Prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, który jest niezwykle zatroskany stanem świadomości pacjentów na temat roli profilaktyki przy udarze mózgu, ale i punktuje wyzwania przed jakimi stoi leczenie SM i innych chorób autoimmunologicznych.
Jak wygląda rzeczywistość osób zmagających się z chorobą autoimmunologiczną?
Publikacja nie mogłaby się obyć bez głosu i wsparcia organizacji pacjenckich, które od lat Was wspierają i walczą o poprawę leczenia i zrozumienie potrzeb chorych. Tutaj szczególnie polecamy Wam rozmowę z Tomaszem Połeciem – Przewodniczącym Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego oraz artykuł Maliny Wieczorek – Prezes Fundacji SM-WALCZ O SIEBIE. Charyzma, ale i wielka siła przebicia to opisy działań Maliny Wieczorek, która sama zmaga się z SM, dlatego zgodziła się zostać twarzą kampanii i pozytywnym, motywującym hasłem zagrzewa do walki i przedstawia Szkołę Motywacji.
Jak obecnie prezentuje się mapa terapeutyczna SM?
Dużym wyzwaniem w prezentacji nowych horyzontów leczenia SM jest wywiad z Dr n. med. Alicja Kalinowska-Łyszczarz – z Zakładu Neurochemii i Neuropatologii Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Sami dostrzegliśmy jak wiele potrzeb ma SM, jako choroba o wielu twarzach. Pojawiła się kolejna terapia, w materiale znajdziecie informacje komu może być dedykowana i jakie niesie za sobą korzyści.
Jaką rolę odgrywa czas w przypadku chorób neurologicznych?
Na to pytanie znajdziecie odpowiedź sięgając po wywiad z Prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek. Dodaje on -„Czas jest bardzo ważny w większości chorób neurologicznych, niekiedy wręcz decyduje o życiu. Przykładem tego ostatniego jest udar mózgu. Odgrywa również ważną rolę w chorobach przewlekłych – dziś wiemy, że leczenie stwardnienia rozsianego powinno być wdrożone po prawidłowym rozpoznaniu, nawet w chorobie Parkinsona dominuje dziś taki pogląd.”
Udar mózgu – co powinieneś o nim wiedzieć?
Ten obszerny przewodnik stworzyliśmy dzięki rozmowie z Dr hab. med. Adamem Kobayashi i Prof. dr hab. med. Piotrem Pruszczykiem. Pamiętajcie, że poza czynnikami ryzyka, na które nie mamy wpływu, tzw. niemody kowalnymi, są też czynniki ryzyka, w tym również choroby, które można potencjalnie leczyć lub eliminować, dzięki czemu ryzyko to będzie u nas mniejsze. Namawiamy Was do tego edukacyjnego materiału. Czas na zmianę nawyków zdrowotnych!
Dla Was prezentujemy ją w wersji online: http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/06/Neurologia_liczy-sie-czas.pdf. Zapraszamy do lektury!