Daj światu miłość, a świat odda ją tobie – mówią pouczając, że karma wraca i trzeba zawsze czynić dobro.
Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe, bądź empatyczny – powtarzają.
Oczywiście, żyjmy tak, by nie krzywdzić innych, pozbywajmy się negatywnych emocji, bo one osłabiają nas samych. Czasem jednak trzeba powiedzieć światu „dość”, tupnąć nogą i postawić na szczerość wobec samego siebie. Bo przyjmować życiowe ciosy i lekcje z pokorą i zrozumieniem to jedno, ale dawać się pouczać, oceniać i ganić innym, którzy zawsze wiedzą lepiej, to zupełnie inna sprawa. Dziś dla ciebie pięć wiadomości, które pomogą ci uwierzyć, że podstawą jest szczerość relacji z samym sobą.
1. Twoje życie – twoja sprawa
Jesteś już dorosła, podejmujesz decyzje, za które bierzesz życiową odpowiedzialność. Nie potrzebujesz wskazówek i moralizowania na każdym kroku, ani opowieści o tym, jak to twoja ciotka, czy starsza kuzynka poradziła sobie z podobnie trudną sytuacją. Dziękuj za troskę i wsparcie, ale miej świadomość, że zbiorowe omawianie twoich problemów bardziej demotywuje niż doda ci siły i wiary we własne możliwości. Nie tego ci teraz trzeba. Postaw sprawę uczciwie.
Powiedz innym szczerze: Dziękuję, ale to naprawdę moja sprawa. Gdy będę potrzebować, poproszę o pomoc lub poradę. Gdy będę chciała, sama opowiem z jakim problemem się borykam.
2. Większa przestrzeń – zdrowy dystans – lepsza samoocena
Trudno w miarę obiektywnie spojrzeć na swoje życie z boku, trudno wsłuchać się w siebie, gdy wokół tłum (nawet tych życzliwych) ludzi, którzy „wiedzą lepiej”. Zrób sobie miejsce, żeby zmienić nieco perspektywę i dojrzeć to wszystko, czego do tej pory nie widziałaś, lub co rozumiałaś jedynie przez pryzmat ICH oceny. To nie byłaś prawdziwa Ty. Zobaczysz, nagle okaże się, że doszłaś już naprawdę daleko, że osiągnęłaś więcej niż myślisz. Że masz z czego być dumna, niezależnie od tego, jakie oczekiwania wobec ciebie mają członkowie twojej rodziny, czy inne bliskie osoby.
Powiedz innym szczerze: Sama stawiam sobie cele i sama przed sobą rozliczam się z ich realizacji.
3. Uczciwość wobec siebie – większa świadomość siebie i swoich potrzeb
Jeśli nie będziesz ze sobą szczera, nigdy nie będziesz miała szansy dowiedzieć się, czego naprawdę chcesz i jaka jesteś. Będziesz chłonąć jedynie opinie innych na swój temat, będziesz wierzyć w ich obraz ciebie, dasz sobie wmówić, że „ z tym to sobie nie poradzisz, bo ty tego nie umiesz, to nie jest dla ciebie”. Postaw granice i wyrusz na poszukiwanie odpowiedzi. Kim jesteś? Co lubisz, czego pragniesz? Co sprawia, że czujesz się komfortowo, a co wprawia cię w zakłopotanie? Ile jesteś w stanie znieść?
Powiedz innym szczerze: Nie mówcie mi, jaka jestem i czego potrzebuję. Ja sama wiem to najlepiej.
4. Szacunek do siebie samej – szacunek innych do ciebie
Wszyscy chcą cię zmieniać, ale tylko ty możesz zdecydować, czy to rzeczywiście pora na zmiany. Szanuj swoje potrzeby i pielęgnuj swoje wartości. Jeśli odważysz się żyć tak, jak chcesz i zgodnie z tym, w co wierzysz, zyskasz aprobatę innych. Mów to, co myślisz i bądź konsekwentna, a nikt nie odważy się kierować twoim życiem.
Powiedz innym szczerze: Dobrze czuję się z tym, jaka jestem, nie będę dopasowywać się do schematów, które nie są zgodne z moimi przekonaniami. Zaakceptujcie to.
5. Szczerość wobec siebie – szczęśliwe życie
Autentyczność i szczerość w stosunku do siebie daje nam wolność. Na początku tej drogi może być jeszcze trudno. Zwłaszcza wtedy, kiedy przez lata żyliśmy w zakłamaniu, spełniając jedynie oczekiwania innych. Kiedy zdecydujemy się na życie w prawdzie, z czasem zauważymy prostą zależność: wszystko zacznie się układać. Nasze życie nie będzie już takie skomplikowane, znikną sekrety, tłumione emocje, skrywane żale.
Powiedz innym szczerze: Pozwólcie mi być szczęśliwą.
Czasem przeżywamy całe życie czekając, aż zjawi się odwaga. Odwaga, by sięgnąć po najważniejsze marzenie: być sobą. Nie pozwólcie, by wasza odwaga zjawiła się, gdy będzie za późno.