Słońce, wysoka temperatura, wiatr, słona – morska woda lub chlorowana w basenie – to bezlitośni wrogowie, zarówno dla Twojej skóry, jak i włosów. Musisz się więc przed nimi bronić, inaczej Twoja czupryna wypłowieje, straci blask, stanie się sucha, szorstka i łamliwa.
Odpowiednia pielęgnacja włosów latem to konieczność i powinna wejść w nawyk, każdemu kto chce długo cieszyć się piękną, zdrową i lśniącą fryzurą. Tym bardziej, że to nic trudnego, wystarczy zastosować kilka prostych trików.
Zacznijmy jednak od faktów…
Dlaczego słońce szkodzi włosom?
Najbardziej zewnętrzna część włosa zbudowana jest z nachodzących na siebie komórek (łusek). Ich podstawową funkcją jest ochrona włosa przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi oraz przed nadmierną utratą wody. Latem, intensywnie działające słońce powoduje, iż owe łuski się odchylają, odsłaniając tym samym warstwę korową włosa i pozwalając by promienie słoneczne wnikały w jej wnętrze, niszcząc przy tym keratynę (białko, z którego zbudowany jest włos).
Jakie włosy są bardziej narażone na szkodliwe działanie słońca?
Na szkodliwe działanie promieni UV bardziej podatne są jasne włosy – blond i siwe, a także farbowane, ponieważ zawierają mało melaniny – barwnika, który stanowi naturalną ochronę przeciwsłoneczną. Im tego barwnika jest więcej, tym ochrona jest lepsza.
Jak chronić włosy przed słońcem i innymi szkodliwymi czynnikami?
1. Nakrycie głowy
Kapelusz, czapka, chustka – cokolwiek co zakryje głowę to podstawa i powinno stanowić obowiązkowy element każdej letniej stylizacji. Po pierwsze – uchroni ono bowiem przed udarem słonecznym, a po drugie – zminimalizuje ryzyko uszkodzeń struktury włosów, które powodują m.in. ich suchość i łamliwość.
2. Kosmetyki z filtrami UV
Włosy, tak samo jak skórę całego ciała, należy bezwzględnie chronić przed wpływem promieni słonecznych, stosując w tym celu kosmetyki z filtrami UV. Na sklepowych półkach można znaleźć całą ich gamę – mgiełki, olejki, kremy, maski oraz odżywki. Produkty te oprócz filtrów UV, zawierają również składniki nawilżające i regenerujące, takie jak: ceramidy, witaminy A, E, H i z grupy B, a także kolagen morski czy olejki roślinne.
3. Mycie
Latem wysuszona skóry głowy może się bardziej łuszczyć, podczas upałów mocniej pocić, zaś włosy traktowane ochronnymi produktami, typu olejki, mogą się szybciej przetłuszczać. Dlatego ważne jest aby je często i staranie myć, odpowiednimi szamponami. Warto przy tym pamiętać, że do samego mycia zalecana jest ciepła woda, która dobrze oczyści włosy z różnego rodzaju brudu, tłuszczy i resztek kosmetyków, natomiast do płukania, najlepiej używać letniej wody, która zamknie łuski włosa.
4. Suszenie
Włosy powinny wysychać samoistnie, bez pomocy suszarki. Nie zaleca się również by wychodzić z mokrą głową na dwór – na wiatr i słońce, gdyż mokre włosy są podatniejsze na urazy, a znajdujące się na nich krople wody działają jak soczewka, która skupia promienie ultrafioletowe, przyczyniając się tym samym do niszczenia struktury włosa.
5. Odżywianie
Stosowanie odżywczych masek po umyciu włosów, powinno nam wejść w nawyk i tym samym, dobrze by było aplikować je przynajmniej 1-2 razy w tygodniu.
6. Ochrona przed morską i/lub chlorowaną wodą
Najlepiej jest w ogóle nie moczyć włosów w słonej i chlorowanej wodzie, ponieważ wykazują one szkodliwe działanie. W tym celu warto wiązać włosy wysoko, na czubku głowy, w kucyk lub kok. Jeśli jednak chcemy popływać i zmoczenie głowy jest nieuniknione, warto przed kąpielą nałożyć na włosy olej: z pestek malin, kiełków pszenicy, orzechów laskowych, awokado, kokosowy, marchewkowy lub masło shea. Zawierają one bowiem naturalne filtry przeciwsłoneczne.
Po każdej kąpieli natomiast, zaleca się dokładnie spłukać głowę pod prysznicem.
7. Dieta
Włosy zbudowane są m.in. z białek i mikroelementów. Jeżeli w naszym organizmie występuje ich niedobór, logiczne jest, że następuje ich spadek również we włosach. Dlatego kluczem do sukcesu jest zbilansowana dieta, bogata w białko, żelazo, cynk, selen, witaminy (A, B, C, D, E, H) oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Wprowadź więc do codziennego jadłospisu: owoce, warzywa, orzechy, chude mięso, tłuste ryby, produkty pełnoziarniste, a także rośliny strączkowe.
8. Nawilżanie od wewnątrz
Nie od dziś wiadomo, że nawilżać należy się nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz. Dostarczaj więc organizmowi dużo płynów, najlepiej w postaci niskozmineralizowanej wody niegazowanej. Podziękuje Ci za to całe Twoje ciało, skóra i włosy.
Reasumując, w słoneczne dni chroń włosy przed szkodliwym promieniowaniem UV, ukrywając je pod nakryciem głowy. Po powrocie z plaży lub basenu, dokładnie umyj włosy, nanieś na nie odżywkę, a co 2-3 dni zaaplikuj maskę – najlepiej jest używać produkty z tej samej serii, bowiem wzajemnie się one uzupełniają. Zadbaj o urozmaiconą dietę. Pij dużo wody i ciesz się piękną lśniącą czupryną!