Kontrola rodzicielska dotycząca poczynań dziecka w internecie, jest działaniem niezwykle istotnym. Pomaga obserwować strony odwiedzane przez dziecko, określić programy lub gry z których może korzystać, ograniczyć dostęp do nieodpowiednich dla dziecka stron internetowych, a także monitorować działania podjęte na komputerze.
Mimo, że samo słowo „kontrola” kojarzy się nam negatywnie, w kontekście zagrożeń jakie może napotkać dziecko podczas korzystania z internetu, jest niezwykle ważną kwestią. Nie chodzi tu o stałe zaglądanie dziecku przez ramię, ale o zastosowanie odpowiednich narzędzi, które pozwolą na dyskretne sprawdzanie działań dziecka. Warto objąć młodego internautę troską, aby uniknął kontaktu z niebezpiecznymi treściami lub z osobą, która mógłby nadużyć jego zaufania lub skrzywdzić.
Zabezpiecz urządzenia stacjonarne oraz mobilne
Rodzice osiadają możliwość zabezpieczenia dziecko przed dostępem do niepożądanych treści, zarówno na komputerach stacjonarnych jak urządzeniach mobilnych. Warto skorzystać z pełni możliwości programów służących kontroli rodzicielskiej na wszystkich urządzeniach. Wtedy zabezpieczenie będzie pełne, a dziecko, które odejdzie od komputera, nie zetknie się z niepożądanymi treściami w smartfonie lub na tablecie. Na rynku dostępnych jest wiele programów kontroli rodzicielskiej zarówno płatnych jaki bezpłatnych, które bez trudu można dopasować do własnych potrzeb.
W telefonach warto wykorzystać narzędzie Bezpieczny Starter (bezpieczna karta Sim), dzięki czemu zablokowane zostaną treści online dla dorosłych, np. strony pornograficzne oraz strony promujące przemoc. Bezpieczny Starter ma też funkcję blokady połączeń z numerami specjalnymi rozmów i SMSów o podwyższonej opłacie.
Odpowiednie programy spełniają kilka opcji zwiększających bezpieczeństwo korzystania z internetu:
- stałe lub czasowe ograniczanie dostępu do określonych programów i opcji urządzenia,
- monitorowanie i raportowanie aktywności dziecka w sieci,
- określenie czasu (długości i częstotliwości) korzystania z urządzenia i internetu,
- blokada wybranych usług: komunikatorów, list dyskusyjnych, e-maili, pobierania programów, zakupu aplikacji itp.
- ochrona hasłem zmiany ustawień, dzięki czemu rodzic ma pewność, że dziecko korzysta z profilu stworzonego specjalnie dla niego
Warto skorzystać z następujących narzędzi kontroli rodzicielskiej dla różnych systemów operacyjnych:
Narzędzia kontroli rodzicielskiej w Windows
- Funkcja Kontrola rodzicielska w systemie operacyjnym Windows 7 pozwala na określenie limitu czasu spędzanego przez dzieci przed komputerem oraz wskazanie programów i gier, których mogą używać. Dzięki programowi Windows Media Center można też zablokować dostęp do budzących zastrzeżenia programów telewizyjnych i filmów.
- Zainstalowanie bezpłatnego programu Filtr rodzinny w ramach usługi Windows Live, pozwala określić, jakie witryny mogą odwiedzać dzieci oraz z kim mogą rozmawiać przez internet. Program udostępnia także raporty dotyczące aktywności dzieci w internecie.
- Posiadacze urządzeń z systemem Windows Phone 8 mogą skorzystać z wbudowanej funkcji Kącik dziecięcy, dzięki której dzieciom udostępniane są wybrane treści i funkcje, takie jak: gry, muzyka, czy aplikacje.
- Pobierając aplikacje w Market Place, warto przyjrzeć się propozycjom programów w kategorii „dzieci + rodzina”. Dostępna w witrynie Windows Phone usługa „Moja rodzina” umożliwia zarządzanie pobieraniem gier i aplikacji przez dzieci oraz ich klasyfikowanie.
Android
- Można skorzystać z nieodpłatnej aplikacji Kids Place, dzięki której dzieci będą mogły korzystać tylko ze wskazanych przez opiekunów aplikacji. Przydatna jest też funkcja timera, która pozwala określić czas, w którym dziecko może korzystać ze smartfona.
- W Sklepie Play możliwe jest ustawienie filtrowania treści, aby kontrolować, jakie aplikacje będą pobierane na dane urządzenie.
iOS
- Oprogramowanie iOS posiada narzędzia umożliwiające blokadę dostępu do aplikacji np. przeglądarki, iTunes, blokowanie możliwości dokonywania zakupów, instalowania i usuwania aplikacji, ograniczenie dostępu do treści w obrębie filmów, programów i muzyki.
- Blokując dostęp, możliwe jest wskazanie ograniczeń wiekowych, kryterium oceny lub rodzajów materiałów dostępnych dla dziecka. W systemie iOS nie można filtrować treści w ramach przeglądarki Safari, można jednak zainstalować bezpieczną przeglądarkę.
- W nowych wersjach oprogramowania można korzystać z funkcji dostęp monitorowany, która pozwala ograniczyć możliwości urządzenia do obsługi jednej wybranej aplikacji.
Zabezpieczenia dla wyszukiwarki Google
Google to bez wątpienia najbardziej popularna wyszukiwarka w internecie. Jako, że jest wykorzystywana niezliczoną ilość razy do wyszukiwania interesujących informacji, warto zainstalować specjalny filtr Safe Search. Powoduje on usunięcie ze strony wyników wyszukiwania szkodliwych treści, takich jak obrazy i filmy zawierające nagość, obrazowe sceny seksu lub akty seksualne, zdjęcia i filmy artystyczne, których głównym motywem jest nagość lub seks. Niestety, treści przedstawiające przemoc nie są automatycznie filtrowane.
Filtra SafeSearch filtruje jedynie zawartość obrazów i aby włączyć w to również treść, należy wybrać poziom „Filtrowanie ścisłe”. Filtr SafeSearch można włączyć w Ustawieniach wyszukiwania (w sekcji filtr SafeSearch pole „Filtruj wyniki o charakterze jednoznacznie seksualnym”), a następnie zapisać zmianę (na dole strony).
Bezpieczne oglądanie w serwisie You Tube
Tryb bezpieczny w serwisie YouTube powoduje ukrycie filmów i komentarzy zawierających nieodpowiednie treści (oznaczonych w ten sposób przez użytkowników).
By go uruchomić, należy zjechać na dół dowolnej strony serwisu YouTube i wybrać kontrolkę „Tryb ograniczonego dostępu”, wybrać opcję „włączony”, a następnie zalogować się na konto. Włączenie trybu bezpiecznego w YouTube powoduje również włączenie Safe-Search w wyszukiwarce Google.
Przede wszystkim rozmawiaj z dzieckiem
Pamiętaj, że narzędzia o charakterze kontroli rodzicielskiej, pomagają chronić dziecko przed szkodliwymi treściami, ale nie zastąpią uwagi rodzica. Bądź obok dziecka, rozmawiaj z nim i obserwuj jego zachowania. Zwracaj również uwagę na gry i filmy, które dziecko pożycza od swoich kolegów, sprawdzaj oznaczenie wiekowe PEGI (Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier).
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa dziecka w internecie, skorzystaj z bezpłatnego kursu internetowego dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam, który przygotowała Fundacja Orange. Kurs dostępny jest pod adresem:http://www.fundacja.orange.pl/kurs.