Strach pójść z nimi do sklepu, bo na bank pokłócą się z kimś zanim jeszcze staną przy kasie. Na zebraniach w szkole zawsze wdadzą się w kłótnię z innymi rodzicami, w pracy miewają nagminnie sytuacje konfliktowe współpracownikami. Winią cię za ich własne problemy, obarczają odpowiedzialnością za porażki, ale swoich błędów nie dostrzegają. W ich ustach najbardziej banalny problem urasta do rangi katastrofy, a przedstawią go w taki sposób byś nie miała wątpliwości, że wina leży po twojej stronie. Konfliktowcy, w skrajnych wypadkach zwani HCP ( ang. High Conflict People/Personality) w większości przypadków cierpią na zaburzenia osobowości. Jeśli jakiś konfliktowiec jest ci bliski, mam dobrą wiadomość: choć to trudne, przy dużym wysiłku z jego strony – może się zmienić. Ale życie z nim z całą pewnością do najłatwiejszych nie należy.
Jak rozpoznać Konfliktowców
1. Są wiecznie „rozdarci” albo angażują się w myślenie „wszystko albo nic”
2. Ich negatywne uczucia kształtują ich rzeczywistość
3. W większości przypadków, ich emocje są silne i szybko się zmieniają
4. Mają trudności w odczuwaniu empatii (możesz mieć wrażenie, że są pozbawieni ludzkich odruchów)
5. Ciężko im pogodzić się ze stratą (jeśli ktoś od nich odejdzie, często szukają zemsty, utrudniają proces rozwodu, w ostatnim momencie obiecują wielkie zmiany lub grożą)
6. Ich zachowania są ekstremalne, uczucia i myśli niewspółmierne do rzeczywistości (dlatego logiczne argumenty do nich nie przemawiają)
7. Są zajęci obwinianiem innych i nie biorą odpowiedzialności za swoje czyny
Konfliktowiec o sobie samym
HCPS posiadają osobowość, która sprawia, że ich całe życie upływa na podejmowaniu decyzji pod wpływem spotęgowanych emocji. Ich działania, problemy i oskarżenia innym osobom wydają się po prostu absurdalne (i z reguły takie naprawdę są). Konfliktowcy unikają przyjmowania odpowiedzialności za swoje problemy. Niezależnie do tego, kto stoi naprzeciwko (to może być osoba o gołębim sercu i najszczerszych intencjach) w chwili, gdy dążą do konfliktu potraktują swojego adwersarza go jak najgorszego wroga.
Dzieje się tak dlatego, że sami siebie uważają za pokrzywdzonych, za ofiary. Problemy pojawiają się i znikają, ale ich cechy osobowości sprawiają, że konflikt trwa. Jeśli nawet chwilowo konfliktowiec znajduje się w fazie spokoju, możesz być pewna, że już niebawem znajdzie się pretekst do awantury. Konfliktowcy z reguły nie uczą się na własnych doświadczeniach.
Jak ujarzmić konfliktowca
Nie traktuj jego uwag personalnie
Odczucia, emocje i zachowanie konfliktowca nie ma nic wspólnego z tym, co zrobisz i jaka jesteś. Nie wiń się za te ciągłe konflikty. Nie musisz się też usprawiedliwiać ani wdawać w dyskusje.
Uświadom sobie że Konfliktowca nie zmienisz
Pewnie już to czujesz. Zachowaj energię na ustanawianie granic, a nie wdawanie się w nie przynoszące efektów próby wychowawcze.
Nie szukaj logicznych argumentów
Zły, zdenerwowany, nastawiony wojowniczy partner właśnie w swoim mniemaniu walczy o przetrwanie. To instynkt, a nie logika.
Komunikuj się z nim zgodnie z zasadą Empatia-Uwaga-Szacunek
Postaraj się, w sytuacjach konfliktowych, używać komunikatów w których przekażesz te trzy wartości. Powiedz na przykład: „Widzę, jakie to dla ciebie ważne, zwrócę na to uwagę. Szanuję to z jakim wysiłkiem próbujesz rozwiązać ten problem.”
Odpowiadaj na wrogie komunikaty
Konfliktowi bardzo często używają takich form komunikacji jak e-mail czy SMS-y. Odpowiadaj na nie, ale zawsze w taki sposób by nie zaostrzać konfliktu. Niech to będą zwięzłe, konkretne wiadomości.
Ustal granice i informuj o konsekwencjach
Zawsze reaguj, gdy konfliktowiec zagraża twojemu poczuciu bezpieczeństwa, czy to fizycznego czy psychicznego. Wyciągaj konsekwencje z zachowań niepożądanych.
Kilka rad dla pozostających w związku z konfliktowcem
Wiem, że bywa ci najtrudniej. Nie wstydź się za niego i nie tłumacz przed innymi, w ten sposób wiążesz się tylko w toksyczną relację. I tak, on naprawdę uważa i wierzy, że wszystko musi być tak, jak on myśli. Jego ogląd bazuje na odczuciach danej chwili, a nie obiektywnej ocenie rzeczywistości. Jego świat jest czarno-biały. Twój partner jest dorosłą, samodzielną osobą. To, czy z nim zostaniesz jest kwestią twojego osobistego wyboru.