Go to content

Polki 2023 – życie intymne bez tajemnic

Polki 2023 – życie intymne bez tajemnic

Raport o życiu intymnym Polek powstał na podstawie badania ankietowego, przeprowadzono w lipcu 2023 roku. Pytania przygotował renomowany Instytut Badań Pollster na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska. Wśród kobiet, które wzięły udział w badaniu, znalazły się mieszkanki zarówno dużych aglomeracji miejskich, jak i mniejszych miejscowości. Z odpowiedzi na pytania maluje się obraz życia intymnego Polki w 2023 roku.

Zdrowie intymne Polek – opieka ginekologiczna

Z opublikowanego raportu wynika, że co dziesiąta ankietowana kobieta nie jest pod stałą opieką lekarza-ginekologa, a w związku z tym nie chodzi regularnie na wizyty kontrolne. Warto zaznaczyć, że celem badania było dobranie odpowiednio szerokiej próby respondentek, obejmującej przekrój demograficzny populacji według struktury GUS. Dzięki takiemu założeniu raport odzwierciedla jakość życia i zdrowia intymnego wszystkich Polek. W dużym mieście dostęp do lekarza w stacjonarnym gabinecie jest dużo łatwiejszy niż w małej miejscowości.

Dlatego dobrano uczestniczki badania pod względem wieku, poziomu wykształcenia, regionu i wielkość miejscowości zamieszkania, w taki sposób, aby reprezentowały jak największą różnorodność. Regularnych wizyt u ginekologa nie deklarują głównie młode kobiety w grupie wiekowej 18–25 lat. Jedynie 28 proc. dziewcząt korzysta z usług w poradni ginekologicznej. 

Połowa respondentek skarży się na złe traktowanie przez lekarza

Raport o jakości życia intymnego Polek opublikowany w lipcu 2023 odsłania niechlubne fakty dotyczące opieki zdrowotnej kobiet. Ponad połowa badanych pacjentek, które kiedykolwiek były u ginekologa, doświadczyła nieodpowiedniego podejścia lekarza. Złe traktowanie, do którego przyznały się ankietowane kobiety, najczęściej objawiało się lekceważącymi komentarzami. Padały przykre słowa ze strony ginekologa, wskazujące na brak empatii. Kobiety cytowały wypowiedzi lekarzy, które dotknęły ich podczas wizyty w gabinecie w rodzaju: „taka już pani uroda, nic z tym nie zrobimy” czy „boli, bo musi boleć”. Inny lekceważący komentarz to: „przejdzie pani po ciąży”. 

Z badania wypływa jeszcze jeden wniosek, wskazujący na trudności, z którym borykają się kobiety w gabinecie ginekologa. Zamiast odpowiedzi na pytania dotyczące spraw intymnych usłyszały: „czy skończyła pani studia medyczne?” lub „a skąd pani wie, że to źle?” Zła atmosfera panująca w gabinetach lekarskich nie sprzyja rozmowom o życiu seksualnym i problemom intymnym. W konsekwencji wiele kobiet szuka informacji i rozwiązania problemu w Internecie, zamiast szukać pomocy u specjalisty. 

Edukacja seksualna kobiet 

Ankietowane kobiety przyznały, że czerpią wiedzę na temat zdrowia intymnego głównie z Internetu (39 proc.). Na drugim miejscu lokuje się szczera rozmowa z partnerem, z którym wspólnie czerpią satysfakcję z życia intymnego (23 proc.). Kluczowe znaczenie w edukacji seksualnej zajmują poradniki i czasopisma (odpowiednio 19 i 12 proc.). Respondentki za źródło swojej wiedzy o życiu intymnym wskazały również rozmowy z przyjaciółką i filmy pornograficzne. Jedynie 7 proc. kobiet prosi o konsultacje z lekarzem-ginekologiem, gdy napotka problemy w życiu seksualnym, a tylko 3 proc. z seksuologiem. Wyniki badania w części dotyczącej edukacji seksualnej pokazują, że Polki potrzebują rzetelnej wiedzy na takie tematy, jak:

  • Edukacja seksualna;
  • Dbanie o zdrowie intymne;
  • Profilaktyka chorób;
  • Antykoncepcja. 

Internet jako główne źródło informacji z całą pewnością nie wypełnia tej luki. Podjęcie działań nakierowanych na poprawę komunikacji między pacjentką a lekarzem ginekologiem to obecnie problem, który wymaga podjęcia działań naprawczych.  

Opinie na temat życia seksualnego 

Polki mają świadomość, że ich zdrowie, a także życie intymne wymaga większej uwagi, troski i bardziej regularnych badań profilaktycznych. Niestety często znajomość teorii i dobre chęci nie idą w parze z praktyką. Aż 97 proc. kobiet ma świadomość, że regularne badania ginekologiczne mogą zapobiec poważnym chorobom. Warto więc zacząć od zaplanowania cyklicznych wizyt u ginekologa.

Artykuł przesłany przez TenDoktor.pl. Link do pełnego raportu: https://zdrowa-ona.pl/wp-content/uploads/2023/09/Raport_rozkladowki.pdf