Sztuka Dominiki Kędzierskiej może być odczytywana na wielu poziomach. Urodzona w Rzeszowie malarka tworzy kobiece portrety połączone z elementami natury. Najnowszy cykl „Reflection” w niezwykły sposób obrazuje strukturę wody. „Chciałam ukazać przenikanie się i współzależność świata przyrody oraz ludzi” – mówi artystka. Co kryje się za kobiecymi przedstawieniami do złudzenia przypominającymi lustrzane odbicia?
Przestrzeń znaczeń
Analizując symbolikę wody, która tak często pojawia się w twórczości Kędzierskiej, na myśl przychodzi twórca psychologi analitycznej – Carl Gustav Jung. Szwajcarski psychiatra wykazywał szczególne zainteresowanie znaczeniem marzeń sennych, a wodę odczytywał jako bogaty treściowo symbol oznaczający m.in. nieświadomość. Podobnie jak morskie głębiny, tak i ludzka psychika skrywała według niego wiele tajemnic. To właśnie poznawanie tego, co ukryte pod powierzchnią stało się istotnym elementem terapii jungowskiej. Jednym ze sposobów na wyrażanie treści nieświadomych w nurcie psychologii analitycznej była właśnie sztuka.
Wrażliwość zmysłów
Malująca fotorealistyczne obrazy Kędzierska w swojej twórczości kładzie szczególny nacisk na szczegóły. Kierunek obrany przez artystkę wymaga niezwykłej dbałości o detale, czego efekt uwidacznia się chociażby w najnowszym cyklu „Reflection”. Przedstawienia na obrazach ukazują przenikanie się kobiecych twarzy i wody, co dzięki precyzji daje wrażenie obcowania ze światem natury w czasie rzeczywistym. Poza wartością estetyczną, sztuka Kędzierskiej dostarcza odbiorcy wglądu we wspomnianą już nieświadomość wraz z wynurzającymi się z niej postaciami obrazującymi różnorodną gamę emocji artystki.
Wpływ na odbiorcę
Podobnie jak obcowanie z przyrodą, twórczość rzeszowskiej malarki działa na zmysły w kojący sposób. Dominika Kędzierska przypomina odbiorcy o spokoju jakiego może doświadczyć wchodząc w kontakt z naturą. Motywacją twórczyni jest chęć dzielenia się pięknem z innymi. Należy podkreślić, że prezentuje ona nie tylko konwencjonalnie urokliwe zjawiska – jednym z częściej pojawiających się motywów w sztuce artystki jest uczucie melancholii.
Natura jako przewodnik
W obecnych czasach, kiedy technologia zajmuje coraz większe obszary naszego życia, pielęgnowanie relacji z naturą staje się szansą na zbalansowane życie. Psychoanalityczka Clarissa Pinkola Estés w bestsellerowej książce „Biegnąca z wilkami”, podkreśla szczególną rolę intuicji w życiu kobiety. To właśnie wewnętrzny głos potrafi naprowadzić nas na drogę zgodną z pragnieniami prawdziwego „ja”. Obcowanie ze sztuką Kędzierskiej budzi skojarzenia związane z pielęgnowaniem życiodajnej wody, której reprezentacja w sztuce jest szczególnie istotna dla osób wrażliwych.
Wystawa indywidualna
Obrazy z cyklu „Reflection” zostaną zaprezentowane na wystawie indywidualnej, która zaplanowana jest na marzec 2023 roku. Miłośnicy kobiecych przedstawień przez ponad miesiąc będą mieli okazję do zapoznania się ze sztuką Kędzierskiej w Galerii „Wieża Sztuki” w Kielcach. „Starałam się, żeby woda łączyła się z kobiecym wizerunkiem, zachowując zarazem jej transparentność.” – mówi artystka o najnowszym cyklu.