Współuzależnienie opisuje wzorzec zachowania, w którym jeden lub obaj partnerzy opierają swoje szczęście, swoją tożsamość i poczucie własnej wartości na akceptacji ze strony partnera. Współzależność często staje się problemem osób tkwiących w relacjach z ludźmi, którzy cierpią na uzależnienie od alkoholu.
Jednym z kluczowych sygnałów współzależności jest fakt, że twoja energia jest inwestowana w zaspokojenie potrzeb twojego partnera – nawet gdy mu to szkodzi. To, co wydaje nam się pomaganiem ukochanej osobie, zazwyczaj jest wspieraniem jego uzależnienia, ukrywaniem go, a zatem utrwalaniem problemu. Próbując zyskać miłość i akceptację dostarczmy alkoholu, kłamiemy, by wybawić partnera z kłopotów i uniemożliwiamy mu stanięcie oko w oko z rzeczywistością.
Jak współuzależnieni upodabniają się do uzależnionych
Współuzależnieni troszczą się o bliskich, którzy zmagają się z uzależnieniem od alkoholu. Uważają, że naprawdę pomagają, kiedy w rzeczywistości umożliwiają partnerom trwanie w niszczycielskim stylu życia.
Jeśli ten w jakiś sposób przezwycięży uzależnienie, może to być katastrofalne dla współzależnego – on dostosował swoje życie do potrzeb ukochanej osoby.
Współzależność jest bardzo silna. Psycholodzy sugerują, że przypomina samo uzależnienie. Alkoholicy i współzależni często tworzą niezdrową, a czasem desperacką wzajemną potrzebę – jeden partner jest uzależniony od opieki nad drugim, a drugi wymaga opieki, aby pozostać uzależnionym od alkoholu.
Rozplątanie złożonego związku nadużyć i współzależności
W procesie gojenia ran współzależnieni potrzebują opieki tak samo jak uzależnieni. Ich zachowanie może utrwalać cykle nadużyć, jednocześnie uniemożliwiając im szczęsliwe i spełnione życie.
Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim zdefiniowanie i uzdrowienie podstawowych przyczyn zależności uzależnienia od drugiego. Chociaż może to być oczywiste, drugim aspektem jest uzdrowienie i wyzdrowienie dla alkoholika – niezależnie od współzależnego partnera.
Pamiętaj, jesteś współuzależniona, jeśli:
- Jesteś w związku (lub miałeś przeszłe relacje) z uzależnionym.
- Problemy twojego partnera, to twoje problemy i często o nich mówisz.
- Pomagasz swojemu partnerowi w zarządzaniu rzeczami, z którymi powinien radzić sobie sam
- Przez większość czasu czujesz do niego niechęć.
- Uważasz, że jesteś odpowiedzialna za działania swojego partnera.
- Nastrój twojego partnera – dobro lub zło – zmienia twój dzień.
Na podstawie: alpinespringsrehab.com