Dojrzałość emocjonalną trudno „zmierzyć”. Nie można jej określić ilościowo, z dokładnością opisać. To jedna z tych cech, o których wiemy, gdy jest i której często brakuje nam u naszych partnerów, niestety. Wielu twierdzi, że dojrzałość emocjonalna człowieka polega na jego reakcji na przeciwności losu, na cierpienie i na ważne, życiowe wyzwania (narodziny dziecka, choroba bliskiej osoby, potrzeba wprowadzenia istotnych zmian do swojego życia). Dojrzałość emocjonalna to również umiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami.
Rzadko zwracamy na nią uwagę na początku związku, kiedy jest pięknie, różowo, szczęśliwie. Ale, gdy relacja zaczyna mierzyć się z codziennością, brak dojrzałości emocjonalnej u partnera przesądza często o niepowodzeniu tej miłości.
Jak określić, czy twój partner jest dojrzały emocjonalnie
Zdolność do kochania
Otwarcie się na miłość, czy to romantyczną, platoniczną czy nawet „rodzinną”, jest aktem odwagi. Decyzja o tym, że oto nagle ryzykujesz zarówno odrzucenie, jak i wzajemność (tak, ona również może przerażać) jest pewnym znakiem dojrzałości. Nastolatki często zamykają się na miłość ze strachu przed utratą lub odrzuceniem. Gdy osiągamy dojrzałość, możemy „wreszcie” zostać zranieni niezliczoną ilość razy.
Tylko człowiek dojrzały emocjonalnie będzie mógł zaakceptować odrzucenie i cierpienie jako rzeczywistość i nadal, mimo wszystko, otwierać się i zapraszać intymność i miłość do swojego życia. Większość ludzi nie jest tak dojrzała, a przez to staje się cyniczna. Postrzegają miłość i intymność wszelkiego rodzaju jako coś dziecinnego i naiwnego. Tymczasem to zamykanie się na miłość jest „dziecinadą”. To proste wyjście. Nie wymaga odwagi, wrażliwości ani dojrzałości emocjonalnej.
Gotowość wyznaczania granic
Nie jest łatwo ustawić granice. Wybór granic może spowodować, że stracimy przyjaciół, dobre relacje z rodziną, ale da nam również ogromny szacunek do samego siebie.
Emocjonalnie niedojrzali ludzie nie są w stanie wyznaczyć granic. Zamiast niwelować problemy interpersonalne w zarodku, pozwalają im rozwinąć się w prawdziwe katastrofy. Dają się wykorzystywać innym, pozwalają się źle traktować. Wytwarzają napięcie, bywają wybuchowi, agresywni „bez powodu”, bo wewnątrz rozsadzają ich negatywne emocje.W przypadku związku – jeśli twój partner nie potrafi na przykład wyznaczyć granic swoim rodzicom, którzy stale ingerują w wasze życie – grozi to coraz większymi nieporozumieniami między wami. Osoba dojrzała emocjonalnie działa w przekonaniu, że jeśli relacja narusza jej osobistą integralność, nie warto jej kontynuować lub należy postawić jasne granice.