Go to content

9 mitów o schizofrenii, które przeszkadzają nam ją zrozumieć. Nie tylko schizofrenicy słyszą głosy

Schizofrenia jawi się większości z nas jako choroba tajemnicza, niebezpieczna i… odległa. Niewiedza i postrzeganie tego schorzenia jako coś, co może dotyczy innych, ale na pewno nie dotknie naszych bliskich albo nas powoduje wiele nieporozumień. Chorujący na schizofrenię często wstydzą się tego, co ich spotkało, ale bardzo pragną być zrozumiani przez otoczenie. Warto rozprawić się kilkoma mitami na temat tej choroby, wciąż funkcjonującymi w naszym społeczeństwie.

Mit nr 1. Głównym objawem schizofrenii jest posiadanie wielu osobowości

Nie, nie wszyscy schizofrenicy słyszą „głosy” lub mają wiele osobowości. Kwestia leży w umyśle osoby chorej – mnogość emocji doświadczonych w krótkim okresie czasu sprawia, że czuje się ona jakby nie wiedziała do końca kim jest. Wahania nastroju powodują, że w jednej chwili można czegoś nienawidzić, a pięć minut później całkowicie zmienić zdanie. Można opłakiwać śmierć ukochanego psa i nie uronić łzy po śmierci bliskiej osoby. To szalenie męczące.

Mit nr 2. Schizofrenia jest chorobą rzadką

Schizofrenia dotyka około 5 na 1000 osób. Choć wydaje się, że to niewiele, pamiętaj, że w przypadku tego schorzenia cierpi całe jego środowisko. Na pewno słyszałeś o kimś, kto chorował  na schizofrenię i wiesz, jak to wpłynęło na jego życie rodzinne i zawodowe.

Mit nr 3. Osoby chore na schizofrenię są nieprzewidywalne, co sprawia, że ​​stanowią zagrożenie dla społeczeństwa

Schizofrenicy nie są bardziej agresywni czy niebezpieczni niż osoby, które nie cierpią na tę chorobę. Statystycznie przez większość czasu to schizofrenicy padają ofiarą agresji. Niektórzy chorzy mogą mieć antyspołeczne zachowanie, ale można je  kontrolować za pomocą leków.

Mit nr 4. Najgorszą rzeczą w schizofrenii są halucynacje

Halucynacje i urojenia są najczęstszymi objawami, z powodu których chorzy zdecydowali się na konsultację psychiatryczną. Ale obecnie halucynacje można łatwo leczyć. Najgorsze dla osób cierpiących na schizofrenię są negatywne skutki uboczne leków. Mogą powodować senność, niechęć do komunikowania się, brak emocji i objawy wegetatywne. Mogą także bardzo utrudniać kontakt z ludźmi, nawiązywanie przyjaźni, a nawet pracę.

Mit nr 5. Tylko schizofrenicy słyszą głosy

Jeśli od czasu do czasu słyszysz głosy w głowie, jest to całkiem normalne. Szacuje się, że od 5 do 15% dorosłych osób doświadcza halucynacji słuchowych przynajmniej raz w życiu. Takie sytuacje zdarzają się częściej, gdy osoba jest zestresowana, wyczerpana lub bardzo śpiąca.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. istock/leminuit

1/1 Schizofrenia

Mit 6. Schizofrenikiem jesteś „na zawsze”

Statystycznie aż 25% (ogromna ilość) osób dotkniętych tą chorobą ma tylko jeden epizod psychozy. Udaje im się potem prowadzić normalne życie i nie przyjmują leków. Inni pacjenci muszą przyjmować leki, ale choroba jest w remisji.  Jeszcze inni mają od czasu do czasu drobne epizody schizofrenii, ale bez istotnego wpływu na ich życie.

Mit nr 7. Schizofrenicy są geniuszami. Nie są chorzy, są inni

Czy schizofrenia sprawia, że jesteśmy wyjątowo zdolni?  I tak i nie. Z jednej strony schizofrenia, podobnie jak każda inn choroba, może pogorszyć jakość życia i pozbawić nas chęci samorozwoju, z drugiej strony, istnieje pewne podobieństwo między sposobem myślenia schizofreników i sposobem myślenia kreatywnych ludzi.

Mit nr 8.  Schizofrenia rozwija się szybko

Choroba rozwija się bardzo powoli i na początku niełatwo ją zauważyć. Pierwsze sygnały są bardzo „niewinnie”: problemy z koncentracją, komunikacją, nauką. W miarę rozwoju choroby możesz zacząć słyszeć głosy lub szepty. Zazwyczaj jednak ten epizod choroby następuje długo po jej pierwszych sygnałach.

Mit nr 9. Testy na schizofrenię, które można znaleźć w Internecie, są nonsensem

Prawdopodobnie widziałeś ich już kilka i wydały ci się dobrym żartem. Ale prawda jest taka, że podobnych testów używa się w szpitalach psychiatrycznych, żeby pomóc zidentyfikować najmniejsze zmiany w myśleniu pacjenta, które mogą wskazywać na schizofrenię.


Na podstawie: brightside.me