Go to content

Zestresowana? 3 banalnie proste, codzienne praktyki, które dobrze zrobią twojemu związkowi

Photo by David Núñez on Unsplash

Dajesz z siebie wszystko w pracy, w relacjach z przyjaciółmi i rodziną? Na pewno. Efekt? Wracasz do domu zestresowana problemami zawodowymi, opieką nad dziećmi, nerwową sytuacją na zakupach itp. I ostatnie na co masz ochotę, to nadal być miłą. Bywa, że kiedy wszystko puszcza…  To zupełnie normalne. Szczególnie w czasach, jak te, kiedy każdego dnia przedstawia się nam wiadomości o chorobie, śmierci i politycznym zamieszaniu. Jak w tym całym stresie wzmocnić związek? Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych praktyk. Ważne, żeby stosować je na co dzień.

1. Gdy czujesz zbliżający się wybuch, weź kilka głębokich oddechów

Rada banalna, ale dziesięciolecia badań naukowych nad oddychaniem potwierdzają, że kiedy wydłużamy i spowalniamy oddech, możemy skutecznie rozluźnić napięcie nerwowe, które wywołuje w nas niepokój i irytację. W jednym z ostatnich badań naukowcy odkryli, że powolne oddychanie przeponowe (oddychanie brzuchem) prowadzi do poprawy nastroju, zwiększonego skupienia i znacznie niższego poziomu kortyzolu, hormonu stresu.

Te badania – i praktyczne doświadczenie – wskazują, że twój oddech jest jak wewnętrzny portal prowadzący do stanu wyciszenia. Jest to prawdopodobnie najskuteczniejszy sposób na przerwanie gonitwy myśli, która prowadzi do nerwowych wybuchów. W końcu każdy wdech i wydech dzieje się tu i teraz. Ma więc przewagę nad wybiegającymi w przeszłość i przyszłość myślami.

Jak dobrze oddychać? Dobrze jest zrobić, odliczając, pięć głębokich oddechów. Ważne, by zwróć uwagę na to, jak oddychasz. Sprawdź, czy wyczuwasz subtelne unoszenie i opadanie brzucha przy każdym wdechu i wydechu.

2. Przytulaj swojego partnera, kiedy tylko możesz

Kolejna banalna rada? Coraz więcej badań wykazuje, że nawet prosty dotyk (złapanie za rękę, pogłaskanie po ramieniu, czy przytulenie) poprawia satysfakcję w związku i może działać jak bufor i zażegnać konflikt, zanim ten zdąży się rozwinąć. Świetnie radzi sobie też z lękami. „Zaserwowanie” partnerowi niespodziewanego uścisku to wyraźny sygnał, że jesteś otwarta, wspierająca i obecna.

3. Okaż partnerowi miłość i uznanie

To już ostatni z banałów. Zamiast skanować działania partnera pod kątem tego, co zrobił źle, poszukaj tego, co zrobił dobrze. Może uda Ci się go „przyłapać”, gdy komuś pomaga. Sprawdź, czy potrafisz docenić go za wszystkie ukryte formy pracy, które wykonuje dla rodziny. Badania wskazują, że prosta praktyka doceniania może zmienić całą kulturę twojego związku. Bez uznania twój związek może łatwo oprzeć się wyłącznie na krytyce, pogardzie i walce, kto silniejszy/lepszy. Jednak kiedy dodasz trochę uznania, zmienisz wszystko. Spowodujesz przejście od urazy do wdzięczności i więzi. A co najważniejsze, ta prosta praktyka doceniania może wyrwać cię z nawyku przynoszenia do domu tego, co najgorsze w tych trudnych czasach. Co więcej, ma zaraźliwą cechę, która może również zainspirować twojego partnera do zrobienia tego samego.