Go to content

Wieczorne rytuały, które zbliżą was do siebie. Wprowadź zmiany już dziś

Fot. iStock/AleksandarNakic

Zbliża się pora pójścia do łóżka. Za wami męczący dzień. Dzieci od 15 minut śpią w swoich łóżkach. Ty powoli kończysz ostatnie porządki, uprasowałaś rzeczy na jutro, opróżniłaś zmywarkę. Zerkasz do salonu – on przysnął na kanapie. Szturchasz go i namawiasz, żeby przeniósł się do sypialni. Tak przecież będzie mu wygodniej. Tu na pewno się nie wyśpi. Poza tym… po prostu chciałaś się przytulić. Wszystkie lubimy zasypiać w męskich objęciach. Przez sen odpowiada, że zaraz przyjdzie, a właściwie to on wcale nie śpi. Wyłączasz telewizor i idziesz do łóżka. Czekasz. Na początku faktycznie liczysz, że zaraz przyjdzie. Potem już wiesz, że przebudzi się zapewne dopiero po północy. Powoli przyzwyczajasz się do tego. Zgadłam?

Istnieje wiele sposobów na poprawę relacji w związku. My jednak mamy tendencję, do robienia rzeczy spektakularnych. Kiedy widzimy, że coś zaczyna się psuć, oddalamy się od siebie, próbujemy (o ile jeszcze nie weszliśmy w fazę obojętności) wcielić w życie sztuczki z filmów – organizujemy romantyczny wypad tylko we dwoje, kupujemy bukiety kwiatów (panowie), przywdziewamy seksowne wdzianko, w którym czujemy się głupio (panie). A czy nie lepiej zacząć od prostych sposobów? Takich, które naprawdę pomagają zbliżyć się do siebie i odbudować  intymność w związku.

Możesz robić różne mądre rzeczy w ciągu dnia, by okazać swojemu partnerowi miłość i uwagę, a co za tym idzie – by pielęgnować waszą relację. Ale nie oszukujmy się – najłatwiej i najskuteczniej jest wtedy, gdy fizycznie jesteśmy blisko. Dlatego tak ważne są wieczorne rytuały w związku. Zacznijcie od wprowadzenia chodzić kilku rad z tej listy, a szybko  zobaczysz efekty.

Odłóżcie telefony

Wyciszcie je, a najlepiej w ogóle wyłączcie i zostawcie w innym pokoju. Wiem, wiem, zaraz powiesz, że nie możesz, bo budzik… Kup zegarek z funkcją budzika, który postawisz na nocnym stoliku. Nie pozwólcie, żeby rozpraszały was dźwięki powiadomień, maili czy SMS-ów, gdy jesteście razem w łóżku.

Nie zabierajcie pracy do łóżka

Trzeba rozmawiać o sprawach zawodowych, ale można to zrobić przy kolacji lub wtedy, gdy dzieci już śpią. W łóżku powinniście marzyć i snuć plany na przyszłość. Jeżeli jedno z was ma problemy w pracy, musicie znaleźć czas w ciągu dnia, by o nich porozmawiać. Nie dziw się też, jeśli pojawią się problemy ze snem i niechęć do wspólnego kładzenia się spać. Trzeba to przeczekać, a jeśli problemy narastają, poszukać rozwiązania.

Starajcie się kłaść do łóżka razem

To nie zawsze jest możliwe i nie ma co robić z tego afery i dąsać się przez tydzień, że wolał obejrzeć film lub po prostu nie był senny. Starajcie się jednak mimo wszystko zgrać. To idealny moment, żeby okazać sobie czułość. Jeżeli oboje będzie dbać o ten rytuał, po jakimś czasie po prostu się do tego przyzwyczaicie.

Prowadźcie rozmowy o życiu

Jeżeli nie jesteście jeszcze senni, możecie rozmawiać na różne tematy, dotyczące ludzkiej natury i życia w ogóle. Unikajcie drażliwych tematów, nie omawiajcie spraw kluczowych dla waszego związku. Po prostu wdajcie się w ciekawą, głęboką rozmowę. Jedną z tych, które czasem kończą się o świcie. Na pewno pamiętasz, jak jeszcze kiedyś, na początku waszej znajomości toczyliście takie dyskusje, bo byliście ciekawi zdania drugiej osoby. Teraz wciąż powinniście to robić.

Dbajcie o swoją intymną przestrzeń

Czyżbyście od wielu lat spali razem z dziećmi? Nawet ma to sens, jeżeli wam oboju go to odpowiada, czujecie się z tym dobrze i wasza bliskość na tym nie cierpi. Problem w tym, że często jedna strona wcale nie jest zadowolona z takiego stanu rzeczy, ale nie potraficie tego zmienić. Nie ma nic złego w tym, że dzieci szukają schronienia w łóżku rodziców, gdy mają koszmary senne lub zmagają się z jakimiś problemami. W innych sytuacjach naprawdę warto zadbać o to, by wasze łóżko było waszą intymną przestrzenią.

Nie wpuszczajcie do łóżka zwierząt

Niby nic, a jednak dla wielu par jest to pewnego rodzaju bariera, w budowaniu intymnej relacji. Nie chodzi już tylko zarazki, które zwierzę zostawia na pościeli. Mowa o tym co wcześniej było już powiedziane – dbajcie, by łóżko było tylko dla was dwojga.

Dotykajcie się

Wcale nie musicie każdego dnia uprawiać szalonego seksu, by czuć bliskość drugiej osoby. Liczy się dotyk, pocałunek, przytulanie w trakcie snu. A co powiesz na wieczorny masaż? Raz ty, raz on. Zmieniajcie się, dbajcie o siebie i okazujcie sobie miłość w tych wszystkich drobnych gestach.

Na podstawie: Relationship Rules