Lifestyle Psychologia Związek

To, jak trzymacie się za ręce wiele mówi o twoim związku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 maja 2017
Fot. iStock/jacoblund
Następny

Jeśli kiedykolwiek byłeś zakochany, wiesz, jak ważna jest w związku bliskość, jak to scala, ale również „odbija” wszelkie wasze emocje. Taki prosty gest, jak trzymanie ukochanej osoby za rękę może powiedzieć wiele o waszym związku i etapie na jakim się obecnie znajdujecie, jako para. Zastanów się więc, czy często i w jaki sposób trzymacie się ze ręce i  przeczytaj, co to może oznaczać. 

 

Lifestyle Psychologia Związek

Ściśnięty żołądek i złamane serce? Sprawdź, dlaczego ostatnią rzeczą, o której myślisz podczas rozstania jest jedzenie

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
29 maja 2017
Fot. iStock / Dzhulbee
 

Rozstanie to przykry moment w życiu każdego człowieka. To koniec marzeń o wspólnej przyszłości, utrata złudzeń, rozpacz i… brak apetytu. Bo ściśnięty żołądek jest połączony ze złamanym sercem. W jaki sposób? Wyjaśnił to neurobiolog Gert ter Horst.

Usłyszenie od kogoś słów, że to koniec, że już nie będziemy razem, jest bardzo bolesne – zwłaszcza, gdy twoje uczucie wcale nie wygasło. Po takiej deklaracji w twoim organizmie zaczynają zachodzić zmiany. We krwi buzują hormony i przestawiasz się na tryb przetrwania. Adrenalina i kortyzol doprowadzają do bezsenności i braku apetytu. Dlatego ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę, jest jedzenie.

Gert ter Horst, neurobiolog, stwierdził w wywiadzie dla magazynu „Vice”, że twoje przygnębienie i kiepski stan wpływają na apetyt. – Obszary mózgu odpowiedzialne za emocje i emocjonalny ból regulują naszą potrzebę jedzenia. Są one położone obok siebie, dlatego mają wpływ na siebie nawzajem – tłumaczy. Dlatego, kiedy masz złamane serce, nie możesz jeść.

Jednak taki stan nie utrzymuje się zbyt długo. Z jednej strony jest to pocieszające, a z drugiej może trochę przerazić. Ponieważ kiedy minie szok, twój organizm będzie domagał się odrobienia strat. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wtedy będziesz miała ochotę na pizzę i inne wysokokaloryczne i dość niezdrowe jedzenie.

I nie bez powodu pojawi się wtedy także ochota na słodycze. Ich spożywanie podnosi poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia. W ten sposób twój organizm będzie chciał sobie pomóc wrócić do równowagi.

Poza tym według badań my, kobiety jesteśmy mocniej narażone na takie reakcje organizmu. W przeciwieństwie do mężczyzn, którzy lepiej znoszą rozstanie.

I gdzie tu sprawiedliwość?


 

Źródło: munchies.vice.com


Lifestyle Psychologia Związek

Zamiast podcinać, dodaj dzieciom skrzydeł! 12 zdań, które powinno usłyszeć twoje dziecko

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
29 maja 2017
Fot. iStock / GeorgeRudy
Następny

Słowa mają wielką moc – zwłaszcza te, które wypowiadamy zwracając się do najmłodszych. Zdania powiedziane przez dorosłych mogą być dla dzieciaków ogromną motywacją  i nagrodą, albo wręcz odwrotnie – mogą demotywować, dołować i tłamsić.  To bardzo ważne by odpowiednio zwracać się do dzieci, bo wszystko, co usłyszą, wpływa na to, kim staną się w przyszłości i jak będą postrzegać samych siebie. Dlatego dbajmy o to, by nasze wypowiedzi dodawały im skrzydeł, a nie podcinały je. Oto kilka przykładowych zdań, które powinien zapamiętać i stosować każdy rodzic!

Zobacz także

5 rzeczy, które powinny się znaleźć w diecie każdego ucznia, by dobrze odżywić jego mózg. Akcja „Lekcja przetrwania”

To depresja. Straszna choroba, z którą usiłuję wygrać

Szczęście to podróż

Szczęście to podróż, a nie cel… Nie czekaj całe życie, aż cię ktoś obudzi