Go to content

Trzy ważne klucze do udanego związku

fot IStock

Znacie zapewne te wielkie filmowe historie, w których miłość jest trudna, ale piękna i zazwyczaj to ona zwycięża. Nawet nie będę próbowała ich wymieniać, bo nie sposób. Oglądamy i marzymy, by nam też mężczyzna oświadczył się w wyjątkowy sposób, by ten przystojny dupek, którego każdego dnia spotykamy w windzie, był tym, z którym korespondujemy wieczorami. Eh… Cóż, ta miłość filmowa rzadko jednak tożsama jest z tą codzienną. To jej wyrywek, który każe na końcu nam myśleć: „I żyli długo i szczęśliwie”. Czy faktycznie?

Trzy ważne klucze do udanego związku, których nie dostrzeżesz w żadnych filmie

Określ swój związek

Generalnie wyróżniamy trzy typy relacji: miłość romantyczną, rodzinną i finansowa. Wiedza o tym, w jakiej relacji ty się znajdujesz, jest kluczowa, bo tylko tak możesz uczciwie budować swój związek.

Romantyczna miłość

Te relacje są często ewolucyjne, chociaż wiele osób tego nie dostrzega. To zwrot w temacie relacji właściwych dla naszej współczesnej kultury. Dlaczego? Bo wcześniej relacje zazwyczaj miały na celu zysk finansowy lub społeczny. Niezbędne dla związku były dzieci, które miały dziedziczyć to, co posiadali ich rodzice.

Związek oparty na romantycznej miłości to niejako twój naszych czasów, który opiera się na miłości, romansie, ale też codziennym życiu.

Relacja rodzinna

Kochasz swojego partnera, ale bardziej niż kochankami, jesteście przyjaciółmi, rodziną? W waszym związku nie ma zbyt wiele przestrzeni na pożądanie, pikanterię? Oboje jesteście zadowoleni z rutyny życia? Lubisz mieć towarzysza? Jeśli tak, to bardzo dobrze. Taki związek jest także oparty na dobrej relacji.

Relacja finansowa

Jesteście razem, bo to jest lepsze dla was i dla waszych dzieci zarówno ekonomicznie jak i zawodowo. Związek jest pewnym zyskiem dla ciebie i twojego partnera.

Zyskaj prawdziwość swojego związku z samym sobą

Określenie, jaki rodzaj relacji jest odpowiedni dla ciebie w życiu, jest pierwszym krokiem w podróż do samopoznania i miłości własnej. Jeśli chcesz być dobra, a nawet najlepsza w związku, musisz spełnić jeden absolutny warunek – najpierw powinnaś być najlepsza dla siebie. Wymaga to głębokiego uznania, miłości i szacunku dla samej siebie.

Nim wejdziesz w związek najpierw nauczy się kochać siebie, jak nikogo innego. Dowiedz się, co kochasz, a czego nienawidzisz. Zafunduj sobie całkowitą życzliwość. Zapamiętaj – to jak traktujesz siebie, świadczy o tym, jak potraktujesz swojego partnera.

Bądź gotowa wszystko stracić

Zaskoczona? Otóż w każdym związku, nawet tym opartym na głębokiej miłości i zrozumieniu istnieje ryzyko straty. Dobry i silny związek można zbudować tylko wtedy, gdy myśl o tym, że on może odejść nie sprawia, że wpadasz w panikę, że ogarnia cię strach. Wiesz, że pogodziłabyś się z tym, że to by cholernie bolało, ale kochasz go, więc pozwalasz mu odejść, by był szczęśliwy. Godzisz się z tą stratą z miłości do niego. To wymaga zbudowania silnego poczucia własnej wartości, swojej przestrzeni, nie uwieszania się na związku i umiejętności bycia szczęśliwą z samą sobą. W ten sposób żadne z was nie nigdy nie poczuje się więźniem waszego związku.

Nie da się zbudować dobrej, opartej na głębokim zrozumieniu i akceptacji relacji tak po prostu. Musimy być aktywnym uczestnikami jej tworzenia przede wszystkim zaczynając od siebie, wtedy jesteśmy w stanie wiele dać.