Go to content

Suchość pochwy. Dlaczego połowa kobiet cierpi po cichu…

Fot. iStock / knape

Pięćdziesiąt procent kobiet cierpi z powodu suchości pochwy, po cichu, w swoich sypialniach i łazienkach… bo im wstyd. I właśnie ten wstyd – np. przed partnerem, jest w tej chorobie najgorszy. Suchość pochwy może mieć wiele przyczyn, wcale nietrudnych do wyleczenia, ale wstyd jest jeden. Nie powinno być na niego tyle miejsca w naszych głowach.Nie trzeba mówić jak objawia się suchość pochwy, ale warto dowiedzieć się jak z nią walczyć. Po pierwsze poznać jej przyczynę i ją zlikwidować, po drugie pomóc sobie i uniknąć niepotrzebnego cierpienie, zanim nie wrócimy do stanu intymnego zdrowia.

Suchość pochwy – jakie są jej przyczyny?

Za odpowiednią wilgotność pochwy odpowiada poziom estrogenów, gdy równowaga zostaje zakłócona – problem gotowy – i niestety dość przykry dla kobiety.

Najczęściej suchość pochwy  pojawia się w wyniku zmian hormonalnych związanych z wiekiem, czyli okresu menopauzalnego lub fizjologicznych zmian podczas połogu i w okresie karmienia piersią. Jednak występuje cały szereg sytuacji czy schorzeń, które również prowadzą do tej przykrej dolegliwości. Suchość pochwy bywa kłopotliwa, ponieważ może być zarówno schorzeniem samym w sobie jak i jedynie objawem innej przypadłości.

Przyczyny:
– menopauza
– połóg (oraz okres karmienia piersią – z powodu podwyższonego poziomu prolaktyny)
– stosowanie antykoncepcji hormonalnej (również hormonalnych wkładek domacicznych)
– stosowanie niektórych leków (np. leki na mięśniaki, leki na nietrzymanie moczu, leki antyhistaminowe, leki przeciwalergiczne lub antybiotykoterapia)
– chroniczne przemęczenie i stres (zdarza się, że suchość pochwy ma podłoże psychosomatyczne)
– zaburzenia hormonalne oddziałujące na ogólną gospodarkę hormonalną organizmu (w tym  poziom estrogenów)
– iniekcje intymne (najczęściej grzybicze)

Leczenie

feminum60g_fliptopPrzypadłość ta bywa kłopotliwa dla kobiet równie mocno jak dla medyków. Aby wyleczyć suchość pochwy należy celnie zdiagnozować jej przyczynę. A to niestety może potrwać dłużej niż byśmy sobie życzyły. Warto doraźnie poprawiać swój komfort życia stosując preparaty nawilżające pochwę. Suchość pochwy potrafi bardzo wpłynąć na wiele stref kobiecego życia – od komfortu fizycznego po psychiczny, nie zapominajmy również o seksualności, bo skutecznie może zniechęcić do jakiekolwiek życia seksualnego.

Najlepszym sposobem, aby przeciwdziałać tego typu objawom jest stosowanie preparatów nawilżających takich jak Feminum® żel. Jest to specjalny środek eliminujący niedobory wydzielania śluzu, ułatwia stosunki płciowe w przypadku suchości pochwy, także z użyciem prezerwatyw.

Nie należy jednak lekceważyć suchości pochwy (ponieważ może być objawem poważniejszego schorzenia), przestańmy się wstydzić i szukajmy pomocy tam, gdzie na nas czeka – u ginekologa! Zazwyczaj suchość pochwy można skutecznie i szybko wyeliminować z naszego życia – w przypadku zaburzeń hormonalnych konieczna będzie pomoc specjalisty, jednak jeżeli powodem kobiecego cierpienia jest reakcja na lek (np. tabletki antykoncepcyjne) można łatwo rozwiązać problem zmieniając preparat na inny.

W przypadku infekcji intymnych najważniejsze jest skutecznie wyleczenie. Nie zwlekajcie, nie ma powodu, żebyście cierpiały po cichu – nie musicie.

Feminum® żel został przebadany klinicznie. Jest klarownym żelem o lekko kwaśnym pH, dobrze zmywalnym wodą. Nie plami bielizny. Można go stosować wiele razy dziennie, bez ograniczeń wieku, regularnie i odpowiednio do potrzeb.

Seks

Jeżeli odczuwasz wstyd i  opór przed rozmową ze swoim partnerem i nie chcesz mówić o konieczności zastosowania żelu intymnego, zadbaj o siebie inaczej. Żel intymny może być świetnym urozmaiceniem w sypialni, wręcz gadżetem. Baw się seksem i ciesz się nim w pełni – nasza spełniona seksualność, to też nasze zdrowie!

Przeczytaj także: Żel intymny – słowo grozy. Halo, nie ma się czego wstydzić! Przecież chodzi o dobry seks i komfortowe życie


Artykuł powstał we współpracy z FEMINUM.pl