Seks Zdrowie

Suchość pochwy. Dlaczego połowa kobiet cierpi po cichu…

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
23 lutego 2016
Fot. iStock / knape
 

Pięćdziesiąt procent kobiet cierpi z powodu suchości pochwy, po cichu, w swoich sypialniach i łazienkach… bo im wstyd. I właśnie ten wstyd – np. przed partnerem, jest w tej chorobie najgorszy. Suchość pochwy może mieć wiele przyczyn, wcale nietrudnych do wyleczenia, ale wstyd jest jeden. Nie powinno być na niego tyle miejsca w naszych głowach.Nie trzeba mówić jak objawia się suchość pochwy, ale warto dowiedzieć się jak z nią walczyć. Po pierwsze poznać jej przyczynę i ją zlikwidować, po drugie pomóc sobie i uniknąć niepotrzebnego cierpienie, zanim nie wrócimy do stanu intymnego zdrowia.

Suchość pochwy – jakie są jej przyczyny?

Za odpowiednią wilgotność pochwy odpowiada poziom estrogenów, gdy równowaga zostaje zakłócona – problem gotowy – i niestety dość przykry dla kobiety.

Najczęściej suchość pochwy  pojawia się w wyniku zmian hormonalnych związanych z wiekiem, czyli okresu menopauzalnego lub fizjologicznych zmian podczas połogu i w okresie karmienia piersią. Jednak występuje cały szereg sytuacji czy schorzeń, które również prowadzą do tej przykrej dolegliwości. Suchość pochwy bywa kłopotliwa, ponieważ może być zarówno schorzeniem samym w sobie jak i jedynie objawem innej przypadłości.

Przyczyny:
– menopauza
– połóg (oraz okres karmienia piersią – z powodu podwyższonego poziomu prolaktyny)
– stosowanie antykoncepcji hormonalnej (również hormonalnych wkładek domacicznych)
– stosowanie niektórych leków (np. leki na mięśniaki, leki na nietrzymanie moczu, leki antyhistaminowe, leki przeciwalergiczne lub antybiotykoterapia)
– chroniczne przemęczenie i stres (zdarza się, że suchość pochwy ma podłoże psychosomatyczne)
– zaburzenia hormonalne oddziałujące na ogólną gospodarkę hormonalną organizmu (w tym  poziom estrogenów)
– iniekcje intymne (najczęściej grzybicze)

Leczenie

feminum60g_fliptopPrzypadłość ta bywa kłopotliwa dla kobiet równie mocno jak dla medyków. Aby wyleczyć suchość pochwy należy celnie zdiagnozować jej przyczynę. A to niestety może potrwać dłużej niż byśmy sobie życzyły. Warto doraźnie poprawiać swój komfort życia stosując preparaty nawilżające pochwę. Suchość pochwy potrafi bardzo wpłynąć na wiele stref kobiecego życia – od komfortu fizycznego po psychiczny, nie zapominajmy również o seksualności, bo skutecznie może zniechęcić do jakiekolwiek życia seksualnego.

Najlepszym sposobem, aby przeciwdziałać tego typu objawom jest stosowanie preparatów nawilżających takich jak Feminum® żel. Jest to specjalny środek eliminujący niedobory wydzielania śluzu, ułatwia stosunki płciowe w przypadku suchości pochwy, także z użyciem prezerwatyw.

Nie należy jednak lekceważyć suchości pochwy (ponieważ może być objawem poważniejszego schorzenia), przestańmy się wstydzić i szukajmy pomocy tam, gdzie na nas czeka – u ginekologa! Zazwyczaj suchość pochwy można skutecznie i szybko wyeliminować z naszego życia – w przypadku zaburzeń hormonalnych konieczna będzie pomoc specjalisty, jednak jeżeli powodem kobiecego cierpienia jest reakcja na lek (np. tabletki antykoncepcyjne) można łatwo rozwiązać problem zmieniając preparat na inny.

W przypadku infekcji intymnych najważniejsze jest skutecznie wyleczenie. Nie zwlekajcie, nie ma powodu, żebyście cierpiały po cichu – nie musicie.

Feminum® żel został przebadany klinicznie. Jest klarownym żelem o lekko kwaśnym pH, dobrze zmywalnym wodą. Nie plami bielizny. Można go stosować wiele razy dziennie, bez ograniczeń wieku, regularnie i odpowiednio do potrzeb.

Seks

Jeżeli odczuwasz wstyd i  opór przed rozmową ze swoim partnerem i nie chcesz mówić o konieczności zastosowania żelu intymnego, zadbaj o siebie inaczej. Żel intymny może być świetnym urozmaiceniem w sypialni, wręcz gadżetem. Baw się seksem i ciesz się nim w pełni – nasza spełniona seksualność, to też nasze zdrowie!

Przeczytaj także: Żel intymny – słowo grozy. Halo, nie ma się czego wstydzić! Przecież chodzi o dobry seks i komfortowe życie


Artykuł powstał we współpracy z FEMINUM.pl


Seks Zdrowie

Jak poznać, że druga osoba się oddala? 22 sygnały, które nie pozostawiają wątpliwości

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
23 lutego 2016
Fot. Unsplash / Christian Spies / CC0 Public Domain
 

„ Dam mu jeszcze szansę” myślimy. „Może ten kryzys to moje czepialstwo?, „Może potrzeba czasu?” –  karmimy się nadzieją. Tymczasem zdaniem psychologów są symptomy wyraźnie świadczące o tym, że druga osoba się od nas oddala. Oto one:

1. On jest nieustannie tobą poirytowany.  „Co ty robisz?”, „po co tak?”. Masz poczucie, że stąpasz po rozżarzonych węglach. Czego byś nie zrobiła to i tak źle.

2. Krytykuje i czepia się twojego wyglądu chociaż wcześniej tego nie robił. „Ta sukienka? Nie sądzisz, że wyglądasz za grubo?”, „Co ty zrobiłaś z włosami?!”, „Wyglądasz jak  okrągły bałwan w tej kurtce” ( cytaty z życia wzięte).

3. Zapomina o większości rzeczy, które obiecał. „Kino? Kiedy ja to mówiłem?”, „Kolacja w mieście? Szkoda pieniędzy”.

4. Gdy próbujesz z nim o tym rozmawiać, słyszysz: „O co ci znowu chodzi?”, „ Oesu, czepiasz się”, „A ty znowu swoje, w koło Macieju”.

5. Bagatelizuje twoje problemy. „Rany, ile można o tej pracy gadać, nie mogę już tego słuchać”, „Czy ty nie masz poważniejszych spraw”.

6. Przestaje mu się chcieć czy pomagać. „Czy ja jestem twoim sługą? Nie umiesz sama wymienić opon/ oleju?”, „Nie przyjadę po ciebie, umówiłem się” (gdy wcześniej przyjeżdżał).

7. Unika kontaktu fizycznego. Nie łapie cię za rękę, nie przytula, kiedy ty podchodzisz do niego, wyraźnie czujesz jak się spina.

8. Unika seksu. Nawet jeśli wcześniej mieliście łóżkowe problem teraz masz poczucie, że jest gorzej. W łóżku nie dba o twoją przyjemność. On może i jest po seksie spełniony, ty nie.

9. Odwrotnie – sypiacie ze sobą, ale masz poczucie, że tylko to zostało między wami. Używasz seksu jako narzędzia, bo wiesz, że to jedyna szansa na to, by do niego się zbliżyć.

10. Przestał do ciebie dzwonić (oczywiście, tak też się zdarza po paru latach, ale wtedy nie ma mowy o pozostałych sygnałach), dzwoni dużo rzadziej i masz wrażenie, że to wymuszone.

11. W jego życiu pojawiają się nowi ludzie, co ciekawe ty ich nie znasz. Masz wrażenie, że powoli oddziela wasze światy.

12. Zaczyna wychodzić sam. I nie zaprasza cię do znajomych. „To taka imprezka w piątek, nie spodobałoby ci się” (to jest nagminne, nie mylić z naturalną rzeczą w związku, że ludzie czasem chcą pójść gdzieś sami)

13. Częściej puszczają mu przy tobie hamulce (przestał się starać, więc się nie kontroluje).

14. Zadaje dziwne pytania. „A wiesz, tamci się rozstali, kłócą się o każdą szklankę. Z nami by tak nie było, prawda?”, „A co byś zrobiła gdybyśmy nie byli razem?”.

15. Zaczyna zwracać uwagę na inne kobiety (to niekonieczny punkt, ale częsty), nagle opowiada ci o jakiejś Ance z pracy, Kaśce dawnej znajomej. Niby nic, a jednak….

16. Zaczyna cię z tymi kobietami porównywać. „Ja nie wiem dlaczego ty nie możesz mieć takich włosów?”, „Świetna jest ta żona Maćka, bosko jeździ na nartach, a ty? Tyle lat nie możesz się nauczyć”, „Powinnaś kupić sobie taką sukienkę jak ma Iks, a ty zawsze jak ten chłopak”.

17. Odnawia kontakty z przyjaciółmi i rodziną (oddala się od ciebie, tak naprawdę szykuje grunt pod nowe życie. Będzie przecież potrzebował wsparcia, usprawiedliwiających go bliskich).

18. Wyraźnie czujesz, że dzieli pieniądze na „moje” i „twoje”. Często nie wiesz co robi z pieniędzmi (to działa jeśli wcześniej nie było tego podziału).

19. Przestał mówić, że cię kocha ( jest możliwa też druga opcja – „kocham” powtarza zbyt często, ale masz wrażenie, że to znaczy tylko: „Odczep się”. Nie patrzy ci w oczy, mówi to machinalnie).

20. Nie akceptuje twoich życiowych wyborów. Ta praca? Hahahaha. Idziesz na hiszpański? Hahaahahha. Nurkowanie? Czegóż ty znowu nie wymyślisz. Ta kanapa? Totalne bezguście.

21. Gdy proponujesz terapię, seksuologa czy jakąś inną pomoc słyszysz: „Ty chyba zwariowałaś, leczą się tylko nienormalni” (nie usprawiedliwiaj go, znam facetów, którzy nienawidzili terapii, nie chcieli o sobie mówić, nie potrafią, ale widząc, że zależy na tym kobiecie szli do specjalisty).

22. Czujesz się przy nim nikim. Nieatrakcyjna, niefajna, odtrącona. To jest sygnał, którego nie możesz zbagatelizować. To intuicja. Ona ostrzega nas dużo wcześniej… Kobieta kochana nigdy nie czuje się nieatrakcyjna, niefajna i odtrącona. Chyba, że jest z psychopatą. Ale wtedy trzeba uciekać tym bardziej.


Seks Zdrowie

„Czego potrzebuje człowiek, żeby był szczęśliwy?”. Obejrzyjcie ten filmik

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
23 lutego 2016
Fot. Screen z Youtube / Banco Sabadell

Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Nie będziemy pisać smutnych tekstów. Rozejrzyjcie się wokół, może ktoś obok was potrzebuje pomocy. Może wy jej potrzebujecie. A przed smutkiem uratować nas może kilka rzeczy: poczucie wspólnoty z ludźmi, bliskość i radość z kontaktu z innymi. Nie zamykajcie się ani w domach ani w sobie.

Czasem potrzeba też pięknej muzyki. Wytrwajcie do końca. Obiecuję wzruszenie. 🙂

 


Zobacz także

BDSM – przewodnik dla początkujących. O czym każdy powinien pamiętać

Zdrowie jamy ustnej zaczyna się na talerzu. „Polska mówi #aaa”

Najlepsze dania wzmacniające odporność? Wypróbuj cztery wyjątkowe przepisy