Go to content

Śni Ci się seks? Przemawia do ciebie podświadomość. Zobacz, co mówi

sny erotyczne
Fot. iStock/Casarsa

Myślisz, że fantazje erotyczne to to samo, co sny? Nie. Fantazje erotyczne mówią w dość jasny sposób o naszych seksualnych pragnieniach. Sny erotyczne rzadko mówią o seksie, bardziej o naszych wypartych częściach.

Sny erotyczne są kolorowe i absurdalne. Ludziom zdarza się śnić, że kochankom rosną włosy na całym ciele, mają głowę zwierzęcia, zachowują się nietypowo, pojawiają się, znikają, mówią dziwne rzeczy, stają się ilomaś postaciami jednocześnie. Sceneria snu erotycznego bywa równie nietypowa. Ocean, kosmos, dziwne opuszczone budynki, górskie szczyty. Wszystko dlatego, że nasza nieświadomość nie zna granic.

Fantazje erotyczne też są bardziej charakterystyczne dla danej płci. Kobiety często marzą o mężczyznach dominujących, silnych, mężczyźni wyobrażają sobie seks z partnerkami młodszymi np. studentkami, czy pielęgniarkami, albo starszymi i doświadczonymi np. pielęgniarkami, czy lekarkami (jeśli brakuje im w związkach stałości, czy czują się zbyt obciążeni psychiczne).

Kiedyś Bartosz Samitowski, psychoterapeuta, zajmujący się analizą jungowską, powiedział mi, że sny erotyczne są bardzo indywidualne, wynikają przede wszystkim z naszego doświadczenia. I gdybyśmy spojrzeli na erotyczne marzenia senne z punktu widzenia psychoanalizy jungowskiej czy freudowskiej to spotkamy się z tezą, że seks w snach bardzo rzadko oznacza dosłowny, fizyczny seks. Carl Jung, badacz snów, uważał, że bardziej mówią o naszej potrzebie złączenia się z czymś. Niekoniecznie musi być to człowiek, ale też jakiś rodzaj przeżycia, doświadczenie. Jego zdaniem życiem człowieka w dużej mierze sterują wewnętrzne, nieuświadomione mechanizmy działania. Nieświadomość to obszar, gdzie ukryte są nieakceptowane i wypierane części nas.

A jak się to ma do konkretnych snów?

Popularny sen o męskiej dominacji

Żadna kobieta tak naprawdę nie chce być zgwałcona, ale niektóre z nas o tym fantazjują lub śnią. Fantazja może oznaczać tęsknotę silnej, dynamicznej kobiety za bezradnością, tym, że ktoś weźmie odpowiedzialność za seks na siebie. Sen ma głębsze znaczenie. Może być objawem gwałtownego procesu dorastania albo też potrzebą otwarcia się na nowe doświadczenia. Ostry seks śni się też kobietom, które przesadnie próbują wypełnić stereotypową, kobiecą rolę. Przemoc to spotkanie z wewnętrznym mężczyzną, który próbuje przypomnieć jej o wypartych i zapomnianych cechach.

I nie chodzi tu dosłowne rozumienie snu, czyli o atawizm, agresję, czy rywalizację, co tak naprawdę nie jest wcale cechą męską, ale ludzką. Chodzi bardziej o poznawanie, odważnie się, eksplorację. Takie cechy uosabia też senny męski kochanek, który pożąda kobiety i ma odwagę, żeby jej to powiedzieć, wziąć ją. On być może ma przypomnieć kobiecie o jej sile, niezależności i dojrzałości w decydowaniu o sobie.

Tak samo, gdy mężczyźnie śni się kochanka niekoniecznie oznacza to potrzebę zdrady. Mężczyzna we śnie może spotykać się ze swoją wewnętrzną kobietę. Szczególnie jeśli jest tym typem, który bardzo pilnuje swojej stereotypowej roli, taki miał wzór w domu i nie ma, na przykład, żadnego połączenia ze swoją empatią, ciepłem, czy troską.

Seks z wieloma parterami

Może oznaczać, że jakaś nasza część domaga się uznania i zaakceptowania. I być może senni kochankowie mają nam uświadomić, że jest jakaś część nas, nawet jeśli jesteśmy szczęśliwi, która pragnie czegoś innego, chce mieć więcej doświadczeń albo zupełnie inne doświadczenia, życie. Wtedy warto się zastanowić, co możemy zrobić, żeby mieć więcej silnych doświadczeń, przygód. Żeby każdy dzień nie wyglądał tak samo.

Sen o wielu kochankach można tłumaczyć też inaczej. Carl Jung był twórcą dziś już trochę kontrowersyjnego poglądu, że mężczyźni na poziomie świadomym są poligamiczni, a na poziomie nieświadomym monogamiczni, kobiety natomiast odwrotnie. Dziś byśmy powiedzieli, że w każdym z nas mogą być dwie osoby, ta poligamiczna i monogamiczna. I jeżeli mamy stałego partnera częściej śnią nam się kochankowie, a jeśli jesteśmy singlami, a prowadzimy bujne życie erotyczne w nocy spotykamy się z tą częścią nas, która pragnie jednego partnera.

Seks z osobą tej samej płci

Nie musi wcale świadczyć o naszym prawdziwym pragnieniu. Bardziej mówi o tym, czego pragniemy w sobie. Jeśli śni się nam dynamiczna, atrakcyjna kobieta, która nas uwodzi– może same chciałybyśmy obudzić w sobie tę siłę, którą stłamsiłyśmy. Chciałybyśmy być tak dynamiczne, sprawcze. I odwrotnie. Jeśli we śnie kochamy się z kobietą, matką może gdzieś brakuje nam domu, ciepła, chciałybyśmy to mieć. Albo jakaś część z nas za tym tęskni.

Seks z ojcem albo matką

Wbrew pozorom nie zdarza się rzadko, choć najczęściej budzi w nas obrzydzenie. „Co ze mną nie tak, że śnię o seksie z ojcem?” –  myślimy. Spokojnie, okazuje się, że fizyczna bliskość z jednym z rodziców mówi nam o relacji z nim. Czasem o tęsknocie po utracie, częściej o tym, że brakuje nam bliskości z rodzicem, tęsknimy za jego bezwarunkową akceptacją, obecnością.

Pamiętajcie, że takie sny najlepiej analizować z terapeutą, który pracuje w nurcie psychoanalitycznym, czy psychodynamicznym.