Psychologia Zdrowie

6 rzeczy, które źle wpływają na intelekt

Redakcja
Redakcja
23 kwietnia 2018
6 codziennych trudności, które dobrze znają wysoce inteligentni ludzie
Fot. iStock / Astarot
 

Często bywamy przewrażliwieni na punkcie własnego intelektu, broniąc jego dobrej opinii, jak niepodległości. Nic dziwnego, nikt nie chciałby być uważanym za mało bystrą osobę. Intelekt, czyli nasze zdolności umysłowe odnosi się do umiejętności pozyskiwania i wykorzystywania wiedzy, rozumienia myśli, tego co nas otacza. Wiemy, jak można pomóc jego sprawności, bo wiele się mówi o tym, co wspomaga umysłowe możliwości.

Warto też powiedzieć o tym, co tak naprawdę rujnuje nasz intelekt, bo często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

6 rzeczy, które źle wpływają na intelekt

1. Nieograniczony dostęp do informacji

Wbrew pozorom, możliwość czerpania w każdej chwili informacji z internetu, nie jest dla nas budująca. Ciągłe poszukiwania informacji w wyszukiwarkach typu Google powoduje nie tyle zdobywanie nowej wiedzy, co wręcz rozleniwia mózg. Wiedza, którą dostajemy na tacy, jest mniej wartościowa, bo mało co z tego zapamiętujemy. Mózg, który nie musi się wysilać dla pozyskania informacji, traci na swoich możliwościach.

2. Oglądanie programów w TV

Nadmiar telewizji również szkodzi, wiadomo to nie od dziś. Przesycenie niepoważnymi programami, które ogłupiają, jest wyjątkowo szkodliwe. Szczególnie niebezpieczne są produkcje typu reality show, które dosłownie „odmóżdżają” . Przeprowadzono nawet badania w Austrii, w których polecono miłośnikom reality show wykonać test z wiedzy ogólnej. Ochotnicy wypadli zdecydowanie gorzej od innych osób.

3. Wielozadaniowość

Nie każdy jest „człowiekiem orkiestrą”, który doskonale sobie radzi z wykonywaniem wielu czynności naraz. Wielozadaniowość, która  wydaje się cudowną umiejętnością, wiąże się z nagłym przeskakiwaniem pomiędzy wieloma czynnościami, co powoduje rozproszenie uwagi. Żebym mózg mógł nadążyć za takimi wyczynami, potrzebuje więcej energii, czyli glukozy. Mózg w takiej sytuacji znacznie szybciej wyczerpuje siły.

4. Przestawienie rytmu dobowego

Zaburzenie rytmu dobowego nie służy dobrze naszemu intelektowi. Okazuje się, że hipokamp, który w mózgu odpowiada za pamięć, pracuje znacznie gorzej u np. osób latających samolotami na długich dystansach lub pracujących zmianowo, niż w przypadku osób, które odpoczywają regularnie w tych samych porach. Już miesiąc po zaburzenia rytmu dobowego odczuwalne są przykre zmiany.

5. Zjadanie szkodliwych tłuszczów

Dobre tłuszcze, na przykład kwasy tłuszczowe omega-3 służą mózgowi, natomiast złe tłuszcze, czyli przede wszystkim tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, powodują negatywny wpływ na wytwarzane w mózgu neuroprzekaźniki, tak jak dopamina. To może powodować słabszy refleks i problemy z myśleniem.

6. Nadmiar fruktozy

Cukier – glukoza,  jest ważny dla mózgu, ponieważ jest jego paliwem napędowym, jednak badanie wykonane przez naukowców udowodniło, że duża ilość fruktozy w pożywieniu pogarsza procesy myślenia u zwierząt. Cukier obniża zdolność insuliny do przemiany glukozy w energię i mózg nie ma z czego czerpać sił do intensywnego działania.


 

źródło: www.telegraph.co.uk


Psychologia Zdrowie

Potraktuj miłość jak dietę. Być może to najlepszy sposób na stworzenie dobrego związku?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
23 kwietnia 2018
Fot. iStock / PeopleImages
 

Myśleliście kiedyś o tym, bym miłość potraktować tam samo jak dietę? Znamy te wszystkie zasady zdrowego odżywiania, wiemy, co jeść, jak karmić swoje ciało, kiedy chcemy zgubić zbędne kilogramy. I gdyby całą tę wiedzę przenieść na grunt miłości, być może to stałoby się kluczem do stworzenia dobrego związku?

Taką teorię wysnuła Joanna Coles, autorka książki „Love rules”. Opiera się ona na założeniu, że najlepszym sposobem na znalezienie miłości jest potraktowanie jak diety, czyli celowo, metodycznie, z chęcią ulepszenia, gdy coś nie działa. I tak jak wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia zaleca prowadzenie dzienniczka jedzenia, Coles radzi prowadzić dziennik miłosny, w którym rejestrowalibyśmy aktualne nawyki i zastanawialibyśmy się, czego tak naprawdę chcemy.

Porównanie jedzenia z miłością może wydawać się banalne, ale znalezienie podobieństwa między niezdrowym jedzeniem a tym, co Coles określa jako „śmieciową miłość” może być zaskakująco przekonujące.

Coles używa pączka jako „metafory byłego faceta – ciepłego, słodkiego, znajomego i obciążonego tłuszczami trans, które blokują tętnice i ostatecznie prowadzą do zablokowania serca”. Kiedy, pomimo niezdrowej dla ciebie relacji nadal chodzisz do łóżka ze swoim eks, bo bywa to łatwe i czasowo satysfakcjonujące, może jednak sabotować twoje szanse na znalezienie długoterminowej miłości.

Chodzi o to, co proste, przynajmniej w teorii: ustaw cel (niezależnie od tego, czy jest to długoterminową miłość lub coś innego) i wskaż przeszkody, które uniemożliwiają ci dotarcie do niego. Może te przeszkody są chrupiące i słone; może wysyłają SMS-y, co jakiś czas przypominając sobie o tobie, a tak naprawdę nie deklarując żadnych konkretów. Nie możesz się odciąć od takich relacji, dopóki ich wyraźnie nie zobaczysz.

Coles dzieli się również cennym, choć niekonwencjonalnym ćwiczeniem, które ma pomóc czytelnikom rozpoznać ich osobiste przeszkody. Pisze: „Zrób listę wszystkich osób w twoim życiu i oceń je pod względem energii. Czy jest w twoim życiu ktoś, kto blokuje twoje poszukiwania miłości?”. Autorka podaje, że może to być były partner, ale też przyjaciel, rodzic. Warto się temu przyjrzeć.

Według autorki książki, po nieudanym związku powinniśmy zrobić sobie przerwę, zmienić swoje przyzwyczajenia i nawyki. Im bardziej będziemy świadomi swoich nieproduktywnych nawyków i zmotywowani do ich zmiany, tym większe szanse, że szukając miłości wybierzemy mądrze partnera, z którym będziemy chcieli się związać.

źródło: Business Insider

 


Psychologia Zdrowie

3 cechy, których facet szuka u potencjalnej żony

Redakcja
Redakcja
23 kwietnia 2018
Fot. iStock/olegbreslavtsev
Następny

Bardzo często, myśląc o mężczyznach, mówimy – to dobry/kiepski materiał na męża. Chcemy, żeby nasz partner, z którym będziemy szły przez życie, był lojalny, kochający i odpowiedzialny. Chociaż każda z nas ma nieco inne preferencje, jedne cechy charakteru ceni sobie bardziej niż inne, koniec końców wszystkim nam zależy na tym samym – chcemy czuć się bezpiecznie. I to zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Czy istnieją cechy, których faceci szukają u potencjalnych żon? Okazuje się, że tak.

Wiadomo – na początku jest chemia, pożądanie, motyle w brzuchu. Mężczyźni też to wszystko odczuwają. Jesteśmy w sobie zakochani i na wszystko patrzymy przez różowe okulary. Potrafimy przymknąć oko na pewne detale. Wszystko się zmienia, kiedy zaczynamy myśleć o sobie poważnie. Kiedy zaczynamy zastanawiać się, czy on/ona jest tym człowiekiem, z którym chcemy spędzić resztę życia.

Zdaniem Jamesa Allena Hanraha, eksperta w sprawach damsko-męskich i autora kilku książek poświęconych relacjom w związkach, można wyróżnić 3 cechy, których faceci szukają u potencjalnych żon. Oto one:

Uczciwość

Mówiąc dokładniej, mężczyźni szukają kobiet, które mówią „tak” i „nie” w sposób uczciwy. Na początku bardzo podoba im się to, że nasze „tak” jest elastyczne. Na ogół jesteśmy otwarte na różne ich plany i propozycje. Doceniają jednak, kiedy „nie” jest integralne z „tak”. Chodzi o to, czy potrafimy pozostać sobą. Powinnyśmy umieć stawiać granice, a nie tylko głupio przytakiwać, z obawy, że odejdzie, obrazi się lub atmosfera się zepsuje.

Radosne usposobienie

Mężczyźni szukają kobiet, które potrafią cieszyć się życiem. Takich, które często szczerze i radośnie się śmieją. Nie chodzi o to, byśmy lekko podchodziły do życia, ale o to, byśmy potrafiły cieszyć się z drobiazgów. Facet może się związać z kobietą, kto go pociąga. Jednak ślub weźmie z taką, z którą może się śmiać. Jeśli w związku potrafimy się szczerze, serdecznie śmiać, a co za tym idzie – dobrze bawimy się w swoim towarzystwie, szanse na długotrwały, poważny związek są znacznie większe.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Osobowość masochistyczna. Kiedy grasz męczennika, by zasłużyć na szczęście, ale ono nie nadchodzi

Hashimoto objawy - neurologiczne, skórne, ogólne

Hashimoto objawy – co powinno wzbudzić niepokój?

Marzenia są przereklamowane. Gdyby nie one, nasze życie byłoby lepsze