Go to content

Orgazm rozszerzony – jak sprawić, by rozkosz nie miała końca?

fot. Studio4/iStock

Orgazm to chwila najsilniejszego podniecenie seksualnego, która niesie za sobą wiele pozytywnych reakcji. Jedni przeżywają go długo i bardzo intensywnie, inni delikatniej i tylko przez chwilę. Co zrobić, by ta wyjątkowa przyjemność trwała dużej? Orgazm rozszerzony to rozkosz, która nie ma końca. Na czym polega orgazm rozszerzony, i jak go osiągnąć?

Czym jest orgazm rozszerzony?

Orgazm rozszerzony odczuwany jest nieco inaczej niż klasyczny moment największego podniecenia. Zdecydowana większość zbliżeń seksualnych przebiega według podobnego schematu, którego momentem kulminacyjnym jest trwająca chwilę ogromna przyjemność, po której następuje natychmiastowy spadek energii. W przypadku orgazmu rozszerzonego, podniecenie rozpływające się po całym ciele trwa zdecydowanie dłużej – wiele minut, a czasami nawet i kilka godzin. Energia krąży po całym ciele, zamiast się z niego uwalniać. Zdaniem seksuolożki dr Emily Nagoski, każdy z nas może doświadczyć ogromnej rozkoszy, która trwa niemalże w nieskończoność. Ta niekończąca się przyjemność obejmuje nie tylko wymiar fizyczny, ale także i duchowy. Osiągnięcie orgazmu możliwe jest np. w seksie tantrycznym, gdzie kochankowie podczas zbliżenia tworzą jedność, zarówno w kontekście fizycznym jak i duchowym.

Zobacz również: Seks tantryczny – na czym polega? Jak go uprawiać?

Jak osiągnąć orgazm rozszerzony?

Seksuolożka Emily Nagoski wymienia kilka metod, dzięki którym kobieta może osiągnąć orgazm rozszerzony. Doświadczenie tej ogromnej i rozpływającej się po całym ciele przyjemności może mieć charakter medytacyjny, dlatego warto skoncentrować się na medytacji i praktykach oddechowych. By wypracować odpowiednią technikę i opanować umiejętność wychwycenia momentu, kilka minut dziennie warto poświęcić na świadome oddychanie – wdech, policz do pięciu, wydech.

Niezwykle ważne jest zaznajomienie się z własnym ciałem i dokładne poznanie odczuć. Metoda 0-10 pomaga w osiągnięciu rozszerzonego orgazmu. Jak wygląda ćwiczenie? Musimy wyobrazić sobie skalę od 0 do 10 – 0 to brak pobudzenia, a 10 orgazm. Zaczynamy skupiać się na własnym ciele. „Poruszaj biodrami, przenieś uwagę na miednicę, a w końcu na łechtaczkę” – zaleca seksuolożka. Kiedy kobieta odczuwa przyjemność na poziomie 6, powinna się na chwilę zatrzymać, wrócić do poziomu 2, by później przenieść się na poziom 7, a z niego na 3. Ważne jest, by wyłapywać momenty, w których myśli zaczynają błądzić, po czym wrócić do tego co jest tu i teraz. Dalej stopniujemy doznania, przenosimy się na poziom 8, wracamy do 4, a następnie do 9, a stamtąd do 5. Gdy dojdziemy do poziomu 9 – 9,5 ciało zacznie „szybować” w stronę orgazmu. Zdaniem dr Nagoski stan ten jest właśnie orgazmem rozszerzonym.

Zobacz również: Dlaczego kobiety udają orgazmy? Pięć smutnych powodów (poradnik dla panów)

Jak się przygotować do orgazmu rozszerzonego?

Orgazm rodzi się w naszym umyśle, dlatego tak ważne jest, by wyzbyć się poczucia wstydu, strachu czy lęku. By poczuć to niesamowite uczucie warto zacząć od medytacji i ćwiczeń oddechowych. Kluczową rolę odgrywa dobra komunikacja między partnerami – otwarta rozmowa o swoich potrzebach i pragnieniach. Przed rozpoczęciem zbliżenia warto zadbać o odpowiednią atmosferę, dzięki której będziemy mogli w 100 proc. skupić się na odczuwaniu przyjemności.