Seks Zdrowie

Dlaczego niektóre, zwyczajne i codzienne odgłosy nas podniecają?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
30 grudnia 2017
Fot. iStock/PeopleImages
 

Zdarzyło ci się kiedyś, zupełnie jak w transie, wsłuchiwać w odgłos buczenia, cięcia kartonu czy czesania włosów? Choć brzmi to absurdalnie, niektórzy z nas mogą wsłuchiwać się w takie odgłosy godzinami. Sprawia im to ogromną przyjemność, którą można nawet nazwać… „orgazmem mózgu”. O co dokładnie chodzi?Na Youtubie nie brakuje filmików, na których osoby (najczęściej kobiety) przy pomocy różnych, codziennych przedmiotów, wywołują różne dźwięki. Wszyscy je znamy – to bębnienie, szuranie, mruczenie, cięcie papieru. Odgłosy te u niektórych z nas powodują wręcz ciarki podniecenia. ASMR („autonomous sensory meridian response”) jest zjawiskiem, polegającym na odczuwaniu przyjemnych doznań, wywoływanych przez konkretne bodźce słuchowe, wizualne, dotykowe czy zapachowe. Osoby podatne mówią najczęściej o mrowieniu w okolicy głowy i szyi, a nawet całego ciała.

Polka, autorka vloga SoftAnna, doskonale wie, o czym mowa. Jej filmik, na którym bębni palcami w głowę manekina obejrzało już ponad milion osób z całego świata. Choć na początku można poczuć się dziwnie, odgłosy wciągają i wystarczy kilka minut, by kompletnie odpłynąć. Posłuchajcie sami:

Źródło: kobieta.gazeta.pl


Seks Zdrowie

W jakim wieku będziesz naprawdę szczęśliwy? Wyniki badań są zaskakujące

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
30 grudnia 2017
Fot. iStock/ Petar Chernaev
 

Martwisz się, że twoje najszczęśliwsze dni są już za tobą, że przegapiłaś swój moment szczęścia? Że już lepiej nie będzie?  

Przeprowadzone badania pokazały, w jakim wieku ludzie szczerze mówią, że są szczęśliwi. Z pewnością nie jest tak wtedy, gdy mamy około 35 lat. To wówczas trudno nam pogodzić życie rodzinne z pracą, związek z rodzicielstwem. Ciężko nam zrównoważyć wszystko to, co w życiu jest dla nas ważne i wartościowe, stres jest nieustannie obecny w naszym życiu.

Okazuje się, że nie są najszczęśliwsi także ci, którzy wydawałoby się mają beztroskie życie – nastolatkowie i dwudziestolatkowie. Oni czekają na to, co przed nimi, nie potrafią jeszcze zdefiniować wprost tego, co daje im poczucie szczęścia.

Badanie wykazało, że 58 lat to wiek, w którym ludzie są najbardziej zadowoleni ze swojego życia. Biorący udział w badaniu stwierdzili, że w tym wieku lepiej radzili sobie ze znalezieniem równowagi między pracą a życiem prywatnym. Przestali pracować ponad swoje możliwości, skupili się na tym, w czym faktycznie są dobrzy. Pewnie nie bez znaczenia jest tu fakt, że w tym wieku obowiązki wynikające z wychowania małych dzieci mamy już za sobą.

Psycholodzy potwierdzają, że  kiedy kończymy 50 lat, czujemy się o wiele bardziej pewni siebie, łatwiej jest nam wyrazić swoje potrzeby, zadbać o siebie.

Czy życie staje się przyjemniejsze, im jesteśmy starsi? Co wy na to?


 

źródło: Huffington Post


Seks Zdrowie

Konstruktywna krytyka w związku? Ryzykowna sprawa, ale nie niewykonalna

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 grudnia 2017
krytyka w związku
Fot. iStock / wundervisuals

Czy można krytykować kogoś, kogo się kocha w sposób, który nie zniszczy związku? To dość karkołomnie zadanie, bo nawet jeśli ty uważasz, że przecież mówisz tylko prawdę i „chcesz dobrze”, twój partner może odebrać twoje słowa jako atak i relacja między wami znacznie się pogorszy. Nawet nie wiesz jak i kiedy „konstruktywna krytyka” zamieni się w festiwal wzajemnych żalów i oskarżeń. A przecież nie tak miało być.

Nie chodzi przecież o to, żebyś w ogóle nie mógł rozwiązywać problemów, które cię niepokoją, żebyś nie mógł mówić o tym, co cię drażni. Chodzi o to, by mówić o tym w taki sposób, który można i chce się usłyszeć.

Konstruktywna krytyka w związku

Więc kiedy decydujesz się, co powiedzieć, gdy twój partner cię  irytuje, weź sobie do serca kilka rzeczy, o których warto pamiętać – i kilka pomysłów, co zrobić „zamiast” :

Krytyka różni się od skargi

Krytyka jest zbyt często wyrażana w sposób sugerujący jakąś wadę naszego charakteru. Skupia się na tym, kim jest dana osoba, a nie na tym, co dana osoba zrobiła. Skarga koncentruje się na działaniu i o wiele bardziej potrzebna w związku. Trzymaj się faktów, a nie cech charakteru.

Oczekiwania to jedno, potrzeba to drugie

Oczekujesz od partnera zmian, bo chcesz by był inny? Zastanów się, co tak naprawdę chcesz w nim zmienić i jakiego go pokochałaś. Czego naprawdę potrzebujecie, by się lepiej rozumieć? Może wasze problemy nie wynikają z tego, jaki on jest, tylko z tego, że nie potrafisz go takim zaakceptować?

Prawda” niekoniecznie jest prawdą

Krytyka w rzeczywistości nie mówi prawdy, a przynajmniej nie całą prawdę. Często zawiera ogólne słowa, takie jak „zawsze” lub „nigdy”, rzadko patrzy na cały obraz. Wypowiadając się, mówisz o tym, co ty czujesz i widzisz. A może rzeczywistość wyygląda zupełnie inaczej?… Zanim skrytykujesz, pomyśl dwa razy i postaraj się postawić w sytuacji tej drugiej osoby.


 

Na podstawie: verilymag.com


Zobacz także

To, ile godzin śpisz, ma ogromny wpływ na twoją wagę

Co podnieca nas w facetach? Ja zaliczam się do drugiej grupy [18+]

9 rzeczy, których twoje zęby nie wybaczą. Ty też popełniasz te błędy?