Go to content

Jak zadbać o siebie po rozwodzie – wywiad z Kasią Malinowską

Fot. iStock / Vladimir Vladimirov

Dorota Pawelec: Czy zdarza Ci się pracować z kobietami w sytuacji rozwodu? Z czym najczęściej się mierzą?

Kasia Malinowska: Zdarza i to coraz częściej. Statystyki są nieubłagane. Co trzecia para w tym kraju rozwodzi się. Spory odsetek moich klientek to kobiety, które są o krok od podjęcia decyzji o rozwodzie, albo właśnie przez niego przechodzą. Z czym się mierzą? Przede wszystkim z silnymi i trudnymi emocjami takimi jak lęk, strach, złość, gniew. Rozpada się ich świat, tracą swoje plany i marzenia, tracą część siebie, a to zawsze boli. Niektóre kobiety radzą sobie z tym bólem same, inne potrzebują wsparcia coacha, terapeuty lub psychologa.

Jak zadbać o siebie po rozwodzie?

Nie ma jednej gotowej recepty, bo każda kobieta jest inna i potrzebuje poukładać sobie tą nową rzeczywistość po swojemu. To co z pewnością pomaga w dochodzeniu do emocjonalnej równowagi to czas oraz wyrozumiałość dla siebie samej. Wiele kobiet ma ogromną trudność z zaakceptowanej nowej sytuacji. Nie dają sobie wewnętrznego przyzwolenia na słabość, niepewność, wątpliwości, zmęczenie czy łzy. Chcą pokazać całemu światu jakie są dzielne, rzadko proszą o pomoc.  Tymczasem zadbanie o siebie to zauważenie i uszanowanie etapu, przez który przechodzę. To czas przyjrzenia się sobie, swoim wartościom, wyborom oraz decyzjom i zastanowienia się czy właśnie tak chcę żyć. Nie oceniajmy siebie w tym czasie, nie bądźmy dla siebie takie surowe i kategoryczne. To nam nie pomaga.

Jak połączyć rolę samodzielnej mamy z rolą kobiety spełnionej zawodowo?

Myślę, że te dwie role wcale się nie wykluczają. Jeśli dla kobiety ważny jest rozwój zawodowy, ponieważ praca jest jej pasją, zawsze znajdzie na nią czas i miejsce w swoim życiu. W przypadku samodzielnych mam ważne są proporcje. Kiedy nasze dzieci są jeszcze małe i wymagają więcej opieki oraz zaangażowania z naszej strony, tego czasu na spełnianie się w życiu zawodowym może być nieco mniej. To naturalne. Ważne żeby z niego nie rezygnować, nie odpuszczać, nie odkładać na później. Dla wielu kobiet praca to źródło satysfakcji oraz spełnienia. Radość, która z niej płynie pomaga kobietom radzić sobie z wyzwaniami jakie stawia przed nimi samodzielne macierzyństwo.

Jak zbudować pewność siebie po trudnych przejściach w związku?

Powoli. Krok po kroku. Bez pośpiechu. Właśnie tak buduje się nasza odwaga, pewność siebie, poczucie własnej wartości. Z czasem wraca też utracona kobiecość, radość i apetyt na życie. Czasami potrzebujemy sobie coś wybaczyć, aby pójść dalej i przestać zadręczać się wyrzutami sumienia. To co się stało, to się nie odstanie. Nie cofniemy już czasu. Jedyne co możemy  zrobić, to wyciągnąć wnioski, poukładać swoje życie na nowo i żyć najpiękniej jak się da, nie tracąc kolejnych, cennych chwil. Pewność siebie rodzi się z akceptacji tego kim jestem i jaka jestem; ze świadomości naszych zasobów i deficytów, z dostrzegania wartości w sobie niezależnie od tego czy jesteśmy z kimś czy też nie.

Jakie przekonania, blokują kobiety przed osiągnięciem sukcesu?

Zdecydowanie brak wiary w siebie. Niezależnie od dobrego wykształcenia, ilości dyplomów jakie posiadamy, cennego doświadczenia zawodowego, które stoi za nami wciąż nie mamy w sobie tej pewności, że jesteśmy wystarczająco dobre aby odważyć się sięgnąć po sukces. Dodatkowo wśród wielu Polek pokutuje przekonanie wyniesione z domu, że skromność jest cnotą, którą za wszelką cenę należy pielęgnować.

Jak wyrobić w sobie postawę Kobiety sukcesu niezależnie od okoliczności życiowych?

Przede wszystkim najpierw należy sobie jasno zdefiniować co jest dla nas tym sukcesem. Co się pod tym słowem kryje? Dla niektórych kobiet sukcesem jest założenie rodziny, dla innych kariera zawodowa. Są kobiety, które za swój największy sukces uznają urodzenie dzieci i te, dla których sukcesem jest zachowanie wolności i niezależności. Jedno jest pewne, warto być konsekwentną i spójną w swoim wyborze, niezależnie od okoliczności życiowych. To podążanie za swoimi wartościami daje nam poczucie głębokiego sensu, które automatycznie wzmacnia pewność siebie. Kobieta sukcesu doskonale wie czego chce, a z czego bez żalu może zrezygnować. Nie waha się, nie rozprasza, nie powątpiewa. Idzie pewnie swoją droga, nawet jeśli ta droga nie znajduje akceptacji w świecie zewnętrznym.

Czy pewność siebie idzie w parze z niezależnością finansową?

Powiem tak, niezależność finansowa jest jednym z aspektów, który pomaga kobietom stawać się pewnymi siebie. Ona daje nam dwie szalenie ważne rzeczy: poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość wyboru. Wiele kobiet jest tych przywilejów niestety pozbawiona. Warto podkreślić, że czynnik ekonomiczny jest jednym z częstszych powodów, dla których kobiety decydują się na pozostanie w krzywdzących je związkach. Obawiają się, że same nie poradzą sobie finansowo.

O czym opowiesz na konferencji „Życie od nowa” która odbędzie się 6 września w Warszawie? 

Temat mojego wystąpienia brzmi: Jak odzyskać PEWNOŚĆ SIEBIE po rozstaniu?

Opowiem o tym  skąd czerpać siłę do działania, jak pomóc sobie w odzyskaniu psychicznej i emocjonalnej równowagi w tym trudnym dla nas czasie. Będzie też o samoakceptacji, zaufaniu do siebie i czerpaniu radości z życia, niezależnie od tego czy jesteśmy z kimś czy też same. Serdecznie zapraszam.

Rozmawiała Dorota Pawelec

Kasia Malinowska Life Coach, ekspertka w budowaniu PEWNOŚCI SIEBIE, Ambasadorka Fundacji Sukces Pisany Szminką.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zbudować pewność siebie po trudnym związku, lub rozwodzie, weź udział w naszej konferencji, która odbędzie się 6 września w Warszawie.