Psychologia Związek

Osiem rodzajów miłości. Poznaj je, by lepiej zrozumieć swojego partnera

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 marca 2019
Fot. iStock / AleksandarNakic
 

Kiedy słyszę: „związki są trudne, myślę sobie, że to nie związki, ale my – ludzie jesteśmy trudni sami stwarzając sobie problemy. Z natury jesteśmy samolubni, chcemy zawsze wygrywać, by przekonać innych do tego, czego pragniemy.

Ostatnio przeczytałam, że kluczem do zdrowych relacji jest poznanie i zrozumienie różnych rodzajów miłości, bo każdy z nas daje inną i inną otrzymuje. Która jest tobie najbliższa?

Agape – bezwarunkowa miłość

Pierwszy rodzaj miłości to agape. Jest miłością altruistyczną, bezinteresowną bezwarunkową. Grecy uważali tę miłość za dość radykalną, być może dlatego, że tak niewielu ludzi jest na nią stać.

Niektórzy opisaliby agape jako rodzaj duchowej miłości. Na przykład chrześcijanie wierzą, że Jezus przejawiał ten rodzaj miłości dla wszystkich ludzi. Był bezinteresowny i poświęcił się, aby inni mogli pozbyć się swoich grzechów. Cierpiał za szczęście innych.

Eros – miłość seksualna

Eros nosi imię greckiego boga miłości i płodności, dlatego zazwyczaj kojarzy się z romantyczną, namiętną i fizyczną miłością. Jest wyrazem seksualnej pasji i pożądania.

Grecy raczej bali się tej miłości, ponieważ myśleli, że ludzie posiadając instynktowny impuls do prokreacji sprawią, że ta miłość będzie tak potężna, że ​​doprowadzi do utraty kontroli. Dzisiaj uważamy, że ten rodzaj miłości „płonie mocno i gorąco, ale szybko się wypala”.

Philia – kochająca miłość

Grecy określili ten rodzaj miłości jako „kochającą”. Innymi słowy, to ten rodzaj miłości, którą czujecie do swoich przyjaciół. Starożytni Grecy uważali, że ten rodzaj miłości jest lepszy niż eros (miłość seksualna), ponieważ reprezentuje miłość między ludźmi, którzy uważają się za równych sobie.

Podczas gdy wielu ludzi kojarzy słowo „miłość” z romansem, Platon twierdził, że przyciąganie fizyczne nie jest konieczne w przypadku miłości. Dlatego też istnieje wiele jej różnych rodzajów. Ten typ, w szczególności, często nazywany jest „platoniczną” miłością – miłością bez podtekstu seksualnego.

Filautia – miłość własna

Filautia to miłość własna. W naszym współczesnym społeczeństwie większość ludzi kojarzy miłość własną z byciem narcystycznym, samolubnym, skupionym na sobie. To jednak błędne myślenie.

Miłość własna nie jest w ogóle negatywna czy niezdrowa. Jest konieczna, by móc dawać i otrzymywać miłość od innych. Nie możemy dać komuś tego, czego nie mamy. A jeśli nie kochamy samych siebie, jak możemy prawdziwie kochać drugą osobę?

Storge – miłość rodzicielska

To ten rodzaj miłości, którą definiujemy miłość rodzicielską. Podobnie, jak w przypadku philia, nie ma tu znaczenia atrakcyjność fizyczna ani seksualna. Istnieje jednak silna więź, pokrewieństwo i znajomość między ludźmi.

Pragma – trwała miłość

Starożytni Grecy definiują pragmę jako „trwałą miłość”. Jest ona niemalże przeciwieństwem erosu (miłości seksualnej). Eros ma tendencję do szybkiego wypalenia z powodu swojej namiętności i intensywności, a pragma to miłość, która dojrzała i rozwijała się przez długi czas.

Pary, które są ze sobą przez wiele lat i nadal trzymają się za ręce, to doskonały przykład pragmy. Niestety tego rodzaju miłość jest dość rzadka – szczególnie w dzisiejszym społeczeństwie, bo brak nam cierpliwości, bo wydaje się nam, że trawa jest bardziej zielona po tej drugiej stronie…

Ludus – zabawna miłość

To uczucie, które jest nam znane we wczesnej fazie związku, zauroczenia. To motyle w twoim brzuchu, zawroty głowy, które pojawiają się, kiedy widzisz swoją miłość. Badania wykazują, że kiedy doświadczamy tego rodzaju miłości, nasz mózg działa tak, jakby był po dawce kokainy.

Mania – miłość obsesyjna

To niezbyt dobry rodzaj miłość, może doprowadzić nas do szaleństwa, zazdrości, a nawet gniewu. Wiele osób, które doświadczają tego rodzaju miłości, cierpi z powodu niskiej samooceny. Obawiają się utraty miłości, a strach zmusza ich do robienia rzeczy, które nie są tego warte. Jeśli nad nią nie zapanujemy, może stać się dla nas destrukcyjną siłą.

Znasz te rodzaje miłości? Która definiuje ciebie, a która wasz związek?


źródło: Lifehack


Psychologia Związek

Dlaczego mężczyzna zakochuje się w kobiecie?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 marca 2019
fot. Ivanko_Brnjakovic/iStock
 

Co sprawia, że ​​mężczyzna zakochuje się w kobiecie? Kim jest kobieta, w której zakochuje się mężczyzna? Cóż nie ma na to jednej odpowiedzi, bo miłość to sprawa indywidualna, niezależnie od płci. Jednak choć kobiety i mężczyźni mają te same emocje, mężczyźni zakochują się w kobietach na swój szczególny sposób i z kilku bardzo konkretnych powodów.

Mężczyzna zakochuje się w kobiecie, gdy…

Urzeka go w niej wszystko

Jej wygląd, jej osobowość, głos, śmiech – w pierwszej chwili podoba mu się w niej wszystko, bez wyjątku. Mężczyzna zakochuje się, gdy jego uczucia do kobiety osiągają  „masę krytyczną”. Spędza z nią czas i widzi, że jest miła, kochająca, czuła, lojalna, zabawna, seksowna i ma pozytywną energię. Pewnego dnia budzi się i myśli po prostu „Wow, kocham tę kobietę.” Może nie wiedzieć dlaczego, ale jego umysł serce patrzy już na nią w dogłębny sposób. ”

Czuje, że może ją uszczęśliwić

Mężczyźni i kobiety chcą tego samego, jeśli chodzi o miłość. Kiedy dwoje ludzi łączy się, mogą sprawić sobie nawzajem wiele radości – a kiedy mężczyzna czuje, że może sprawić, że kobieta jest szczęśliwa, również czuje, że ona może uczynić go szczęśliwym.

Ona jest otwarta na miłość

Choć media uwielbiają krzewić ideę trudnych do zdobycia kobiet, mężczyźni zakochują się w kobietach, które są bardziej otwarte na uczucie. Kobiety, które wiedzą, czego chcą od partnera i wiedzą czego chcą w seksie to „idealny typ” do pokochania.

Ona sprawia, że on czuje się dobrze

Mężczyzna zakochuje się w kobiecie, która sprawia, że on ​​czuje się akceptowany i dowartościowany oraz, że jego emocje są ważne.

Ona mówi „tak” życiu

Osoba, która jest gotowa powiedzieć „tak” wszystkiemu, co życie ma do zaoferowania, osoba, która chce spróbować nowych i egzotycznych potraw, odkrywać nowe miejsca i podróżować do nowych miast i krajów jest szalenie atrakcyjna.

Cel łączy się z namiętnością

Mężczyzna, który zakochuje się w kobiecie, zakochuje się w namiętności i celu, który odnajduje, gdy przebywa w jej towarzystwie. Tym celem może być budowanie wspólnego życia. O wiele łatwiej jest je sobie wyobrażać i dążyć do niego, gdy towarzyszy nam uczucie silnego pociągu fizycznego do ukochanej osoby.


Psychologia Związek

Jak ustanowić granice osobiste w momentach, kiedy naprawdę tego potrzebujecie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 marca 2019
Fot. iStock/Viktor_Gladkov

Wszyscy wiemy, że ustanowienie osobistych granic jest kluczowe dla naszego zdrowia mentalnego i spokoju oraz wewnętrznej harmonii. Niestety większość z nas ma problem z powiedzeniem sobie oraz innym, co jest dla nas w danym momencie priorytetem. Nie potrafimy odmawiać, nie potrafimy zrezygnować z niektórych naszych potrzeb i nie radzimy sobie w sytuacji wyboru między sobą a innymi. Warto wziąć sobie do serca prosty schemat, który pozwoli nam bez emocji odrzucić to, co w danym momencie najbardziej nam przeszkadza i postawić potrzebne granice.

Jeśli musisz w krótkim czasie wykazać się kreatywnością (na przykład w pracy)

Potrzebujesz: jak najmniej spotkań i telefonów, które cię odciągają od procesu myślowego

Co robisz: odbierasz tylko w „momentach krytycznych”, grzecznie ale stanowczo tłumaczysz, że pracujesz nad czymś, co wymaga pomysłowości i czasu i nie możesz teraz rozmawiać

Jeśli chcesz spędzić z ważną dla ciebie osobą czas o naprawdę „wysokiej jakości”

Potrzebujesz: bezpośredniego kontaktu, maksymalnego skupienia na bliskiej osobie

Co robisz: organizujesz spotkanie, podczas którego nie zerkasz na telefon i nie ma cię dla nikogo innego

Jeśli musisz się skupić, bo od tego, jak sobie poradzisz z jakimś projektem, zadaniem, czy inną życiową sytuację

Potrzebujesz: jak najszybciej jak najwięcej świetnych projektów i rozwiązań, które możesz wymyślić tylko ty

Co robisz: odmawiasz wszystkim innym, tłumacząc jak ważna jest dla ciebie sprawa, która obecnie zajmuje twój umysł i czas

Jeśli potrzebujesz popracować na twoim samopoczuciem, bo czujesz, że to ostatni moment, by zająć się swoim zdrowiem mentalnym

Potrzebujesz: odpoczynku i czasu dla siebie, spokoju wokół ciebie

Co robisz: nie pracujesz w weekendy, spędzasz czas z bliskimi, w dobrej atmosferze, spacerujesz, relaksujesz się w ulubiony sposób, rozmawiasz z partnerem o twoim stanie emocjonalnym


Na podstawie: GottmanInstitute


Zobacz także

Kobieta po trzydziestce szuka zmiany… tylko nie wie jakiej

„Jeśli mnie kochasz, to…” Przecież to zaprzeczenie tego, czym jest miłość!

Kiedy jesteś emocjonalnie i psychicznie wyczerpana, ale jeszcze o tym nie wiesz