Związek

Jak rozpoznać, że twojemu mężczyźnie brak pewności siebie

Redakcja
Redakcja
9 kwietnia 2019
Przemoc domowa nie dotyczy tylko kobiet. Kiedy mężczy
Fot. iStock / sanjeri
 

Niepewna siebie osoba to ktoś, kto często w siebie powątpiewa. Jeśli lekceważysz to, że twój partner ma problem z wiarą we własne siły i możliwości, nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak to może wpływać na wasz związek. Nie domyślasz się, jak wiele toksycznych zachowań taka niepewność może powodować. Jeśli zauważysz te kilka rzeczy u mężczyzny, z którym jesteś, prawdopodobnie nie czuje się on bezpiecznie i pewnie w waszej relacji. A zatem wpływa negatywnie również na siebie.

Odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy:

On naprawdę nie ma żadnych przyjaciół

Większość ludzi zazwyczaj nie lubi spędzać czasu z toksycznymi i niepewnymi siebie ludźmi. I to jest powód, dla którego i on jest sam. Nie zdziwiło cię nigdy, że nie poznałaś jego znajomych?

Zbyt często pyta o twoje poprzednie związki

Bo zawsze chce się porównywać z innymi. Osobiście, jest bardzo niezadowolony z tego, jak wygląda jego życie i  z tego, kim jest. Dlatego ciągle cię pyta o twojego „byłego”. Jest mu to bardzo potrzebne do wzmocnienia ego, jednak takie wzmocnienie jest iluzoryczne.

Wyznaje ci miłość na bardzo wczesnym etapie waszej relacji

Chce się upewnić, że nie będziesz miała wystarczająco dużo czasu, aby zmienić zdanie na jego temat. Dlaczego? Ponieważ uważa, że ​​w końcu zdasz sobie sprawę, jak bardzo jest beznadziejny… Tak właśnie widzi siebie.

Uważa, że jesteś jego „całym życiem”

Żyje dla ciebie i tego związku. Nie ma solidnej kariery. Nie ma hobby ani pasji, w które mógłby się zanurzyć. Nie ma nic poza tobą. To dość przerażające, prawda?

Ciągle oczekuje od ciebie potwierdzenia twoich uczuć

Zawsze dopytuje, czy na pewno go kochasz. Ciągle chce wiedzieć kim dla niego jesteś. Upewnia się, że nie odejdziesz, nie zostawisz go. Trochę „gra”, żeby cię zatrzymać, związać ze sobą.

Jest bardzo zazdrosny

Denerwuje go, kiedy chcesz poświęcić swój czas na coś zarezerwowanego tylko dla ciebie. Powinnaś przecież spędzać z nim cały swój wolny czas. Czuje się jeszcze bardziej niepewny, gdy znikasz mu z pola widzenia. Nie wierzy, że kochasz go na tyle, by zostać z nim i być mu wierną.

Ciągle pragnie uwagi

Czuje, że nie znaczy wiele, jeśli nie skupiasz się na nim. Karmi się twoją uwagą, to ona daje mu siłę do działania i energię.


 

Na podstawie: relrules.com


Związek

Rak jelita grubego. Pięć nietypowych objawów raka jelita, które ignorujemy przez lata

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
9 kwietnia 2019
Rak jelita grubego. Pięć nietypowych objawów raka jelita, które ignorujemy przez lata
Fot. iStock / CreVis2 – Rak jelita grubego. Pięć nietypowych objawów raka jelita, które ignorujemy przez lata
 

Rak jelita grubego jest drugim pod względem zachorowania nowotworem. Niestety zajmuje on wysoka pozycję, jeśli chodzi o umieralność. Rak jelita grubego jest trudny do zdiagnozowania w jego wczesnym stadium. Wynika to z faktu, że objawy raka jelita grubego są bardzo subtelne i łatwe do przeoczenia.

Najczęściej bagatelizowane objawy raka jelita grubego to:

Skurcze

Skurcze brzucha są jednym z najczęściej pomijanych objawów raka jelita grubego, głównie dlatego, że są objawem wielu innych, nienowotworowych stanów, na przykład stresu, niestrawności. Nie oznacza to, że powinnaś się denerwować za każdym razem, kiedy masz skurcze. Jeśli jednak są one intensywne i długotrwałe, wydają się nie ustępować i łączą się z innymi objawami raka jelita grubego, nie powinno się ich lekceważyć.

Zmęczenie

Jest to kolejny objaw, który powszechnie odrzucamy jako coś mniej poważnego niż może być w rzeczywistości. Wiele osób odczuwa zmęczenie nawet bez choroby, ponieważ notorycznie cierpimy na deficyt snu. Jeśli jednak odczuwasz ciągłe zmęczenie, pomimo odpowiedniej ilości snu i zbilansowanej diety, a zmęczenie wiąże się z innymi objawami raka jelita, lepiej dla świętego spokoju udać się do lekarza. Komórki nowotworowe mogą powodować zmęczenie, ponieważ zużywają energię organizmu. Rak jelita grubego dodatkowo może być przyczyną utraty krwi.

Nagła utrata wagi

Natychmiastowe i dramatyczne zmniejszenie masy ciała może być spowodowane różnymi rodzajami nowotworów, jednym z nich jest rak jelita grubego. Niewyjaśniona utrata masy ciała to około 5% w ciągu sześciu miesięcy. Chudniemy, bo komórki nowotworowe zużywają dużo energii naszego organizmu, a układ odpornościowy ciężko pracuje, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Wszystkie te wydatki na energię powodują dużą utratę wagi.

W przypadku raka jelita grubego możliwe jest również zablokowanie przez guz okrężnicy, o może wpłynąć na ruch jelit i spowodować poważną utratę wagi.

Nieregularne ruchy jelit

Raczej nie zwracamy wystarczającej uwagi na ruchy jelita. Czas, konsekwencja i specyfika tych ruchów mogą wskazywać na różne problemy ze zdrowiem, w tym na obecność raka jelita grubego.

Polipy jelita grubego, małe pęki komórek, które z czasem mogą stać się nowotworowe, zaczynają wpływać na ruchy jelit, gdy zmieniają się w guzy. Guzy te mogą wpływać na funkcjonowanie jelita grubego, co będzie odzwierciedlone w zmianach w stolcu.

Luźne, wodniste stolce, biegunka lub zaparcia mogą wskazywać na nowotwór, o ile nie są powodowane przez inne warunki.

Krew w stolcu

Wbrew pozorom rzadko krew w stolcu budzi nas niepokój, raczej wywołuje wstyd, brak komfortu, coś o czym nie chcemy raczej głośno mówić. Bagatelizujemy ten problem. Prawda jest też taka, że czasami krew w stolcu może być zbyt ciemna, byśmy byli w stanie ją zobaczyć.

Musimy jednak pamiętać, że krew w stolcu i krwawienie z odbytnicy jest częstym objawem raka jelita grubego i odbytnicy. J

Jak obniżyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego?

1. Jedz owoce, warzywa i zboża. Diety bogate w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste zmniejszają ryzyko raka jelita grubego.

2. Ćwicz regularnie. Zwiększenie aktywności zmniejsza ryzyko tego nowotworu.

3. Nie pal. Palenie tytoniu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju różnych nowotworów, z których jednym jest okrężnica.

4. Zadbaj o wagę. Nadwaga/otyłość nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, ale także zwiększa ryzyko zgonu z tego powodu. To dlatego, że nadwaga osłabia twoje ciało, co czyni go mniej zdolnym do walki z rakiem.

5. Ogranicz alkohol.


Związek

Domowe sposoby na porządek w domu

Redakcja
Redakcja
9 kwietnia 2019
Fot. Materiały prasowe

Nie wszystko co “bio”, “eko”, “zdrowe” jest droższe niż standardowy produkt. Przykład? Środki czystości. Te samodzielnie zrobione są nie tylko bezpieczniejsze dla naszego organizmu, ale przede wszystkim naturalne: nie drażnią naszej skóry i nie wywołują alergii i wysypek. Od czego więc zacząć, aby je przygotować? Delecta podpowiada jak za pomocą sody oczyszczonej oraz kwasku cytrynowego, a także octu i olejków eterycznych  uprzątnąć cały dom.

Samodzielne tworzenie środków czystości jest nie tylko zdrowsze, ale i tańsze od tych gotowych, dostępnych w sklepach. A co istotne, składniki niezbędne do ich produkcji znaleźć można niemal w każdym domu. Soda oczyszczona nie tylko czyści, ale też neutralizuje i odświeża powierzchnie. Dodatkowo, zmiękcza wodę, usuwa niechciane zapachy, a także świetnie sprawdza się w walce z tłuszczem, plamami i innymi zabrudzeniami. W połączeniu z octem spirytusowym, który działa antybakteryjne i rozpuszcza tłuszcz, tworzy zestaw idealny. Dodanie kwasku cytrynowego wzmocni działanie antybakteryjne, ułatwiając usuwanie tłuszczu i kamienia, zaś kilku kropli olejku eterycznego – nada piękny zapach naszej „chemii”, którą można wykorzystać w każdym zakamarku domu.

Kuchnia

Mycie naczyń

Do bardzo gorącej wody dodajemy 1 łyżkę sody oczyszczonej i kilkanaście kropli olejku cytrynowego. W gotowym roztworze myjemy naczynia, które następnie opłukujemy w drugiej komorze wypełnionej octem (odkazi i nabłyszczy naczynia, zaś zapach szybko się ulotni).

Odświeżanie ściereczek kuchennych

Ściereczki po użyciu płuczemy w roztworze: soda oczyszczona (np. Delecta) i gorąca woda. Jeśli są mocniej zabrudzone – warto zostawić je w takim roztworze na noc.

Przypalone jedzenie

Do garnka wlewamy zimną wodę, dodajemy sporą ilość sody oczyszczonej (np. Delecta), doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 10-20 minut. Całość zostawiamy na noc i rano czyścimy garnek.

Łazienka

Środek do czyszczenia armatury

Miękką szmatkę maczamy w roztworze 0,5 szklanki sody oczyszczonej i 2-3 łyżki octu. Przy czyszczeniu sedesu dobrze jest pozostawić na około 30 min, następnie przetrzeć i zmyć.

Mycie lustra

Do butelki ze spryskiwaczem wsypujemy 1 łyżeczkę octu i dodajemy 1,5 l ciepłej wody. Wilgotne okna najlepiej wycierać… gazetą – dzięki temu unikniemy smug.

Czyszczenie odpływu

Do odpływu wsypujemy 0,25 szklanki sody oczyszczonej. Zalewamy 0,5 szklanki octu i przykrywamy na 15 minut. Po tym czasie zalewamy odpływ 2 litrami wrzącej wody.

Salon

Mycie podłóg

Do mycia podłóg najlepiej wykorzystać roztwór składający się z 2 l ciepłej wody, 1,5 szklanki octu oraz 20 kropli wybranego olejku eterycznego.

Odświeżanie dywanu

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu wystarczy posypać go grubą warstwą sody oczyszczonej (np. Delecta) i po 15 minutach odkurzyć dywan.

Mycie okien

Do mycia okien wykorzystujemy ten sam roztwór co przy myciu lustra.

Less waste nie jest chwilową modą, a raczej zwrotem w stronę postaw, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu prezentowały nasze mamy i babcie. To one w trosce o rodzinne gniazdo mogły bazować tylko na produktach dostępnych w domu, a nie na sklepowych półkach. Zwrot ten wyjdzie z korzyścią nie tylko dla planety, minimalizując ilość odpadów, ale i też dla naszego portfela.

Artykuł powstał we współpracy z Delecta


Zobacz także

12 zasad szczęśliwego małżeństwa, o których nie powinniśmy zapominać

Brzydkie grzeszki, które niszczą wielkie miłości. 5 wzorców niezdrowych relacji

5 znaków, że tyjesz przez… swój związek (i jak to naprawić)