Go to content

Co zrobić, by na starość móc powiedzieć o swoim związku: to mój największy sukces? 10 wskazówek

fot. Cecilie_Arcurs/iStock

To słowa piękne i romantyczne, tak. Ale mogą być też po prostu prawdziwe. Udany związek jest możliwy. Jest możliwe stworzenie zdrowej, satysfakcjonującej relacji. Konieczne jest oczywiście zaangażowanie i praca obojga, ale przecież razem wszystko jest możliwe.

Pamiętaj, że nawet najzdrowsze relacje mają wady. Ideały nie istnieją, a jeśli nawet pozornie coś takie właśnie jest, to pewnie pod spodem czai się jakiś problem. Zaakceptuj to, że zawsze będą się pojawiały trudności, ale dobro zawsze będzie górą. Zamiast stale szukać oznak tego, co nie działa w twoim związku, musisz poszukać oznak tego, co jest ok, a następnie wykorzystać to jako solidną podstawę do budowania szczęścia.

Przebacz i pozbądź się starych ran

Sztuka utrzymywania szczęścia w życiu i związkach opiera się na zachowaniu równowagi pomiędzy trzymaniem się czegoś i odpuszczaniem. Tak, czasami osoby, którym ufasz (w tym ty sama) mogą cię skrzywdzić. Nie da się uniknąć zranienia, ale ciągłe bycie nieszczęśliwym jest zawsze wyborem. Przebaczenie jest lekarstwem. Musisz puścić to, co jest za tobą, zanim będziesz mogła uchwycić dobro przed tobą.

Przyznaj się, gdy popełnisz błąd

Uczciwe serce jest początkiem wszystkiego, co jest dobre na tym świecie. Najbardziej honorowymi ludźmi ze wszystkich nie są ci, którzy nigdy nie popełniają błędów, ale ci, którzy przyznają się do nich, a następnie robią wszystko, aby naprawić zło, które popełnili. Bycie szczerym nie zawsze przysparza nam przyjaciół, ale na pewno zatrzymuje przy nas tych właściwych ludzi.

Przestań plotkować i zacznij się komunikować

Dobra zasada: jeśli nie możesz powiedzieć prawdy w twarz, nie powinnaś nic mówić za czyimiś plecami. Życie jest zbyt krótkie, aby marnować je na rozmawianie o ludziach, plotkowanie i wywoływanie kłopotów, które nie mają żadnego sensu. Jeśli nie wiesz, zapytaj. Jeśli się nie zgadzasz, powiedz to. Jeśli ci się coś nie podoba, mów głośno. Ale nigdy nie oceniaj ludzi za ich plecami.

Daj innym przestrzeń do podejmowania własnych decyzji

Przestań oceniać innych wg siebie. Nigdy nie działaj, nie oceniaj ani nie traktuj ludzi tak, jakbyś znała ich lepiej niż oni sami. Oni żyją inaczej niż ty. Pozwól ludziom popełniać własne błędy i podejmować własne decyzje.

Rób rzeczy, które cię uszczęśliwiają

Jeśli chcesz obudzić szczęście w związku, zacznij od życia, które cię uszczęśliwia, a następnie promieniuj swoim szczęściem na swój związek. Jeśli chcesz wyeliminować cierpienie w związku, zacznij od wyeliminowania ciemnych i negatywnych części siebie, a następnie promieniuj swoją pozytywnością na swój związek. Naprawdę największą mocą, jaką posiadasz na tym świecie, jest moc twojej własnej przemiany. Każda pozytywna zmiana, której szukasz w jakimkolwiek związku, zaczyna się od tej, którą widzisz w lustrze. 

fot. John Schnobrich/Unsplash

Każdego dnia okazuj bliskim swoją dobroć drobnymi gestami

Ezop powiedział, że żaden akt dobroci, nawet najmniejszy, nie idzie na marne. Nic nie może być bliższe prawdy. Zawsze bądź milsza niż to konieczne. Nigdy nie wiesz, przez co ktoś właśnie przechodzi. Zbyt często nie doceniamy mocy dotyku, uśmiechu, życzliwego słowa, słuchającego ucha, szczerego komplementu lub najmniejszego aktu troski, a wszystko to rzeczy, które mają moc zmieniania życia.

Mów mniej, bo mniej znaczy więcej

Stanąć przed ludźmi i przemówić – to wymaga odwagi, ale jeszcze większej odwagi wymaga otwarcie umysłu i słuchanie. Uważaj i bądź dobrym słuchaczem. Ludzie często bardziej potrzebują ucha do słuchania niż porady. I nie słuchaj z zamiarem udzielenia odpowiedzi; słuchaj z zamiarem zrozumienia. Jesteś tak piękna jak miłość, którą dajesz i jesteś tak mądra jak cisza, którą pozostawiasz.

Niech miłość i zaufanie pokonają twój strach

Nigdy nie tracisz kochając; przegrywasz, nie dopuszczając do siebie miłości. Żaden związek nie jest niemożliwy, dopóki nie odmówisz mu szansy. Miłość oznacza danie komuś szansy, aby cię skrzywdził i zaufanie, że tego nie zrobi. Bez tego zaufania związek nie może przetrwać. Jeśli chcesz, żeby ktoś ci zaufał, musisz czuć, że ty też możesz mu zaufać.

Akceptuj, nie oczekuj

Bezwarunkowa akceptacja jest czymś, czego pragniemy, ale rzadko kiedy dajemy i równie rzadko się jej poddajemy. Pamiętaj, że ludzie nigdy nie robią niczego, co nie jest zgodne z ich charakterem. Mogą robić rzeczy, które są sprzeczne z twoimi oczekiwaniami, ale to, co robią, pokazuje dokładnie, kim są. Albo zaakceptujesz ich takimi, jakie są, albo pójdziesz dalej bez nich.

Pozwól odejść

Znaj swoją wartość! Kiedy oddajesz swój czas komuś, kto cię nie szanuje, oddajesz kawałki swojego serca, których nigdy nie odzyskasz. Wszystkie nieudane związki bolą, ale utrata kogoś, kto cię nie docenia i nie szanuje, jest w rzeczywistości zyskiem, a nie stratą. Niektórzy ludzie pojawiają się w twoim życiu na chwilę, aby cię czegoś nauczyć. Przychodzą i odchodzą. To całkowicie w porządku, że nie ma ich już w twoim życiu. Masz teraz więcej czasu na skupienie się na relacjach, które naprawdę mają znaczenie.