Go to content

Bycie w parze jest piękne i trudne jednocześnie. 14 zasad dobrego związku

Fot. iStock/gilaxia

Każdemu przyda się krótki poradnik na temat tego, jak razem iść przez życie. Pewnie tych porad mogłoby być więcej. My jednak, korzystając ze swoich doświadczeń, napisałyśmy szczerze, co sprawdziło się w naszym życiu. Docenianie, niezmienianie siebie nawzajem na siłę, wspólne wspomnienia, domykanie poważnych kłótni, drobne przyjemności – to tylko kilka naszych pomysłów na szczęśliwe życie w związku.

Zasada nr 1

Kiedy wybuchają między wami kłótnie lub spory, kiedy pojawiają się jakieś niejasności, starajcie się o tym rozmawiać. Może nie natychmiast, kiedy buzują w was jeszcze emocje, ale zawsze warto opowiedzieć o swojej perspektywie. Zadawajcie sobie pytania: dlaczego tak postąpiłam? Co wtedy czułam? Starajcie się wejść w głąb siebie i poszukać powodów swoich reakcji, które irytują lub nie pasują partnerowi. 

Zasada nr 2

Odległość i dystans mogą mieć moc naruszania najsilniejszych więzi. Nie pozwól, by złamały i wasze. Dlatego, jeśli tworzycie związek na odległość, warto byście ustalili zasady, w jaki sposób chcecie dbać o relację. Rozmowy na komunikatorze internetowym trzy razy w tygodniu i choć jeden wspólny weekend w miesiącu nie dadzą wam żadnej gwarancji, że będziecie razem, ale mogą sprawić, że łatwiej wam będzie dbać o to, co was łączy.

Zasada nr 3

Zaufania nie można kupić, zaufanie się zdobywa. Jeśli twój partner potrzebuje czasu, by oddać ci swoje serce, daj mu czas. Każdy ma inne tempo angażowania się w związek i pamiętaj, że nie każdy to niestety potrafi. Jednak naciskanie na wyznanie miłości czy wymuszanie dowodów na to, że komuś na tobie zależy, przynoszą zazwyczaj odwrotny skutek.

Zasada nr 4

Czasem warto odpuścić. Nie wszystko trzeba między sobą załatwiać „tu i teraz”. Ludzie czasem potrzebują czasu i przestrzeni na to, by przemyśleć swoje uczucia. Dlatego warto poprzyglądać się i nie naciskać. Nie zawsze musisz reagować na przykre zachowania partnera.  Tylko ty możesz zdecydować, kiedy warto to zrobić oraz czy i kiedy masz na to ochotę.

FOT. Jonathan Borba/pexels

Zasada nr 5

Warto dążyć do tzw. domknięcia. Zwłaszcza jeśli „sprawa” jest dla ciebie ważna. Zwłaszcza jeśli czujesz, że coś cały czas nie daje ci spokoju, jeśli wciąż na myśl o tym, co się stało wzbudza emocje. Warto wtedy dążyć do wyjaśnienia. To nie oznacza, że musicie spotkać się w połowie drogi. Nie musicie też się pogodzić ani dojść do kompromisu. Możecie sobie wszystko wyjaśnić i dalej każdy może stać na swoim stanowisku. To też jest OK. Ale takie wyjaśnienia obniżają poziom napięcia w związku.

Zasada nr 6

Pamiętaj, że dobry związek nigdy nie jest więzieniem ani wzajemną tresurą w dążeniu do doskonałości. Jest wspólną podróżą, podczas której poznajemy się nawzajem.

Zobacz także: 4 zachowania w związku, które osłabiają intymność

Zasada nr 7

Dobry związek to taki, w którym nie dość, że się kochamy i jesteśmy dla siebie pociągający, to też… przyjaźnimy się ze sobą. Jeśli twój partner jest tym, któremu się zwierzasz niemal ze wszystkiego lub ze wszystkiego, masz wielkie szczęście. Ale może być też tak, że masz swoje tajemnice, albo omawiasz jakieś konkretne tematy z kimś innym: terapeutą lub przyjaciółką. I to też jest OK. Pod warunkiem, że nie oszukujesz ukochanego w ważnych kwestiach.

Zasada nr 8

Pozwól sobie na to, by być sobą. Jeśli twój partner wymaga od ciebie diametralnej zmiany, która absolutnie nie jest dla ciebie do zaakceptowania, masz prawo powiedzieć mu: „nie chcę tego”. Przykłady? Nie lubię wstawać o świecie. Nie będę tego robić. Nie, nie powiększę sobie piersi. Są sprawy, z których nie powinno się rezygnować na prośbę partnera. Są takie sprawy, w których warto pozostać wiernym sobie.

fot. Valerii Apetroaiei/iStock

Zasada nr 9

Raz na jakiś czas popatrzcie sobie głęboko w oczy i przypomnijcie sobie, dlaczego jesteście razem i co zdecydowało o tym, że postanowiliście iść wspólną ścieżką, wybraliście siebie na życie. Takie wspomnienia pt. „co mi się w tobie spodobało”, potrafią mieć ożywczą moc.

Zasada nr 10

Raz na jakiś czas usiądźcie porozmawiajcie o tym, co nadal się wam w sobie nawzajem podoba. W codziennej bieganinie łatwo pamiętać o niedoskonałościach partnera, o wkurzających nas drobiazgach. Ale od pochwał jeszcze nikomu nie zgniła wątroba. Warto sobie przypominać te plusy i mówić wzajemnie o nich na głos. Po prostu doceniaj.

Zasada nr 11

Pamiętaj o drobnych gestach i wzajemnym serwowaniu sobie przyjemności. Poranna kawa do łóżka, pocałunek na powitanie, albo spacer z psem, kiedy partner jest zmęczony, a zobowiązał się do niego. To tylko kilka przykładów.  Ty sama najlepiej wiesz, co sprawia przyjemność twojemu partnerowi.

Zasada nr 12

Na siłę nikogo nie można zmienić. A jednak… w parze ludzie po jakimś czasie stają się jakby trochę inni. Uczą się od siebie różnych zachowań, sposobów rozwiązywania konfliktów. Dlatego warto obdarowywać partnera tym, co sami chcielibyśmy od niego dostawać. Oczywiście nie masz gwarancji, ze przytulając kogoś nauczysz go przytulania. Ale szansa jakaś jest. Tylko bez presji.

Zasada nr 13

Nie staraj się dopasowywać do partnera na siłę. Nie przymilaj się. Nie opiekuj się nim jak małym dzieckiem. Nie zagłaskuj go. Nikt ci za to pomnika nie postawi.  A takie zachowania tylko zniechęcają  drugą osobę. Ludzie lubią czuć, że ich partner jest sinym człowiekiem z krwi i kości.

Zasada nr 14

Umiejętność przebaczania jest ważna w każdej relacji. Trzeba ją umieć stosować po wielokroć, jeśli chcecie być długo razem.

Zobacz także: Już dłużej tego nie wytrzymam. Chcę żyć z prawdziwym facetem, nie z synusiem mamusi!