Psychologia Związek

9 kłamstw, które powtarzamy na pierwszej randce. Gdyby tak można było czytać w myślach innym ludziom

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 września 2017
Fot. iStock/svetikd
 

Ach, gdybyśmy umieli czytać w myślach innych ludzi… Na pewno udałoby się wówczas uniknąć kilku życiowych błędów, a przynajmniej szybciej orientować się z kim warto zbudować bliższą relację. Niestety, gdy chcemy zrobić na kimś dobre wrażenie, potrafimy posunąć się nawet do kłamstwa, byle wydać się interesującym. Jesteście ciekawi, które z pozornie niewinnych kłamstewek powtarzamy najczęściej podczas pierwszej randki?

1. Lubię seks na świeżym powietrzu

To kłamstwo zazwyczaj pada wtedy, kiedy próbujemy udać kogoś bardziej szalonego i otwartego niż jesteśmy. Rozmowa o tym, co nas podnieca już na pierwszej randce to jednak spore ryzyko. Nie wszyscy są na nią gotowi.

2. Nie, wcale nie jadam dużo

Oczywiście, jeśli jesteś kompulsywnym żarłokiem, nie pochwalisz się tym od razu na pierwszej randce. Ale po co zaraz kłamać, że wcale nie zaburczało ci w brzuchu, tylko to samolot przeleciał wyjątkowo nisko nad wami?

3. Nigdy w życiu się nie upiłem

Prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw. To, w jaki sposób twój organizm reaguje na alkohol nie zawsze zależy od ciebie. Nie ma co udawać „świętego”.

4. Rozstaliśmy się w przyjaźni

Im bliższa relacja, tym więcej o sobie wiecie, tym bardziej jesteście częścią swojego życia. Nie ma co demonizować byłego partnera, ale też niedobrze udawać, że za sobą wprost przepadacie…

5. Właściwie, to ja rzadko chodzę na randki

To kłamstwo ma na celu podkreślić, że sytuacja, w której się znaleźliście jest naprawdę wyjątkowa. Niech on/ona ma wrażenie, że spotykając się z tobą, wygrał milion w totolotka.

6. O, ja też uwielbiam…

Nie, naprawdę nie musisz przytakiwać we wszystkim i udawać, że podoba ci się to samo co jemu/jej. To może być interesujące przez chwilę, ale prawdziwe pokrewieństwo dusz rodzi się wtedy, kiedy możecie się wzajemnie uzupełniać.

7. Świetnie gotuję

Hmmm. Zastanów się dobrze. Jeśli ten związek ma szansę się rozwinąć, twoja deklaracja zostanie poddana weryfikacji szybciej niż myślisz.

8. Świetnie zarabiam…

…tylko nie mam czasu wydawać tych wszystkich pieniędzy. Dlatego, miedzy innymi, nadal mieszkam z rodzicami, zamiast kupić sobie mieszkanie.

9. Uwielbiam sport

To niewinne kłamstewko łatwo usprawiedliwić. Zawsze możesz powiedzieć, że chodziło ci o sport oglądany w telewizji, z wygodnej kanapy.

Niektórzy z was powiedzą, że te kłamstwa są bardzo nieszkodliwe, inni będą oburzeni, bo związek powinniśmy od samego początku budować na prawdzie… No i chyba najlepiej być jednak po prostu sobą. Ale cóż,  podobno w miłości wszystkie chwyty dozwolone ;).


Na podstawie: www.relrules.com

 


Psychologia Związek

Twoja seksualna biografia zaczyna się w dzieciństwie. Potrafisz szczerze odpowiedzieć na pytania?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
12 września 2017
Fot. iStock/golubovy
 

Wszyscy mamy seksualną biografię. Wiesz, co to oznacza? Że już od najmłodszych lat odbieramy z otaczającego nas świata sygnały, dotyczące cielesności, nagości, przyjemności i wstydu. Choć przyjmujemy je nieświadomie, mają ogromny wpływ na nasze dorosłe życie. Czasem powodują, że stajemy się bardziej otwarci. Innym razem mogą doprowadzić do poważnych problemów emocjonalnych. Czy jesteś gotowa, by sięgnąć pamięcią do swoich pierwszych wspomnień, związanych z seksualnością?

Zapewniam, że to nie będzie łatwy moment. Być może przyjdzie ci zmierzyć się z przykrymi wspomnieniami. Jeśli masz odwagę, weź czystą kartkę i odpowiedź na te pięć, bardzo osobistych pytań.

Pierwsza informacja na temat seksu, jaką pamiętasz, to..?

Dobrze się zastanów. Chodzi o obrazy, dźwięki czy słowa. Czy seks przedstawiony był jako coś niewłaściwego, wstydliwego? A może chodziło o pożądanie? Czy wiadomość, która do ciebie dotarła była radosna i pociągająca, a może powodowała nieprzyjemne dreszcze i strach? Niektóre kobiety mówią, że w ich głowach zakodowały się ostrzeżenia, by uważać na chłopców, bo tylko o jedno im chodzi. Czy ciało było źródłem wstydu („Ta spódniczka jest za krótka”), a może zobaczyłaś pełne miłości i pożądania twarze swoich rodziców, gdy trzymali się za ręce? Czułaś się wtedy zakłopotana? A może ktoś ci wytłumaczył, że seks to po prostu prokreacja?

Co zrobiłaś z tymi informacjami?

Zastanów się, jak pierwszy kontakt z seksualność wpłynął na twoje poglądy. Spróbuj dokończyć poniższe zdania.

„Dobre dziewczyny nie …”
„Prawdziwy mężczyzna powinien …”
„Prawdziwa kobieta powinna …”
„Mam orgazm tylko, jeśli …”

W jakim stopniu te przekonania hamują cię lub napędzają?

Zdaniem Emily Nagoski, autorki wielu książek na temat seksualności, każdy z nas ma w sobie zakodowane pewne akceleratory i spowalniacze, które albo pobudzają seksualność, albo ją osłabiają. Mogą to być słowa, obrazy, dźwięki, zapachy, wspomnienia. Potrafisz wymienić swoje?

Czy w twoim domu otwarcie mówiło się o seksie?

Większość osób powie zapewne, że był tematem tabu. Zdaniem Nagoski, w każdym domu rodzinnym wysyłane i odbierane są sygnały na temat seksualności człowieka. Czasem po prostu uważane są za coś nieprzyzwoitego, brudnego, coś, o czym nie można rozmawiać. A może widziałaś lub słyszałaś coś, o czym nie chcesz pamiętać? Skrywane żale, lęki i zmartwienia kumulują się i narastają przez lata.

Czy twoje doświadczenia seksualne wzmocniły czy też zakwestionowały informacje, otrzymane w dzieciństwie?

Przypomnij sobie ostatni stosunek seksualny i wszystkie wcześniejsze. Czy zakodowane przekonania na temat seksualności potwierdziły się? Czy może to, czego doświadczyłaś w dzieciństwie, nie ma przełożenia na twoje życie seksualne? Zastanów się, czy wspomnienia cię ukształtowały czy może przeszkadzały w spełnieniu.

Na koniec pomyśl o jednej wiadomości z dzieciństwa, która w dorosłym życiu najbardziej ci przeszkadza, blokuje i hamuje w poszukiwaniu własnej seksualności. Zidentyfikuj ją i przeanalizuj. A potem, gdy już będziesz dokładnie wiedziała, co do tej pory tłamsiło twoje potrzeby, po prostu zacznij od nowa.


 

Źródło: Mind Body Green


Psychologia Związek

Bierna agresja. Broń się przed nią, a jeśli nie możesz, po prostu uciekaj!

Redakcja
Redakcja
12 września 2017
Fot. iStock / Marco_Piunti

Nie wszyscy ludzie wokół nas nastawieni są pozytywnie do świata. Może się przytrafić jednostka, która mimo przyklejonego do twarzy uśmiechu, chętnie wbija szpileczkę w bok innym. Bierna agresja to postawa, która ma różne oblicza, ale bezbłędnie można ją określić po pewnych zachowaniach.

Trzeba wiedzieć, że wbrew pozorom, bierność i agresja nie wykluczają się wzajemnie. W tym przypadku osoby przejawiające bierną agresję nawiązują specyficzną relację z otoczeniem i przedstawiają się tak, jakby miały dwie twarze. Z jednej strony są bardzo życzliwe, pozytywne, uprzejme, czasem aż do bólu, i takiej samej podstawy wymagają względem siebie, a z drugiej strony płynie mimochodem toksyczna ilość złośliwości, uszczypliwości, a nawet wrogości. Ilość „słodyczy” bywa wręcz porażająca i zdecydowanie kłóci się z drugą twarzą takiej osoby. W dodatku przemycając złośliwość pod płaszczykiem troski czy komplementu, uważają, że są w porządku, bo jedynie opisują fakty. Prosto, uczciwie i na temat. Można za wzór, jako jeden z wielu, przytoczyć komentarz, jaki może paść z ust pasywno-agresywnej osoby — „sukienkę masz cudowną, ale akurat nie na twoją figurę” — niby intencja jak najlepsza, ale prztyczek w nos ofiary jest wyraźnie zauważalny.

Wiele twarzy biernego agresora

Znajomość z osobą przejawiającą taką postawę jest wyjątkowo toksyczna i źle wpływa na ofiarę. Rzecz trzeba nazwać po imieniu — osoby będące pod wpływem biernego agresora są ofiarami jego humorów, manipulacji i wybiegów. Bardzo często sami agresorzy przedstawiają się jako ofiary, które nigdy nie ponoszą winy i sami są dobrymi ludźmi, których intencji nikt wokół nie chce zrozumieć. Słowa, które wypowiadają, są sprzeczne z ich zachowaniem.

Przykład może być bardzo prosty. W pracy otrzymujesz zadanie wykonania poważnego projektu ze współpracownikiem, który deklaruje chęć pomocy, ale ostatecznie mimo tego nie dostarcza ci materiałów lub odkłada pracę na później, utrudniając ze sobą kontakt. Zadanie nie zostaje wykonane, szef szuka winnych, a koniec końców, mimo twojego rozczarowania i tak usłyszysz, że taka osoba naprawdę chciała ci pomóc, bo myślała, że da radę, choć wcale nie czuła się na siłach, ale nie chciała sprawiać ci przykrości. W tym momencie taki agresor ma wytłumaczenie i w dodatku wciąga swoją ofiarę w rozmyślania o sytuacji, na przykład czy nie ma problemów w domu, czy w związku, a ty marnujesz mnóstwo energii starając się zrozumieć o co chodzi. To jest bardzo frustrujące i irytujące, w dodatku stracisz swój czas i energię.

Postawa biernej agresji przejawia wiele innych zachowań, które są charakterystyczne:

  • odwlekanie wykonania czynności — jutro to zrobię (i tak przez tydzień),
  • wykonywanie innych czynności podczas rozmowy, brak kontaktu wzrokowego, przy jednoczesnym podkreślaniu zaangażowania,
  • zrywanie kontaktów, relacji z błahych powodów,
  • robienie czegoś hałaśliwego, gdy druga osoba właśnie położyła się spać, czy prowadzi ważną rozmowę,
  • brak przychylności, działanie na niekorzyść innych,
  • odraczanie załatwienia ważnych spraw, tłumaczone nadmiarem własnych zajęć, co nie jest prawdą,
  • przerzucanie odpowiedzialności na innych,
  • unikanie kontaktu, gdy dana osoba prosiła o przysługę,
  • prowokowanie sytuacji, w której dana osoba jest przekonana, że o niej się mówi, a w konfrontacji deklarowanie, że nie ma żadnego tematu, problemu.

Broń się przed bierną agresją

Jeśli zdarzy się, że masz kogoś takiego w swoim otoczeniu, zastosuj jeden ze sposobów na zatrzymanie złej energii takiego człowieka, aby chronić siebie przed toksyczną relacją.

1. Rozpoznaj toksyczne zachowanie

Gdy twój partner czy bliski współpracownik przejawia takie zachowania, a ty nie możesz ich uniknąć, musisz rozwiązać problem. Najlepsza jest rozmowa, ale by była efektywna, musisz zachować spokój, być uprzejmym, ponieważ taka osoba, gdy poczuje się atakowana, nie będzie uczestniczyła otwarcie w dyskusji. Mów o tym, co sprawia problem, ale wykaż też zrozumienie, nie osądzaj, bo to na ciebie spadnie gniew i chęć odwetu. Bądź uważnym słuchaczem i nie daj wytrącić własnych argumentów z ręki. To niełatwe zadanie, ale często bywa skuteczne.

2. Ustal konkretne granice

Gdy uda się wyjaśnić problematyczne kwestie, należy określić granice na przyszłość. To dobry sposób na niepozwalanie osobie bierno-agresywnej na obciążanie cię konsekwencjami jej humoru czy gierek. Pokaż to czego nie będziesz tolerować, a istnieją szanse, że agresor nie będzie zaczynał swoich zagrywek.

3. Nie daj się wciągnąć w spiralę wrogości

Nie angażuj się w zaczepki, ignoruj agresywne zachowanie i albo omów problem, albo, jeśli dana osoba nie jest niezbędna w twoim życiu, po prostu ogranicz spędzany z nią czas.

4. Uważaj na manipulowanie twoimi emocjami

Ludzie będący biernymi agresorami to nie tylko wampiry energetyczne, ale przede wszystkim doskonali manipulatorzy, którzy maskują swoje prawdziwe uczucia, ukrywają złość, nie potrafią określić prawdziwych problemów. Gdy raz wyczują, że można wykorzystać, zabawić się czyimś samopoczuciem, emocjami, będą robić tak notorycznie.

5. Oddal się, jeśli już nie będziesz miała ochoty na przepychanki

Chroń siebie, jeśli próby zastopowania osoby bierno-agresywnej nie zdały egzaminu. Z osobą przejawiającą toksyczne zachowania po prostu daj sobie spokój. Czasem tak trzeba, dla własnego komfortu i zdrowia psychicznego. Trudno jest zmienić toksyczne nawyki czy cechy charakteru takiego człowieka, więc jeśli nie chcesz i nie masz czasu zajmować się problemami innych, zakończ znajomość.

Zachowania bierno-agresywne mogą być jeszcze bardziej destrukcyjne, niż sama agresja, bo takie relacje stają się mylące, zniechęcające i dysfunkcyjne. A wpływ toksycznej znajomości nic dobrego nie przynosi i w tym przypadku lepiej pomyśleć o sobie.


 

źródło: www.lifehack.orgwww.hbrp.pl, www.psychologiczny.com.pl


Zobacz także

Wiesz, jak czuje się kobieta, która prosi o seks? Dzisiaj myślę, że odchodziłeś bardzo powoli, przez wiele lat…

3 nawyki, które nie dotyczą spokojnych ludzi

Pytasz, czy miłość istnieje? Tak, jestem tego pewna. Wiem, bo przez chwilę ją miałam