Psychologia Związek

7 sposobów, by wzmocnić twój związek. Wymagaj od siebie i od partnera

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 lutego 2017
fot.istock
 

John Gottman to amerykański psycholog i terapeuta, zajmujący się analizowaniem naszych miłosnych związków. Założył  Instytut Badania Związków (Relationship Research Institute), znany nieoficjalnie jako „Laboratorium Miłości”. Gottman jest również autorem wielu poradników dotyczących relacji partnerskich i małżeńskich, w tym kultowego już –  „Dziesięć sposobów, które pomogą naprawić nasze małżeństwo”.

Zdaniem Gottmana, jest siedem fundamentalnych zasad, które pomogą nam wzmocnić związek i zapobiec jego rozpadowi. Najważniejsze to uratować nasze relacje wtedy, kiedy jeszcze można to zrobić, zadziałać, zanim będzie zbyt późno.

Siedem sposobów wzmacniania związku polecanych przez profesora Gottmana:

1. Już przy pierwszych, niepokojących sygnałach, szukaj wsparcia. Większość par zgłasza się do terapeutów wtedy, kiedy nie da się już uratować ich związku.

2. Czasem ugryź się w język. Nadmierna szczerość w czasie kłótni nie jest dobrym pomysłem.

3. Nie zaczynaj nigdy rozmowy od najgorszych, najtrudniejszych rzeczy. Jeśli nie chcesz doprowadzić do katastrofy – nie wytaczaj najcięższych dział.

4. Naucz się ustępować.

5. Wymagaj od siebie i od partnera. Nie przyzwyczajaj was obojga do tolerowania nieprzyjemnych zachowań. 

6. Naucz się godzić. Każdą kwestię sporną da się jakoś rozwiązać, przy dobrej woli obu stron i wspólnym poszukiwaniu rozwiązań.

7. Koncentruj się na tym, co dobre. To znacznie zwiększa szanse twojego związku na budowanie więzi.


Na podstawie: coachingfocus.pl


Psychologia Związek

Najlepszy dzień, by poznać lepszą „siebie” – to dziś. Akcja „14 dni dla mojego ciała”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
17 lutego 2017
Fot. iStock / kieferpix
 

Styczeń za nami… A razem z nim odpłynęły, wyfrunęły – małe i duże postanowienia, te wszystkie zmiany, których ponoć tak bardzo chcemy. Te wszystkie obietnice, że tym razem „inaczej”, że damy radę i że wszystkim „pokażemy”, jakie to jesteśmy twarde. I co?

Nie bójcie się, nie będziemy nikogo ani rozliczać, ani rugać. Bo zmian i tych wszystkich postanowień trzeba mocno chcieć.

Przede wszystkim… dla siebie – nigdy po to, by coś komuś udowodnić.

Właśnie dlatego postanowiłyśmy przygotować dla was akcję  „14 dni dla mojego ciała”. Dwa tygodnie – to na tyle mało, by rozsądnie zaplanować, a potem zrobić „coś” dla siebie – i wystarczająco dużo, by poczuć, że to nasze działanie ma sens, że warto!

14 dni – by pokochać na nowo swoje ciało, by pochylić się nad nim z czułością – a nie z obowiązku. By wystarczyło motywacji i chęci, a także czasu, by nie tylko poczuć na swoim ciele realne zmiany, ale też oswoić nowe rytuały, zaakceptować te zmiany w swoim życiu i…

… chcieć więcej!

evree-ikona-twarzWyzwanie #1 – Twarz

Jedną z pierwszych osób, których twarz powita cię rano – jesteś ty sama. Pora przestać szukać wymówek i zrobić dla siebie kilka drobiazgów, które zmieniają naprawdę wiele!

Jak na nowo uśmiechać się do siebie w lustrze bez makijażu? Przede wszystkim musimy pamiętać, że nasza uroda – wbrew pozorom, to nie tylko powierzchowność – ale i dobre samopoczucie oraz zdrowie, zdrowie naszej skóry.

Wystarczą 4 małe kroki i odrobina samodyscypliny, by po kilku dniach poczuć różnicę. Spróbujcie koniecznie. Rozpoczynamy „14 dni dla mojego ciała” – z uśmiechem i wysoko uniesioną głową.

Cztery kroki, by radość była widoczna na twojej twarzy „na kilometr”

1. Demakijaż i oczyszczanie

2. Peeling

3. Tonizacja

4. Nawilżanie i ochrona

To, co w pielęgnacji jest najważniejsze – to zwykła regularność. Pamiętaj o podstawowej pielęgnacji – a już po kilku dniach zobaczysz różnicę w wyglądzie swojej skóry. Możesz eksperymentalnie spróbować zrezygnować z makijażu – lub po prostu zmywać go od razu, po powrocie do domu. To również bardzo pomaga odsapnąć twojej skórze. Gotowa?

Małe rzeczy, wiele zmieniają.

Akcja „14 dni dla mojego ciała”

Co trzeba zrobić?

ZADANIE KONKURSOWE: 

Specjalnie dla was przygotujemy cztery wyzwania dla waszego ciała. Dziś pierwsze z nich – regularna pielęgnacja skóry twarzy. W kolejnych dniach zajmiemy się naszymi dłońmi, ciałem i stopami. 14 dni – to niewiele, ale wystarczająco długo, by zobaczyć i poczuć różnicę.

twarz-h.fw_ evree-ikona-dlonie-roz evree-cialo-roz stopy-h.fw_

W komentarzach do artykułów – piszcie, co wam udało się dobrego zrobić dla ciała. Jak przez te 14 dni dbacie o siebie – bez pośpiechu, bez wyrzutów sumienia, z troską i miłością. Zadbajcie o siebie w nowym roku, wszystko w waszych rękach!!!

PS: Liczy się jak zawsze wasza kreatywność i sumienność, dodawajcie komentarze regularnie.

Najfajniejsze komentarze nagrodzimy fantastycznymi kosmetykami marki evrēe–  partnera naszej akcji.

Evree grey Logo+claim

Nagrody:

10 x zestaw Super Slim, w którego skład wchodzi:

  • SUPER SLIM MODELUJĄCY OLEJEK DO CIAŁA,
  • SUPER SLIM NAWILŻAJĄCY OLEJEK DO MYCIA CIAŁA
  • SUPER SLIM WYGŁADZAJĄCY CUKROWO-SOLNY PEELING DO CIAŁA
Olejek-do-ciała-SS Super Slim Peeling Super Slim Olejek Prysznic

Super Slim

Czas trwania akcji: 17.02.2017 – 12.03.2017. Ogłoszenie wyników nastąpi do 21.03.2017 roku.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


 

[aktualizacja] Czas trwania Akcji zostaje przedłużony do 12.03.2017 r.

Psychologia Związek

7 cech samolubnych osób. Co ich różni od zdrowych egoistów?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 lutego 2017
Fot. iStock/Jovanmandic

Boimy się egoizmu, z obawy, że ktoś nas posądzi o bycie samolubnym. Bardzo często te dwa pojęcia stawiamy na równi, a przecież bycie zdrowym egoistą to zupełnie co innego, niż posiadanie samolubnych cech. Jak często bijecie się z myślami zastanawiając się, czy nie postąpiliście samolubnie? Pocieszę was – jeśli się taka refleksja pojawia, to nie powinniście mieć powodów do zmartwień. Co więcej, znając cechy ludzi samolubnych łatwiej nam utrzymywać z nimi relacje bez wyrzutów sumienia, gdy boimy się, że coś robimy źle, albo… ograniczyć wspólny kontakt.

7 cech samolubnych osób

1. Nie okazują słabości i bezbronności

Dlaczego? Bo się boją, dlatego bardzo rzadko komukolwiek pomagają, bo dla nich pomoc innym, okazanie empatii i wrażliwości to oznaka słabości, to pokazywanie swojej bezradności wobec czyichś problemów. Zupełnie nie rozumieją, że to słabości czynią nas ludźmi.

2. Nie przyjmują konstruktywnej krytyki

Egocentrycy wolą myśleć o sobie dobrze, niż przyjąć czyjąś nieprzyjemną dla nich opinię na swój temat. Jeśli już zostaną skrytykowani w sposób szczery o konstruktywny i tak uważają, że to dewaluacja ich pracy i potencjału, że druga osoba robi to złośliwie. Dlatego też oni sami przed krytyką często bronią się ironią. Trudno im zrozumieć, że nikt nie chce im zrobić przykrości.

3. Wierzą, że zasługują na wszystko

Samolubne osoby cechuje niespójność przy realizacji celów. One nieustannie zmieniają swoje plany, żądają od innych różnych rzeczy i przysług do ich realizacji. Zupełnie nie dbają o ludzi wokół siebie, dążą po trupach do celu, bo zawsze muszą dostać to, czego chcą, choćby kosztem innych. Nie przyjmują innej wersji swoich działań.

4. Nie słuchają tych, którzy się z nimi nie zgadzają

Ci, którzy są samolubni traktują ludzi dojrzałych i inteligentnych jak wrogów, którzy nie zasługują na szacunek i uwagę. A przecież słuchanie i poznawanie innych niż nasze opinii, to dobra okazja do poszerzania swoich horyzontów, do rozwoju. Nie dla nich, boją się konfrontacji.

5. Krytykują innych za ich plecami

Wolą krytykować za plecami niż powiedzieć komuś, co o nim myślą. Dlaczego? Bo znowu nie chcą usłyszeć prawdy, wolą wierzyć w to, co oni sami myślą. Przykładowo mogą uważać, że ludzie, żyją w ubóstwie, na ulicy – bo nie chcą pracować, nie mają silnej woli, żeby się kształcić. Dzieje się tak też dlatego, że ludzie samolubni mentalnie oddzielają się od takich osób i nie muszą rozważać, co by było, gdyby same znalazły się w takiej sytuacji.

6. Wyolbrzymiają swoje osiągnięcia

Jednym z najważniejszych i najbardziej notorycznych zachowań samolubnych ludzi jest brak pokory. A przecież pokora jest nam potrzebna do tego, aby się rozwijać społecznie, być uważnym na innych ludzi. Tymczasem osoby egocentryczne mówią o sobie zawsze w jak najlepszym świetle, robią wszystko by się wyróżniać, by pokazać, że są lepsi od innych, że ich osiągnięcia są wyjątkowe. Są zawsze ojcami wszystkich sukcesów sobie przypisując jak największy w nich udział.

7. Nie podejmują ryzyka

Panicznie boją się porażki, dlatego nigdy nie zdecydują się na jakieś ryzykowne działanie, nie narażą się na krytykę, na wytykanie im, że coś nie wyszło z ich przyczyny. Za to są pierwsi do powiedzenia: „a nie mówiłem”.

To wszystko można w sobie zmienić, trzeba tylko świadomości, jakimi mechanizmami i nawykami człowiek się kieruje. Czy osoby samolubne na to stać?


źródło: exploringyourmind.com

 


Zobacz także

Czy twoje dziecko oglądało „Squid Game”? Psycholog ostrzega: ten serial oswaja z bezsensowną agresją!

dobry w łóżku

Kiepski seks? Nigdy więcej! Krótki poradnik dla kobiet wyzwolonych

Za 20 lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś źle. 3 najbardziej motywujące zdania, które zmienią twój sposób myślenia