Go to content

7 sposobów, by wzmocnić twój związek. Wymagaj od siebie i od partnera

fot.istock

John Gottman to amerykański psycholog i terapeuta, zajmujący się analizowaniem naszych miłosnych związków. Założył  Instytut Badania Związków (Relationship Research Institute), znany nieoficjalnie jako „Laboratorium Miłości”. Gottman jest również autorem wielu poradników dotyczących relacji partnerskich i małżeńskich, w tym kultowego już –  „Dziesięć sposobów, które pomogą naprawić nasze małżeństwo”.

Zdaniem Gottmana, jest siedem fundamentalnych zasad, które pomogą nam wzmocnić związek i zapobiec jego rozpadowi. Najważniejsze to uratować nasze relacje wtedy, kiedy jeszcze można to zrobić, zadziałać, zanim będzie zbyt późno.

Siedem sposobów wzmacniania związku polecanych przez profesora Gottmana:

1. Już przy pierwszych, niepokojących sygnałach, szukaj wsparcia. Większość par zgłasza się do terapeutów wtedy, kiedy nie da się już uratować ich związku.

2. Czasem ugryź się w język. Nadmierna szczerość w czasie kłótni nie jest dobrym pomysłem.

3. Nie zaczynaj nigdy rozmowy od najgorszych, najtrudniejszych rzeczy. Jeśli nie chcesz doprowadzić do katastrofy – nie wytaczaj najcięższych dział.

4. Naucz się ustępować.

5. Wymagaj od siebie i od partnera. Nie przyzwyczajaj was obojga do tolerowania nieprzyjemnych zachowań. 

6. Naucz się godzić. Każdą kwestię sporną da się jakoś rozwiązać, przy dobrej woli obu stron i wspólnym poszukiwaniu rozwiązań.

7. Koncentruj się na tym, co dobre. To znacznie zwiększa szanse twojego związku na budowanie więzi.


Na podstawie: coachingfocus.pl