Związek

6 zachowań, które zniechęcają naszych partnerów do związku

Redakcja
Redakcja
13 maja 2020
Fot. iStock/mikkelwilliam
 

Szczere, prawdziwe uczucie wszystko pokona. Czy aby na pewno? Czy nie potrafimy skutecznie sobie zepsuć związku przez nieuwagę, nadmierną uwagę (tak, właśnie!), brak zdecydowania, osaczanie, zazdrość? Są takie zachowania, które przyczynią się  do popsucia relacji z ukochaną osobą.

6 zachowań, które zniechęcają naszych partnerów do związku

1. Kiedy próbując spędzić z nim jak najwięcej czasu, izolujesz go od przyjaciół

Każdy z nas chce spędzać jak najwięcej czasu z ukochaną osobą. Na początku związku, zafascynowani sobą nawzajem, staramy się poznać jak najlepiej, próbujemy być ze sobą jak naczęściej. To naturalne. Jednak i tutaj powinniśmy postawić sobie jakieś rozsądne granice. Partner, w którym się zakochaliśmy jest taki wspaniały również dzięki relacjom z innymi, bliskimi osobami. Nie możemy wymagać od niego, by „dla nas” zrezygnował całkowicie z momentów spędzanych w gronie przyjaciół. To cześć jego życia, ważna i wzbogacająca.

2. Kiedy zazdrościsz partnerowi sukcesu

Rozwój zawodowy i emocjonalny nie musi oznaczać, że partner będzie cię zaniedbywał. Sukces należy świętować, a nie obawiać się go. Pomyśl, dlaczego odczuwasz zazdrość? Może warto mocniej skupić się na sobie, na swoim rozwoju? Może to frustracja wynikająca z zastoju, w którym się znajdujesz? Warto rozmawiać o takich sytuacjach, a nie trwać w cichej frustracji.

3. Uważasz, że jego rodzina jest mniej ważna i dajesz mu to do zrozumienia

Jeśli twój partner jest blisko związany ze swoją rodziną (i nie jest to sytuacja toksyczna, zagrażająca twojemu związkowi), nie ma sensu dążyć do wytworzenia dystansu między tobą a jego rodziną, czy próbować izolować go od bliskich. Ktoś, kto jest rodzinny i czuły może być naprawdę wspaniałym partnerem.

4. Nie akceptujesz jego koleżanek

Jeśli czujesz potrzebę „odcięcia” partnera od przyjaciół przeciwnej płci, oznacza to, że masz spory problem z zaufaniem. Zastanów się, czy on daje ci ku temu podstawy. Życie jest zbyt krótkie, aby tracić czas na zmartwienia, które mogą być bezpodstawne. Jeśli twój partner jest dobrym człowiekiem, po prostu postaraj się uwierzyć w jego szczere intencje.

5. Czynisz go odpowiedzialnym za swoje szczęście

Znasz taką sytuację, kiedy jedno z partnerów „wisi” na drugim? Emocjonalnie, psychicznie, życiowo, materialnie? Nie można obciążać partnera odpowiedzialnością za nasze życie, za porażki, za relacje z innymi, za nasze szczęście. Związek to droga ramię w ramię, na równych pozycjach. Możemy sobie pomagać, powinniśmy się wspierać.

6. Poświęcasz swoje plany, by jemu było dobrze

Miłość, związek – to nie jest plan na życie. Oczywiście, cudowna relacja ze wspaniałą osobą nadaje wszystkiemu głębszy sens, ale nie może być twoim jedynym celem. Każdy z nas musi wytyczyć sobie drogę rozwoju, zawodowej i osobistej ścieżki. To, co dostajemy dzięki partnerowi traktujmy jako bonus. Dlatego nie rezygnuj z siebie, nie poświęcaj wszystkiego dla miłości.Dopuszczasz do siebie myśl, co będzie gdy ta miłość się skończy? Z czym zostaniesz, z czym ruszysz w nowe życie?

 

 


Związek

„Zacznij dzień z czystą głową”, czyli Polacy wspólnie wracają do formy

Redakcja
Redakcja
14 maja 2020
Fot. iStock
 

Jak pokazują badania przeprowadzone dla marki Head & Shoulders, Polacy w czasie pandemii znacznie ograniczyli ruch. Zdecydowana większość z nich deklaruje, że motywacją do powrotu do formu są  inni ludzie, których towarzystwa na co dzień brakuje z powodu ograniczeń wprowadzonych w czasie pandemii. Dlatego, w czasie odmrażania gospodarki i stopniowego wychodzenia z ograniczeń narodowej kwarantanny, Head & Shoulders zachęca Polaków do codziennej, wspólnej gimnastyki porannej w ramach akcji „Zacznij dzień z czystą głową”. Równolegle marka wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem wspiera potrzebujących w czasie pandemii.

Według badań przeprowadzonych dla marki Head & Shoulders, ponad połowa Polaków (59 proc.) zmniejszyła swoją aktywność fizyczną od czasu wybuchu pandemii i wprowadzenia ograniczeń w przemieszczaniu się. Jednocześnie, zdecydowana większość z nich, 75 proc., przyznaje, że łatwiej byłoby im wrócić do rozpoczęcia lub wznowienia aktywności fizycznej w towarzystwie innych osób – partnerów lub przyjaciół – których brak na co dzień odczuwa aż 72 proc. społeczeństwa[1].

Ruszyła akcja „Zacznij dzień z czystą głową”

W odpowiedzi na powyższe zjawiska, marka Head & Shoulders, przygotowała specjalną akcję pod hasłem „Zacznij dzień z czystą głową”, w której zachęca odbiorców do codziennej, porannej  rozgrzewki w towarzystwie znanych i lubianych sportowców, prezenterów i aktorów. Treningi są transmitowane codziennie o 8:30, w formie relacji na żywo na instagramowym profilu trenera personalnego, Daniela Józka Kuczaja oraz na profilach gwiazd i influencerów, biorących udział w akcji: Rafała Maślaka (4 i 11 maja), Macieja Dowbora (5 i 13 maja), Małgorzaty Ohme (6 i 12 maja), Hanny Lis (7 i 14 maja), Sylwii Nowak (8 i 15 maja), Rafała Jonkisza (9 i 16 maja) i Krzysztofa Golonki (10 i 7 maja).

Do przyłączenia się do akcji zachęca sam Robert Lewandowski, ambasador marki Head & Shoulders.  Jako profesjonalny sportowiec doskonale wiem, jak poranna aktywność fizyczna jest istotna dla naszego zdrowia i kondycji psychicznej. Kiedy nasze ciało jest w dobrej formie, my też czujemy się znacznie lepiej. Mam nadzieję, że poranne ćwiczenia staną się dla wszystkich nowym rytuałem, dzięki któremu razem zadbamy o najwyższą formę – mówi Robert Lewandowski.

Do wspólnego treningu może dołączyć  każdy, kto chce znaleźć inspirację i motywację, potrzebną do tego, by wejść w nowy dzień ze świeżym zapasem siły woli, optymizmem i gotowością stawienia czoła wyzwaniom.

Poranna rutyna sposobem na pozytywny początek dnia

Jak wynika z badania Head & Shoulders aż 36 proc. Polaków przyznaje, że lubi poranne rytuały, ponieważ dają one poczucie przewidywalności i pozwalają lepiej zacząć dzień. Ich znaczenie podkreśla również Małgorzata Ohme, psycholog i ekspert akcji Head & Shoulders. Powtarzalne działania wykonywane rano nadają pozytywny ton wszystkiemu, czym będziemy zajmowali się przez resztę dnia. Konsekwentne wykonywanie odpowiednio dobranych czynności, takich jak chociażby poranna gimnastyka, prysznic i pielęgnacja włosów, pomaga złapać poczucie porządku i wewnętrzny spokój ducha – mówi Małgorzata Ohme. Wspólne treningi on-line są również szansą na poczucie się częścią większej wspólnoty, co jest szczególnie istotne w czasie, kiedy ograniczyliśmy spotkania towarzyskie oraz bezpośredni kontakt z innymi ludźmi – dodaje.

– Chcemy na co dzień wspierać Polaków w powrocie do formy, bo jako marka szamponów numer 1 na świecie, codziennie rano towarzyszymy im od lat w porannych rytuałach w zakresie pielęgnacji włosów i skóry głowy. Poranna aktywność fizyczna, podobnie jak poranny prysznic, to sposób na pozytywne rozpoczęcia dnia ze świadomością, że zrobiliśmy coś dobrego sami dla siebie – mówi Jarosław Fibich, manager marki Head & Shoulders.

Stosowanie kosmetyków do pielęgnacji włosów Head & Shoulders, które zwalczają przyczyny i oznaki łupieżu, pomoże zacząć każdy dzień z czystą głową, zarówno w sensie dosłownym, jak i w przenośni.

Procter & Gamble wspiera potrzebujących w czasie pandemii

Od początku epidemii P&G wspiera organizacje humanitarne oraz ich podopiecznych dotkniętych tym kryzysem. W Polsce działa na rzecz walki z kryzysem epidemiologicznym z Polskim Czerwonym Krzyżem dostarczając podstawowe środki czystości i artykuły higieniczne najbardziej potrzebującym – rodzinom, seniorom, osobom chorym i niepełnosprawnym – tak aby w tej trudnej sytuacji mogli realizować swoje codzienne obowiązki i proste czynności – myć zęby i włosy, golić się, prać ubrania czy zachowywać czystość w domu. Produkty marek, takich jak Ariel, Gillette, Oral B, Pantene, Head & Shoulders, Pampers, Fairy i wiele innych trafiło do tysięcy polskich domów.

P&G wspiera także tych, którzy niosą pomoc innym. Podstawowe produkty do higieny osobistej i środki czystości należących do firmy marek otrzymali także pracownicy społeczni PCK. Z kolei do ratowników medycznych w całym kraju trafią produkty do pielęgnacji – m.in. Head & Shoulders, Gillette i Old Spice. Ponadto, personel medyczny może skorzystać ze specjalnej linii telefonicznej, którą wspiera marka Always. Produkty przekazywane przez organizacje pomocowe takie jak PCK trafiają także do szpitali i innych instytucji medycznych. Firma przekazuje także środki pieniężne na walkę z kryzysem oraz jego skutkami.


[1]Badanie zrealizowane przez PBS sp. z o.o. w ramach projektu marki Head & Shoulders pt. „Zacznij dzień z czystą głową” w technice CATI w maju 2020 r. na ogólnopolskiej próbie n=711 Polaków w wieku 18+.

Artykuł powstał we współpracy z Head & Shoulders


Związek

Nasturcja – wytrzymała roślina, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
13 maja 2020
Nasturcja - pnąca, niska, kanaryjska, uprawa
Fot. iStock

Nasturcja to roślina, której nie brakuje w ogrodach, na trasach i balkonach. Od lat cieszy się powodzeniem, ponieważ nie można jej odmówić żywotności i uroku, w dodatku można ją jeść. Piękne kwiaty w rożnych odcieniach pomarańczy i czerwieni oraz okrągłe, soczyście zielone liście cieszą cały letni sezon. Jakiej pielęgnacji wymaga nasturcja i jakie odmiany najlepiej zasadzić?

Nasturcja niegdyś kojarzyła się z wiejskimi ogródkami, często wspinając się po drewnianych ogrodzeniach. Z biegiem czasu jednak przestała być kojarzona z sielskimi obrazami i zdobi tarasy oraz balkony dużych miast.

Nasturcja – charakterystyka

Do Europy nasturcja przywędrowała w XVI wieku, z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie jest dziko rosnącą rośliną. U nas jest uprawiana jako jednoroczna roślina, wysiewana z nasion w marcu lub kwietniu, kwitnąca aż do jesieni. Im jesień cieplejsza, tym dłużej utrzymują się kwiaty nasturcji.

Nasturcja - pnąca, niska, kanaryjska, uprawa

Fot. iStock

Roślina ta charakteryzuje się okrągłymi ciemnozielonymi liśćmi na wąskich łodyżkach. Zazwyczaj od czerwca wśród liści pokazują się piękne kwiaty w żywych kolorach – beżu/jasnej żółci, pomarańczy, czerwieni i bordo. Są również odmiany o kwiatach dwubarwnych lub ozdobnych zielona-białych liściach. Kwiaty są typowe dla nasturcji i trudno je pomylić z innymi roślinami – mają pięć płatków i ostrogę.

Nasturcja - pnąca, niska, kanaryjska, uprawa

Fot. iStock

Nasturcja – odmiany 

W sprzedaży dostępne są liczne odmiany, które spełniają różne wymagania. Można wybierać w kilku wariantach kolorystycznych oraz wielkości i sposobu wzrostu tych roślin.

Nasturcja pnąca (większa)

Nasturcja pnąca (większa, Tropaeolum majus) wypuszcza długie i gładkie pędy, które znakomicie pną się nawet do wysokości 4 metrów po różnego typu podporach, tworząc kwiecisty parawan. Kwiaty przybierają kształt otwartego kielicha o średnicy około 7cm. Kwiaty są w kolorze żółci, pomarańczy i czerwieni. Roślina wytwarza duże, tarczowate jasnozielone liście.

Nasturcja - pnąca, niska, kanaryjska, uprawa

Fot. iStock

Nasturcja niska/karłowa

Popularna nasturcja niska/karłowa (Tropaeolum majus nanum) osiąga wysokość od 20 do 30 centymetrów, więc sprawdzi się jako roślina balkonowa do doniczek lub wiszących pojemników. Kwiaty wyglądem przypominają kielichy i osiągają średnicę ok. 5 centymetrów. Liście są tarczowate, zielone, osiągają średnicę ok. 7 cm. Niektóre odmiany mają tarczowate, zielone liście mogą mieć łagodnie falowane brzegi i marmurkowy deseń. Do najpopularniejszych odmian należą ‘Lady Bird’, ‘Alaska’, ‘Mahogany Jewel’.

Nasturcja - pnąca, niska, kanaryjska, uprawa

Fot. iStock

Nasturcja kanaryjska

Nasturcja kanaryjska (Tropaeolum peregrinum) zwana również nasturcją włóczęgą, to pnącze dorastające do 4 metrów wysokości, szeroko się rozrasta. Roślina dzięki czepnym liściom nadaje się do obsadzenia ścian i pergoli, po których się pnie. Jej liście są ciemnozielone, klapowane liście o okrągłych krawędziach, natomiast kwiaty są szerokie na ok 2,5 cm, o wyrazistym, jasnożółtym kolorze.

Nasturcja –  uprawa, nasiona

Nasturcja jest rośliną niekłopotliwą w pielęgnacji. Służy jej podłoże mniej żyzne i przepuszczalne. W uprawie doniczkowej należy zapewnić nasturcji odpowiedni drenaż, np. stosując na dnie doniczki warstwę keramzytu. Roślina nie potrzebuje zasilania nawozami. W przypadku zbyt dużej ilości skladników odżywczych, cała siła nasturcji pójdzie w rozwój liści, kosztem pięknych kwiatów. Nasturcja lubi stanowiska słoneczne i zacienione. Roślina wymaga regularnego podlewania w czasie letnich upałów. Rośliny niedostatecznie nawodnione będą bardziej narażone na atak szkodników takich jak mszyce. Jednak podlewać należy z głową –  przelewanie nasturcji spowoduje żółknięcie jej liści. Pnącym odmianom nasturcji należy zapewnić podpory dla ich długich pnącz, na których utworzą gęsty kobierzec o bardzo ładnym wyglądzie. Taka kwietna „zasłona” znakomicie sprawdzi się na balkonie nie tylko na balustradzie, ale rozpięta na sznurach czy pergoli, osłoni od sąsiadów.

Nasturcja - pnąca, niska, kanaryjska, uprawa

Fot. iStock

Nasturcja – nasiona 

Nasturcja wydaje owoce (nasiona) podobne do żebrowanych orzeszków, dojrzewające od sierpnia do września. Najpierw owoce są zielone, następnie stają się jasnobrązowe i pomarszczone. Wyłuskane nasiona po oczyszczeniu przechowuje się w papierowych torebkach, w przewiewnym miejscu. W okolicy koło połowy maja można je wysiać bezpośrednio do gruntu, gdzie po ok. 2 tygodniach kiełkują.

Nasturcja – choroby

O ile nasturcja nie ma wielkich wymagań dotyczących pielęgnacji, trzeba szczególną uwagę zwracać na to, czy nie pojawiają się na niej różne owady. Nasturcje bywają smacznym kąskiem dla mszyc, przędziorków, a w ogrodzie także dla gąsienic motyli i ślimaków. W razie wystąpienia szkodników warto najpierw zastosować naturalne sposoby walki z nimi, zanim sięgniemy po chemię, która może szkodzić nasturcji. Dotknąć ją może także mączniak prawdziwy – grzyb, który kradnie z rośliny substancje pokarmowe i wodę, prowadząc do jej obumarcia.

Nasturcja w kuchni i w medycynie ludowej

Nasturcje są jadalne – owoce, liście i kwiaty mają swoje zastosowanie w kuchni. Kwiaty i liście o zaskakującym, pikanym smaku można dodawać do kanapek i sałatek. Zmiksowane liście z orzechami i oliwą z oliwek stworzą zielone, pikantne pesto do makaronu lub na kanapki. Zielone owoce nasturcji można zamarynować jak kapary.  Co więcej, roślina ma również właściwości lecznicze. Świeże liście i kwiaty nasturcji wykorzystuje się do nalewek lub maceratów. Można także zrywać i suszyć roślinę w sierpniu/wrześniu.

Fot.iStock/ sałatka z nasturcją

Nasturcja zawiera witaminę C, glikozyd gorczyczny, organiczne związki siarki oraz sole potasu. To także roślinny antybiotyk, wykazujący działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Można ją stosować wewnętrznie przy przeziębieniu i mokrym kaszlu. Nasturcja reguluje trawienie, przyspiesza metabolizm, działa moczo- i żółciopędnie. Stosowana zewnętrznie jako napar leczy trądzik i łojotok, przyspiesza gojenie się ran. Zastosowana w płukankach wzmocni wypadające włosy.


źródło: www.e-ogrodek.pl , fajnyogrod.pl 

Zobacz także

„Cześć kochani, znów święta, mam przesrane. Ale większość z was też”. List singielki do całej reszty ludzi

„Tak, on cię nie zdradza, jest inny… nie zobaczysz jak mnie znalazł. Kupisz każdą iluzję dla spokoju”. List kochanki do żony

Na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie. Jak nas zmienia małżeństwo