Go to content

Komplementy dla facetów. Słowa, które mężczyźni chcieliby częściej słyszeć, a nie słyszą

Komplementy dla facetów - mężczyzna całuje kobietę w czoło
Fot. iStock/PeopleImages

Napisałam niezliczoną ilość artykułów o tym, że kobiety raz na jakiś czas, a nawet częściej, potrzebują po prostu usłyszeć od swoich partnerów: ”kocham cię”, „jesteś śliczna”, by czuły się kochane i doceniane. I uwierzcie – mężczyźni mają to samo! Tylko się do tego nie przyznają. Mój kolega twierdzi, że mężczyznom wcale nie chodzi o komplementy, ale o dowody uznania ich starań.  On kocha być doceniany. Jednak moim zdaniem na jedno wychodzi – pragną tego samego, co my. Może nawet bardziej?

Zanim jednak sekcja komentarzy oburzy się i podniesie larum: „dlaczego musimy głaskać męskie ego?”, „dlaczego musimy manipulować facetami, by byli szczęśliwi?”, „czy prawdziwy mężczyzna nie powinien być silny i pewien swojej wartości?”, muszę przypomnieć – twój partner to taki sam człowiek, jak ty. Każdy potrzebuje komplementów, bo są one paliwem, by chciało nam się więcej. To sygnał, że jesteśmy zauważani i oceniani przez ważną dla siebie osobę jako: dobrzy, wartościowi, niezastąpieni. Potrzebują tego nie tylko dzieci. Kobiety i mężczyźni także. Starzy i młodzi. Wszyscy.

1. Komplementy dla faceta, które pokazują, że w niego wierzysz

Moja koleżanka powiedziała ostatnio: „Jestem gorącą orędowniczką rozwodów”. Spytałam ją dlaczego, wiedząc, że ma bardzo szczęśliwe małżeństwo. A ona na to: „Bo wiem, jak odpowiedni facet i związek potrafi uskrzydlić kobietę.” Wtedy przypomniałam sobie, że to jest jej drugi mąż. I faktycznie coś w tym jest. Maciek wspiera Sylwię w każdym nowym pomyśle. Ona marzy o założeniu ziołowego ogródka, on szuka stolarza, by zrobił dla niej donice. Oczywiście to działa w obie strony. Sylwia ostatnio powiedziała Maćkowi: „Pięknie się nami opiekujesz. Całą rodziną. Jesteśmy ci za to bardzo wdzięczni. Ale czy nie powinieneś zacząć komponować swojej muzyki. Marzysz o tym o tylu lat, kochanie. Postaram ci się w tym pomóc. Wierzę, że ci się uda”. Jak postanowiła, tak zrobiła. Zaproponowała, że przebudowują w domu pralnię na maleńkie studio nagraniowe, w którym on znajdzie ciszę i czas tylko dla siebie.

Przykłady komplementów dla faceta:
– Wierzę w Ciebie.
– Podziwiam w tobie to, jak bardzo jesteś tak zmotywowany
– Oczywiście ludzie chcą z tobą pracować, bo ufają tobie i twoim umiejętnościom
– Będę cię wspierać w realizacji tego nowego pomysłu. Jesteś wart tego, by w końcu zrealizować swoje marzenia

2. Gorące komplementy dla mężczyzny dotyczące wyglądu

Myślisz, że oni kompletnie nie przejmują się swoim wyglądem? To nie jest prawda! Badania pokazują, że prawie co trzeci mężczyzna odczuwa presję otoczenia, jeżeli chodzi o wygląd, a ponad połowa facetów potwierdza, że media społecznościowe wzmacniają oczekiwania, aby ludzie wyglądali w określony sposób. To sprawia, że nasi panowie mogą mieć problem z akceptacją siebie. Nic dziwnego, że szukają potwierdzenia atrakcyjności w oczach partnerek czy w ich apetycie seksualnym. Kobiety natomiast niechętnie o tym mówią. Nie jesteśmy nauczone komplementowania fizyczności płci przeciwnej. Wielu z nas wydaje się, że zawstydzimy tym swojego partnera. A jest wprost przeciwnie. Warto zaryzykować, możesz na początek spróbować czegoś subtelnego.

Przykłady gorących komplementów dla niego:
– Kocham przytulać się do twojego torsu
– Wyglądasz tak przystojnie w tym garniturze
– Uwielbiam być w twoich silnych ramionach. Czuję się wtedy tak bezpiecznie
– Szaleję na samą myśl o seksie z tobą

3. Komplementy dla chłopaka w uznaniu jego wysiłków

Mój znajomy twierdzi, że czasem napadają go myśli, że jego żona wzięła z nim ślub tylko dlatego, że uznała, że nie spotka na swojej drodze już nikogo lepszego. Potrafi się tym zadręczać, analizując kariery zawodowe i status społeczny jej poprzednich partnerów. Michał zdaje sobie sprawę, że ma niskie poczucie wartości i że zadręcza nie tylko siebie, ale i żonę, bo jest o nią bardzo zazdrosny. Twierdzi jednak, że jego partnerka ma moc ukojenia. Wystarczy kilka jej słów, by się uspokoił i znów poczuł dobrze. Najlepiej na niego działa: „Jesteś świetnym ojcem i kochankiem. Nie wiem, co bym bez ciebie zrobiła. Dajesz mi poczucie, że nasza rodzina ma sens”. Cóż, komplementy to proste słowa. Nic wyszukanego. Aż dziw bierze, że odpowiednio dobrane, potrafią tak mocno poruszyć serce.

Przykłady komplementów dla chłopaka:
– Jesteś dla mnie taki dobry
– Dziękuję, że ugotowałeś dla mnie, kochanie. Bardzo to doceniam. Jest pyszne!
– Dziękuje za wysłuchanie. Naprawdę doceniam, że zawsze potrafisz powiedzieć coś mądrego
– Zauważyłam, że zrobiłeś to dla mnie. Dziękuję, że jesteś tak troskliwy

4. Komplementy, które pokazują, że mu ufasz

Możesz obwiniać uwarunkowania społeczne, biologię lub cokolwiek innego, ale większość mężczyzn ma głęboką potrzebę bycia postrzeganym jako lider w pracy i związkach. Jeśli ufasz jego decyzjom, jeśli doceniasz sposób, w jaki dba o rodzinę, jeśli go podziwiasz, powiedz mu o tym. Wśród kobiet niestety panuje takie przekonanie, że zbytnie chwalenie może „namieszać w głowie”, sprawić, że „woda sodowa mu odbije”. A zazwyczaj jest wprost przeciwnie. Dobry i szczery komplement, (taki nie na wyrost!) sprawia, że nabieramy wiatru w żagle, stajemy się silniejsi, wierząc w siebie. Naprawdę słowa mają moc.

Przykłady komplementów dla niego:
– Ufam ci jak nikomu innemu
– Jestem po twojej stronie. W przeszłości nigdy nie podejmowałeś pochopnych decyzji. Poszłabym za tobą wszędzie
– Zawsze dajesz mi najlepszą radę. Jesteś mądry, ufam przede wszystkim twojej opinii