Lifestyle

Witamy wiosnę kolorem. Jakie kurtki i płaszcze będziemy nosić w tym sezonie?

Redakcja
Redakcja
3 marca 2017
Fot. iStock / Todor Tsvetkov
 

Wiosna to idealny moment na zrobienie porządków w szafie i przygotowanie miejsca na nowe ubrania. Możesz wreszcie schować głęboko puchową kurtkę i uzupełnić swoją garderobę o trendy, które prezentują projektanci. Odważ się wreszcie i w tym sezonie zaszalej! Nie wybieraj nudnych odcieni, wybierz jeden z najmodniejszych. Masz do wyboru: kwaśną cytrynę, zmysłową fuksję oraz ostrą zieleń, która została kolorem roku 2017 i od Instytutu Pantone otrzymała specjalną nazwę „greenery”.

Oto przegląd najmodniejszych kurtek i płaszczy tej wiosny.

Bomberki

Moda na te kurtki nie przemija. Kobiety na całym świecie zwariowały na jej punkcie. Dlaczego? Ponieważ pasuje dosłownie do wszystkiego. Są idealne zarówno do spódnic, jak i do spodni. Na rynku dostępnych jest mnóstwo bomberek, wykonanych z najróżniejszych materiałów, dlatego każda kobieta w każdym wieku znajdzie tę idealną dla siebie. Wiosną wybierz najmodniejszą bomberkę wykonaną z błyszczących tkanin. Gwiazdy już ją pokochały. Dlatego jeśli nie masz jeszcze jej nie masz w swojej szafie, koniecznie udaj się na zakupy.

Beżowy płaszcz

Absolutna klasyka, która chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Pasuje do wszystkiego – możesz nosić go w wersji eleganckiej z butami na obcasie, bądź w wersji luźniejszej z modnymi sneakersami. Jest przeznaczony dla kobiety w każdym wieku i w każdym rozmiarze – tylko wybierz odpowiedni krój do swojej figury. Warto wybrać płaszcz dobrej jakości i zainwestować trochę więcej pieniędzy, ponieważ będzie służył ci przez lata. Zobaczysz, że będziesz zadowolona z wydatku.

Trencz XXL

Element obowiązkowy w szafie każdej kobiety kochającej modę. Zgodnie z trendami prezentowanymi na wybiegach, najmodniejszy jest ten w rozmiarze oversize, najlepiej z poduszkami na ramionach. Kolor i print wybierz według gustu i upodobań.

Parka

Oczywiście nie mogło jej zabraknąć, dlatego wymień swoją zimą parkę na lżejszą wersję. Kobiety kochają ją za uniwersalność, ponieważ można ją nosić i do spodni, i do spódnic każdej długości. Znane sieciówki  wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i proponują bogatą kolekcję parek, w której znajdziesz idealną dla siebie. Do wyboru masz kolekcję  zaczynającą się klasycznej w kolorze khaki i kończącą na ekstrawaganckiej różowej w kwiatowy print. W każdej będziesz wyglądać modnie i – przede wszystkim – będziesz czuć się swobodnie.

Kolorowe futerko

Propozycja dla bardzo odważnych dziewczyn. Kiedy na dworze jeszcze nie jest na tyle ciepło, żeby nosić lżejsze kurtki, wybierz futerko w dziewczęcym kolorze. Kombinuj z długością i wybierz tę odpowiednią dla siebie. Nie bój się, że będziesz śmieszna – przestań traktować modę zbyt poważnie i zacznij się nią bawić.

 


Lifestyle

Osobowość borderline – czym jest? Żyjąc na pograniczu, stabilnie niestabilna

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
3 marca 2017
zaburzenia osobowości borderline
fot. iStock/ Urilux
 

Osobowość borderline w dosłownym tłumaczeniu oznacza osobowość z pogranicza. Z jednej strony osoby z tym zaburzeniem pragną akceptacji i trwałej relacji, odczuwają silny lęk przed odrzuceniem, z drugiej boją się zaangażowania i „pochłonięcia” przez drugą osobę. Miotają się od emocji na jednym końcu skali do tych na jej przeciwnym biegunie, wpadają ze skrajności w skrajność, a ich działania często są efektem impulsów. Czym charakteryzuje się osobowość borderline i jakie symptomy powinny być dla nas czerwoną flagą ostrzegawczą?

Osobowość borderline – co na nią wskazuje?

Niska samoocena

Osoby z zaburzeniem bordeline są swoimi największymi krytykami i wątpia we wszystko, co wiedzą, potrafią i robią. W bardzo dużym stopniu polegają na opiniach i ocenach z zewnątrz, na aprobacie uzyskanej od innych ludzi i to na ich podstawie budują swoją tożsamość. Czują się niekompetentne i mają takie poczucie niższości, że mogą nawet kopiować zachowania innych i naśladować je – w ich odczuciu są one o wiele lepsze.

Unikanie myślenia o przyszłości

Wybieganie w przyszłość o całe dekady nie jest może najlepszym rozwiązaniem, ale z pewnością każdy z nas zastanawia się, planuje i rozmyśla na temat tego, co będzie z jego życiem. Osoby z zaburzeniem borderline mają problem z tym, by samodzielnie obrać jakiś kierunek – nie wiedzą, czego chcą od życia, jaki zawód ich interesuje, gdzie chcieliby pracować.

Trudności z empatią

Ludziom z borderline trudno jest utrzymać dłuższe relacje międzyludzkich, a to ze względu na brak świadomości dotyczącej samych siebie i innych. Osoby te nie rozumieją, jak swoim zachowaniem wpływają na innych, a kiedy ich emocje wymykają się spod kontroli, nie dostrzegają w tym źródła stresu i dyskomfortu dla reszty otoczenia.

Chaos w relacjach

Przemoc fizyczna lub psychiczna często towarzyszy relacjom, w jakie wchodzą osoby z zaburzeniem borderline. Od partnerów oczekują, że zapełnią oni wewnętrzną pustkę i zaspokoją zaniedbane w dzieciństwie potrzeby, co często prowadzi do toksycznych związków. Osoby z borderline są nieufne, podejrzliwe i zazdrosne, bardzo wymagające wobec partnera. Potrafią przeskakiwać z ekstremalnej bliskości do skrajnej niechęci, od uwielbienia do nienawiści, i to nie tylko w związkach romantycznych, ale także wobec przyjaciół i rodziny.

Wszechogarniający lęk

Lęk może zdarzyć się każdemu, ale w tym przypadku zagarnia wszystko i wyraźnie dominuje. Charakteryzuje się intensywnymi uczuciami nerwowość, napięcia lub paniki, a emocje te często pojawiają się jako nadwrażliwa reakcja na działania innych ludzi.  Borderline mogą wyrażać wtedy swoje uczucia w sposób impulsywny, wybuchowy i niewłaściwy.

Ciągły strach przed odrzuceniem

Boją się samotności, odrzucenia i braku akceptacji ze strony innych, a ta niepewność wykańcza ich i powoduje, że stają się zaborczy i panicznie zazdrośni. Mogą posunąć się do przeszukania rzeczy osobistych partnera, przeglądania ich poczty, maili, sprawdzania telefonu, a nawet do ekstremalnych prób manipulacji partnerem, np. grożenia samobójstwem. Zrobią wszystko, by nie stracić osoby, na której im zależy.

Depresja

Często objawy zaburzenia mylone są z chroniczną depresją, ale jednak jest między nimi różnica. Depresja często towarzyszy osobom z borderline, ale symptomy wyglądają nieco inaczej – poczucie pustki, braku wartości i marności jest o wiele potężniejsze i sięga głębiej.

Huśtawka nastrojów

Nastoje są nieregularne, zmieniają się bardzo szybko i często wyzwalane są przez jakieś zewnętrzne wydarzenia. Małe rzeczy, na którą nie zwrócilibyśmy uwagi, u osób z borderline odbierane są bardzo osobiście. Wystarczy niewystarczająco (w ich odczuciu) serdeczne przywitanie kolegi z pracy lub brak odpowiedzi na pytanie, by nastrój zmienił się o 180 stopni.

Niekontrolowany gniew

Przesadzone i nieadekwatne do wydarzeń reakcje, wybuchy złości to jeden z głównych symptomów zaburzenia. Wystarczy spóźnienie partnera, by osoba z borderline wykrzyczała mu, że go nienawidzi, że on jej nie kocha, że między nimi koniec. Osoby te za wszystko, co złe obwiniają innych, przenoszą na nich swoje problemy i emocje. Tymczasem gniew, który odczuwają nie jest wynikiem wydarzeń zewnętrznych, ale pochodzi z wewnątrz.

Niezdolność do kontrolowania działań

Ludzie z pogranicza są impulsywni, niezdolni do kontrolowania swoich działań, stąd ich tendencja do podejmowania ryzyka i pochopnych, nieprzemyślanych decyzji. Ta skłonność może prowadzić do ryzykownych zachowań seksualnych, samookaleczenia i innych działań autodestruktywnych, dzięki którym czują ulgę, uwalniają się od swoich emocji.

Myśli samobójcze

Skłonności samobójcze nie są oficjalnym objawem zaburzenia, ale w rzeczywistości od 8 do 10 procent pacjentów z borderline decyduje się na odebranie sobie życia. Wynikać to może z ich impulsywności, więc gdy życie wyda im się naprawdę bolesne i pozbawione sensu, mogą stwierdzić, że najlepszym rozwiązaniem jest jego zakończenie.

Czy jestem borderline?

Aby zdiagnozować zaburzenia borderline, należy rozpoznać dwie z tych cech:

– niska samoocena

– unikanie myślenia o przyszłości

– trudności z empatią

– chaos w relacjach

oraz cztery z poniższych objawów (przy czym musi wystąpić niekontrolowany gniew, impulsywność lub podejmowanie ryzyka):

– wszechogarniający lęk

– strach przed porzuceniem

– depresja

– huśtawka nastrojów

– niekontrolowany gniew

– impulsywność

– podejmowanie ryzyka.

Jeśli podejrzewamy u siebie osobowość borderline lub nie jesteśmy pewni, należy skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi badania i pogłębioną diagnozę. Zaburzenie to stwierdza się znaczenie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a zaburzenie to może dotyczyć nawet 2,8 procent populacji. Leczenie polega zazwyczaj na oddziaływaniu farmakologicznym, mającym na celu zmniejszenie natężenia poszczególnych objawów, oraz psychologicznym – najskuteczniejsza jest tutaj psychoterapia.

Za istotną przyczynę tego zaburzenia uważa się zaniedbanie ze strony rodziców (często zdystansowana, niezaangażowana matka i nieobecny ojciec), rozłąkę i utratę bliskich w dzieciństwie, przemoc fizyczną, molestowanie seksualne. Te wczesne doświadczenia negatywnie wpływają na relacje między dzieckiem a opiekunami i powodują, że powstaje nieufny wzorzec przywiązania prowadzący do upośledzenia w zakresie empatii, rozpoznawania i rozumienia uczuć innych osób.


Źródła: www.psychiatria.mp.plwww.health.com

 

Zapisz


Lifestyle

Hydrorelaks w solance? Dlaczego warto korzystać z wód termalnych [infografika]

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
3 marca 2017
Fot. iStock / BraunS

Wiele razy rzucałyśmy, że bosko byłoby pojechać do SPA… a do Uzdrowiska? Pójdźmy o krok dalej, czy warto wybrać się do Uniejowa słynącego z wód geotermalnych?

Przeczytajcie koniecznie, co tak naprawdę kryję się za gorącymi źródłami i jaki mają wpływ na nasze zdrowie, urodę i samopoczucie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Pssst, nie mówcie nikomu, ale hotelowe SPA, to pikuś! 😉

 

termy-uniejow-solanka01 termy-uniejow-solanka02 termy-uniejow-solanka03 termy-uniejow-solanka04 termy-uniejow-solanka05termy-uniejow-solanka06

Termy Uniejów

Kompleks termalno-basenowy TERMY UNIEJÓW to nie tylko solanki! Kompleks położony jest niecałe dwie godziny drogi od Warszawy, w niedalekim sąsiedztwie średniowiecznego Zamku Arcybiskupiego.

To doskonałe miejsce, aby podreperować samopoczucie, zdrowie i życie rodzinno-towarzyskie, bo z całą pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiednią formę wypoczynku.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dlaczego warto odwiedzić Uniejów?

Na miejscu można skorzystać z basenów solankowych, basenu pływackiego i lodowego, różnorodnych saun, komory śnieżnej, tężni solankowej, a także wielu atrakcji wodnych, takich jak: dysze masujące, jacuzzi, dzika rzeka. Nie brakuje brodzików, zjeżdżalni i „wodnych placów zabaw” dla dzieci. W kompleksie znajduje się również strefa restauracyjna oraz klub taneczny i kręgielnia. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Uzdrowiskiem Termy Uniejów


Zobacz także

Telefon w łóżku popularniejszy niż seks? Brzmi jak scenariusz do kolejnego odcinka „Czarnego lustra”

Uspokaja i zapewnia poczucie bezpieczeństwa niejednemu maluszkowi. O czym mowa?

Jak schudnąć z bioder? Działaj i chudnij!