Go to content

5 popartych badaniami sposobów na wzmocnienie małżeństwa

Photo by Kyle Bearden on Unsplash

Dziwne może być sprowadzenie miłości, intymności i seksu do nauki. I chociaż nie ma przepisu na idealny romantyczny związek, a nauka nie może wyjaśnić tajemnicy małżeństwa – czyli rzeczywistego doświadczenia zakochania, to są badania naukowe dotyczące tego, co w małżeństwie działa, a co nie.

Jest coś dziwnego w samej idei „nauki o małżeństwie”. Wychowywanie razem dzieci, konflikty czy uprawianie dobrego seksu – to nie są zajęcia „naukowe”. Byłoby dziwne, gdybyśmy korzystali z analiz predykcyjnych w celu poprawy rodzicielstwa. Byłoby jeszcze dziwniej, gdybyśmy wykorzystywali zestawy danych z poprzednich związków, żeby urozmaicić swoje życie seksualne.

5 praktycznych sposobów na ulepszenie swojego małżeństwa

1. Skoncentrujcie się na pozytywnych interakcjach

John Gottman, wybitny badacz małżeństw, twierdzi, że jest w stanie przewidzieć prawdopodobieństwo rozwodu z ponad 90% dokładnością. Jak to robi? Wszystko sprowadza się do tego, co nazywa stosunkiem 5 do 1. Pary, które wchodzą stosują zasadę pięciu pozytywnych interakcji na każdą negatywną, prawdopodobnie pozostaną razem. Z drugiej strony pary, które wpadają w cykl negatywnych interakcji, wydają się być skazane na rozwód.

2. Komunikujcie się

Badania socjologa z University of Utah, Daniela Carlsona, wskazują na inną podstawową umiejętność w małżeństwie: komunikację. Jego badania pokazują, że komunikacja prowadzi do bardziej egalitarnego podziału pracy, co z kolei prowadzi do większej satysfakcji z relacji, a także większej częstotliwości i lepszego seksu.

3. Podzielcie się obowiązkami

Ostatnie sondaże pokazują, że równy rozkład pracy w gospodarstwie domowym należy do trzech głównych powodów, dla których ludzie wymieniają się jako kluczowe dla udanego małżeństwa. Pew Research Center zauważa, że ​​ponad 60% małżonków uważa, że ​​dzielenie się obowiązkami domowymi jest kluczem do sukcesu małżeństwa. Podsumowałybyśmy to tak: „Lubię się przytulać. Lubię pocałunki. Ale to, co naprawdę kocham, to pomoc w zmywaniu”.

4. Przyjaźnijcie się ze sobą

Badania Gottmana wskazują na jeszcze jeden ważny wniosek: pary, które łączy głęboka przyjaźń zgłaszają wyższy poziom satysfakcji małżeńskiej. Powód? Przyjaźń jest skorelowana z głębszymi poziomami zrozumienia, podziwu i wzajemnego szacunku.

5. Uprawiajcie seks przynajmniej raz w tygodniu

Badacze od dawna wiedzą, że seks jest powiązany z satysfakcją ze związku. Jednak badania psycholog Amy Muise pokazują, że jest związek między jego częstotliwością a dobrym samopoczuciem. Okazuje się, że „wystarczającą” częstotliwością jest uprawianie seksu raz w tygodniu. Uwaga, to nie oznacza, że nie można więcej – można! Chodzi o to, że już ten jeden raz daje nam poczucie bliskości i zadowolenia.

Źródło: https://www.mindful.org/