Go to content

Zaćma dotyka nie tylko ludzi starszych. Jak objawia się zaćma i na czym polega jej leczenie?

Zaćma - pierwotna, wtórna, wrodzona, objawy, leczenie
Fot. iStock

Zaćma (katarakta) jest zmętnieniem soczewki w oku, która jest przejrzysta. Z wiekiem ten proces się nasila w sposób naturalny i najczęściej niezauważalny, prowadzący w wielu przypadkach do utraty wzroku. Zaćma może również pojawić się u osób młodych i dzieci, co może mieć różne przyczyny. Chorobie należy przeciwdziałać, chcąc zachować sprawne widzenie.

Zaćma – przyczyny

Najczęściej spotykamy się z zaćmą starczą. To naturalny proces, który nasila się wraz z upływem lat. Z początku  soczewka przestaje być elastyczna, następnie postępuje jej zmętnienie i rozwija się zaćma. Może to wynikać na skutek gromadzenia się białek, które tworzą mętną warstwę na powierzchni soczewki ocznej. Przybiera ona charakterystyczną szaro-białą barwę. Przyczyny zaćmy starczej, która diagnozowana jest u osób po 60 roku życia, nie są do końca poznane. Uważa się, że w przypadku starszego wieku, katarakta jest efektem starzenia się komórek  i zmian metabolicznych zachodzących w ich wnętrzu. Natomiast pojawienie się zaćmy w młodszym wieku może mieć różne przyczyny. Mogą wywoływać ją urazy i stany zapalne oczu, choroby takie jak cukrzyca, tężyczka, oraz przyjmowanie pewnych leków (sterydy).

Zaćma – objawy

Zmętnienie soczewki powoduje trudności z wyraźnym widzeniem. Do tego zaćma powoduje objawy takie jak rozmazane widzenie oraz efekt halo, czyli poświaty zauważalnej nocą, np podczas mijania aut z włączonymi reflektorami. Objawy, które powoduje zaćma, nie są możliwe do korygowania okularami. U dzieci może pojawić się wyraźny zez lub oczopląs.

Zaćma - pierwotna, wtórna, wrodzona, objawy, leczenie

Fot. iStock

Zaćma pierwotna – rodzaje 

Katarakta pierwotna może przybierać różną postać, u różnych pacjentów. Może rozwijać się ona w różnych lokalizacjach, ale każda z nich jednakowo prowadzi do utraty wzroku.

Zaćma jądrowa. Ten rodzaj zaćmy charakteryzuje się większym upośledzeniem widzenia w dal niż do bliży.  Centralne zmętnienie soczewki postępuje powoli i jest niezauważalne na wczesnych etapach procesu.

Zaćma korowa. Upośledza widzenie w zależności od lokalizacji zmętnień soczewki. W przypadku gdy zmętnienia znajdują się osi widzenia, następuje pogorszenie widzenia. Jeżeli  zmętnienia pojawiają się blisko obwodu soczewki, może nie powodować niepokojących objawów. Najczęściej osoby cierpiące z jej powodu skarżą się na oślepianie przez światła samochodów w nocy oraz dwojenie w oczach.

Zaćma podtorebkowa tylna. Dotyka najczęściej młodsze osoby. Pierwsze objawy, które powoduje, to olśnienie i pogorszone widzenie przy jasnym świetle. W jej przebiegu widzenie z bliska pogarsza się szybciej niż widzenie w dal, pojawia się także dwojenie.

Zaćma wtórna

Zaćma wtórna wynika z innych przyczyn, niż pierwotna. Jest ona najczęściej komplikacją po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym usunięcia zaćmy pierwotnej. Katarakta wtórna polega na ponownym zamgleniu i zmętnieniu tylnej torebki soczewki oka, która w trakcie zabiegu nie jest naruszana. Zmętnienie pojawia się nie w samej soczewce, ale w tym, co pozostało po usunięciu soczewki naturalnej. Wiadomo, że zaćma wtórna może pojawić się kilka tygodni po operacji, lub dopiero po kilku latach od usunięciu katarakty.

Zaćma - pierwotna, wtórna, wrodzona, objawy, leczenie

Fot. iStock

Zaćma wrodzona

Zaćma wrodzona jest poważną wadą wzroku wykrywaną u noworodków i bardzo małych dzieci. Uważa się, że do jej rozwoju przyczyniają się pewne anomalie metaboliczne lub chromosomalne, oraz wpływ pewnych leków na płód  w łonie matki. W przypadku zaćmy wrodzonej całkowitej u noworodków, obserwuje się białą źrenicę oraz odruch palcowo-oczny Franceschettiego, który polega na uciskaniu przez niemowlę oczu piąstkami. W przypadku zaćmy wrodzonej częściowej objawy niedowidzenia zauważalne są najczęściej po kilku latach, gdy dziecko ma np. kłopoty z czytaniem w szkole.

Zaćma – leczenie

Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, zaćma zawsze prowadzi do upośledzenia wzroku i ostatecznie jego utraty. Jeśli choroba nie jest bardzo zaawansowana, zaćmę starczą leczy się środkami przeciwkataraktowymi w postaci kropli do oczu. Leczenie operacyjne jest konieczne, by zatrzymać ten proces. Polega ono na usunięciu zmętnionej soczewka oka i zastąpieniu jej przez soczewkę wewnątrzgałkową.

Fot. iStock

Zabieg wykonuje się przez niewielkie nacięcie w oku, podaje się pacjentowi przed usunięciem odpowiednie krople i leki, więc sam zabieg powoduje nie tyle ból co po prostu dyskomfort. Po kilku godzinach od zabiegu, pacjent zazwyczaj może wrócić do domu, pamiętając o zaleceniach lekarza na czas powrotu do pełni sprawności. Zazwyczaj zaleca się jedynie unikanie intensywnych aktywności oraz dźwigania przez tydzień od zabiegu.


źródło: instytutoka.pl ,doctormed.pl