Seks Zdrowie

Wiesz, co stanie się z twoim ciałem, gdy przestaniesz uprawiać seks?

Redakcja
Redakcja
21 września 2017
Fot. iStock/Marjan_Apostolovic
 

Istnieje wiele powodów, przez które odkładasz życie seksualne na dalszy plan. Być może któreś z was choruje, albo przytłoczyła was proza życia i skupiacie się wyłącznie na dzieciach, pracy i domowych obowiązkach. Dni jednak szybko przechodzą w tygodnie, a te w miesiące i lata. Może minąć sporo czasu, zanim uświadomisz sobie, że od dawna nie uprawialiście seksu. Nawet jeśli umiesz wytłumaczyć to sobie w rozsądny sposób, twoje ciało i psychika odczują brak seksu. Oto, na co powinnaś się przygotować.

Będziesz częściej chorować

Częsty, regularny seks wzmacnia nasz układ odpornościowy. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko zachorowania na grypę czy przeziębienie, powinnaś nie tylko zadbać o zbilansowaną dietę, ale także o swoje życie seksualne.

Będziesz bardziej zestresowana

W czasie seksu nasz organizm produkuje hormony szczęścia, które redukują stres i pozwalają się odprężyć. Co więcej, erotyczne uniesienia pomagają też rozładować nagromadzone napięcie i zacieśnić więzy z partnerem.

Twoje libido spadnie

Może i będziesz miała ochotę na seks, długa przerwa spowoduje, że nie przestaniesz czuć się w łóżku pewnie. Trochę tak, jakbyś zapomniała, jak to się robi.

Zmienią się twoje sny

Niespełnione potrzeby i fantazje zaczną dawać o sobie znać w snach. Będą to nie tylko sceny seksu, ale także mroczne i przerażające wizje, wynikające z nagromadzonego stresu, lęku i niepokoju.

Spadnie twoje poczucie wartości

Udane życie seksualne powoduje, że wzrasta nasza samoocena, czujemy się piękne, kobiece, pożądane i spełnione. Brak seksu powoduje natomiast zupełnie odwrotny efekt.

Mięśnie Kegla osłabną

Stosunek seksualny to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonałe ćwiczenie. Poza oczywistą gimnastyką w trakcie różnych pozycji, pracują także niewidoczne mięśnie Kegla, które podtrzymują narządy rodne. Częsty seks sprawia, że są silne i dobrze rozwinięte.

Źródło: Your tango


Seks Zdrowie

Miłość? Pewnie! Ale zdrowie przede wszystkim! Ruszyła III odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Diagnostyka Jajnika pod patronatem Oh!me

Redakcja
Redakcja
21 września 2017
Fot. Dorota Czoch / Materiały prasowe
 

89% mężczyzn wie, że kobiety powinny regularnie chodzić do ginekologa na badania kontrolne. Niestety najwięcej wątpliwości budzi USG dopochwowe, częściej niż co dziesiąty mężczyzna uważa, że nie ma konieczności wykonywania tego badania regularnie. Wynika to prawdopodobnie z braku wiedzy na czym polega i czemu służy to badanie. To fragment wyników badań pt. „Zdrowie przede wszystkim”, jakie przeprowadziła na zlecenie Kwiatu Kobiecości firma IQS, które dotyczyło zagadnień związanych z nowotworem jajnika.

„Wyniki badań firmy IQS, z którą współpracujemy już od lat, utwierdziły mnie w przekonaniu, że tegoroczna odsłona musi być skierowana do mężczyzn – stwierdza Ida Karpińska, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. – Co dziesiąty mężczyzna w ogóle nie jest wprowadzany w temat zdrowia intymnego swojej partnerki, a co gorsze, połowa z badanych mężczyzn w ogóle nie wie, jakie badania profilaktyczne należy wykonać w kierunku nowotworów kobiecych. Nie mogłam przejść nad tym obojętnie, dlatego aktualna kampania „Diagnostyki jajnika” będzie inna. Będzie o miłości …

Miłość ? Pewnie! Cele kampanii

19 września rusza III odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Diagnostyka jajnika pod hasłem: Miłość? Pewnie! Ale zdrowie przede wszystkim! Ambasadorami akcji został znany szerokiej widowni aktor serialu „M jak Miłość” Krystian Wieczorek, z żoną – Marią Wieczorek.

Mężczyźni oczekują od swoich partnerek otwartości w sprawach ich zdrowia intymnego. Chcą wiedzieć, czy chodzą do ginekologa i jakie badania wykonują. Istnieje jednak grupa mężczyzn, którzy są zdania, że zdrowie intymne partnerki to jej sprawa osobista i nie ma potrzeby dzielić się tym tematem. Postawa ta jest wyraźnie skorelowana z wiedzą na temat badań profilaktycznych. Im mniejsza wiedza, tym mniejsze zainteresowanie zdrowiem partnerki. Celem tegorocznej odsłony jest zmiana zachowań wśród mężczyzn w postrzeganiu nowotworów kobiecych jako sprawy wyłącznie osobistej. Kampania ma dostarczyć im niezbędnej wiedzy by w pełni zainteresowali się życiem i zdrowiem kobiet. Aktywne życie zawodowe realizacja kolejnych celów, pasji nie pozwalają na dostateczną uważność. Zwyczajnie zapominają, że siłę ogniska domowego nie mierzy się ilością wspólnego czasu a przede wszystkim uwagą w najistotniejszych sprawach, jakim jest zdrowie. Każdy mężczyzna, widząc niepokojące objawy u swoich kobiet, muszą zdecydowanie nakłonić je do pójścia do lekarza specjalisty.

Mając świadomość swojej popularności, ulubiony aktor milionów Polek, Krystian Wieczorek, zgodził się zabrać głos w słusznej sprawie i zwrócić uwagę mężczyzn na zdrowie swoich ukochanych. Wspólnie z żoną po raz pierwszy wystąpił w akcji społecznej. Dlaczego ?

„Bo sprawa jest ważna – odpowiada Krystian Wieczorek. – Mam narzędzia jako aktor, osoba rozpoznawalna, by korzystać z tego do szczytnych celów, a nie autopromocji. To jedna z takich akcji, dla której warto się poświęcać, gdzie można uratować ludzkie życie. Nie wiem, czy jest jakiś inny, większy powód i wartość by wykorzystać siebie, by rozpowszechniać tak potrzebną ideę”.

„Bardzo się cieszymy, że możemy wziąć udział w projekcie, który promuje diagnostykę raka jajnika. Cieszę się, że jest ze mną mąż i jesteśmy w tym razem. Bo o to chodzi w całej kampanii – by poruszyć panów. Żeby się wspierać. To nie jest tak, że problem dotyczy jednej osoby. A co do nas, drogie panie, to po prostu trzeba się badać – dodaje Maria Wieczorek.

pion-logosy-A4_RGB

Rak jajnika każdego roku, po cichu, zabija w Polsce prawie 2 500 tysiąca kobiet

Nowotwór jajnika to choroba, która niesie w sobie ogromny potencjał dramatu i cierpienia. Związane jest to w dużym stopniu z późną diagnozą tej choroby, najczęściej – w zaawansowanym stadium. Profesor Mariusz Bidziński, wybitny specjalista ginekologii onkologicznej, tegoroczny ekspert kampanii wyjaśnia:

„Nazywany „cichym zabójcą” nowotwór jajnika wywiera pewne piętno. I najgorsze jest to, że on wcale do końca nie jest taki „cichy”. Jest trudny do zdiagnozowania. Kobiety, które chorują na raka jajnika, są najczęściej w okresie menopauzalnym, czy pomenopauzalnym. Mogą mieć również i inne schorzenia, w tym dolegliwości żołądkowo-jelitowe. A ponieważ w większości dolegliwości dotyczą właśnie takiego dyskomfortu w obrębie tychże obszarów, m.in. wzdęcia brzucha, jego powiększenie, długimi tygodniami a nawet miesiącami krążą wśród lekarzy internistów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Bardzo rzadko trafiają do specjalistów – ginekologów. Zresztą choroba może być rzeczywiście bardzo dyskretna, nawet w sensie dokładnego badania ginekologicznego i nie zawsze jesteśmy w stanie nawet przy pomocy dostępnych dzisiaj narzędzi, badań ultrasonograficznych,  zdiagnozować wcześnie nowotwór jajnika, bo te jajniki nie są powiększone. W badaniach obrazowych nie diagnozujemy dzisiaj struktury tego narządu, tylko jego wielkość: czy są jakieś elementy, które mogą dawać informacje o tym, że coś złego dzieje się w jajniku. A to są bardzo dyskretne zmiany. U kobiet, które mają przewlekłe problemy żołądkowo-jelitowe, każdy lekarz, czy to internista, czy to lekarz ogólny musi mieć świadomość, że tak również może zaczynać się choroba ginekologiczna, w tym rak jajnika. I jeśli po tygodniu, czy dwóch, leczenie nie przynosi efektu, to taka osoba musi być skierowana na badanie ginekologiczne. Dotyczy to również świadomości kobiet: jeśli ma dolegliwości żołądkowe i lekarz zapisał lekarstwa, które nie dają spodziewanego efektu, to musi poprosić o skierowanie  do ginekologa”.

Rak jajnika – chorobą genetyczną

Wszystkie choroby, w tym również choroby nowotworowe, mają tło genetyczne. Duża część elementów genetycznych wynika z tzw. predyspozycji rodzinnych i coraz więcej mutacji odpowiada za przekazy rodzinne. Pośród czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jajnika znajduje się dziedziczenie mutacji w genie BRCA1 i BRCA2, wcześniej przebyty rak piersi, występowanie raka jajnika i/lub raka piersi w bliskiej rodzinie. To około 15% przypadków.

Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 dziedziczymy po naszych rodzicach. Niestety, jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez firmę IQS większość badanych nie słyszała, że mężczyźni mogą być nosicielami genu BRCA1, który mogą przekazać córce.
Warto zwrócić uwagę, że 40% mężczyzn nie chciałoby, bądź nie wie czy chciałoby poznać, czy jest nosicielem tego genu. Mężczyźni wzbraniają się nawet przed wiedzą, która mogłaby wspomóc działania profilaktyczne najbliższych osób, wolą żyć w niewiedzy, przyjmują postawę – „mnie to nie dotyczy”. 38% mężczyzn nie dopuszcza do siebie myśli, że mogliby zachorować na nowotwór, a blisko co drugi mężczyzna – że mogłoby to spotkać jego partnerkę.

To bardzo niepokojące wskaźniki, ponieważ wywiad rodzinny jest podstawową metodą oceny ryzyka wystąpienia raka jajnika. Wykrycie mutacji w tym genie jest również bardzo ważne z uwagi na określenie rokowania i wyboru leczenia. Rozpoznanie typu raka jajnika następuje na podstawie histopatologicznego badania materiału uzyskanego w czasie zabiegu operacyjnego. Jeśli w rodzinie były odnotowane zachorowania nowotworowe, powinno się niezwłocznie wykonać badania w kierunku mutacji w genie BRCA1 i BRCA2 oraz test ROMA (stężenie markera nowotworowego CA 125).

Diagnostyka jajnika

Na nowotwór jajnika zapadają kobiety najczęściej po 50. roku życia i znacznie częściej dotyczy to kobiet, których matki chorowały na nowotwór piersi, jelita grubego czy też raka jajnika. Kobiety, u których występują mutacje w genie BRCA1 i BRCA2 są narażone bardziej niż pozostałe i powinny kontrolować się co 6. miesięcy.

Rak jajnika występuje także u kobiet w młodym wieku, dlatego każda kobieta po 20. roku życia powinna raz w roku wykonać badanie USG przezpochwowe czy też przez powłoki brzuszne.

Bezpłatne badania w kierunku diagnostyki raka jajnika

W tym roku dzięki wsparciu Centrum Badań DNA Laboratorium Genetyki Medycznej w Poznaniu, organizacja dysponować będzie 150. kuponami na bezpłatne testy genetyczne w kierunku mutacji genu BRCA1, które przeznaczy na akcje specjalne w kobiecych magazynach i portalach internetowych. Żeby dostać bezpłatne badanie, należy śledzić fan page organizacji na FB – https://www.facebook.com/kwiatkobiecosci Dodatkowo, dwa oddziały warszawskich sieci POLMED, przy ulicy Grzybowskiej i Wołoskiej w Warszawie (www.polmed.pl) zaproszą kobiety 03.10.2017 r. na specjalną akcję, tzw. drzwi otwarte, podczas których pierwsze 50. kobiet będzie mogło bezpłatnie wykonać usg przezpochwowe. Kolejnych 50. otrzyma możliwość wykonania tego badania w warszawskich placówkach POLMED z 40% zniżką. Każda z pań, która wykona badanie otrzyma dodatkowo kupon z 30% zniżką na wybrane badania w warszawskich placówkach medycznych POLMED. Zapisy będą przyjmowane telefonicznie od 25.09.2017 r. do 02.10.2017 r.

Partnerzy III odsłony Ogólnopolskiej Kampanii Diagnostyka jajnika

Przeprowadzenie akcji specjalnych i promocji kampanii nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe firm: Toruński Zakład Materiałów Opatrunkowych S.A marka Bella, CBDNA, Malu Wilz, Bałtowskie Centrum Turystyczne, Sylveco, Hildegard Braukmann Kosmetik.

Partnerami merytorycznymi kampanii zostali: Narodowy Fundusz Zdrowia, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Międzynarodowe Centrum Nowotworów Dziedziczonych, Fundacja Małgorzaty Braunek – BĄDŹ.

Partner medyczny kampanii: sieć placówek medycznych POLMED.

Partnerami medialnymi  zostali: – Miasto Stołeczne Warszawa, Warszawska Szkoła Reklamy, IQS, Dorota Czoch, Przystanek Miłość, Lokal media, Weronika Jarząbek Photography, HealthTV, Magdalena Lisowska, Deer Logo Ida Nowosielska, StudentTV, Calm Water Studio, Lunar Six.

Patronat nad kampanią objęły magazyny i portale: Gentleman, Zwrotnikraka.pl, Medycyna praktyczna.pl,  Radio klinika,    Beautymission.pl,  Poradnik zdrowie.pl,  Moje zdrowie,  Niepłodnirazem.pl, Dobra mama, Imperium kobiet, Oh!me, Zatoka piękna,  Forumonkologiczne.pl, Wyleczto.pl, Damosfera.pl, Portalemedyczne.pl, Kliknij w zdrowie.pl, ,  Świat zdrowia,  4allwoman.pl, Wizaż.pl, Wp.pl.

Za organizację sesji zdjęciowej podziękowania dla:

podziekowania kamoania diagnostyka jajnika


Seks Zdrowie

Kochany mężu, pamiętasz jeszcze nas „sprzed dzieci”? List, który daje do myślenia

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 września 2017
Fot. iStock/teksomolika

Kiedy z ukochaną osobą zakładamy rodzinę, kiedy pojawiają się dzieci, wszystko się zmienia. Dopada nas rutyna, robi się „inaczej”, trudniej, nie tak ekscytująco. Jak przetrwać ten naturalny, kolejny etap związku? Może pisać do siebie takie listy, jak ten poniżej?…

Mój Kochany

Wiem, widzimy się codziennie, ale tęsknię za tobą. Możemy spać w tym samym łóżku każdej nocy, rozmawiać o tym, jak spędziliśmy dzień w pracy, a ja czasem patrzę na ciebie i zdaję sobie sprawę z tego, że znów nie mieliśmy czasu tylko dla siebie.

To tak, jakbyśmy utknęli w tej wiecznej roli jako „rodzice”, a nie po prostu „ty” i „ja”. Nie jesteśmy „nami”, jesteśmy „nimi”.

Tęsknię za tymi momentami, gdy godzinami siedzieliśmy i rozmawialiśmy ze sobą przy kawie lub kieliszku wina i jak czułam, że każdego dnia uczę się czegoś nowego o siebie. To było wspaniałe.

Brakuje mi momentów, w których mówimy sobie strasznie głupie rzeczy, żeby się wzajemnie rozśmieszyć. Tęsknię też za… tęsknotą za tobą. Jak wtedy, kiedy zaczęliśmy się dopiero spotykać. Mieszkaliśmy w zupełnie różnych częściach miasta. Pamiętam, jak bardzo chciałam, żebyś wrócił, już chwilę potem, jak zamykały się za tobą drzwi.

Chciałabym, żebyśmy mogliby, jak dawniej,  spontanicznie spotykać się po pracy na obiad, drinka, seks, film. (Jaki był ostatni film, który razem zobaczyliśmy? Naprawdę nie pamiętam).

Tęsknię za naszymi przygodami, podróżami w nieznane. (…) Tęsknię za Tobą, za wspólnym dowiadywaniem się, odkrywaniem nowych rzeczy. Jak zrobić jakąś potrawę, nauczyć się języka migowego (byłeś w tym lepszy ode mnie, wiem), zdobyć nową umiejętność.

Tęsknię za deserem po posiłku w restauracji. Bez pośpiechu stresu, że musimy zwolnić opiekunkę, babcię… Że trzeba wychodzić, już.

(…)

Tęsknię za wspólnym szukaniem drogi, gdzieś za miastem, kiedy gubiliśmy się niespiesznie jadąc do małego pensjonatu na kilka dni.  Tęsknię za nudzeniem się z tobą na rodzinnych imprezach. Wiesz, na takich, na których się nic nie dzieje.

Tęsknię za moimi próbami zrobienia na tobie wrażenia, kiedy jeszcze niewiele o sobie wiedzieliśmy.

Tęsknię za Tobą.

Tęsknię za siedzeniem z Tobą do późna (ale nie dlatego, że jest 3 nad ranem, a dzieci nie śpią). Tęsknię za siedzeniem do późna, bo straciliśmy rachubę czasu, albo nie musimy nigdzie rano się spieszyć.

Tęsknię za porankami z Tobą. Nie takimi porankami, podczas których trzeba szybko zmienić pieluszkę, podać płatki z mlekiem, spieszyć się na wizytę lekarską. Za powolnymi, spokojnymi porankami, które otwierają dzień.(…)

Tęsknię za tobą. Za niebaniem się o przyszłość naszego syna, za brakiem obaw i niepokojów, które towarzyszą codziennie rodzicowi, za brakiem strachu przed próbowaniem czegoś nowego. (…)

Tęsknię za twoim wzrokiem, który odnajduje mnie w najbardziej zatłoczonym pomieszczeniu. Za twoim uśmiechem, kiedy nasze oczy się spotykają.

Tęsknię za tobą, szukając wzrokiem ciebie.

Czy moglibyśmy obiecać sobie, że skupimy się na byciu „nami” tak bardzo, jak skupiamy się na byciu rodzicach, przyjaciółkach i współpracownikach? Czy możemy pracować i poświęcić tyle uwagi sobie nawzajem, ile poświęcamy naszemu synowi i naszym życiom oraz wszystkim codziennym drobiazgom, z którymi musimy sobie poradzić, ponieważ jesteśmy dorośli?

Po prostu bądźmy „tobą” i „mną” czasami. Zwolnijmy i słuchajmy się nawzajem. Zaskoczmy się wzajemnie . (…) Mówmy sobie, że się kochamy, i czekajmy na te pocałunki i szepty, do późna w nocy.

Jesteś jednym z moich ulubionych ludzi na całym świecie, ale wiem, że łatwo zapomnieć o sobie w chaosie, odpowiedzialności „życia”. Spróbujmy to przetrwać. Bo tęsknię za Tobą. Tak bardzo.

Kocham Cię, na zawsze

Twoja żona


Źródło: www.mother.ly

 


Zobacz także

Dlaczego żona wybiera męża, a nie kochanka. To przecież jasne

„Weźcie się wreszcie do roboty, a nie świrujcie…”. Czy ktoś może mi wytłumaczyć, dlaczego zamożni, młodzi ludzie ryzykują życiem?

Zła wiadomość: rozmiar penisa może się z czasem zmniejszyć