Psychologia Zdrowie

„Wiem, że to zdrowe, ale przez gardło mi nie przejdzie”, czyli jak przekonać się do niektórych produktów?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
16 stycznia 2018
Fot. iStock/ajkkafe
 

Wszyscy wiemy, jak ważna jest zdrowa dieta. Każdego dnia bombardowani jesteśmy informacjami na temat produktów, po które warto sięgać jak najczęściej. Problem w tym, że większość z nich po prostu nam nie smakuje i racjonalne argumenty niewiele tu pomogą. Okazuje się, że do jedzenia zdrowej żywności można się przekonać dzięki… naśladowaniu.Mimikra, czyli naśladowanie czyichś gestów i mowy, znajduje swoje zastosowanie nie tylko w kontaktach biznesowych, kiedy to zależy nam by przekonać kogoś do swoich racji lub zrobić dobre wrażenie na rozmówcy. Jak wynika z najnowszych badań dr hab. Wojciecha Kuleszy, psychologa społecznego, papugowanie po kimś może wyjść na zdrowie.

Aby do udowodnić, przeprowadzono dwa eksperymenty. W pierwszym udział wzięło 20 kobiet i 20 mężczyzn. Prowadzący badanie rozmawiał z uczestnikami na temat sportu, sposobów radzenia sobie ze zmęczeniem i odwodnieniem oraz spożywania napojów izotonicznych. Poza tym naśladował gesty niektórych rozmówców. Wszyscy otrzymali później napój izotoniczny do spróbowania. Ich zadanie polegało na ocenie prowadzącego oraz samego napoju. Mieli oni również powiedzieć, ile byliby skłonni zapłacić za ten produkt.

W drugim badaniu wzięło udział 30 kobiet i 30 mężczyzn. Powiedziano im, że badanie dotyczy różnych metod radzenia sobie ze zmęczeniem podczas wysiłku fizycznego. Uczestnikom pokazano nagranie, na którym kobieta wykonywała takie gesty jak dotykanie twarzy, uśmiechanie się, potrząsanie nogą. Następnie zaprezentowano zdjęcie osoby, uprawiającej sport ekstremalny i zapytano o sposoby zwalczania zmęczenia i walki z odwodnieniem. Zaprezentowano również napój izotoniczny i zaproszono do degustacji. Podczas badania prowadzący naśladował mowę ciała swoich rozmówców. Na końcu uczestnicy spotkania oceniali osobę prowadzącą badanie i prezentowany napój, a także deklarowali kwotę, jaką byliby skłonni wydać na jego zakup. Rezultat? Uczestnicy lepiej oceniali napój, gdy prowadzący naśladował ich gesty. Co więcej, deklarowali wyższą kwotę.

Wnioski, płynące z badań mogą posłużyć firmom w celu uzyskania lepszym wyników sprzedaży swoich produktów. Ale nie tylko. Okazuje się, że każdy z nas może wykorzystać tę wiedzę w domowym zaciszu. Wszyscy wiemy, jak trudno czasem przekonać się do zdrowych, acz niesmacznych produktów. Jest to szczególnie trudne w przypadku dzieci, które bywają wyjątkowo wybredne i oporne na zmiany. Wystarczy papugować gesty i zachowanie drugiej osoby. – Rozmawiając o jedzeniu/piciu czegoś niedobrego – naśladować. Słowa, zachowania. Nie jest to łatwe (aby naturalnie), ale da się tego nauczyć – zapewnia dr hab. Wojciech Kulesza, psycholog społeczny z SWPS i autor badań.


 

Źródło: SWPS


Psychologia Zdrowie

Tyjesz bez widocznej przyczyny? Być może brakuje ci jednego składnika odżywczego

Redakcja
Redakcja
16 stycznia 2018
Fot. iStock/Rostislav_Sedlacek
 

Zazwyczaj tycie wiąże się z jasnymi przyczynami. Najczęściej winne są nasze zaniedbania i niehigieniczny tryb życia, a także choroby genetyczne i metaboliczne, na które najczęściej wpływu nie mamy. Warto wiedzieć, że w przypadku tycia bez jasnej przyczyny, problem może tkwić w niedoborach pewnych substancji odżywczych w organizmie. 

Wszechstronna cholina

Cholinę nazywa się witaminą B4, choć traktuje się ją jako substancję witaminopodobną. Organizm samodzielnie produkuje niewielkie jej ilości, a zapotrzebowanie dla normalnego rozwoju jest wysokie. Cholina odgrywa istotną rolę w metabolizmie tłuszczów, więc jej niedobór sprawia, że tłuszcz i cholesterol gromadzą się i akumulują w wątrobie, zamiast przenosić do krwioobiegu. To powoduje zwiększone ryzyko rozwoju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Jej niedobór spowalnia przemianę materii, a to może wpływać na szybsze tycie. Poza tym cholina poprawia pamięć, niszczy wolne rodniki, wspiera wytwarzanie hormonów, bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych, zapewnia właściwą lepkość krwi, jest niezbędna dla dla właściwego funkcjonowania struktury komórek.

Aby dostarczyć cholinę do organizmu, można sięgać po różnorodne produkty spożywcze:

  • móżdżek,
  • serce,
  • żółtko jaj,
  • zielone warzywa liściaste,
  • orzechy,
  • warzywa strączkowe,
  • wątroba,
  • drożdże

Jest obecna również w suplementach wspomagających odchudzanie oraz poprawiających pamięć i funkcjonowanie umysłu, ale po takie specyfiki najlepiej sięgać po konsultacji ze specjalistą. Lepsze wchłanianie choliny zapewniają: kwas foliowy, witamina A, inozytol, kompleks witamin B oraz witamina B12, ważne jest więc, by codzienna dieta była urozmaicona.


 

źródło: www.simpleorganiclife.orgwitaminy.sos.pl, bonavita.pl


Psychologia Zdrowie

Lubisz zakładać kolorowe skarpety? A więc masz cechy, których mogą ci pozazdrościć inni

Redakcja
Redakcja
16 stycznia 2018
Fot. iStock/jsbb123

Skarpetki to ta część garderoby, nad którą zazwyczaj nie zastanawiamy się zbyt długo. Ważne by były całe, czyste i do pary. Miło, by pasowały kolorystycznie do ubioru, choć to nie jest konieczność. Wzorów i kolorów na skarpetach jest tyle, że nuda nikomu nie grozi. A są tacy miłośnicy kolorowych, szalonych skarpetek, dla których im bardziej niestandardowe są skarpety, tym lepiej.

Szczególne cechy miłośników kolorowych skarpet

Proste, czarne skarpety pozwalają nam ukryć się na tle norm społecznych, podczas gdy nieszablonowa, kolorowa skarpetka jest pewnym pokazaniem środkowego palca sztywnym zasadom. Odzwierciedlają one również beztroską postawę wobec społecznych trendów i to, co ludzie ogólnie myślą o nas.

Ten z pozoru mało istotny element ubioru może świadczyć o indywidualności, osobowości i postawie osoby, która je nosi. Szalony kolor skarpetek wyłaniający się spod spodni garnituru może dziwić, ale taka śmiałość wyboru pokazuje, że nosząca je osoba jest zbuntowana, pewna siebie i dumna, nie boi się podejmowania wyzwań i opinii na własny temat.

Przeprowadzono nawet badania, które pokazały, że ludzie, którzy celowo wybierali odznaczające się skarpetki, mają wyższy status i są bardziej kompetentni w oczach innych. Wg otoczenia, są oni bardziej błyskotliwi, kreatywni i odnoszący sukcesy. Zwariowane skarpetki pozwalają szybko poprawić samopoczucie i wzmocnić cechy, które w życiu zawsze się przydają.


 

źródło: www.lifehack.org


Zobacz także

„Nie tylko ty masz problemy”. Czego nie wolno mówić osobie, która ma depresję?

Dziś mogę śmiało powiedzieć: Kobieto! Rozwód to nie koniec świata!

„Dziś mogę śmiało powiedzieć: Kobieto! Rozwód to nie koniec świata!”

Dieta Hashimoto - zasady

Dieta Hashimoto. Co wolno jeść, a czego należy unikać, by zadbać o zdrowie?