Leki Zdrowie

Jak można uzyskać e-receptę online?

Redakcja
Redakcja
31 stycznia 2022
 

W dobie pandemii teleporada stała się czymś naturalnym. Co jednak gdy recepta jest nam potrzebna natychmiast? Tu z pomocą przychodzi możliwość uzyskania e-recepty online. Czas oczekiwania? Zaledwie piętnaście minut!

Na czym polega możliwość wystawienia recepty online?

Recepta wystawiona zdalnie w dzisiejszych czasach nie jest niczym niezwykłym i zapewne wiele osób miało z nią do czynienia już wcześniej.

Recepta online w FajnaRecepta to krok dalej ku powszechnemu dostępowi do świadczeń medycznych. Tu nie trzeba się zapisywać do lekarza z wyprzedzeniem. Nie ma też konieczności zrywania się o świcie i ustawiania w kolejce, by „zaklepać” numerek. Wszystko odbywa się szybko i bez konieczności wychodzenia z domu. Do skorzystania z takiej usługi nie trzeba mieć nawet komputera. Wystarczy smartfon z dostępem do internetu.

Receptę wystawia lekarz, więc osoba jak najbardziej uprawniona do takiej czynności. Robi to wyłącznie po zebraniu wywiadu medycznego. Chociaż brzmi to dość poważnie, w większości przypadków sprowadza się do odpowiedzi na kilka prostych pytań.

Kto może skorzystać z wystawienia recepty online?

Teoretycznie każdy, kto będzie miał taką potrzebę. Trzeba jednak pamiętać, że mowa tu o receptach na leki, a więc nie można ich sobie zamówić bez konkretnego powodu. Lekarz wystawi takową receptę, jeśli na podstawie wywiadu i dostępnej dokumentacji uzyska informacje o konieczności kontynuacji leczenia lub jeśli w toku wywiadu okaże się, że dany specyfik (przeciwbólowy, antykoncepcyjny) faktycznie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

Chociaż konsultacje online kojarzone są przede wszystkim z możliwością wystawienia e-recepty, warto pamiętać, że to też doskonały sposób na otrzymanie w krótkim czasie porady lekarskiej z konkretnymi zaleceniami.

Ile kosztuje wystawienie e-recepty?

To pytanie pojawia się dość często, jednak jest z gruntu fałszywe. Nie ma czegoś takiego jak cena za e-receptę. Wystawienie samej recepty nie kosztuje nic. Koszt związany jest z przeprowadzeniem telekonsultacji. Jeśli lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu uzna, że koniecznie jest przepisanie określonego medykamentu, po prostu to zrobi. Może też uznać, że nie ma takiej potrzeby i trzeba się liczyć z tym, że jego decyzja jest ostateczna.

Na jakie leki może być wystawiona e-recepta?

Konsultacja online to przede wszystkim możliwość szybkiego i dyskretnego zdobycia e-recepty na tabletki antykoncepcyjne i tabletkę „dzień po”.

Tabletki antykoncepcyjne mogą być przepisane w ramach kontynuacji przyjmowania. O tabletkę „dzień po” można poprosić w każdym momencie, bez konieczności udowodnienia brania jej kiedykolwiek wcześniej.

W ramach konsultacji online można też poprosić o receptę na leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, poprawiające erekcję, uspokajające, ułatwiające zasypianie, a także o preparaty na dolegliwości intymne.

Dlaczego warto korzystać z konsultacji online z możliwością wystawienia e-recepty?

W przypadku wielu dolegliwości i konieczności przyjęcia leków kluczem jest czas, a umówienie wizyty stacjonarnej lub teleporady nie jest możliwe w tak krótkim czasie, jak przeprowadzenie konsultacji online. Nawet jeśli jakimś cudem (i zapewne za niemałe pieniądze) umówimy prywatną wizytę za kilka godzin, to konsultacje online i tak wygrywają, bo tu czeka się zaledwie kwadrans (trochę dłużej w godzinach nocnych).

Kolejnym plusem jest brak konieczności wychodzenia z domu. Wywiad medyczny zostanie przeprowadzony telefonicznie bądź za pomocą specjalnego formularza. To duże ułatwienie i sposób na znaczne przyspieszenie procedury.

Jak wykupić receptę wystawioną online?

Z formalnego punktu widzenia recepta wystawiona online nie różni się niczym od e-recepty, którą otrzymamy od swojego lekarza pierwszego kontaktu. Istotne jest bowiem nie to, kto i gdzie taką receptę wystawił, ale czy zgadzają się wszystkie dane pacjenta, w szczególności jego numer PESEL.

E-receptę można odebrać mailowo bądź w formie SMS. W mailu znajdziemy między innymi kod kreskowy, który należy pokazać farmaceucie w aptece. Nie trzeba go drukować. Farmaceuta zeskanuje go bezpośrednio z urządzenia mobilnego. W takim przypadku nie potrzebujemy żadnych dodatkowych danych.

Jeśli nie korzystamy ze smartfona, lecz z telefonu starszej generacji musimy poprzestać na czterocyfrowym kodzie, który podajemy farmaceucie w aptece. Musimy jednak być przygotowani na pytanie o numer PESEL. Brak jego znajomości wyklucza wykupienie e-recepty.


Leki Zdrowie

Narcyz, czy naprawdę zniszczy Ci życie bez skrupułów?

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
31 stycznia 2022
Fot. iStock / domoyega
 

Kim jest? Z jakiego domu pochodzi? Czy związek z nim to zawsze koszmar?
A może on też potrzebuje szansy? Poznajcie Pawła.

Jedna z internetowych, psychologicznych, grup na Facebooku. Tu piszą, m.in ludzie z zaburzeniami narcystycznymi. Ale też ich partnerzy i partnerki. Paweł często odpowiada na rozpaczliwe apele kobiet, które zastanawiają się dlaczego „jakiś on” nagle odszedł. Jest nieczuły, po cudownym okresie zmienił się nie do poznania. Dlaczego rani, znika.

– Porozmawiamy? – zagaduję w prywatnej wiadomości.

– A co? Masz borderline i szukasz swojego narcyza?

Taki niby żarcik. Bo na grupie często powtarza się, że ludzie dobierają się na zasadzie koluzji. Osobowość narcystyczna przyciąga osobowość borderline. I odwrotnie. Nie chodzi o sztywne trzymanie się definicji. Ale kobiety z cechami borderline bardzo często zakochują się w narcyzach.

– Twoja dziewczyna jest borderline?

– Swój problem mam przepracowany. Przynajmniej do pewnego stopnia.

Paweł na grupie wylewa na głowę zimny prysznic wszystkim tym, którzy karmią się złudzeniami: „Nie odzywa się? Znaczy, że nie chce. Narcyz szybko idzie dalej, znajduje kolejny obiekt”. „Pomóc mu może tylko terapia, ale i tak słabo się pracuje z taką osobowością”. „Narcyz może zechcieć się zmienić dopiero po czterdziestce. Ludzie wokół układają sobie życie, a on dostrzega, że to, co ma to wydmuszka. Czasem zmienia się też po związku z narcyzką. Nagle rozumie, co przez całe życie robił innym”.

– Dlaczego w ogóle tam piszesz? – pytam
– Sam jakiś czas temu potrzebowałem pomocy. Poszedłem do psychiatry, bo chciałem leczyć matkę. Skierował mnie do psychoterapeuty.

„Nikt by ci nie uwierzył”, „kocham cię”. 11 rzeczy, które mówi narcyz

KOBIETY w życiu narcyza

O nim. 43 lata. Mieszka w dużym europejskim mieście, tam przeniósł swoją firmę. Skończył prawo, zarządzanie i stosunki międzynarodowe. Pracował od pierwszego roku studiów. Od ośmiu lat jest w związku z 34-latką i to jego pierwszy tak długi związek. Jego wcześniejszy rekord to dwa lata. Tak, potwierdza, z każdą z poprzednich partnerek był dokładnie dwa lata.
– Jak z zegarkiem w ręku. Nadchodziła druga rocznica, a one zaczynały mnie drażnić. Jedna  irytowała mnie gadatliwością, druga tym, że o siebie za mało dba, trzecia, że ma głupi zawód – wspomina– Nie potrafiłem też w żaden sposób zrozumieć, dlaczego jednego dnia jestem zakochany do szaleństwa, a kilka dni później nie ma śladu tych emocji. Co więcej, gdy odchodziłem– czułem tylko ulgę. Zero wyrzutów sumienia, sentymentów. I żadnej tęsknoty.

Nie zdradzał swoich partnerek. Raczej widział nowy obiekt na horyzoncie, więc porzucał stary.

– Kiedyś wieloletnią dziewczynę zostawiłem przez telefon. Tydzień później, w środku nocy, stała pod moim domem. Wracałem już z randki z inną. Przez dłuższą chwilę, zastanawiałem się, czego ona, ta co na mnie czeka w nocy, w ogóle chce. Chciała wyjaśnienia, a ja powiedziałem do niej tylko: „Odwal się, bo wezwę policję”.

Takich sytuacji było wiele. Kręciły go, jak dziś mówi, kobiety atrakcyjne, silne, wykształcone, zarabiające na siebie, niezależne. Na inną nawet nie zwróciłby uwagi.
Z pierwszą kobietą zamieszkał dopiero, gdy miał 31 lat. Kupił wtedy mieszkanie, to ona wprowadziła się do niego.
– Poznałem ją w kancelarii prawnej, w której pracowałem. Była bardzo zdolna, pracowita, ale po kilku tygodniach mieszkania z nią, myślałem, że oszaleję. Drażnił mnie nawet jej oddech, to jak odkłada szczoteczkę. To, że jest z małego miasta i te małomiasteczkowe przyzwyczajenia przenosi do naszego życia.

– Jakie przyzwyczajenia?
– Cholera, nie wiem. Nawet nie pamiętam

PRACA w życiu narcyza

Tuż obok jego historii z kobietami „działa się praca”. To jej podporządkowywał wszystko. Jedna firma, druga firma, własna kancelaria. I kolejna firma prawnicza, międzynarodowa. Z filiami zagranicą.
– W pewnym momencie pracowałem 20 godzin na dobę. W weekendy kończyłem szkolenia i kursy. Zasypiałem od piątej rano nad nauką, a półtorej godziny później brałem poranny prysznic. Przed ósmą byłem w biurze.

– Jakim byłeś szefem?

– Wymagającym. Dawałem z siebie maksa, tego samego oczekiwałem.

MATKA w życiu narcyza

– I tu jest chyba sedno, którego długo nie rozumiałem – mówi.

Pokazuje wiadomości od niej. Maile, Whatsapp, esemsy. – Większość od razu kasuję. Jeśli nie odpisuję na którymś komunikatorze, matka zaczyna wielogodzinne monologi: „Ty debilu, brudna szmato, nic ci nigdy nie wyjdzie, zostawiłeś mnie”. „Myślisz, że się tak ode uwolnisz, ty nasieniu szatana, wywłoko”. „Gównem jesteś i na zawsze nim zostaniesz”, „dałam ci wszystko, a tak się odpłacasz, obyś zdechł”. Nie odpowiadam, więc zaczyna dzwonić, blokuje linie czasem przez kilka godzin. Rozłącza się i znów zaczyna.

To są te wiadomości z teraz. Matka mieszka kilka tysięcy kilometrów od niego, jest w dobrej formie fizycznej, ma na wszystko pieniądze, jeśli potrzebuje jechać do lekarza, czy gdziekolwiek podjeżdża po nią prywatny kierowca.
– Jedyne, czego nie umiem jej dać to obecności fizycznej. Nie chcę, bo od dziecka mnie dręczyła – mówi Paweł.

Musiał być najlepszym uczniem.
– Potrafiła wejść do pokoju i bić mnie po twarzy, bo dostałem cztery z plusem. Szarpała mnie za włosy i ciągnęła przez pół pokoju.
Kazała stawać przed lustrem i mówić, jaki jestem brzydki i chudy. Bo nie jeżdżę na treningi. Więc jeździłem. Żeby mieć mięśnie. I uczyłem się najlepiej w klasie.
Wtedy zaczynała się mną chwalić. Mówiła: „Mój najukochańszy syneczek”. I jeszcze: „Jesteśmy lepsi od innych. Ludzie to robaki. My jesteśmy z tej lepszej kasty”.
Miałem być jej najlepszym przyjacielem. Nie akceptowała moich znajomych. Ten jest ze złego domu, chyba nie będę się kolegował z synem sprzedawczyni? Ten kolega też jest zły, jego matka ubiera się niestosownie i nieadekwatnie uśmiecha do mężczyzn. Poza tym, kim ona jest? Ta koleżanka? W porządku, ma dom w Krakowie. Jej rodzice się rozwiedli? Nie, jednak nie, to patologia.

Narcystyczna matka uważa, że nie musi ci się z niczego tłumaczyć. Przecież jesteś tylko po to, by zaspokajać jej potrzeby

OJCIEC w życiu narcyza

Był lekarzem. Szanowanym. Mieli wszystko w czasach, gdy wielu ludzi nie miało nic.
– Dzień po moich piętnastych urodzinach ojciec miał udar. Udało się go uratować tylko dlatego, że mieszkaliśmy niedaleko szpitala, a jego bliski znajomy był ordynatorem. Ale ojciec już nigdy nie odzyskał w pełni sprawności intelektualnej. Od tego czasu był na rencie.

Paweł nauczył się: wszyscy ludzie odwracają się, gdy jesteś nikim.
– Co to znaczy być nikim?
– Kiedy nie możesz nic innym dać, ich los nie zależy od ciebie. Byliśmy otoczeni ludźmi, z dnia na dzień wszystko straciliśmy. Ojcem już później nikt się nie interesował, może raz na rok odwiedził go ktoś z dawnych znajomych. Pacjenci, którzy go wielbili, zniknęli.

Jeszcze raz kobiety

Magda też jest prawniczką. Dużo młodszą.
– Ideał. Szczupła brunetka. Zobacz, jak ona wygląda– pokazuje zdjęcie. – Razem wyglądamy, jak hollywoodzka para. Jest taka, jak chciałem. I na szczęście moja matka już nie może tego zniszczyć. Dlatego się wyprowadziłem. Moich kobiet nienawidziła. Ta ma za małe oczy, ta nienaturalnie wielkie, wytrzeszcz. Za gruba, za chuda, źle ubrana, za bardzo wystrojona. Zaczynałem potem sam widzieć te rzeczy. Kiedyś mi milion razy powtórzyła, że moja dziewczyna ma krzywe kolana. Później widziałem w tej lasce już tylko krzywe kolana.

Wróćmy do Magdy. Tak, czasem się kłócimy, ale Magda jest bardzo spokojna. Zwykle odpuszcza.
Dzieci? Mamy Cavalier King Charles Spaniela, wszędzie z nami jeździ. Nie wiem, czy to nie powinno nam wystarczyć.

Ale tak, nawet myślę o dziecku. Ale też się boję. A jeśli będzie niesprawne umysłowo? Głupie? Nie zniósłbym głupiego dziecka. Przecież ja już mam dla niego zaplanowaną całą edukację. Załamałbym się, gdyby to dziecko nie było tak mądre, jak ja.

wysłuchała: Katarzyna Troszczyńska


Leki Zdrowie

Pierścionki zaręczynowe na Walentynki 2022 – najciekawsze propozycje od marki ACLARI

Redakcja
Redakcja
29 stycznia 2022

Walentynki zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi nadchodzi czas zaręczynowych niespodzianek. W odpowiedzi na pytanie o idealny moment na oświadczyny jedną z najczęściej wymienianych dat jest właśnie wieczór 14 lutego. Jaki pierścionek wybrać na walentynkowe zaręczyny? Sprawdź nasze zestawienie przygotowane we współpracy z marką jubilerską ACLARI Diamonds!

Pierścionek zaręczynowy? Oczywiście, że z diamentem!

Mimo że podejście do wielu tradycji jest coraz swobodniejsze, zwyczaj wręczania ukochanej pierścionka na znak miłości przetrwał do dziś. Pierwszym wyborem zakochanych jest najczęściej biżuteria z diamentami, jednak sam kamień to dopiero początek. O to, jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy oraz czy warto kierować się trendami, zapytaliśmy ekspertów z marki jubilerskiej ACLARI Diamonds.

– Zaręczynowa biżuteria jest wyjątkową pamiątką, ale też piękną ozdobą. Najważniejsze więc, żeby się podobała – mówi Aleksandra z ACLARI Diamonds. – Trendy biżuteryjne jak najbardziej mogą być ciekawym źródłem inspiracji, lecz nie powinny ograniczać. Pierścionek zaręczynowy może być klasyczny, jednak nie musi – dodaje– Dużą popularnością cieszą się także modele, które wyraźnie się czymś wyróżniają.

Jaką biżuterię wybrać na walentynkowe oświadczyny? Oto kilka inspiracji od marki ACLARI Diamonds!

Dla miłośniczek zaręczynowej klasyki…

Jeszcze jakiś czas temu w zaręczynowych kolekcjach królowało żółte złoto. W międzyczasie równie popularne stało się złoto białe i dwukolorowe. Jednak – jak zaznaczają jubilerzy – pierścionki z żółtego złota z jednym diamentem osadzonym w koronie wciąż plasują się bardzo wysoko na liście bestsellerów. To najlepszy wybór dla miłośniczek klasycznej biżuterii.

…i nowoczesnego wzornictwa

2022 rok rozpoczął się pod znakiem indywidualizmu. Jubilerzy chętnie eksperymentują zarówno z kolorem złota, jak i z formą, co z pewnością ucieszy amatorki nowatorskiego designu.

– W poszukiwaniu mniej oczywistej biżuterii warto zerknąć na pierścionki zaręczynowe z białego złota – podpowiadają eksperci z ACLARI Diamonds. – Białe złoto fantastycznie odnajduje się zarówno w typowo minimalistycznych projektach, jak i tych bardziej awangardowych. Masywne obrączki z jednym lub wieloma brylantami, pierścionki asymetryczne lub obrączkowe – to wszystko jest teraz na topie.

Halo ring, czyli zaręczynowy pierścionek w duchu Art Déco

Po raz pierwszy biżuteria w tym stylu pojawiła się w latach 20. ubiegłego wieku, czyli w okresie Art Déco. Od tamtej pory minęło już całe stulecie, a pierścionki Halo wciąż wzbudzają zachwyt – to prawdziwe dzieła sztuki jubilerskiej!

– Pierścionka typu Halo nie sposób pomylić z żadnym innym – mówi Agata z krakowskiego salonu ACLARI Diamonds. – Duży centralny diament otacza tutaj wiele mniejszych, które tworzą rodzaj aureoli. Brylanty oprawiamy w żółte albo białe złoto. Kolor złota to już wyłącznie rzecz gustu – dodaje. – Przy wyborze polecam kierować się upodobaniami narzeczonej. 

Gdzie kupić pierścionek zaręczynowy?

Zamawianie online to spora wygoda, z kolei wizyta w salonie stacjonarnym po prostu cieszy. Gdzie więc najlepiej kupić zaręczynowy pierścionek?

– Najważniejszą kwestią jest tak naprawdę wybór zaufanej marki jubilerskiej. To gwarancja tego, że diamenty są autentyczne, a biżuteria będzie trwała i pięknie wykonana – podkreślają eksperci ACLARI Diamonds. – Natomiast już sama forma zakupów to sprawa indywidualna – dodają. – Właśnie dlatego stawiamy na obydwa kanały sprzedaży. Wtedy najłatwiej jest dopasować sposób zakupów do własnych preferencji. Oczywiście zarówno klienci kupujący online, jak i stacjonarnie mogą liczyć na fachową pomoc z naszej strony.

Po więcej inspiracji zajrzyj do ACLARI Diamonds!

Złota biżuteria z brylantami była, jest i będzie ponad trendami. Jak podkreślają jubilerzy – nawet oryginalne projekty to ponadczasowe klasyki, które pozostaną modne za rok, jak również za dziesięć lat. Najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe z diamentami czekają na Ciebie w ACLARI Diamonds. Sprawdź kolekcję online lub odwiedź jeden z salonów stacjonarnych, które znajdziesz w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdyni, Katowicach, Wrocławiu i w Olsztynie.


Zobacz także

Woda z kranu kontra butelki – ostateczne starcie. Czyli, to warto wiedzieć

miód manuka

Miód manuka – na czym polega jego lecznicze działanie?

melisa - właściwości, działanie, przeciwwskazania

Melisa – wpływ na łagodzenie nerwów i dobry sen to nie jedyne jej zalety. Jak jeszcze działa to ziele?