Zdrowie

Sprawdź, jaki jest stan Twojego Zdrowia – wypełnij test

Redakcja
Redakcja
18 marca 2021
Fot. Materiały prasowe
 

Mówi się, że zdrowie jest najwyższą wartością. Skoro jest takie cenne, to wszyscy powinniśmy stawiać je na pierwszym miejscu, prawda? Jeśli chcemy żyć w zdrowiu, powinniśmy prowadzić zdrowy tryb życia oraz regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Ręka do góry, kto nie ma na sumieniu grzechów związanych zarówno z jednym, jak i drugim punktem… No właśnie, łatwiej mówić, niż zrobić?

Chcesz żyć zdrowiej?

A właściwie pytanie powinno brzmieć – chcesz żyć dłużej w zdrowiu? Od czegoś trzeba zacząć. Najlepiej od sprawdzenia, w którym miejscu jesteś teraz. Jak to zrobić? To bardzo proste – wypełnij Test Zdrowia – udziel odpowiedzi dotyczących Twoich nawyków oraz dolegliwości.

Dlaczego warto?

Po rozwiązaniu testu otrzymasz:

 • Spersonalizowane rekomendacje zdrowotne opracowane przez ekspertów – Radę Naukową złożoną z autorytetów medycznych w Polsce, dzięki którym dowiesz się, które nawyki i w jaki sposób szkodzą Twojemu zdrowiu oraz jakie badania powinnaś wykonać w pierwszej kolejności
 • Indeks Zdrowia – dowiesz się w skali od 1 do 100 jak dobrze wypełniasz zalecenia profilaktyczne
 • Dowiesz się, jaki jest Twój wiek biologiczny w odniesieniu do kalendarzowego

Ankieta jest w pełni anonimowa. Test warto wykonać również dlatego, że wyniki posłużą do opracowania Raportu, który służy środowisku medycznemu oraz legislacyjnemu w opracowaniu nowych, lepszych programów profilaktycznych.

Wyniki przysłużą się nam wszystkim

Wyniki z poprzedniego badania posłużyły m.in. do opracowania „Diagnozy obszaru zdrowia dla województwa podkarpackiego” zrealizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, dzięki czemu zostanie z kolei zaprogramowane wsparcie w obszarze zdrowia w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2027.

Zrób to dla siebie i swoich bliskich

Jeszcze nie jesteś przekonana, czy warto wypełnić Test – pomyśl, jak ważna jesteś dla swoich bliskich. Jeśli nie przekonuje Cię zrobienie tego dla siebie, zrób to dla nich – sprawdź, jaki jest Twój stan zdrowia, wprowadź w życie proste wskazówki, abyś dłużej żyła w zdrowiu. Dla siebie i swoich bliskich.

Ankieta Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2021 będzie aktywna tylko do końca marca.

Wypełnij Test


Zdrowie

Dj czy zespół na wesele – co wybrać?

Redakcja
Redakcja
18 marca 2021
Fot. Materiały prasowe
 

Wyśmienita zabawa gości weselnych to kwestia, na której zależy przyszłym parom młodym szczególnie. Wiecie już, że tańca ma być dużo, a oprawa muzyczna mu towarzysząca powinna być najwyżej jakości. Aby dobrze zdecydować o charakterze szaleństw na parkiecie, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Inaczej bowiem bawią się goście na weselu z DJ-em, a inaczej z zespołem.

To, czy na Waszym weselu zabrzmi muzyka grana na żywo, czy ta puszczana z komputera, nie  powinno wynikać jedynie z kwestii finansowych. Przyszli małżonkowie w swoich rozmowach często pomijają takie aspekty, jak chęć bycia wiernym tradycji weselnej, czy chociażby nastroju, tworzonego przez dominujące na przyjęciu dźwięki. O tym, co zyskacie (i tracicie), wybierając zespół lub DJ-a na wesele, piszemy poniżej.

Wersja budżetowa, czyli ile kosztuje DJ na wesele?

Jeśli należycie do tych nowożeńców, którzy muszą (lub chcą) liczyć się ze ślubnymi wydatkami, to wynajęcie DJ-a na wesele z pewnością będzie dla Was najlepszym rozwiązaniem. W tym temacie od lat nic się nie zmienia – zespoły są droższe. Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim konieczność takiego wynagradzania muzyków, które, podzielone na wszystkich członków kapeli, jest dla nich opłacalne i satysfakcjonujące. Aby puszczać muzykę z głośników wystarczy jedna lub maksymalnie dwie osoby. I głównie z uwagi na to wynajęcie DJ-a na wesele to koszt od 1500 zł do 4000 zł i więcej. W przypadku współpracy z zespołem przygotujcie się, że 1500 zł będzie stanowić zwykle wysokość wynagrodzenia dla jednego jego członka.

Co gra zespół, a co DJ?

– Dokonując wyboru co do muzyki na weselu jedno z ważniejszych pytań, które warto sobie zadać, brzmieć powinno: czy zależy nam na tradycyjnej zabawie, związanej również ze znanymi, biesiadnymi szlagierami, czy na nowoczesnej imprezie w rytmie popularnych hitów – podpowiada Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Zdarza się oczywiście, że DJ puści z głośników wszystkim znane przyśpiewki, ale nie da się ukryć, że nigdy nie zabrzmią one tak autentycznie, jak w wersji live. Dlatego jeśli uwielbiacie zabawę przy takich melodiach, jak Szła dzieweczka do laseczka lub Hej sokoły, rozważcie współpracę z kapelą. Wielce prawdopodobny będzie jednak fakt, że zespół nie zagra z kolei każdej z Waszych ulubionych piosenek, o której na przykład przypomnicie sobie… w trakcie wesela. I ten argument najczęściej decyduje o wynajęciu DJ-a.

Fot. Materiały prasowe

Zespół nie wykona wszystkich ukochanych melodii przede wszystkim dlatego, że nie jest możliwe, by miał je w swoim repertuarze. Poza tym, powiedzmy sobie szczerze, lepiej, żeby niektórzy weselni wokaliści nie tykali się piosenek największych gigantów światowej muzyki. Jeśli więc zależy Wam na tym, by w tym wielkim dniu usłyszeć ukochane przeboje w oryginalnych wersjach, postawcie na muzykę z komputera.

Dj i wodzirej – czy to to samo?

Podczas ustalania warunków współpracy z DJ-em lub zespołem nie zapomnijcie poruszyć kwestii pełnienia roli wodzireja, czyli osoby, prowadzącej tańce i zabawy weselne. Ponieważ, i tu chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości, DJ i wodzirej to nie to samo. A przynajmniej nie zawsze.

Najczęściej, w przypadku oprawy muzycznej puszczanej z komputera, jedna osoba zajmuje się jej odtwarzaniem, a druga, jeśli oczywiście para młoda wyrazi taką chęć, zachęca gości do wspólnej zabawy, czyli de facto pełni rolę wodzireja. Nie jest to jednak regułą i dlatego każdorazowo należy o tę kwestię dopytać, tak samo zresztą, jak o związane z nią opłaty –  mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele. – Sprawa zwykle jest nieco prostsza, gdy wybieramy zespółwodzirejem jest wówczas jego wokalista, choć też nie zawsze – dodaje ekspertka.

Fot. Materiały prasowe

Inne aspekty, dotyczące weselnej oprawy muzycznej, o których warto pamiętać, to ilość miejsca na sali (zespół potrzebuje go więcej niż DJ), częstotliwość przerw pomiędzy piosenkami (DJ nie musi robić ich tak często jak zespół), a także (to nieco z przymrużeniem oka)… zadowolenie (lub nie) starszych członków rodziny. No chyba, że Wasze babcie uwielbiają Rihannę.


PlanujemyWesele.pl to portal ślubny, który w tym roku obchodzi 11 lat swojego istnienia. W tym roku firma osiągnęła oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon. Ta polska marka doprowadziła do zebrania w swojej bazie usługodawców z branży ślubno-weselnej ponad 17 000 firm. Portal to oczywiście także porady, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Miesięcznie z treści i bazy kontaktów do firm w tym serwisie korzysta 140 000 panien młodych.


Zdrowie

Krew – skład, funkcje i grupy krwi. Co warto wiedzieć o krwi?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 marca 2021
Krew - elementy morfotyczne, grupy krwi, morfologia
Fot. iStock

Krew pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie człowieka — bez niej nie byłoby życia. Składa się ona z kilku elementów, których parametry świadczą o stanie zdrowia. Ponieważ krew mówi wiele o kondycji organizmu, warto wykonywać raz do roku proste badanie, morfologię, by wyłapać ewentualne nieprawidłowości. Co jeszcze trzeba wiedzieć o krwi?

Czym jest krew?

Krew to żywa tkanka, na którą składają się: krwinki czerwone, krwinki białe i krwinki płytkowe, zawieszone w płynnej części krwi zwanej osoczem (plazmą). Stanowi ona ok. 9-10% masy ciała. Dorosły człowiek przeciętnie „składa się” z 4 do 6 litrów krwi, przy czym zazwyczaj mężczyźni mają ok. 1 litr więcej krwi niż kobiety. Co ważne, wszystkie składniki krwi są odnawialne.

Krew - elementy morfotyczne, grupy krwi, morfologia

Fot. iStock/krew

Krew pełni niezwykle istotne funkcje w organizmie. Należą do nich:

 • transportowanie tlenu oraz niezbędnych związków i substancji odżywczych do komórek organizmu;
 • usuwanie z nich dwutlenku węgla oraz produktów ubocznych przemiany materii;
 • przenoszenie hormonów;
 • wyrównywanie różnic temperatur pomiędzy poszczególnymi narządami oraz tkankami;
 • ochrona organizmu przed infekcjami;
 • czynny udział w procesach krzepnięcia krwi.

Krew — elementy morfotyczne

Krwinki czerwone (erytrocyty)

Krwinki czerwone to komórki krwi o dyskowatym, dwuwklęsłym kształcie, nieposiadające jądra komórkowego. Są najliczniejszymi składnikami wśród elementów morfotycznych krwi, stanowiąc ok. 40% objętości całej krwi. Zazwyczaj norma erytrocytów dla mężczyzn wynosi 4,2-5,4 miliona/µl, a dla kobiet4,7-6,2 mln/µl. Czerwone krwinki powstają w szpiku kostnym, żyjąc przeciętnie 120 dni. Szczególnie ważne dla procesu ich tworzenia jest odpowiednia ilość żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Ich głównym składnikiem jest hemoglobina, nadająca charakterystyczne czerwone zabarwienie.

Krwinki białe (leukocyty)

Są one bezbarwne, posiadają jądro komórkowe. Jest ich mniej niż erytrocytów, norma dla mężczyzn i kobiet wynosi 4-10 tys/µl. Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed patogenami, takimi jak wirusy i bakterie. Mogą żyć kilku dni do nawet 20 lat. Krwinki białe można podzielić na dwie grupy:

 • leukocyty ziarniste — zalicza się do nich neutrofile, eozynofile i bazofile;
 • nieziarniste — czyli monocyty i limfocyty.
Krew - elementy morfotyczne, grupy krwi, morfologia

Fot. iStock/krew

Krwinki płytkowe (płytki krwi, trombocyty)

Trombocyty mogą przybierać różne kształty. Ich główną rolą jest ochrona śródbłonka naczyń krwionośnych i zahamowanie krwawienia poprzez tworzenie skrzepów. Jeśli dojdzie do urazu tkanki, tworzą one w miejscu uszkodzenia siateczkę zapobiegającą nadmiernej utracie krwi. Norma dla ilości trombocytów we krwi wynosi 150-350 tysięcy/µl dla obu płci.

Grupy krwi

Podział na grupy krwi związany jest z występowaniem na krwinkach czerwonych (erytrocytach) białek, czyli antygenów grup krwi. Dotychczas opisano 32 takie układy, z których najważniejszy jest układ grup głównych (AB0) i układ Rh. Obecność antygenu A lub B wpływa na przynależność do jednej z 4 podstawowych grup:

 • 0 – brak antygenu na krwinkach oraz obecność przeciwciał anty-A i anty-B
 • A – antygen A obecny na krwinkach oraz przeciwciała anty-B w osoczu;
 • B – antygen B na krwinkach oraz przeciwciała anty-A w osoczu;
 • AB – na krwinkach znajduje się zarówno antygen A jak i B, natomiast w osoczu brak przeciwciał.

Przynależność do określonej grupy krwi jest stała, choć wyjątkiem może być sytuacja po przeszczepieniu szpiku kostnego, gdy nowy szpik zaczyna wytwarzać krwinki czerwone z antygenami dawcy. Duże znaczenie ma również antygen D — jeśli występuje on we krwi, świadczy to o czynniku Rh+, jego brak wskazuje na czynnik Rh-. Większość osób posiada antygen D, a więc czynnik Rh+.

Fot. iStock/krew

Krew — morfologia

Aby zbadać czy krew jest zdrowa i prawidłowo wypełnia swoje funkcje, wykonuje się morfologię krwi. Jest to proste badanie, polegające na pobraniu z żyły 5 ml krwi do probówek zawierających substancję zapobiegającą krzepnięciu pobranej krwi. Krew następnie poddaje się analizie, a jej wynik podawany jest w formie komputerowego wydruku.

Do morfologii należy się odpowiednio przygotować. Morfologię krwi wykonuje się rano. Przed przystąpieniem do niego pacjent powinien być na czczo, pożywając ostatni posiłek na 8-12 godzin przed pobraniem krwi. Na 3 dni przed badaniem warto zrezygnować z alkoholu, a dzień przed z picia kawy i herbaty. Jeśli pacjent przyjmuje leki, powinien omówić z lekarzem konieczność ich przyjęcia przed pobraniem krwi. Zaleca się również krótki odpoczynek przed samym badaniem.

Morfologia to niezwykle wartościowe badanie, które może ujawnić wiele ważnych informacji o stanie zdrowia osoby badanej. Ponieważ jej rola jest nie do przecenienia, zaleca się wykonywanie morfologii przynajmniej raz do roku.


źródło: krwiodawcy.org ,www.mp.pl 

Zobacz także

Jak schudnąć, nie odkładać tego na jutro, i nie zwariować. Z pamiętnika odchudzającej się Polki

Robota diabła, czarownicy czy po prostu choroba? 4 przypadłości, które czasem nadal budzą lęk

Dzień #18. Zadbaj o siebie naprawdę. #SlimemGO