Go to content

Rezonans magnetyczny piersi – co to za badanie?

Fot. Materiały prasowe

Profilaktyka chorób kobiecych to niezwykle ważna kwestia. Regularne badania i stała obserwacja własnego ciała umożliwiają zapobieganie rozwojowi wielu schorzeń, a także szybkie i skuteczne wdrożenie odpowiednio dobranego leczenia. Szeroki wachlarz zalecanych kobietom badań obejmuje także rezonans magnetyczny piersi. Na czym polega i dlaczego warto się nim zainteresować?

Zachorowalność na raka piersi rośnie z wiekiem, a według danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Nowotworów tylko w 2008 roku raka piersi zdiagnozowano u 330 000 kobiet zamieszkujących kraje członkowskie Unii Europejskiej. Specjaliści podkreślają, że najbardziej narażona na tę przypadłość grupa wiekowa obejmuje przede wszystkim osoby po 50. roku życia. Warto jednak nadmienić, że nigdy nie jest za wcześnie na profilaktykę, dlatego pierwszy rezonans magnetyczny można wykonać już dużo wcześniej.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Z biegiem czasu na temat rezonansu magnetycznego narosło wiele mitów, tymczasem badanie znane również jako MRI (ang. Magnetic Resonance Imaging) to jedna z najbezpieczniejszych form diagnostyki. Wykorzystywana przez specjalistów aparatura bazuje bowiem wyłącznie na działaniu fal radiowych i pola magnetycznego (a nie promieniowania rentgenowskiego), zatem badanie może być wykonywane wielokrotnie bez niepożądanych skutków ubocznych. Wiele osób żyje również w przeświadczeniu, że diagnostyka wiąże się z bólem – nic bardziej mylnego. Jest ona całkowicie bezbolesna, a dyskomfort może wywoływać jedynie konieczność „zastygnięcia” w jednej, ustalonej przez technika pozycji. Niepokoju pacjenta nie powinny wzbudzić także towarzyszące badaniu dźwięki i hałasy. Wynikają one ze specyfiki pracy urządzenia, a odpowiedzialne za nie są wcześniej wymienione fale dźwiękowe, działające na atomy tkanek organizmu. Zaletą rezonansu magnetycznego jest także niezwykła dokładność (nawet do 97%), za którą stoi m.in. doskonała rozdzielczość, umożliwiająca wykrycie nawet najmniejszych zaburzeń i nieprawidłowości w strukturze piersi.

Jak przygotować się do badania?

Aby uzyskany wynik stanowił wiarygodną informację zarówno dla opiekującego się pacjentem specjalisty, jak i samego badanego, należy przestrzegać kilku reguł dotyczących przygotowania do badania. Przed diagnostyką pacjent powinien m.in.:

  • Pozostać na czczo na 3 godziny przed badaniem.
  • Zabrać ze sobą dokumentację medyczną, uwzględniając wyniki tomografii komputerowej, USG czy RTG.
  • Przynieść wynik poziomu kreatyniny (wykonany w ciągu ostatnich 30 dni lub – w przypadku chorób nerek – 7 dni).
  • Przyjść do gabinetu ok. 15 minut wcześniej, aby dopełnić wszystkich niezbędnych formalności.
  • Zdjąć biżuterię i ozdoby, a także odzież zawierającą metalowe elementy.

Umawiając się na badanie piersi rezonansem magnetycznym, trzeba pamiętać o tym, że powinno ono zostać wykonane w odpowiedniej fazie cyklu – między 6. a 14 dniem. Warto również ustalić wcześniej ze specjalistą szczegóły dotyczące antykoncepcji hormonalnej – w przypadku kobiet stosujących te środki, konieczne może być odstawienie ich co najmniej miesiąc przed planowanym terminem rezonansu magnetycznego.

Jak przebiega rezonans magnetyczny piersi?

Rezonans magnetyczny piersi to dość czasochłonne badanie. Diagnostyka za pomocą aparatury wykorzystującej fale radiowe i pole magnetyczne trwa zazwyczaj około 45 minut – w tym czasie pacjentka lub pacjent (badanie zalecane jest także mężczyznom) leży na brzuchu, a piersi spoczywają w specjalnej cewce, która umożliwia dokładne zbadanie konkretnego miejsca. Warto również podkreślić, że podczas badania lekarz nie przebywa z pacjentem w jednym pomieszczeniu. Nadzoruje on badanie w osobnym pomieszczeniu i, w razie potrzeby, zaleca technikowi wykonanie dodatkowych sekwencji dla lepszego zobrazowania badanego obszaru ciała. Czas oczekiwania na opisane wyniki badania wynosi zazwyczaj od 1 do 7 dni, ale okres może wydłużyć się ze względu na specyfikę danej placówki, a także dostępność radiologów.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania?

Mimo że rezonans magnetyczny to jedno z najdokładniejszych i najbezpieczniejszych badań istnieją pewne przeciwwskazania do diagnozowania za pomocą tej aparatury. Wśród nich wyróżnić można bezwzględne, takie jak m.in.: ciała obce wykonane z metalu w organizmie (np. płytki ortopedyczne, wewnątrzczaszkowe klipsy), wszczepione pompy insulinowe, implanty wewnątrzuszne, I trymestr ciąży. Istnieje także szereg względnych przeciwwskazań, wymagających konsultacji ze specjalistą, do którego należy podjęcie decyzji o możliwości bezpiecznego przeprowadzenia MRI. Które czynniki można do nich zaliczyć? Zajmujące dużą powierzchnię skóry tatuaże, II i III trymestr ciąży, rozległe szwy czy klaustrofobia.


Artykuł sponsorowany