Zdrowie

„Święta z ukochanym mężczyzną i córką z wnuczkiem – to marzenie. Ale teraz zastanawiam się, czy dożyję świąt”

Redakcja
Redakcja
27 października 2022
fot. AlenaPaulus/iStock
 

„W końcu byłam szczęśliwie zakochana i myślałam o wybudowaniu wspólnego domu. Ale życie bywa przewrotne – dowiedziałam się o raku i teraz myślę, czy on odbierze mi szansę na to wszystko?” Poznajcie historię pani Marii, 60-lat, która zachorowała na raka endometrium.


Jeszcze do niedawna, jak zamykałam oczy, to miałam przed sobą taki obrazek: stoję w przytulnym domu, ogień trzaska w kominku, a przy wigilijnym stole są wszyscy, których kocham najbardziej na świecie. Mój ukochany mężczyzna i córka z wnuczkiem. Teraz zastanawiam się czy dożyję do tych świąt.

Pani Maria ma 60 lat, mieszka na Dolnym Śląsku. U niej jak i u wielu kobiet w jej wieku wszystko zaczęło się „niewinnie”. Z końcówką kwietnia zauważyła u siebie krwawienie. Zaniepokojona poszła do lekarza pierwszego kontaktu i ginekologa. Ginekolog po badaniu powiedział pani Marii, że nie widzi nic niepokojącego, że „jest czyściutko”. Jak wspomina pani Maria – Niby czyściutko, a krwawienie jak było tak jest. Poszłam więc po raz kolejny do lekarza. Ten stwierdził, że to coś z pęcherzem. Dał antybiotyki ale poprawy nie było. Znowu trafiłam do ginekologa, ale dowiedziałam się, że w moim wieku to przecież menopauza i tyle. U pani Marii do krwawień dołączył ból w prawym boku, który był tak intensywny, że nie rozstawała się z tabletkami przeciwbólowymi. To właśnie z powodu tego bólu po raz kolejny zdecydowała się na wizytę u ginekologa. Tym razem w badaniu stwierdzono obecność polipa i dano jej skierowanie na zabieg łyżeczkowania do szpitala.

Zabieg miała w lipcu w Wałbrzychu a na wynik czekała parę tygodni. W sierpniu odebrała telefon, że po wynik ma się zgłosić do szpitala. Już wtedy miała przeczucie, że nie będą to dobre informacje.

Tylko 5% zachorowań na raka endometrium przebiega w sposób bezobjawowy. W większości  przypadków nowotwór ten objawia się w postaci nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet w wieku pomenopauzalnym. Z tego też powodu każde pojawiające się krwawienie z dróg rodnych u kobiet, u których minął więcej niż rok od ostatniej miesiączki powinno być zweryfikowane u ginekologa. U młodszych kobiet niepokój powinny wzbudzić krwawienia międzymiesiączkowe, nieregularne miesiączki, bóle podbrzusza, czy bóle kręgosłupa. – tłumaczy dr n. med. Maciej Olszewski – ginekolog, onkolog z krakowskiego Szpitala na Klinach.

Rak endometrium – usłyszałam od ginekologa. Zapytałam, co to znaczy i usłyszałam od lekarza, że „rak to rak, po co to pani ma więcej wiedzieć?”. 15 września miałam się stawić na operację do szpitala. – wspomina pani Maria.

Pani Maria nie doczekała na się na bardziej szczegółowe informacje. Została sama z diagnozą i zastanawiała się, czy to koniec szczęśliwego życia, które wiodła od mniej więcej czterech lat. To właśnie cztery lata temu poznała miłość swojego życia. Wcześniej miała męża ale jak sama mówi – Był niewierny i toksyczny. Skończyło się rozwodem, po którym samotnie wychowywałam córkę. Ale los się do mnie uśmiechnął. Poznałam swojego obecnego partnera, który pomimo, że każdy z nas ma własny dom, powiedział, że musimy wybudować „nasz wspólny”. Jak zapytałam po co? – odpowiedział, że po to żeby mnie mógł przenieść przez próg – wspomina pani Maria.

Rak endometrium – inaczej rak błony śluzowej trzonu macicy – jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Do głównych czynników ryzyka rozwoju tego nowotworu należą m.in.: otyłość, cukrzyca, długotrwała estrogenowa hormonalna terapia
menopauzy, nierództwo, wczesny wiek pierwszej miesiączki, jak również późny wiek pojawienia się menopauzy. Zdecydowanie wyższe ryzyko zachorowania na ten nowotwór obserwuje się w przypadku kobiet z zespołem Lyncha oraz zespołem policystycznych jajników.
– wyjaśnia dr n. med. Maciej Olszewski.

I zaczęliśmy tą budowę wspólnego domu z widokiem na góry, w Kotlinie Kłodzkiej. Dom ma mieć jakieś 200 metrów, wysoki sufit pod antresolę i oczywiście kominek. Jeździliśmy tam we wszystkie weekendy żeby popracować ale też odpocząć. Robiliśmy sobie pikniki na budowie i właśnie podczas jednego z nich zaczęło się moje krwawienie. Pani Maria płacze.

Po tej diagnozie się posypałam. Smutek na twarzy, czarne myśli – myślałam, że życie jest, bo jest ale za niedługo będę musiała się z nim pożegnać. Przestałam umieć się cieszyć, rodziną, ukochanym i tą całą budową. Myślałam sobie, że nawet jak przeżyję tą operację, to czeka mnie jeszcze przecież długi powrót do zdrowia. W niedzielę w nocy pani Maria zaczęła przeglądać informacje w internecie. Ale weszła na forum, w którym kobieta w podobnym wieku, z tą samą diagnozą opisywała jak trafiła do krakowskiego Szpitala na Klinach. Pisała o tym, że była dobrze potraktowana, że raka pokonała. Pani Maria po tej historii już nie usnęła.

To był poniedziałek 22 sierpnia, poranek zaczęłam od znalezienia telefonu do tego szpitala w Krakowie. Dodzwoniłam się do pani Agnieszki, która powiedziała jakie badania muszę jeszcze dostarczyć. To właśnie ta kobieta stanęła na czele mojej batalii o zdrowie i życie. Odbierała każdy telefon, była jak anioł stróż na tej całej medycznej ścieżce – wspomina pani Maria.

Została zaproszona do Krakowa, wizyta miała być we wtorek o 18.00. To właśnie na niej lekarze mieli zdecydować, czy kwalifikuje się do programu bezpłatnych zabiegów z użyciem robota da Vinci.

Krakowski Szpital na Klinach od stycznia 2021 r. realizuje projekt operacyjnego leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci. Program dofinansowany jest z Funduszy Europejskich, dzięki czemu dla zakwalifikowanych do niego pacjentek zabiegi są
całkowicie bezpłatne. Od momentu rozpoczęcia programu przyjęliśmy ponad 200 pań, a zoperowaliśmy blisko 90. Najmłodsza z pacjentek miała 25 lat, a najstarsza 86 lat. Uzyskane do tej pory wyniki wskazują, że zastosowane metod procedury operacyjne przeprowadzone w
asyście robota da Vinci, w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy jakości leczenia operacyjnego chorych na raka endometrium. – mówi dr n. med. Maciej Olszewski.

Taki zbieg okoliczności to trudno sobie wyobrazić. Lekarz do którego trafiłam na konsultację kupował u mnie mundury! Ubierał się u mnie bo wcześniej pracowałam w firmie, która szyła jest dla wojska, policji i lotników. – uśmiecha się pani Maria. Po tej konsultacji pani Maria do domu wracała z lżejszym sercem. Usłyszała, że rak nie jest aż tak zaawansowany i ma szansę na operację robotem. Po kilku dniach dowiedziała się, że została zakwalifikowana do programu, odwołała więc termin w publicznym szpitalu.

Jestem w Krakowie, mamy 15 września. Ja i parę kobiet w moim wieku czekamy na operację. Nic nie jemy, zakładamy specjalne pończochy przeciw zakrzepom. O 7.30 przychodzi do mnie anestezjolog i mówi, że czas na operację. – mówi pani Maria. Potem to już niewiele pamiętam, budzę się po operacji i strasznie chce mi się pić. Z tego pobytu w szpitalu to oprócz tych uśmiechniętych i życzliwych lekarzy i pielęgniarek to pamiętam jeszcze jedzenie. Było takie dobre, nie ten koszmar co ludzie pokazują na FB.

Chirurgia robotyczna to jedna z najnowocześniejszych technologii medycznych współczesnych czasów. W praktyce oznacza wykorzystanie małych, zaawansowanych narzędzi chirurgicznych umieszczonych w ramionach robota. Instrumenty te są pod kontrolą chirurga siedzącego za specjalną konsolą, a robot utrzymuje stabilnie narzędzia, ale nie wykonuje samodzielnie operacji, gdyż jest sterowany przez chirurga. Zaletami chirurgii robotycznej są 10-krotne powiększenie obrazu, a co za tym idzie szczegółowa wizualizacja anatomii miednicy mniejszej i jamy brzusznej, niebywała precyzja ruchów, a w konsekwencji mniejsze ryzyko powikłań i szybszy powrót do zdrowia w porównaniu do chirurgii otwartej. Chirurgia robotyczna znajduje swoje zastosowanie  w operacjach nowotworów ginekologicznych, ale także w łagodnych schorzeń ginekologicznych takich jak np. endometrioza. – tłumaczy dr n. med. Maciej Olszewski.

Pani Maria jest już po operacji. Odebrała wynik histopatologii – Wspaniale, raka został usunięty – mówi. Nie mogę znaleźć słów żeby podziękować tym ludziom z tego krakowskiego szpitala, za opiekę, za nadzieję na zdrowe życie… O czym myślę? Żeby jak najszybciej wrócić na budowę, przecież Wigilia już tuż – uśmiecha się pani Maria.

Pacjentki zainteresowane wzięciem udziału w programie bezpłatnych zabiegów da Vinci w krakowskim Szpitalu na Klinach mogą skontaktować się z Opiekunek Pacjentek – p. Agnieszką Grabowską (agni[email protected] , tel: 785 170 300), która udzieli Paniom wszystkich niezbędnych informacji.Zdrowie

Sucha cera – jak nawilżyć odwodnioną i przesuszoną skórę twarzy?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
27 października 2022
Fot. iStock/vadimguzhva

Sucha cera przypomina w dotyku szorstki pergamin. Wygląda na matową i nie ma naturalnego efektu „glow”. Zastanawiasz się, jak pielęgnować suchą skórę twarzy? Co zrobić, by przywrócić jej blask i nawilżenie? Kluczem do sukcesu jest świadomość tego w jaki sposób ją oczyszczać, nawilżać i odżywiać.

Sucha cera, czyli jaka?

Jak rozpoznać suchą skórę? Czym się takowa charakteryzuje? Sucha skóra może pojawić się u każdego – zarówno u młodych, jak i tych starszych kobiet. Zazwyczaj jest matowa, nieprzyjemna w dotyku i cienka. Pory są niewielkie, a zaskórniki rzadko kiedy występują. Skóra sucha często jest delikatna i wrażliwa, a tym samym towarzyszą jej nieprzyjemne objawy np. uczucie ściągnięcia, zaczerwienienie i pieczenie. Na przesuszonej cerze szybciej pojawiają się zmarszczki i oznaki przemęczenia.

Dlaczego skóra się przesusza?

Suchość skóry jest wynikiem obniżonej zdolności do wiązania i zatrzymania wody w warstwie naskórkowej. Problem może wynikać z czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do czynników zewnętrznych należą np. warunki atmosferyczne, nieodpowiednia dieta, niewłaściwa pielęgnacja. Duży wpływ na kondycję skóry ma stan organizmu i choroby towarzyszące. Niektóre choroby przewlekłe np. atopowe zapalenia skóry, łuszczyca czy cukrzyca mogą przyczyniać się do przesuszenia skóry.

Zobacz również: Sucha skóra, mrowienie w dłoniach i chrypka? To może być objaw niedoboru wapnia. Komu zagraża hipokalcemia?

Sucha cera – jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja?

Sucha skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, uważnego traktowania i dobrze dobranych kosmetyków. W pielęgnacji należy zadbać głównie o przywrócenie skórze naturalnego poziomu nawilżenia, złagodzenie uczucia ściągnięcia czy świądu. Ważne, by zadbać o skórę nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Zalecane jest picie dużej ilości wody – minimum dwa litry każdego dnia. Z kolei niewskazane jest spożywanie dużych ilości słodyczy, kawy, alkoholu i ostrych przypraw.

Pielęgnacja suchej cery – krok po kroku

Demakijaż

Makijaż usuwamy bardzo delikatnie, ale dokładnie. Do demakijażu możemy użyć płynu micelarnego lub mleczka, ale tylko tego przeznaczonego do skóry suchej. Doskonale sprawdzi się metoda OCM, która polega na oczyszczaniu skóry odpowiednio połączonymi olejami, które nie wysuszają i nie podrażniają skóry.

Łagodne oczyszczanie

By usunąć resztki zanieczyszczeń z powierzchni skóry należy ją oczyścić najlepiej mleczkiem lub delikatnym żelem. Najważniejsze, by kosmetyki były przeznaczone do pielęgnacji suchej skóry tak, by jej dodatkowo nie wysuszały i nie powodowały uczucia ściągnięcia.

Tonizacja

Tonizacja przywróci skórze właściwe pH i pomoże zatrzymać wilgoć w naskórku. Dodatkowo ukoi i przygotuje ją do wchłaniania substancji aktywnych ukrytych w serum czy kremie. Najlepiej sprawdzi się tonik bezalkoholowy, który nie wysuszy i nie podrażni.

Serum

Aplikacja serum często pomijana jest przez kobiety. Niektóre z nich jeszcze wciąż nie mają takiego produktu w swojej kosmetyczce. Najwyższa pora na zmiany! Odpowiednio dobrane serum odżywia skórę, rozświetla i zmniejsza widoczność zmarszczek. Serum najlepiej stosować dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Krem do twarzy

Po dokładnej aplikacji serum nadchodzi kolej na jeden z ważniejszych kosmetyków – krem do twarzy, który suchej skórze powinien zapewnić odpowiednie nawilżenie. Najlepiej sprawdzi się ten o bogatym składzie,  oczywiście dedykowany do suchej skóry.

Krem pod oczy

Nadeszła kolej na ostatni etap pielęgnacji – aplikację kremu pod oczy. Krem pod oczy zapewni spojrzeniu wypoczęty i świeży wygląd. Skóra pod oczami jest bardzo delikatna i nie posiada gruczołów łojowych, dlatego potrzebuje dodatkowego wsparcia i zabezpieczenia.

Zobacz również: Tłusta cera – jak o nią prawidłowo dbać? Co zrobić, by przestała się błyszczeć?

O czym jeszcze warto pamiętać?

Posiadaczki suchej skóry do peelingowania cery powinny podejść bardzo ostrożnie. Nadmierne złuszczanie naskórka może doprowadzić do pogorszenia kondycji skóry. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne, których można używać sporadycznie.


Zobacz także

Sprawdź, korzyści dla zdrowia z picia czerwonego wina.

10 zalet picia czerwonego wina. Trzecią będziecie zaskoczeni…

Półpasiec - objawy, których nie powinniśmy ignorować

Półpasiec – objawy, których nie powinniśmy ignorować

złość

Złość piękności szkodzi. W dodatku zabija! Przekonaj się w jaki sposób nerwy skracają życie