Go to content

Pierwszy w Polsce domowy aparat KTG już jest dostępny

Fot. iStock / kzenon

Pierwsze USG i zazwyczaj pierwsze bicie małego serduszka – każda z nas będąc w ciąży czeka na ten moment. Bo ciąża, nawet ta trudna, jest nagradzana właśnie tymi wszystkimi drobnymi momentami, gdy uda nam się podejrzeć choć przez chwilę nasze dziecko i nie tylko zachwycić się, ale i odetchnąć wiedząc, że jest bezpieczne, zdrowe.

Niektóre badania w czasie ciąży, oprócz tej najważniejszej wartości, jaką jest wiedza o stanie zdrowia dziecka oraz mamy, niosą ze sobą coś równie ważnego. Pierwsze nici budowanej relacji z nowym członkiem rodziny, możliwość zobaczenia przez moment, jaki maluch jest. Badania takie, jak KTG, to rodzaj „polisy na spokojny sen”, to nasza pewność, że nie przegapimy czegoś niepokojącego, że wszystko zakończy się tym najważniejszym happy endem.

W dobie telemedycyny, przeniesienia niektórych badań do domu pacjenta, to nie tylko wygoda, ale i więcej możliwości. W zgodzie z tą ideą, powstał Home KTG – nowy, złoty standard opieki położniczej.

Home KTG, nie tylko aparat

Dzięki innowacyjnej usłudze HomeKTG – możesz posłuchać bicia serca twojego dziecka w domu – o dowolnej porze dnia i nocy. Jeśli coś cię zaniepokoi położna z Centrum Medycznego odpowie na każde twoje pytanie, a w razie niebezpieczeństwa wezwie karetkę.

Home KTG to nie tylko apart do wykonania badania, to nowoczesna usługa, od niedawna dostępna również w Polsce.

Badanie za pomocą KTG polega na rejestracji czynności serca dziecka oraz czynności skurczowej macicy. Do niedawna usługę KTG wykonywano wyłącznie w placówkach medycznych. Teraz dzięki usłudze Home KTG pojawiła się możliwość wykonania badania w warunkach domowych, samodzielnie przez przyszłe mamy.

Aparat HOME KTG otrzymujesz po podpisaniu umowy. Każde badanie [nieważne o jakiej porze je wykonasz] za pomocą specjalne aplikacji przesyłane jest do Całodobowego Centrum Medycznego Monitorowania, gdzie jest analizowane i opisywane przez zespół specjalistów, w skład którego wchodzą ginekolodzy oraz położne. Jeśli coś ich zaniepokoi – jesteś natychmiast informowana telefonicznie. Jeśli wyniki są negatywne – wzywają karetkę pod adres, który  podasz. Jeśli wszystko jest w porządku na aparacie wyświetli się komunikat „OK”.

Proste, jasne i co najważniejsze HOME KTG nie opiera się tylko i wyłącznie na technologii czy sztucznej inteligencji. Jeżeli podasz adres e-mail ginekologa prowadzącego twoją ciąże, po skończonym badaniu będzie on otrzymywał kopię twoich badań w formie elektronicznej.

Home KTG

Fot. Materiały prasowe | Home KTG

Badanie trwa około 30 minut, tyle samo, ile dobrze znane badanie kardiotokograficzne w poradni – z tą różnicą, że nie musisz czekać w kolejce oraz w zaawansowanej ciąży dostać się „jakoś” do swojej poradni (często wcześnie rano).

Przebieg całego badania również nie odbiega od tego wykonywanego w gabinecie. Przyjmujesz wygodną pozycję, zakładasz na brzuch peloty i starasz się nie ruszać, tak aby nie poruszać i nie naciskać urządzenia. Po skończonym badaniu podłączasz aparat do ładowania, a on wysyła wyniki badania do specjalistów. Po godzinie otrzymujesz wyniki.

Urządzenie można ładować w domu za pomocą specjalnej ładowarki. Naładowany aparat wytrzymuje ok. 6 godzin.

Usługa Home KTG przeznaczona jest dla mam w ciąży fizjologicznej, czyli takiej przebiegającej prawidłowo (gdy nie jesteś hospitalizowana w czasie trwania ciąży, nie przyjmujesz leków, ciąża nie jest „zagrożona”). Co ważne, usługa jest przeznaczona dla przyszłych mam spodziewających się jednego dziecka (nie jest zalecana w przypadku ciąży mnogiej) od 36 tygodnia ciąży.

Dostawcą technologii jest firma Comarch, w Polsce dystrybucją urządzenia zajmuje się Polski Bank Komórek Macierzystych.

Ceny

Usługa jest dostępna w trzech wariantach cenowych:

Pakiet Flex Basic Elite
Całodobowa zdalna opieka położnej
Czas trwania usługi 1 tydzień 4 tygodnie 6 tygodni
Liczba badań 1 dziennie 1 dziennie Bez ograniczeń
Powiadomienie ginekologa prowadzącego Automatycznie po każdym badaniu
Dostarczenie i odbiór aparatu dedykowanym kurierem
Cena 300 zł 690 zł 1290 zł
Dodatkowy tydzień 200 zł 120 zł 120 zł

Artykuł powstał we współpracy z PBKM